Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.10.2014, 17:42:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ba da, o sa fie o " mica " problema, de vreo 10 kg ....(: ( sper sa aiba loc in cristelnita); dar nu conteaza, sanatos sa fie, si cuminte...
PS: daca iti trebuie totusi vreodata Crezul in lb greaca, cred ca am reusit sa-l gasesc intr-o formula citibila si pronuntabila :)
Pe mine insa m-ar interesa alt aspect : s-ar putea oare, daca as vrea, ca nasul copilului sa fie preot, si eventual sa oficieze tot dansul botezul? O vecina mi-a spus ca la fiul ei asa a fost( l-a tinut preoteasa si l-a botezat preotul -nasul). Bine , in cazul lor e diferit, tatal copilului e cantaret, fratele tatalui e preot ( nu stiu daca dansul a fost nasul), insa nu cred ca e posibil ca oricine sa aiba nasi la cununie sau la copii preoti...
Avem biserica ortodoxa romana,acolo unde botez,in alt stat. Nici nu mi-ar fi placut sa-i fac botezul in greaca,pe care nici nu o cunosc sau in engleza-pe care o cunosc dar imi pare atat de oficiala si rece.
De cand locuiesc departe am invatat sa apreciez lb romana,romanii si Romania din nou,nici nu credeam ca sunt capabila de un asa patriotism!
Insa cred ca prea putin ne cunoastem pe noi insine ,sau in orice caz ceea ce suntem in stare

Se poate ca preotul sa fie nasul copilului,numai sa accepte!
Dar asta implica sa fiti apropiati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.10.2014 at 17:47:36.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.10.2014, 16:49:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Smile

Adevarul e ca trebuie sa ai totusi grija cui ii botezi copilul, pentru ca, desigur, e frumos si nobil ceea ce faci, sau ceea ce presupui tu ca trebuie sa faci pentru fiul duhovnicesc, insa daca se intampla ca parintii sa fie de o calitate morala indoielnica, fie ei romani sau alte conationalitati, de aici sau de la voi, sa nu se ocupe de educatia copilului, sa nu-l ingrijeasca cum trebuie,( samanance porcarii, sa injure, sa fie obraznic, sa stea la tv toata ziua, sa nu asculte ) si pe deasupra sa-ti mai ceara si bani toata ziua-buna ziua...mai bine te mai gandesti (:
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.10.2014, 17:09:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking botez mixt

O mamaie ortodoxa de la noi din bloc, are fata maritata cu un catolic. Sambata boteaza si nepotica tot la Bis.Catolica ( si parintii si nasii sunt tot catolici, deci).... mamaia e ffericita ca nu o mai dezbraca pe aia mica sa o bage in apa cu totul pe vremea asta....acum ma bag si eu in seama, crezand ca dansii fac botezuri doar duminica, nu si sambata mai ales ca acum pe 1 nov e si la ei mare sarbatoare ( dedicata daca nu ma insel tot celor adormiti, ca si la noi). Mamaia insa are alta argumentatie: trebuie sa faca botezul sambata, pt ca duminica trebuie sa ii ia mirul, doar n-o sa lase fata cu mirul pe ea, nu??? Acum eu ma intreb: botez catolic - care mir ??? Nu era asta a treia si ultima etapa evolutiva a credinciosului catolic, respectiv Confirmarea? Corectati-ma daca gresesc!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.10.2014, 17:28:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
O mamaie ortodoxa de la noi din bloc, are fata maritata cu un catolic. Sambata boteaza si nepotica tot la Bis.Catolica ( si parintii si nasii sunt tot catolici, deci).... mamaia e ffericita ca nu o mai dezbraca pe aia mica sa o bage in apa cu totul pe vremea asta....acum ma bag si eu in seama, crezand ca dansii fac botezuri doar duminica, nu si sambata mai ales ca acum pe 1 nov e si la ei mare sarbatoare ( dedicata daca nu ma insel tot celor adormiti, ca si la noi). Mamaia insa are alta argumentatie: trebuie sa faca botezul sambata, pt ca duminica trebuie sa ii ia mirul, doar n-o sa lase fata cu mirul pe ea, nu??? Acum eu ma intreb: botez catolic - care mir ??? Nu era asta a treia si ultima etapa evolutiva a credinciosului catolic, respectiv Confirmarea? Corectati-ma daca gresesc!
Botez mixt?pai de ce?
O boteaza ca dupa tatal sau la catolici...
Adica un botez catholic intr-o familie mixta :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.11.2014, 10:41:47
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dpdv religios, nu este mixt, ci doar catolic.
Insa se face un melanj de traditii, asta era ideea...adica sa " ia mirul" - traditie oricum necanonica- fara sa fie nici un mir...si chiar daca ar fi, el nu trebuie indepartat pt ca ar fi ceva nociv pt copil, Doamne fereste, ci probabil semnificatia acestei prime bai festive de dupa botez ar fi aceia ca trebuie avut grija ca apa in care s-a spalat mirul sa nu fie aruncata la un loc cu toate mizeriile, zic eu, dupa capul meu..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.11.2014, 12:44:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mamaia insa are alta argumentatie: trebuie sa faca botezul sambata, pt ca duminica trebuie sa ii ia mirul, doar n-o sa lase fata cu mirul pe ea, nu??? Acum eu ma intreb: botez catolic - care mir ??? Nu era asta a treia si ultima etapa evolutiva a credinciosului catolic, respectiv Confirmarea? Corectati-ma daca gresesc!
Depinde de: 1) In ce rit catolic se boteaza copilul si 2) Ce intelege exact bunica prin "Mir". Astfel:
1) In ritul catolic rasaritean, Taina Sf Mir se face imediat dupa Botez, astfel incat toate cele trei Sacramente ale Initierii Crestine se fac in aceeasi zi.
In ritul catolic apusean, Taina Sf Mir se face (de regula) la vremea adolescentei / tineretei.

