Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2010, 12:10:30
laura_84 laura_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: .........
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Pentru post

Buna ziua as dori si eu putin ajutor pentru cei care doresc sa imi dea un sfat deoarece am de sustinut un examen foarte important pentru mine la inceputul lunii septembrie si daca stie cineva un post anume care se tine pentru examene celor care raspund le multumesc anticipat
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2010, 16:03:31
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit parerea mea

Eu zic sa postesti Postul Maicii Domnului(1-15 AUG)sa te spovedesti si sa te impartasesti in aceasta perioada.Seara citeste Paraclisul M.D.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2010, 17:03:57
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Implicit

Acatistul Sf. Duh se citeste pt examene. E bine si acatistul Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2010, 17:14:20
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
Buna ziua as dori si eu putin ajutor pentru cei care doresc sa imi dea un sfat deoarece am de sustinut un examen foarte important pentru mine la inceputul lunii septembrie si daca stie cineva un post anume care se tine pentru examene celor care raspund le multumesc anticipat
Doamne ajuta
Daca esti din Bucuresti, treci martea pe la Sf.Antonie! Nu vei regreta!

(Si Acatistul Sfantului Duh!)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2010, 19:35:47
laura_84 laura_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: .........
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

multumesc pentru ajutor si din pacate nu sunt din Bucuresti sunt din Cluj
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2010, 19:33:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acatistul Sf. Duh.
In ajun, mergi la o biserica sau la o manastire, unde stii un preot evlavios, si roaga-l sa iti citeasca o rugaciune pentru reusita la examen.
Mi-aduc aminte ca odata am avut un examen cu o miza mare (nu bac, admitere sau altele de felul asta), pe care imi doream foarte mult sa il iau, dar la care nu prea aveam nici macar sansa de participare, si mi-a cazut in mana acatistul Sf. Mina, pe care l-am citit vreo 9 zile la rand si i-am promis sfantului ceva. Toate piedicile s-au spulberat, am intrat in examen, cu peripetii, pe ultima suta de metri, si am luat o nota foarte mare.
Toate rugaciunile sunt bune, dar sa le faci cu credinta multa si, foarte important, sa inveti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2010, 19:53:29
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
Buna ziua as dori si eu putin ajutor pentru cei care doresc sa imi dea un sfat deoarece am de sustinut un examen foarte important pentru mine la inceputul lunii septembrie si daca stie cineva un post anume care se tine pentru examene celor care raspund le multumesc anticipat
Doamne ajuta
Trebuie sa implinesti un canon. Sa pui mana pe carte si sa inveti in nestire pana cu o zi inainte de examen.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2010, 20:45:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acatistul Sf. Duh.
In ajun, mergi la o biserica sau la o manastire, unde stii un preot evlavios, si roaga-l sa iti citeasca o rugaciune pentru reusita la examen.
Mi-aduc aminte ca odata am avut un examen cu o miza mare (nu bac, admitere sau altele de felul asta), pe care imi doream foarte mult sa il iau, dar la care nu prea aveam nici macar sansa de participare, si mi-a cazut in mana acatistul Sf. Mina, pe care l-am citit vreo 9 zile la rand si i-am promis sfantului ceva. Toate piedicile s-au spulberat, am intrat in examen, cu peripetii, pe ultima suta de metri, si am luat o nota foarte mare.
Toate rugaciunile sunt bune, dar sa le faci cu credinta multa si, foarte important, sa inveti!
Te rog sa-mi permiti sa mai adaug un Acatist de folos ce bine este a-l avea in casele noastre : " Acatistul in Cinstea Icoanei Maicii Domnului << SPORIREA MINTII >> ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2010, 22:07:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa-mi permiti sa mai adaug un Acatist de folos ce bine este a-l avea in casele noastre : " Acatistul in Cinstea Icoanei Maicii Domnului << SPORIREA MINTII >> ! Doamne ajuta !
Sa stii, Cristi, ca, dupa ce am scris aici despre Sf. Mina, am deschis TV si peste ce am dat pe Trinitas? Peste o secventa din viata Sf. Mina. Era inclusa intr-un documentar despre biserica Sf. Mina din Bucuresti si astfel am aflat multe lucruri frumoase despre minunile actuale ale acestui sfant drag mie.

Pentru cei care sunteti din Bucuresti si sunteti interesati, am aflat ca la aceasta biserica se face cateheza in fiecare zi de luni, dupa-amiaza!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2010, 22:29:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa stii, Cristi, ca, dupa ce am scris aici despre Sf. Mina, am deschis TV si peste ce am dat pe Trinitas? Peste o secventa din viata Sf. Mina. Era inclusa intr-un documentar despre biserica Sf. Mina din Bucuresti si astfel am aflat multe lucruri frumoase despre minunile actuale ale acestui sfant drag mie.

Pentru cei care sunteti din Bucuresti si sunteti interesati, am aflat ca la aceasta biserica se face cateheza in fiecare zi de luni, dupa-amiaza!
Ana , poate ar fi bine sa scri un anunt in acest sens la Topicul de Anunturi , caci sunt sigur ca anuntul va fi de folos , si ce poate fi mai frumos decat sa fi de folos cuiva ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Rugaciune pentru post iosif Pocainta 57 16.12.2008 20:25:21
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57