Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2010, 13:04:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, am raspuns mai sus cum sta treaba cu iluziile fericirii pe care o atribuim " celorlalti " care sufera si nu ma dezic de aceasta conceptie, fie ca ma considerati protestanta sau mai stiu eu ce, macar am o personalitate proprie si nu una spicuita, isusita si confundata sistematic cu scrierile altora....plagiata.( teoretic, bine-nteles !).
Si, bine-nteles ca din credinta vom gasi mereu pretexte pentru a ingropa gunoiul sub pres si nu pentru a indrepta lucrurile contribuind cu adevarate simtiri si cu empatie la indreptarea lucrurilor si eradicarea suferintei GRATUITE.
Tocmai pe aceasta " presupusa " credinta mizeaza cei smecheri care abuzeaza de cei supusi si care, in realitate nu reprezinta o manifestare crestineasca nici din partea celui care asupreste nici a celui care sufera, ci pe una de manipulare si slabiciune, dar si de nepasre din partea celor care privesc si considera ca asa trebuie sa fie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 13:07:37.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2010, 13:14:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ory, cred ca tu stai intr-o tara catolica sau protestanta. Cel putin asa ai gandirea.
Sa-ti spun un mic secret sa nu ne auda nimeni: ACEI CALUGARI SUNT FERICITI CA AU ACELE SUFERINTE! Pentru ei ar fi o nenorocire sa stea intr-o manastire cu confort 5* si burta plina! "Iar ce veti trage pentru numele meu vi se va da insutit in Imparatia Tatalui!". Crezi ca ei vor sa stea in confort si sa nu aiba nevointa? Plus ca atunci cand ai tot felul de suferinte fizice (foame, frig) astea te ajuta sa lupti mai usor cu ispitele spirituale. Evident ca mi-e mila de ei, dar sunt sigur ca ei ar alege exact traiul pe care i-l au.
Evident ca daca ma intrebi pe mine eu pun pret pe confort. Dar eu sunt om slab, nu sunt calugar...
....." e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune ! "
Da, esti slab, dar nu pentru ca iti place confortul, ci pentru ca in timp ce te complaci in confort, imi bagi mie in fata teoriile despre cat de frumoasa si binecuvantata este suferinta si saracia altora . Crezi ca daca nu esti calugar esti automat absolvit de sensibilitate si nevointe, sau cum ? Noi suntem datori sa concepem o astfel de posibilitate doar la nivel teoretic ? Unde este iubirea, unde este acea farama de simtire care care sterge lacrima de pe obrazul indurerat ?...Ai dreptate....nu la manastire , si nici dincolo de portile ei, daca sunt porti ferecate de atatea teorii incompatibile cu credinta.
Stiu prea bine cat de " fericiti " si multumiti sunt calugarii care rabda multe, mult prea multe.....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 13:28:03.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2010, 13:54:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In vremurile noastre monahismul a scazut foarte mult .
O spun chiar sfintii parinti.
Parintele Cleopa a stat ani de zile la stana si nu s-a plans ,apoi a locuit intr-o coliba ,in padure si i s-a parut ca sta in palat.
Noi cand citim sfintii parinti ,o facem ca sa ne descoperim slabiciunile ,patimile si sa ne indreptam.
La rugaciunea de dimineata catre Sfanta Treime scrie "Deschide-mi gura sa invat cuvintele Tale ,sa inteleg poruncile Tale ,sa fac voia Ta"
Noi de multe ori nu intelegem cum vine asta "sa inteleg poruncile Tale" ,pare ceva ciudat ,caci poruncile sunt destul de simple.
Dar in profunzime ,noi nu intelegem ,caci de multe ori incalcam aceste porunci ,avand de exemplu o parere proasta despre aproapele si aruncandu-i in fata acuzatii care nu au o baza reala.
Cum o fi sa ii vezi pe oameni mai buni decat sunt ?
Citeam despre Dinu Pillat ca asa era ,ii vedea pe oameni mai buni decat in realitate.

Last edited by anita; 08.03.2010 at 13:57:33.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2010, 14:00:49
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Da de unde stii tu ory ?

