Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2006, 17:12:05
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

gusti
L-o fi spus pr.Arsenie dar probabil ca l-a spus unei pers intr-un anumit context,dar ca sa iau aceasta expresie ca motto pt viata mi se pare cam lipsa de multe.
Si,desigur ca nu inseamna indemn la calugarie...indemnul l-am facut eu mai sus,dar ,desigur cu sarcasm pt ca am considerat ca asa merita unii care o iau pe aratura.
Am observat adesea ca se folosesc diverse expresii ale duhovnicilor cunoscuti,dar daca ii intrebi pe cei ce le folosesc ce a vrut de fapt sa spuna respectivul pr.prin acele cuvinte incep sa scoata niste aberatii ca te doare mintea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2006, 17:45:50
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
"Casatoria este sacul cu pacate. marita-te si ia-l in spate "

Cei care aveti astfel de gargauni in cap fugiti la manastire ca acolo nu mai exista pacate, o sa plutiti de atata sfintenie cata veti intalni si la cata veti ajunge si voi...cred ca iar ma apuca jalea si durerea cand vad cata lipsa de dreapta socoteala au cate unii.
Pr. Arsenie Boca
"Casatoria este sacul cu pacate. marita-te si ia-l in spate "

poi ce potzi intzelege de aici decat ca daca te legi la cap fara sa te doara, atunci macar trebuie sa te legi si peste ochi si peste gura, ca soacra sta de 6 si nu mai scapi in caz ca-i obiectezi... decat ori la bal ori la spital... pai nu? sau cum?! iar parintele cred ca a zis la ce sa te astepti, adica, te mariti, iei pacatele, le aduni, le bagi in sac, il pui pe spatele partenerului si peste tot pe unde mergi te plangi tu ca ce greu este, si apoi, te dezlegi de la cap ca si asa nu te doare si mai traiesti si tu una alta... cemai...cadoar... saucum?!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2006, 04:29:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Exista multi tineri care vor sa mearga pe calea casatoriei cu scopul evolutiei spirituale. Slava Domnului, ca nu exista bucurie mai mare ca aceea de a-l avea langa tine pe cel iubit si sa poata sa fie si Dumnezeu cu voi.

Am cunoscut multe exemple. In general, cam toti aveau deja o maturitate spirituala inainte de a se casatori. Erau autentici in relatia lor cu Dumnezeu, sinceri, expunandu-I adevarul din inima lor, aveau intr-adevar o viata hristocentrica, apropiati de Biserica si de Sfintele Taine. Il constientizau pe Dumnezeu si incercau sa vada daca Lui Ii place ce si-ar fi dorit ei. Si astfel discutiile lor erau f spirituale. Evident, nu numai spirituale, dar cu o nota f profunda spre spiritualitate.

Apoi, incercau cu orice pret sa evite situatiile care i-ar putea duce in ispita. Pana la urma asta e masura iubirii adevarate. Il iubesti pe celalalt? Atunci nu vrei sa-l faci sa cada, deci esti atent, mult mai atent decat de obicei. Pui inainte de toate dorinta ca el sa se mantuiasca si apoi, nu te uiti nici pe tine. E minunat!

Am vazut si cazuri de persoane care au cazut inainte de casatorie. Asta a fost o mare cruce pt ei, fiindca au avut nevoie de o perioada de asceza, care e mult mai dificila daca ai trait deja asa ceva. Si apoi, simti ca i-ai furat lui Dumnezeu binecuvantarea pe care dorea sa ti-o dea in dar. Gustul e f amar. O marturisesc toti cei care s-au intors spre adevar dupa aceea. Eu cred ca cea mai buna cale e sa fie infranare totala, adica nici sarut pana la nunta. Pr. Arsenie Papacioc spunea ca "mai lunga e calea pana la sarut decat pana la pacatul mare". Adica sa fie o luare de mana, un pupic pe obraz, o atingere pe frunte sau pe par, adica pot fi niste gesturi de tandrete, dar atat. Ce e mai minunat decat sa-l vezi pe celalalt langa tine dornic de mantuire? Ce e mai minunat decat sa-l vezi pe celalalt cum merge, treptat, treptat, spre asemanarea cu Dumnezeu?!

Domnul sa ne dea bucuria de a cunoaste astfel de oameni. Dar pana acolo, sa incepem sa ne schimbam pe noi, sa-l lasam pe Dumnezeu sa locuiasc in noi, ca sa putem sa ne dea sa-i vedem pe cei in inima carora El locuieste!

