Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2007, 14:04:45
adrian73 adrian73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Fratilor, as vrea sa aflu mai multe despre vibratia sufleteasca caracteristica crestinului autentic. Despre rugaciunea de tot timpul facuta atat cu buzele cat si cu inima, despre linistea adanca invelita in haina luminoasa si calduroasa a smereniei care odihneste si vindeca sufletul, despre atentia neobosita a mintii prin care vedem la tot pasul lucrarea sfanta a Mantuitorului in noi si in cei din jurul nostru si nu in ultimul rand despre aplecarea continua plina de dragoste si umilinta asupra aproapelui prin care cel de aici, din mijlocul lumii acesteia zgomotoase si uneori haotice poate sa simta cu adevarat fericirea care copleseste mintea si inunda inima de a fi chemat la existenta de fiu al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2007, 14:29:15
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citeste Pelerinul rus si Sbornicul este cell mai bun indreptar pt rugaciunea inimii, ceea ce scriem noi aici e posibil sa nu iti fie de folos, eu cel putin nu cunosc deloc acest sentiment deci nu stiu ce sa iti spun. dar citeste si vei afla raspunsul dorit. dar cred ca e bine sa te sfatuiesti cu duhovnicul pentru asta sa ei binecuvantare
jenica
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2007, 14:52:42
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit



Vei gasi raspuns la parintele Cleopa in treptele rugaciunii! E greu sa ajungi la o astfel de stare,dar nu imposibil!Cat despre rugaciune,poate sa fie foarte scurta,dar daca e spusa din inima si cu credinta,are efect! O rugaciune care poate fi rostita oriunde si oricand este:"Doamne,Isuse Hristoase,miluieste-ma pe mine,pacatosul!"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2007, 15:17:11
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Iti recomand filmul Ostrovul, acolo vei vedea "pe viu", ce inseamna vibratia sufleteasca si cat poate iubi un om smerenia si rugaciunea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2007, 00:39:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

vibratie sufleteasca;!dar nici nu vrei ult pt inceput decit FOARTE MULT! iA-O INCET,DESCOTOROSESTE-TE DE PACATELE TALE ,FOLOSIND TOATE ARMELE CRESTINULUI SI APOI POATE SE VA INDURA dumnezeu SA MAI SIMTI SI ALTELE. succes!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ne putem păstra liniștea sufletească? NECTARIE Generalitati 20 09.01.2011 22:17:53
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 00:25:02
Cum sa-mi gasesc linistea sufleteasca ? Va_iubesc Generalitati 56 07.05.2008 20:21:41