Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2006, 15:59:31
dragos_c dragos_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 10
Implicit

Dupa ce am citit cateva din discutii, as vrea să afirm: Cred într-una Sfanta,Sobornicească şi Apostoleasca Biserica! Catolicismul este o erezie şi asta ne-o arata Sfintii parinti, iar diferentele dogmatice sunt foarte mari. Nu exista indoiala ca sunt in afara Adevarului. Ceea ce ma nemultumeste este publicitatea excesiva si deseori agresiva care se face catolicismului, multi din drept credinciosi fiind astfel inselati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2006, 19:22:04
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Dupa ce am citit cateva din discutii, as vrea să afirm: Cred într-una Sfanta,Sobornicească şi Apostoleasca Biserica! Catolicismul este o erezie şi asta ne-o arata Sfintii parinti, iar diferentele dogmatice sunt foarte mari. Nu exista indoiala ca sunt in afara Adevarului. Ceea ce ma nemultumeste este publicitatea excesiva si deseori agresiva care se face catolicismului, multi din drept credinciosi fiind astfel inselati.
Si crezi ca esti singurul care marturiseste Simbolul de credinta?
Ai putea sa-mi spui si mie mai concret in care Sf.Parinti pot sa citesc ceea ce sustii...adica erezia catolicismului?
Si daca tot pomenesti marile diferente dogmatice,ne poti enumera macar cateva?...ca pe aici nu toata lumea are cunostinte in acest sens....si nu dorim sa cadem in aceasta erezie din necunostinta...
Iar dupa ce ma lamuresti ce si cum este cu catolicismul..voi incerca sa te lamuresc si eu ce si cum este cu fatarnicia si lipsa de dreapta socoteala la marea majoritate a ortodocsilor.
OK ????
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2006, 23:55:56
dragos_c dragos_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Dupa ce am citit cateva din discutii, as vrea să afirm: Cred într-una Sfanta,Sobornicească şi Apostoleasca Biserica! Catolicismul este o erezie şi asta ne-o arata Sfintii parinti, iar diferentele dogmatice sunt foarte mari. Nu exista indoiala ca sunt in afara Adevarului. Ceea ce ma nemultumeste este publicitatea excesiva si deseori agresiva care se face catolicismului, multi din drept credinciosi fiind astfel inselati.
Si crezi ca esti singurul care marturiseste Simbolul de credinta?
Ai putea sa-mi spui si mie mai concret in care Sf.Parinti pot sa citesc ceea ce sustii...adica erezia catolicismului?
Si daca tot pomenesti marile diferente dogmatice,ne poti enumera macar cateva?...ca pe aici nu toata lumea are cunostinte in acest sens....si nu dorim sa cadem in aceasta erezie din necunostinta...
Iar dupa ce ma lamuresti ce si cum este cu catolicismul..voi incerca sa te lamuresc si eu ce si cum este cu fatarnicia si lipsa de dreapta socoteala la marea majoritate a ortodocsilor.
OK ????
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva, nu am avut acest gand. Speram sa gasesc in acest forum pe acei oameni care imi lipsesc, curati, blanzi, intelepti cu care sa discut despre comoara inepuizabila a ortodoxiei, cu scopul de a ne intari unii pe altii in dreapta credinta.
Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sa-ti incalzeasca inima, Clausemi...
Raspund cu durere in inima la cererile tale, cu promisiunea de a nu te mai deranja altadata:
Sfinti parinti care descopera erezia catolicismului: Sf.Teodosie de la Pecerska, Sf.Grigorie Palama, Sf.Ierarh Simeon al Tesalonicului, Sf.Ierarh Fotie cel Mare, Sf. Gherman Patriarhul Constantinopolului, Sf.Marcu Mitropolitul Efesului, Sf.Maxim Grecul, Sf.Sfintit Cosma Etolianul, Sf. Paisie de la Neamţ, Sf.Nicodim Aghioritul, Sf.Ignatie Briancianinov, Sf. Ambrozie de la Optina, Sf.Teofan Zavoratul, Sf.Ioan de Kronstadt, Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Iustin Popovici, Cuv. Serafim Rose, Cuv. Paisie Aghioritul.
Daca inima ta arde in cautarea Adevarului, ai putea sa-i cercetezi pe P.Arsenie Papacioc, P.Iustin Parvu, P.Adrian Fagetean ori P.Rafail Noica...cat timp mai sunt in viata.
Diferente dogmatice: Filioque, imaculata conceptie, purgatoriul, nu au proscomidie, folosirea azimelor,infaibilitatea si suprematia papala, substantialitatea, preotii necasatoriti, indulgentele papale, mirungerea...

Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2006, 00:03:05
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok.Dragos

Stai linistit ca nu s-a intamplat nimic,doar felul in care ai pus problema denota o atitudine care personal nu-mi face bine...dar nu-i bai ca eu ma adaptez usor,sunt f maleabila...eu ma cam supar cand vad ca ortodocsii sunt singurii care nu fac decat sa arunce cu piatra fara a argumenta concret motivul...sunt multi fatarnici care se lasa usor influentati si incep sa se dea in spectacol dupa ce abia ei au inceput sa mearga de putin timp la Bis...si atunci au impresia ca l-au apucat pe Dzeu de picior....cat despre sfaturile tale,iti multumesc si voi lua aminte ,daca nu am luat deja.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2006, 00:04:29
dragos_c dragos_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 10
Implicit

"Ecumenismul este numele de obste al pseudo-crestinismului, al falselor biserici din Apus. El cuprinde in sine intregul umanism european, in frunte cu papismul.Pseudo-crestinismul şi pseudo-bisericile nu sunt altceva decat erezie peste erezie.Numele lor este pan-erezie, a-tot-erezie.De ce? Pentru ca, de-a lungul istoriei,erezii deosebite au negat sau au depreciat anumite calitati ale Dumnezeului Om Iisus Hristos, iar aceste erezii (ecumeniste)inlatura pe Dumnezeu Omul, punand in locul lui pe Om. In aceasta privinta nu exista deosebiri esentiale intre papism, protestantism, ecumenism si alte erezii, al caror nume este legiune..." - Sf.Iustin Popovici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2006, 00:06:43
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Dupa ce am citit cateva din discutii, as vrea să afirm: Cred într-una Sfanta,Sobornicească şi Apostoleasca Biserica! Catolicismul este o erezie şi asta ne-o arata Sfintii parinti, iar diferentele dogmatice sunt foarte mari. Nu exista indoiala ca sunt in afara Adevarului. Ceea ce ma nemultumeste este publicitatea excesiva si deseori agresiva care se face catolicismului, multi din drept credinciosi fiind astfel inselati.
Un sincer "bine ai venit"!Ma bucur sincer ca esti un adevarat marturisitor al credintei ortodoxe.Parintele Cleopa spunea ca:"trebuie sa aparam Sfanta Traditie a Bisericii Ortodoxe pana la moarte".Dumnezeu sa ne ajute si sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2006, 00:10:20
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva, nu am avut acest gand. Speram sa gasesc in acest forum pe acei oameni care imi lipsesc, curati, blanzi, intelepti cu care sa discut despre comoara inepuizabila a ortodoxiei, cu scopul de a ne intari unii pe altii in dreapta credinta.
Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sa-ti incalzeasca inima, Clausemi...
Raspund cu durere in inima la cererile tale, cu promisiunea de a nu te mai deranja altadata:
Sfinti parinti care descopera erezia catolicismului: Sf.Teodosie de la Pecerska, Sf.Grigorie Palama, Sf.Ierarh Simeon al Tesalonicului, Sf.Ierarh Fotie cel Mare, Sf. Gherman Patriarhul Constantinopolului, Sf.Marcu Mitropolitul Efesului, Sf.Maxim Grecul, Sf.Sfintit Cosma Etolianul, Sf. Paisie de la Neamţ, Sf.Nicodim Aghioritul, Sf.Ignatie Briancianinov, Sf. Ambrozie de la Optina, Sf.Teofan Zavoratul, Sf.Ioan de Kronstadt, Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Iustin Popovici, Cuv. Serafim Rose, Cuv. Paisie Aghioritul.
Daca inima ta arde in cautarea Adevarului, ai putea sa-i cercetezi pe P.Arsenie Papacioc, P.Iustin Parvu, P.Adrian Fagetean ori P.Rafail Noica...cat timp mai sunt in viata.
Diferente dogmatice: Filioque, imaculata conceptie, purgatoriul, nu au proscomidie, folosirea azimelor,infaibilitatea si suprematia papala, substantialitatea, preotii necasatoriti, indulgentele papale, mirungerea...
De acord cu tine ca aceste diferente dogmatice nu pot fi trecute cu vederea, pentru ca nu au legatura cu ceea ce inseamna crestinismul, ma refer la cel original, cand nu erau impartite Bisericile.
Atitudinea ar trebui sa fie una construnctiva in discutii, sa fie pozitiva, cel putin asa cred eu, nu pot vorbi in numele tuturor.
Decat sa aratam cu degetul la altii mai bine am ramane "in familie" si cu discutiile, peste tot se intampla lucruri ce nu ar trebui, dar de ce sa ne facem inima rea cu acestea?
Sunt problemele lor, nu vad cum am putea noi sa le schimbam, decat ei o pot face.
Ai zis foarte bine: "sa discut despre comoara inepuizabila a ortodoxiei", deci hai sa vorbim despre ea, dar fara sa facem referire la altii, sau comparatii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2006, 00:11:42
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fara sa se creada ca am ceva cu cineva si contest parerile marilor nostri duhovnici...eu consider ca fiind om ca si ceilalti am capacitatea sa studiez si sa trag niste concluzii singura,atata timp cat am credinta...fara a fi obligatoriu sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu altii....si,desigur fara a ma indeparta nici un milimetru de dreapta credinta.
Deci eu cred ca a face caz de pacatele altora si a-i acuza...inseamna ca nu te-ai uitat indeajuns in propria gradina...mai ales cand problema este pusa de un om de rand ca si mine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2006, 08:23:48
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de dragos_c
Dupa ce am citit cateva din discutii, as vrea s? afirm: Cred într-una Sfanta,Soborniceasc? ?i Apostoleasca Biserica! Catolicismul este o erezie ?i asta ne-o arata Sfintii parinti, iar diferentele dogmatice sunt foarte mari. Nu exista indoiala ca sunt in afara Adevarului. Ceea ce ma nemultumeste este publicitatea excesiva si deseori agresiva care se face catolicismului, multi din drept credinciosi fiind astfel inselati.
Si crezi ca esti singurul care marturiseste Simbolul de credinta?
Ai putea sa-mi spui si mie mai concret in care Sf.Parinti pot sa citesc ceea ce sustii...adica erezia catolicismului?
Si daca tot pomenesti marile diferente dogmatice,ne poti enumera macar cateva?...ca pe aici nu toata lumea are cunostinte in acest sens....si nu dorim sa cadem in aceasta erezie din necunostinta...
Iar dupa ce ma lamuresti ce si cum este cu catolicismul..voi incerca sa te lamuresc si eu ce si cum este cu fatarnicia si lipsa de dreapta socoteala la marea majoritate a ortodocsilor.
OK ????
iti respect parerea precum si orientarea religioasa.Citind mesajele tale singurul lucru care imi sare in ochi e faptul ca incerci sa denigrezi ortodocsii.afirmi lucruri care nu sunt general valabile,pe ce te bazezi cand spui ca ortodocsii sunt fatarnici?sincer am avut ocazia sa cunosc foarte multi ortodocsio atat laici cat si clerici si foarte putin dintre ei m-au dezamagit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2006, 18:28:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