Elena


Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2006, 15:00:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu
eu nu stiu si nu stau sa comentez ce a vrut a spuna pr. Boca pt ca nu stiu cui si de ce i l-a spus...eu stiu doar atat ca sacul cu pacate il cari si casatorit si necasatorit si calugarit si necalugarit...iar expresiile de genul asta este bine sa le interpretam cat mai obiectiv.
Si nu mi se pare deloc ca daca te casatoresti te legi la cap fara sa te doara,crezi ca daca te calugaresti si nu stii de ce o faci nu este tot o legare de cap?
Si fiindca sunt la moda expresiile duhovnicilor va spun si eu una a pr.Sofian de la Antim :un parinte bun(adica o mama sau un tata)poate fi cu siguranta si un calugar bun si invers...si de asemeni nu comentez ce a vrut a spuna pr.Sofian ca nu e cazul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.10.2006, 17:06:59
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Doamne ajuta!
In ce priveste casatoria crestineasca eu cred ca daca ne dorim cu adevarat acest lucru, Dumnezeu ne va ajuta. Trebuie din partea noastra multa rabdare, pregatire in aceasta directie si rugaciune pentru ca Dumnezeu sa ne descopere pe cel care ne este potrivit.
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.10.2006, 12:09:38
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Doamne ajuta! Ma intreb daca exista in ziua de azi tineri care vor sa se imbarce in calatoria casatoriei cinstite, o casatorie cu scopul evolutiei spirituale impreuna?
Exista? Mi-ar place sa stiu cat mai multe, cum se comporta in societate, si cum se comporta singuri.
Mi se pare un domeniu fascinant!
Rar. Exista, dar eu n-am sa am parte de asa ceva.
Oricum, lumea se duce de rapa (nu sunt singurul care zice asta, asa ca nu-mi sariti in cap).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.10.2006, 17:20:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Doamne ajuta! Ma intreb daca exista in ziua de azi tineri care vor sa se imbarce in calatoria casatoriei cinstite, o casatorie cu scopul evolutiei spirituale impreuna?
Exista? Mi-ar place sa stiu cat mai multe, cum se comporta in societate, si cum se comporta singuri.
Mi se pare un domeniu fascinant!
Rar. Exista, dar eu n-am sa am parte de asa ceva.
Stefan, sa fim atenti cu ce afirmam. Banuiesc ca tu ti-ai dori sa ai parte de o persoana langa care sa te mantuiesti, nu? De ce spui ca "eu n-am sa am parte de asa ceva"? Prin afirmatiile noastre, noi ii limitam libertatea lui Dumnezeu de a ne da ceea ce ne dorim. Ni se da dupa nivelul credintei noastre. Nu crezi ca o sa ai parte, nici nu vei avea. Poate ar fi bine sa vedem lucrurile mai optimist, caci la Dumnezeu nu e nimic cu neputinta. Neputinta e in perceperea noastra, noi nu credem ca se poate. Eu mereu am crezut in mai mult decat as fi putut prevede si Dumnezeu mi-a dat. Nu m-a lasat niciodata cu mana intinsa, chiar mi-a umplut-o cu varf si indesat...in ciuda pacatelor si a neputintelor mele, ci numai pt nimicul de credinta pe care-l am. :)
Elena
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.12.2006, 19:56:01
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cat exista dumnezeu exista si oeamni preocupati de "evolutie spirituala". nu inteleg de ce se casatoresc si nu se calugaresc. la o adica toate sfaturile sunt date de minunatii calugari care habr nu au de casatorie. este usor sa tii astfel de teorii fara sa cunosti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2006, 08:46:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sincer, nu vad care ar fi incompatibilitatea dintre casatorie si evolutia spirituala.

si ca sa va dau un citat laic, ca vad ca unii cam fac fobie la ceea ce zic sfintii parinti, era mai demult o reclama a firmei "adidas" si zicea : Daca vrei, poti!

Dumnezeu sa ne ajute in toate cele bune!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2006, 12:55:26
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Elena ,
pe cuvint ca nu te inteleg . De ce spui tu ca prin afirmatiile noastre noi limitam libertatea lui Dumnezeu ? "Ni se da la nivelul credintei noastre " .
Daca cineva spune ceva inseamna ca el asa simte , dupa parerea mea n-are nici o legatura cu "daca Dumnezeu poate " . Eu nu m-am indoit niciodata de Puterea Lui , cu siguranta ca nu ,dar sint constienta ca nu cunosc Voia Lui , si voia Lui nu inseamna neaparat sa -mi dea tot ce cer . El ma poate si certa , sau creste si toate acestea inseamna durere ,suferinta !
Sa vedem lucrurile optimist ? Ce inseamna asta ? Vrei sa spui ca daca voi avea ginduri optimiste ma asteapta fericirea ?
Nu stii ca si Iisus spune undeva ca ar fi putut cere Tatalui armate de ingeri dar n-a facut-o , ci a zis "faca-se voia Ta " .
Inca o data , ceea ce simt eu (daca e vorba de o suferinta sau altceva) n-are nici o legatura cu credinta ,ci cu vointa Tatalui si judecatile Lui numai El le stie .
Sint oameni intr-adevar care spun vorbe grele . Afirma ca se sinucid sau alte nebunii . Astia cred ca trebuie sa se marturiseasca sa primeasca dezlegere .
Dar daca simt ca ceva evoluiaza in sens negativ in viata asta , n-are nimic cu credinta , cred eu . Mai "grob" vorbind ,daca vad unul ca zace pe patul mortii trebuie sa-mi inchipui ca se scoala ,si s-a rezolvat problema ?
Inseamna ca totul e numai ...ce ?
Mai cunosc si eu un grup de maici care tot asa au trait . Le-a trimis Maica Domnului toate la cerere , trebuiau numai sa ridice glasul ,si aveau de toate .
Si au sfirsit ,unde ? In inchisorile comuniste . Oare acolo de ce nu s-a mai intimplat nimic ? Te rog sa ma ierti dar vreu sa spun ca eu cred ca nu puterea gindului meu ma va mantui ci Voia Domnului . Daca gresesc corecteaza-ma , sau depinde de firea fiecaruia ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta Curata Azzuurra Nunta 124 30.05.2016 10:07:50
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 03.01.2010 23:40:26
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11