Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.08.2007, 18:55:10
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
LAurentiu: va fi de origine evreu

Ce inseamna asta: ca se trage din parinti evrei, sau doar ca are un stramos evreu?
Nu stiu anca mai mult
Eu am redat ce zice Parintele in interviu
Parintele il intreaba pe tanarul care l-a inregistrat:
Stii cine va fi viitorul patriarh?.. iar tanarul il pomeneste aici pe P.S.Daniel Mitropolitul Moldovei...dar Parintele ii spune ca nu...si ca viitorul patriarh va fi de origine evreu si ca va face parte din sinagoga satanei

???
Reply With Quote
  #162  
Vechi 18.08.2007, 19:18:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Viitorul Patriarh al Romaniei, oricare va fi el, va fi de origine evreu si va face parte din sinagoga satanei..A prorocit Pr. Adrian Fegeteanu de la Lainici, Locuri rele
Nu e "Locuri rele" ci Schitul Locurele, care este metoc am Manastirii Lainici.

Iar pe parinte il cheama Fageteanu, cu "a". Scuze de corectii, dar eu una nu suport stalcirea numelor.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 18.08.2007, 21:12:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Oricum nu ma supar este binevenit corectarea ta ...mai scapa se intampla si la case mari dar barim la mine.
Deci Lcurele si Adrian Fageteanu ok:) ..este in ordine.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 18.08.2007, 21:19:54
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de ancah
LAurentiu: va fi de origine evreu

Ce inseamna asta: ca se trage din parinti evrei, sau doar ca are un stramos evreu?
nu pricepi?, e vorba de proorocie de la Dumnezeu; nu e ceva de bine... au fost catziva sfintzi care au proorocit ceva similar... iar parintele Adrian, l-am ascultat pe un film video si este un batran monah demn de toata increderea...
Parca sunteti in evul mediu.Conspiratii peste tot. Este foarte putin probabil...care dintre ierarhii care ar fi candidati ar fi din neam de evrei, dupa voi??


Eu din cate stiu s-a terminat cu proorociile de la Dumnezeu o data cu Sfantul Apostol Ioan si cu Apocalipsa. Ar trebui sa fim mai atenti si sa nu ne lasam influentati de ce spun unii si de ce spun altii si sa le luam drept proroocii de la Dumnezeu.
Frate prorocii vor fi in toate timpurile
Hristosii mincinosii care vor face semne ca sa insele chiar si pe cei alesi sunt sionistii sectele care in vremurile cele de pe urma vor face aceste semne dar unele din ele se practica si acum yoga spiritismul faradelegea vorbirii cu mortii si altele.
Iar atunci cand numai exista vedenie de proroc poporul acela se pustieste
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.08.2007, 09:02:57
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu, ai si tu dreptatea ta.. si pe mine ma doare NESPUS ca BOR nu ia atitudine atunci cand trebuie, ca nu taie raul din radacina atunci cand este cazul, ca nu ingaduie sa iasa pe post sa ne "intareasca" duhovniceste atunci cand apare cate un caz de genul celui de la Tanacu, MA DOARE CUMPLIT intelegi?? Desi spun mereu "sa acoperim preotul cu haina" asta Nu inseamna ca nu sufar cand vad CA NU AVEM SFATUITORI! Cati dintre noi au timp sa ajunga la Pr teofin, la Pr Iustin, la Pr. Arsenie, Antim, Macarie, Visarion s.a.m.d. avem nevoie de Ostasi!! care sa iasa in fata sa combata raul aparut pe post! Sa spuna mai fratilor stati ca nu e chiar asa... tot vorbiti aici de masoni de evrei am mai spus-o si o spun si acum, CAT INTELEGE UNUL CA MINE TOATA POVESTEA ASTA??? NImic!! NImic !! nu pricepe!! Dee aceea spun si o voi spune sa ne rugam fratilor sa ne rugam sa avem Ostasi, nu "vanzatori" si "lasi". Spunea cineva aici de papa ca a fost o "nebunie" afirmatia lui. Eu cred ca asa ar trebui sa facem si noi, nu mai este suficienta exemplu din pateric ( sa ma ierte cei care se vor supara de vb mele) Nu mai este suficient ptr ca credinta in lume s-a racit!! S-a subtiat!! Spui fratelui care bea/fumeaza iata ce spune pr Cleopa despre asta..si el iti rade in nas: Maiii asta era odata..acum suntem intr-o alta lume.. Nu spun ca nu e drept sa reactionam la ceea ce se intampla ba din contr e CORECT!! dar sa reactionam cum trebuie. Nu aruncand vorbe pe care poate nici macar nu le intelegem. Nu te combat Laurentiu, nici nu spun ca nu ai dreptate, dar ma doare de MOR ca noi nu avem taria sa spunem ca si papa CREDINTA ORTODOXA ESTE CEA DREAPTA!! Asta este marturiserea de acre avem acum nevoie!! Cati dintre noi stie ce simbolizeaza Crezul?? cati?? Iertare...dar...sunt tare trista cand vad ca ne prabusim, cand vad cum este "terfelita" biserica noastra iar noi stam "din smerenie" si inghitim!! Fratilor sa ne rugam sa avem un Patriarh care sa IA ATITUDINE IN FATA OAMNEILOR!!! TRAITORI ASCUNSI AVEM...DAR AVEM NEVOIE SI DE OSTASI A LUI HRISTOS!! Poporul roaman este cum spunea cineva ca o turma de oi...avem nevoie de un Pastor bun care sa ne apere.. daca as putea cere o Harisma pentru Patriarh asta as spune.. Doamne Dumnezeul meu da-ne un Stapan care sa ne apere si sa ne iubeasca cu iubirea Ta.
jenica
Reply With Quote
  #166  
Vechi 21.08.2007, 13:37:01
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Forul care va alege prin vot secret cel de-al șaselea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române este format din clerici și laici. În cadrul Colegiului Electoral Bisericesc, 60 la sută sunt clerici, iar 40 la sută dintre membri sunt mireni. Printre aceștia din urmă se numără și câțiva politicienii de seamă.

