Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 14.11.2008, 15:34:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Luați seama la voi înșivă! Dacă fratele tău păcătuiește împotriva ta, mustră-l! Și dacă-i pare rău, iartă-l!
Și chiar dacă păcătuiește împotriva ta de șapte ori pe zi, și de șapte ori pe zi se întoarce la tine și zice: „Îmi pare rău!” - să-l ierți.
Apostolii au zis Domnului: „Mărește-ne credința!”"
Luca 17:3-5
Reply With Quote
  #392  
Vechi 14.11.2008, 15:54:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iertare, cand si cum?

Va rog, ca atunci cand postati versetul zilei, sa si scrieti cateva cuvinte lamuritoare.

Iata ca am o nelamurire in privinta versetului de astazi:
- inainte sa-l iert pe fratele, care mi-a gresit, acesta trebuie sa isi ceara iertare, si eu sa-liert de cate ori isi cere el iertare, daca e nevoie de 70 ori cate 7.

- il iert pe fratele in orice caz, indiferent de ce mi-ar zice sau face, precum Sf. Stefan

Care varianta e cea corecta?
Reply With Quote
  #393  
Vechi 15.11.2008, 06:58:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Chemarea Sf. Apostol Filip (crestinatorul romanilor,sarbatorit azi)

Vineri 14 Noiembrie 2008

"A doua zi voia să plece în Galileea și a găsit pe Filip. Și i-a zis Iisus: Urmează-Mi. Iar Filip era din Betsaida, din cetatea lui Andrei și a lui Petru. Filip a găsit pe Natanael și i-a zis: <<Am aflat pe Acela despre Care au scris Moise în Lege și proorocii, pe Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret>>. Și i-a zis Natanael: <<Din Nazaret poate fi ceva bun>>? Filip i-a zis: <<Vino și vezi>>. Iisus a văzut pe Natanael venind către El și a zis despre el: <<Iată, cu adevărat, israelit în care nu este vicleșug>>. Natanael I-a zis: <<De unde mă cunoști>>? A răspuns Iisus și i-a zis: <<Mai înainte de a te chema Filip, te-am văzut când erai sub smochin>>. Răspunsu-I-a Natanael: <<Rabi, Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Tu ești regele lui Israel>>. Răspuns-a Iisus și i-a zis: <<Pentru că ți-am spus că te-am văzut sub smochin, crezi? Mai mari decât acestea vei vedea>>. Și i-a zis: <<Adevărat, adevărat zic vouă, de acum veți vedea cerul deschizându-se și pe îngerii lui Dumnezeu suindu-se și coborându-se peste Fiul Omului>>." (Ioan 1, 43-51)
Reply With Quote
  #394  
Vechi 15.11.2008, 12:11:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea. Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu (Ps. 17:1)
Reply With Quote
  #395  
Vechi 15.11.2008, 14:02:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E posibil, ca atunci cand postati evanghelia zilei, sa scrieti si cateva randuri despre ea? Este o rugaminte pe care v-o adresez, celor care posteaza pe acest topic. In caz contrar e suficienta indicarea evangheliei zilei, noi putand s-o citim din biblie. Sau are un alt sens simpla copiere a versetelor aici?
Am pus o intrebare referitoare la iertare, acum doua zile. E cineva care imi poate raspunde?
Reply With Quote
  #396  
Vechi 15.11.2008, 15:15:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Insasi acest copiat, care vad ca te tulbura, este foarte de folos atat pentru cel ce il copiaza, il citeaza, cat si pentru cel ce il citeste, cititor. Atat cel din tai cat si cealalta categorie , indeamna la citire, la rasfoire, impinge cugetul spre cele de folos.
Asa ca, frati surori intr o credinta, citati, copiati cat mai mult cele de folos si cat mai multi sa le citeasca, pentru ca asa patrunde litera, cuvantul, graiul cel cu folos .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #397  
Vechi 15.11.2008, 15:42:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba, nu ma tulbura de loc. De ce m-ar tulbura?!? Ma gandeam insa la necesitatea unor explicatii, avand in vedere ca noi nu avem voie sa interpretam biblia dupa capul nostru.
Intr-adevar, am citit ca a copia un text are un efect de 8 ori mai mare, decat atunci cand il citim. Asa ca , copiati fratilor...si poate din cand in cand mai strecurati si o explicatie. Multumiri anticipate
Reply With Quote
  #398  
Vechi 15.11.2008, 22:46:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Vindecarea fiului lunatic.

"În ziua următoare, când s-au coborât din munte, L-a întâmpinat mulțime multă. Și iată un bărbat din mulțime a strigat, zicând:
<< Învățătorule, rogu-mă Ție, caută spre fiul meu, că îl am numai pe el; Și iată un duh îl apucă și îndată strigă și-l zguduie cu spume și abia pleacă de la el, după ce l-a zdrobit. Și m-am rugat de ucenicii Tăi ca să-l alunge, și n-au putut>>. Iar Iisus, răspunzând, a zis: <<O, neam necredincios și îndărătnic! Până când voi fi cu voi și vă voi suferi? Adu aici pe fiul tău>>. Și, apropiindu-se el, demonul l-a aruncat la pământ și l-a zguduit. Iar Iisus a certat pe duhul cel necurat și a vindecat pe copil și l-a dat tatălui lui. Iar toți au rămas uimiți de mărirea lui Dumnezeu." (Luca 9, 37-43)

m-am gandit sa postez astazi si versiunea in lb. engleza...

Saturday of the 8th Week
The Reading is from Luke 9:37-43
At that time, as Jesus had come down from the mountain, a great crowd met him. And behold, a man from the crowd cried, "Teacher, I beg you to look upon my son, for he is my only child; and behold, a spirit seizes him, and he suddenly cries out; it convulses him till he foams, and shatters him, and will hardly leave him. And I begged your disciples to cast it out, but they could not." Jesus answered, "O faithless and perverse generation, how long am I to be with you and bear with you? Bring your son here." While he was coming the demon tore him and convulsed him. But Jesus rebuked the unclean spirit, and healed the boy, and gave him back to his father. And all were astonished at the majesty of God.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 15.11.2008, 23:07:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
- inainte sa-l iert pe fratele, care mi-a gresit, acesta trebuie sa isi ceara iertare, si eu sa-l iert de cate ori isi cere el iertare, daca e nevoie de 70 ori cate 7.

- il iert pe fratele in orice caz, indiferent de ce mi-ar zice sau face, precum Sf. Stefan

Care varianta e cea corecta?
orice varianta e buna, dar e preferabila a doua.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 15.11.2008, 23:10:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E posibil, ca atunci cand postati evanghelia zilei, sa scrieti si cateva randuri despre ea?
eu sunt pentru diviziunea muncii: unii posteaza, altii comenteza... asa ca ii astept pe ovidiu/vsovi, pe george(val) si pe altii care pot sa contribuie aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30