2) Indiferent de rit, asupra copilului (catehumenului) se aplica un ulei, caruia ii putem spune eventual mir, dar care nu trebuie confundat cu Sfantul Mir de la Mirungere (confirmare). Deosebim acest prim mir de Sfantul si Marele Mir prin aceea ca este aplicat imediat dupa tripla lepadare si promisiune si INAINTE de scufundare (turnare), adica se unge copilul inainte de botezul propriu-zis.

Deci, cele doua miruri: primul (uleiul sau mirul catehumenilor) si al doilea (Sfantul si Marele Mir), desi sunt amandoua primite de preot de la episcop, difera atat prin compozitia chimica, precum si prin felul de slujba in care au fost sfintite.

In incheiere, trebuie observat ca prima baie dupa Botez, de care vorbiti, nu are nicio legatura cu Biserica. Pe de alta parte, obieceiul de a da un pic de amploare acestui moment si de a arunca la flori apa din scaldatoare este un obicei frumos, pios, care merita cultivat si care ramane in memoria familiei si in albumul ei de aminitiri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.11.2014, 13:07:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumim mult de tot pt lamuriri!
1) nu stiu exact ce rit, stiu doar ca s-a oficiat la bis. Sf. Tereza, de langa cimitirul Bellu catolic ( Buc), care daca imi amintesc bine este romano-catolica ( si biserica, si cimitirul, si Colegiul Sf Iosif, care este alaturi).
2) asa banuiam si eu; si in botezul ortodox copilul se unge intai cu ulei sfintit inainte de scufundare, apoi cu sfantul mare mir.

Daca nu va deranjam off topic, poate ne lamuriti putin si despr sarbatorile care au fost in acest weekend)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.11.2014, 13:41:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
s-a oficiat la bis. Sf. Tereza, de langa cimitirul Bellu catolic ( Buc), care daca imi amintesc bine este romano-catolica ( si biserica, si cimitirul, si Colegiul Sf Iosif, care este alaturi).
Colegiul Sf Iosif este romano-catolic, fiind administrat de Arhidieceza Romano-Catolica de Bucuresti. In Cimitirul Bellu catolic sunt inmormantati atat romano-catolici, cat si greco-catolici, cum ar fi, de exemplu, cativa dintre episcopii grecocatolici, inclusiv card. Iuliu Hossu. Acestia sunt morti cu faima de martiri, pietatea populara atribuind anumite miracole in legatura cu acele morminte. Langa cimitir se afla Biserica Sf Tereza, romano-catolica, si Capela Sf Ana, greco-catolica (e fosta capela a cimitirului). Acolo slujeste protopopul greco-catolic de Bucuresti.

