Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2011, 22:31:20
ionela larisa ionela larisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2011
Mesaje: 2
Exclamation este bine sau nu?

buna! am o prietena care este de religie ortodoxa(ca si mine) iar prietenul ei este musulman. parintii ei cand au aflat despre relatia lor nu au mai fost de acord ca acestia sa fie impreuna, doar cu o singura conditie:ca el sa se BOTEZE. parintii ei considerand ca fac un bine botezandu-l si aducandul la dreapta credinta. este bine ceea ce fac? as vrea sa o ajut cu un sfat! va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2011, 22:43:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ei gandesc bine; oricum, ideea este ca daca el nu se boteaza, relatia lor nu poate primi niciodata binecuvantare in Biserica ortodoxa (cununie), daca nu sunt amandoi ortodocsi. Altfel nu se poate, daca nu au cununie religioasa, se cheama ca e pacat. El trebuie sa decida, asadar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2011, 22:47:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ei gandesc bine; oricum, ideea este ca daca el nu se boteaza, relatia lor nu poate primi niciodata binecuvantare in Biserica ortodoxa (cununie), daca nu sunt amandoi ortodocsi. Altfel nu se poate, daca nu au cununie religioasa, se cheama ca e pacat. El trebuie sa decida, asadar.
Se fac si cununii mixte ortodoxe..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2011, 22:50:41
ionela larisa ionela larisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2011
Mesaje: 2
Implicit

el este de acord doar pentru ca relatia lor sa nu se destrame. si vrea sa ascunda acest lucru de parintii lui, pentru ca nu vor fi de acord cu siguranta ca fiul lor sa isi schimbe religia, acestia crezand la randul lor ca religia musulmana este cea mai puternica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2011, 23:44:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Barbatul musulman are voie sa se insoare cu o evreica sau cu o crestina insa copiii rezultati in urma casatoriei vor fi in mod automat musulmani si trebuie crescuti in spiritul islamului. Femeii muslmane in schimb i se interzice sa se marite cu evrei sau crestini; ea are voie sa se casatoreasca doar cu musulmani.

O parere strict personala: relatia asta nu trebuie sa continue decat daca el se converteste la orice altceva, de preferinta la crestinism. Asta ar fi singura dovada valabila ca e dispus sa abandoneze conceptiile islamice extrem de periculoase precum agresarea fizica a sotiei, poligamia, minciuna in favoarea islamului, etc. Insa ma indoiesc ca el va face vreodata acest pas.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2011, 03:36:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

[quote=Melissa;351805]Se fac si cununii mixte ortodoxe..[/quot
Grea problema aici, foarte dificil cu casatoriile astea mixte si cu convertirile de dragul persoanei iubite....
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 03.04.2011 at 03:42:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2011, 15:13:00
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Se fac si cununii mixte ortodoxe..
Grea problema aici, foarte dificil cu casatoriile astea mixte si cu convertirile de dragul persoanei iubite....
Hartford, imi place mult semnatura ta.

On topic. Nu stiu daca fac bine sau nu. Eu stiu doar atat: daca se vor intelege bine inseamna ca se inchina aceluiasi Dumnezeu, daca nu, nu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2011, 20:50:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Hartford, imi place mult semnatura ta.

On topic. Nu stiu daca fac bine sau nu. Eu stiu doar atat: daca se vor intelege bine inseamna ca se inchina aceluiasi Dumnezeu, daca nu, nu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Semanatura mea am scris-o din suflet si o simt pina in inima. Ma bucur ca iti place si tie.
Cu casatoriile mixte nu ma poate lamuri nimeni ca sint ok,la inceput da toate par a fi reusite dar sa vezi dupa ce vin copii ce de probleme, daca nu sint copii vine problema sarbatorilor si nu mai zic ca este greu sa lamuresti partenerul de alta religie sa inteleaga ortodoxia(coliva,impartasirea cu acceasi lingurita, post aspru, matanii , cruci repetate si cite mai cite)
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2011, 21:04:54
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Semanatura mea am scris-o din suflet si o simt pina in inima. Ma bucur ca iti place si tie.
Cu casatoriile mixte nu ma poate lamuri nimeni ca sint ok,la inceput da toate par a fi reusite dar sa vezi dupa ce vin copii ce de probleme, daca nu sint copii vine problema sarbatorilor si nu mai zic ca este greu sa lamuresti partenerul de alta religie sa inteleaga ortodoxia(coliva,impartasirea cu acceasi lingurita, post aspru, matanii , cruci repetate si cite mai cite)
Eu iti dau dreptate ca aceste casatorii sunt foarte grele si foarte problematice. Iar "transarea" copiilor (iarta-mi cuvantul, il intrebuintez special ca sa evidentiez dramatismul) spre ce religie sa mearga poate provoca rupturi definitive. De-aia am si spus ce-am spus. Cuvintele bat mai adanc decat par sau, cel putin, asta am dorit. Nu stiu si daca am reusit.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2011, 00:56:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

In multe cazuri cunoscute de mine:
El se roaga la Alah
Ea se roaga la Hristos ...si treaba merge bine, ca urmare se roaga la acelasi Dumnezeu!

El este budist
Ea ortodoxa..si la fel, le merge bine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine, ori nu? sorinas Generalitati 11 29.05.2014 14:08:29
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Este bine sa fii o persoana directa? alexdu Generalitati 11 04.02.2010 22:17:26
Este bine să pui pozele familiei tale pe net? dorinastoica14 Generalitati 63 16.06.2009 06:38:01
Este bine ce vreau sa fac? miti29 Nunta 9 01.06.2008 12:54:30