Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2007, 11:12:20
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mikiuasa
Am si eu o intrebare.Oare daca l-a spovedanie spui pacatele comune cu sotul si-l amintesti si pe el ca partas, dar sotul l-a spovedania lui nu zice nimic ,ii sint si lui iertate pacatele?
NU CATEGORIC NU ceea ce poti face tu este doar sa vb cu duhovnicul despre pacatele comune si sa il rogi pe el sa aduca vb despre el in spovedania sotului tau, e bine ca te gandsti si la el, poate el nici nu stie ca anumite lucurir, gesturi, sunt pacate. de aceea nu e bine sa ii spui tu nimic sotului ci sa vb cu parintele duhovnic si sa il lasi pe el sa actioneze. cu drgaoste jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2007, 16:43:30
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Crina, orice iti vom spune noi atat timp cat nu vrei vrea sa accepti ca a face dragoste (SEX) fara cununie este curvie, sunt convins ca nu vei tine cont de sfaturile primite. Te intreb sincer constinetizezi ca este pacat? Daca nu, nu are rost aceasta discutie. Ea nu reprezinta decat o justificare a pacatului tau. Daca vrei intr-adevar ajutor atunci mergi spovedeste-te si tine cont de sfaturile primite.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2007, 16:53:27
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit


Inainte de caderea in pacat cei doi (Adam si Eva) "locuiau" tainic unul in celalalt. Caderea in pacat aduce si separatia. Adam nu se mai descopera in Eva si invers. As indrazni sa spun ca celalalt devine "un altul", nu mai este o alta sine. Rolul Casatoriei este sa duca prin Biserica spre unitatea dintru inceput.
Este necesar sa facem cateva precizari: chiar daca cei doi devin un "singur trup", nu inseamna ca unul a disparut in celalalt sau ca cei doi au alcatuit o noua fiinta. Este ceva asemanator cu unirea noastra cu Dumnezeu, nu dispare nimeni in unire. Asta inseamna ca fiecare va raspunde de propriile fapte, ceea ce poate face ca unul sa ajunga in rai, altul in iad in cazul in care nu au trait ca avand un "singur trup".
Inteleasa numai in modul in care evreii o intelegeau - drept institutie care perpetua specia - casatoria ar fi limitata doar la viata de aici, asa cum, de altfel, le-a spus-o Mantuitorul; inteleasa insa drept comuniune dupa modelul comuniunii dintre Hristos si Biserica, ea va avea consecinte eterne. Dat fiind ca se intemeiaza pe iubire si pe daruire prin iubire (nu prin contract, ca in lumea veche), casatoria nu este fara consecinte in viata de dincolo pentru ca nu este lipsit de consecinte eterne faptul ca am dovedit sau nu iubire totala si irevocabila fata de cel alaturi de care am primit binecuvantarea Bisericii. Nu va ramane fara consecinte eterne starea in care angajarii celuilalt fata de mine i-a corespuns sau nu iubirea mea adevarata si invers, daca iubirii mele adevarate celalalt i-a raspuns cu o iubire egala.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2007, 10:05:51
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Crina, orice iti vom spune noi atat timp cat nu vrei vrea sa accepti ca a face dragoste (SEX) fara cununie este curvie, sunt convins ca nu vei tine cont de sfaturile primite. Te intreb sincer constinetizezi ca este pacat? Daca nu, nu are rost aceasta discutie. Ea nu reprezinta decat o justificare a pacatului tau. Daca vrei intr-adevar ajutor atunci mergi spovedeste-te si tine cont de sfaturile primite.
Iti raspund sincer: constientizez ca traiesc in pacat, sau m bine-zis c-am trait in pacat cat am fost casatorita,ptr ca n-am avut oficiata decat o logodna religioasa si preotul m-a lamurit ca oricum a fost un pacat cununia civila fara o cununie religioasa p care n-am m apucat s-o fac...din motive p care le-am postat p alt topic-unde mi-ar placea, daca vrei, sa-mi raspunzi si-acolo, ptr ca acolo mi-am spus eu :rolleyes:of-ul.deci, sincer, constientizez si accept ce spui tu. Intrebarea mea de-aici insa, era, cred, legata cumva d topicul prezent, adica incercam sa-nteleg ce inseamna, ce presupune, de fapt juramantul acela cu 'pana cand moartea va va desparti', daca acest juramant presupune ca cei doi vor fi -cum spune topicul- 'impreuna pentru totdeauna' sau nu. daca moartea ii desparte pe cei doi ori nu,daca ei vor fi impreuna in Imparatia Cerurilor intr-un fel aparte, sau acolo suntem cu totii impreuna fara sa m fim 'perechi', 'soti' etc. Adica ramanem 'soti', apartinem si dupa moarte unul altuia, sau nu, de vreme ce juramantul vizeaza doar perioada de pana-n momentul mortii. ce consecinte are acest juramant in viata de apoi? ma bucur sa vad deja c-am primit lamuriri. Asta incercam sa pricep cu privire la sensul cununiei, imi pare rau daca m-am facut inteleasa gresit...:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floarea mea care infloreste totdeauna la Pasti Adriana Cluj Generalitati 33 18.05.2013 10:27:25
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
"Taticule, de ce mor totdeauna oamenii buni? Bast-et Generalitati 12 04.05.2011 09:12:00
sa ne rugam impreuna! icamilin Umanitare 62 07.06.2009 01:20:31
Veszprem - plangand impreuna laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 16.02.2009 11:43:22