andaluzia
"iti respect parerea precum si orientarea religioasa.Citind mesajele tale singurul lucru care imi sare in ochi e faptul ca incerci sa denigrezi ortodocsii.afirmi lucruri care nu sunt general valabile,pe ce te bazezi cand spui ca ortodocsii sunt fatarnici?sincer am avut ocazia sa cunosc foarte multi ortodocsio atat laici cat si clerici si foarte putin dintre ei m-au dezamagit. "


Cred ca ai citit pe sarite postarile mele ca sa poti face asemenea afirmatie...iar in alta ordine de idei nu imi permit sa denigrez ci doar sa-mi spun parerea bine intemeiata din experienta pe care o am si pe care nu o pot ascunde pt ca as avea constiinta incarcata sa tac si sa vad cum cad si altii in plasa in care am cazut eu...adica nu vorbesc din lecturi sau din ce spun altii...iar daca tu imi spui ca ai cunoscut multi si nu ai vazut ce vad eu inseamna ca :ori ai dat numai peste crestini adevarati...ori nu vrei sa vezi decat sfintenia la care au ajuns toti(si este laudabil,probabil)...ori nu stii despre ce vorbesti...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Catolicismul vazut de Dostoievski Daniel777 Biserica Romano-Catolica 150 24.08.2012 20:47:23
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 02:54:04