Colegiul Electoral Bisericesc care îl va alege pe viitorul Patriarh, numără aproximativ 170 de membri. Potrivit unei liste publicate de agenția de presă NewsIn, sectorul politic este bine reprezentat în această adunare. Cei mai cunoscuți sunt vicepreședintele PD, Sorin Frunzăverde, deputatul PD, Mircea Man, dar și președintele PNȚCD, Marian Miluț. Biserica Ortodoxă Română este singura care are implicați laici în luarea deciziilor ce țin de organizarea internă.

"Nu este chiar așa de simplu, este o analiză a faptelor de vrednicie pe care le-ai făcut. Încercăm și noi să sprijinim să facem lobby unde se poate", a declarat președintele PNȚCD, Marian Miluț.

Marian Miluț spune că este dezamăgit de unii dintre colegii săi, politicieni, care au ajuns în Colegiul Elector.

"Nu sunt atât de apropiați. Îi știu că sunt atei, nu au ce căuta acolo. Eu i-am văzut cum se manifestau. Până acum veneau 5 minute și plecau sau vorbeau la telefon mobil, nici vorbă să influențeze", a mai spus Marian Miluț.

Politicienii asigură că desemnarea succesorului Preafericitului Patriarh Teoctist nu va fi influențată politic. Totuși, ei recunosc că în trecut au existat tentative de amestec ale politicienilor în deciziile bisericii.

"O singură dată Frunzăverde a încercat să intervină față de înființarea Episcopiei Giurgiului. Era ministru sau nu știu, și a primit un răspuns teribil", a mai adăugat președintele PNȚCD.

"Sunt oameni ai Bisericii și nu reprezintă un partrid, ci un grup de oameni credincioși, în al doilea rând nu sunt suficienți și nici un partid nu are puterea să facă vreo mișcare în această adunare. Noul Patriarh va fi ales prin vot secret pe data de 12 septembrie. Cele mai vehiculate nume pentru scaunul de Patriarh este cel al Mitropolitului Moldovei Daniel și al mitropolitului Craiovei, Teofan", spus Constantin Bălăceanu Stolnici, membru PNL.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 21.08.2007, 13:39:04
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Viitorul patriarh va fi ales și de politicieni
Politicienii care îl aleg pe patriarh:



Ing. dr. Sorin Frunzăverde - Episcopia Caransebeșului, vicepreședinte PD;

Ing. Ioan Mocioalcă - Episcopia Caransebeșului, deputat PSD;

Acad. Constantin Bălăceanu-Stolnici - Arhiepiscopia Bucureștiului, membru PNL;

Ing. Trifon Belacurencu - Arhiepiscopia Tulcei, președinte PSD Tulcea;

Ing. Gheorghe Martin - Arhiepiscopia Tomisului, fost prefect PSD;

Lucian Iliescu - Episcopia Giurgiului, primar Giurgiu;

Constantin Nicolaescu - Episcopia Argeșului, președinte CJ Argeș, PSD;

Mircea Man - Episcopia Maramureșului, deputat PD;

Cornel Popa - Episcopia Aradului, Bihorului și Sălajului, deputat PNL;

Gavrilă Mârză - Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, membru PSD;

Ioan Manole - Episcopia Hușilor, membru PSD;

Marian Miluț - Episcopia Sloboziei, președinte PNȚCD;

Dorel Onaca - Arhiepiscopia Tomisului, membru PD;

Dan Ioan Cărpușor - Episcopia Romanului, membru PSD
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Serbia are un nou Patriarh cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.01.2010 21:57:31
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30