Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2011, 11:00:41
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Propunere legislativa:Finantarea bisericii de la credinciosi, nu

Propunere legislativa:Finanțarea bisericii de la credincioși, nu de la stat.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/prop...at-947356.html

"Pe scurt, este propusă adoptarea modelului nemțesc de finanțare a cultelor. În Germania, banii care merg la biserici sunt donați în mod voluntar de credincioși. Statul servește ca intermediar în acest proces: colectează banii donați de populație și îi distribuie diferitelor biserici și organizații religioase.

În Germania, deoarece este intermediar, statul percepe un comision de 3,5% din suma donată de credincioși. "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2011, 11:14:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu îi plătesc și lu' rătăcitu' ăla și ție măi cocacoc beletu' de avion doar dus până-n Jermanica.
Mă mai ajută cineva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2011, 15:21:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Contribui si eu :)

Doar ca ma tem ca ni-l trimit inapoi

Apropo, ce tampenie e si asta, dai banii la Stat si statul la Biserica?
Pai de ce sa nu-i dai direct la Biserica?

Eu zic ca se poate face altfel, fiecare sa-si declare confesiunea pe formularul fiscal sau in cartea de muna si atunci partea lui din ipozite si taxe pentru culte se duce la cultul respectiv.

Fericit asa coca..?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2011, 15:24:50
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Din cate stiu exact asa e in Germania.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2011, 15:27:21
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu îi plătesc și lu' rătăcitu' ăla și ție măi cocacoc beletu' de avion doar dus până-n Jermanica.
Mă mai ajută cineva?
Daca tot ai postat, macar puteai spune daca esti de acord ca biserica sa fie finantata de credinciosi, nu de la stat .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2011, 15:51:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Daca tot ai postat, macar puteai spune daca esti de acord ca biserica sa fie finantata de credinciosi, nu de la stat .
Dacă tot m-ai întrebat (indirect) puteai să judeci singur...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2011, 17:30:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cocacoc

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Propunere legislativa:Finanțarea bisericii de la credincioși, nu de la stat.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/prop...at-947356.html

"Pe scurt, este propusă adoptarea modelului nemțesc de finanțare a cultelor. În Germania, banii care merg la biserici sunt donați în mod voluntar de credincioși. Statul servește ca intermediar în acest proces: colectează banii donați de populație și îi distribuie diferitelor biserici și organizații religioase.

În Germania, deoarece este intermediar, statul percepe un comision de 3,5% din suma donată de credincioși. "
credinciosii, sa-si finanteze singuri biserica iar statul sa nu colecteze nimic ptr.culte,si cei 3,5%sunt incasati incorect,parerea mea.
iisus hristos a spus:dai cezarului ce-i al cezarului si lui dumnezeu ce-i al lui dumnezeu.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2011, 17:45:55
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

cata ipocrizie ...

statul da o gramada de bani pentru tot felul de asociatii, unele atee, altele anticrestine de-a dreptul

avand in vedere ca banii statului se strand de fapt de la crestini ... de ce statul ii da pentru a fi folositi impotriva celor de la care ii strange?



cam acestea sunt in realitate datele problemei la ora actuala
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2011, 18:04:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
"Pe scurt, este propusă adoptarea modelului nemțesc de finanțare a cultelor. În Germania, banii care merg la biserici sunt donați în mod voluntar de credincioși. Statul servește ca intermediar în acest proces: colectează banii donați de populație și îi distribuie diferitelor biserici și organizații religioase.
"
Cocacoc, nu cred ca tie ti-ar conveni situatia din Germania. Acolo exista un impozit eclesial (8% din salar,parca), obligatoriu pentru toti cetatenii germani, deci care se colecteaza inclusiv de la cei fara apartenenta religioasa declarata. In acest caz, statul isi rezerva dreptul de a folosi acei bani, dupa cum cred ei de cuviinta. De banii astia beneficiezi de servicii religioase: nunti, botezuri, inmormantari.Tot statul german suporta cheltuielile pentru personalul angajat pentru asistenta religioasa in caminele de batrani, inchisori, pentru profesorii de religie din scoli, suporta lucrarile de reconstructie si intretinere a unor cladiri ce apartin bisericii.(cele de patrimoniu) Religia cofesionala a fiecaruia este o disciplina obligatorie in scoala.

Nu mai lua toate tampeniile din ziare, mai ales EVZ. Verifica sursele. Asociatia aceea umanist-seculara, ASUR (care ar trebui sa se numeasca anti-BOR, ca-s obsedati de BO), nu e de incredere, numai idiotenii spune, comunicate pe banda rulanta de dragul de a se face auziti. Nemtii dau in mod obligatoriu acel impozit, nu e o donatie :)

Last edited by ioanna; 28.09.2011 at 18:45:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2011, 18:49:31
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
cata ipocrizie ...

statul da o gramada de bani pentru tot felul de asociatii, unele atee, altele anticrestine de-a dreptul

avand in vedere ca banii statului se strand de fapt de la crestini ... de ce statul ii da pentru a fi folositi impotriva celor de la care ii strange?



cam acestea sunt in realitate datele problemei la ora actuala
Educatie, Sanatate, Infrastructura.
Iti spun ceva aceste cuvinte?
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezbracarea vesmintelor peste credinciosi costel Preotia (Hirotonia) 25 21.05.2013 11:54:27
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 05:10:49
10 Intebari pentru credinciosi RauL15 Teologie si Stiinta 1 29.12.2009 16:27:40
Presa oficiala a BOR nu-i convinge pe credinciosi Marius22 Stiri, actualitati, anunturi 3 21.02.2009 12:10:11