Citat:
Daca nu va deranjam off topic, poate ne lamuriti putin si despr sarbatorile care au fost in acest weekend)
In acest week-end a fost Ziua Tuturor Sfintilor (fr "Toussaint", engl: "All Saints Day"), sarbatoare majora (zi de obligatie). Incepand din aceasta zi se fac rugaciuni speciale pentru cei morti, timp de o saptamana. In anumite conditii se poate obtine indulgenta plenara pentru cate un suflet din Purgatoriu. Biserica a instituit aceasta sarbatoare atat pentru a onora pe sfintii ale caror nume nu le cunoastem, cat si (mai ales) pentru a sublinia ideea de comuniune a sfintilor. Ei sunt "norul de martori" despre care vorbeste Sf Scriptura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.11.2014, 15:52:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Colegiul Sf Iosif este romano-catolic, fiind administrat de Arhidieceza Romano-Catolica de Bucuresti. In Cimitirul Bellu catolic sunt inmormantati atat romano-catolici, cat si greco-catolici, cum ar fi, de exemplu, cativa dintre episcopii grecocatolici, inclusiv card. Iuliu Hossu. Acestia sunt morti cu faima de martiri, pietatea populara atribuind anumite miracole in legatura cu acele morminte. Langa cimitir se afla Biserica Sf Tereza, romano-catolica, si Capela Sf Ana, greco-catolica (e fosta capela a cimitirului). Acolo slujeste protopopul greco-catolic de Bucuresti.



In acest week-end a fost Ziua Tuturor Sfintilor (fr "Toussaint", engl: "All Saints Day"), sarbatoare majora (zi de obligatie). Incepand din aceasta zi se fac rugaciuni speciale pentru cei morti, timp de o saptamana. In anumite conditii se poate obtine indulgenta plenara pentru cate un suflet din Purgatoriu. Biserica a instituit aceasta sarbatoare atat pentru a onora pe sfintii ale caror nume nu le cunoastem, cat si (mai ales) pentru a sublinia ideea de comuniune a sfintilor. Ei sunt "norul de martori" despre care vorbeste Sf Scriptura.
Mda, deci era posibil si una si alta...parintii s-au cununat in Popesti -Leordeni, unde e si o biserica romano-catolica Sf Maria, si o manastire de maici, Christiana parca se numea, vizavi de manastirea ortodoxa mai noua "Duminca sf. Romani"...
La biserica catolica din Popesti am fost si noi in copilarie, la doua cununii, stateam prin zona si aveam vecini catolici care s-au casatorit, si ulterior am realizat posibilitatea ca slujba cununiei sa fi avut loc in cadrul sfintei liturghii ??? De ce cred asta, pt ca a durat cel putin o ora, daca nu chiar 2, iar la un moment dat toata lumea s-a ridicat in picioare si a spus Crezul, iar alta data s-a cantat ceva la orga si a si cantat toata lumea din biserica . La ora de muzica am invatat ca una din etapele importante ale sf liturghii catolice ( sf messa) este o cantare numita Gloria.

In ce zi se obisnuieste la noi, in partile Ardealului, sa se mearga la cimitir cu lumina, asa-zisa Luminatie? Chiar pe 1 nov, de Ziua tuturor sfintilor, sau in prima sambata in nov, ca la ortodocsi? Sau nu e un obicei strict catolic, ci toti ardelenii, indiferent de confesiune, isi pomenesc mortii doar odata pe an, acum la inceput de noiembrie?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.11.2014, 16:43:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
vecini catolici care s-au casatorit, si ulterior am realizat posibilitatea ca slujba cununiei sa fi avut loc in cadrul sfintei liturghii ???
Casatoria (ca si Botezul) se slujeste frecvent in cadrul Sfintei Liturghii, daca cei doi soti (sau macar unul) sunt din parohia respectiva.

Citat:
In ce zi se obisnuieste la noi, in partile Ardealului, sa se mearga la cimitir cu lumina, asa-zisa Luminatie? Chiar pe 1 nov, de Ziua tuturor sfintilor, sau in prima sambata in nov, ca la ortodocsi? Sau nu e un obicei strict catolic, ci toti ardelenii, indiferent de confesiune, isi pomenesc mortii doar odata pe an, acum la inceput de noiembrie?
In ritul apusean (romano-catolici), mersul la cimitir se face pe 2 noiembrie, adica a doua zi dupa Ziua Tuturor Sfintilor. Deci, poate cadea in orice zi a saptamanii.
In ritul rasaritean (greco-catolici, ortodocsi) se face sambata ("Mosii"), de mai multe ori pe an.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
La nunta trebuie neaparat nasi? belciuge Nunta 23 12.08.2012 23:03:06
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34