"Stiu prea bine cat de " fericiti " si multumiti sunt calugarii care rabda multe, mult prea multe....."
Da de unde stii tu ory, chiar atat de mult ai stat tu prin manastiri (am zis "stat" si nu doar "umblat"), de ai cunoscut tu suferintele lor ? Cum de le stii tu ? Ca ei nu-si arata aceste suferinte asumate de bunavoie.
Cei care sunt nemultumiti sunt ca si saracul acela care cartea tot timpul impotriva lui Dumnezeu.
Se prea poate sa fi vazut tu unul ca acesta, ca nu zic ca n-or fi, insa nu poti vorbi la modul general despre toti.
La urma urmei, calugarii adevarati nu-si etaleaza nemultumirile in fata tuturor, ci duhovnicului.
Ei tac mai tot timpul si se roaga neincetat, muncind si facand ascultare, pentru ca au inteles ca asta e adevarata calugarie. NU cea despre care vorbesti tu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2010, 14:10:07
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu stau in Bucuresti, aici sunt muulti preoti. La biserica la care ma duc eu insa, diaconul are o avere fabuloasa: are patru copii si nu cred sa fi implinit 30 de ani. Sunt facuti unul dupa altul, 2 baietei, o fetita si un bebelus in brate. Cred ca sotia sa este excedata de treburile casnice, nu stiu cum are puterea sa ii duca pe toti 4 la fiecare Liturghie si sa stea in picioare cu bebelul in brate pana la sfarsit. Imi place ca sunt curati si imbracati frumos. Parintele meu are o masina frumoasa si incapatoare, dar asta se datoreaza faptului ca mult timp a slujit in strainatate si, cand a fost transferat in Bucuresti, a trebuit sa faca naveta in fiecare luna, pentru a-si vedea copilul si sotia. Ca, deh... de abia a reusit sa faca rost in Bucuresti de un apartament cu chirie, ca sa isi aduca familia aici. Mai vrei exemple, Bilibox?
Frumos raspuns. E, de fapt, cel mai potrivit pentru o asemena intrebare/preocupare
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2010, 14:23:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
....." e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune ! "
Da, esti slab, dar nu pentru ca iti place confortul, ci pentru ca in timp ce te complaci in confort, imi bagi mie in fata teoriile despre cat de frumoasa si binecuvantata este suferinta si saracia altora.
...suferinta si saracia altora pe care acestia si-au asumat-o constient! Nu intelegi conceptul de mucenicie!
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Crezi ca daca nu esti calugar esti automat absolvit de sensibilitate si nevointe, sau cum ? Noi suntem datori sa concepem o astfel de posibilitate doar la nivel teoretic ? Unde este iubirea, unde este acea farama de simtire care care sterge lacrima de pe obrazul indurerat ?
Tocmai din iubire si consideratie am scris ce am scris.
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...Ai dreptate....nu la manastire , si nici dincolo de portile ei, daca sunt porti ferecate de atatea teorii incompatibile cu credinta.
Din ce scrii se pare ca nu ai inteles nimic din crestinism. La biserica la care merg eram la spovedanie, era frig si intuneric in biserica. Culmea, asta mi-a si placut si-mi place, ca acele conditii sunt ca acum 1000 de ani si nu ca bisericile alea protestante care arata ca Sala Palatului in interior, cu caldura, cu mocheta groasa, scaune moi, si in spate e postul DJ-ului cu aparatura de sonorizare mai ceva ca in Bamboo. Nu, eu vreau ca atunci cand vin la spovedanie sa fie luminata biserica doar de cateva lumanari/candele si sa fie... frig! De ce? Asa-mi place mie...
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stiu prea bine cat de " fericiti " si multumiti sunt calugarii care rabda multe, mult prea multe.....
Acesta este unul din motive pt care nu m-am dus la manastire: ca sa nu cartesc dupa aia ca vezi ce greu e sa fii monah si sa prejudiciez ideea de suferinta asumata a unui monah. Nu as fi vrut sa arunc o lumina nefavorabila asupra ideii de monahism prin tanguielile mele de 2 lei... Nu cred ca ti s-a plans vreodata un monah despre ce nasoala e viata lui. Cred ca ai vazut tu ce ai putut si ai tras concluziile prin prisma ideilor proprii.

Iti aduci aminte ce i-a spus Iisus lui Petru cand acesta a propus sa se opuna arestarii Sale: "Mergi inapoia mea, Satano!". Adica sa se opuna martirajului ar fi fost ceva de neconceput pt Iisus! Ar fi insemnat o ratare (si Dumnezeu nu rateaza niciodata!)! Cam acelasi lucru e si pt monah daca s-ar opune nevointei, ar insemna ca degeaba s-a lepadat de lume! Am un respect foarte mare fata de acei care au puterea sa se jertfeasca si sa mearga la manastire, de aceea am scris ce am scris.

PS Va sfatui pe cei care sunteti centrati pe material sa cititi Biblia, eventual cu interpretare!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2010, 14:34:44
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Ma scarbiti !!!

Ma scarbiti pur si simplu criticand atat cata avere au preotii ...; mai lasati-ne in pace !!! ce , preferati sa-si vedeti in zdrente ?!? eu nu !!! uitati-va in scoli si mai ales in licee si facultati : primeste respectul cuvenit o profesoara care vine imbracata in haine mai demodate si mai ponosite chiar daca sunt curate si decente ???? NU , va spun eu ca nu primeste respectul si ascultarea cuvenite ...atata timp cat elevele ei vor fi mai cu mot ...nu incercati sa me contraziceti ca nu veti avea succes !!! asta e adevarul ...si se aplica si preotilor ...ce ascultare si respect li s-ar mai oferi daca acei credinciosi mai cu dare de mana i-ar vedea mai saraci decat ei in Biserica sau ar sti ca acasa nu au dupa ce bea apa ??????!!!!!???????? sunt unii care saruta Sfanta Cruce pentru ca e confectionata din aur , nu pentru ca reprezinta spiritual ceva pentru ei , daca nu stiati inca ........come to real life once and for all !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2010, 14:34:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Iti zic eu cand a facut: niciodata! Caci si daca o facea, o facea ca sa se mandreasca si sa se simta deosebit, si atunci nu mai e primita la Dumnezeu!
Vai !, vai ce profund esti tu in gandire, dar mai ales intr-o simtire pioasa...
Si mai vad ca prezinta interes pentru tine atitudinea si gandirea mea de tip new age, de ma tot analizezi atat ! In locul tau nu as avea rabdare, de fapt, cu o gandire de tip new age nici nu ar fi de mirare, nu-i asa !
Mai omule !, revino-ti in fire ca s-ar putea sa dai pe laturi de atata precizie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.03.2010, 14:35:23
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Nu stiu daca e asa, insa cred ca vrei cumva sa transmiti prin aceasta intrebare ca e oarecum in neregula pentru un om al lui Dumnezeu sa aiba o avere, sa-i spunem apreciabila. De multe ori nu este asa, ci avutia este o binecuvantare de la Dumnezeu, o revarsare a dragostei Sale inclusiv prin mijloace materiale. Asa spune Domnul, cautati mai intai imparatia cerurilor, iar toate celelalte vi se vor da pe deasupra. Nu se intampla asta cu toti. Problema avutiei, a bogatiei este atunci cand se interpune intre om si Dumnezeu. Daca am lua literal Cuvantul care spune "Vinde tot cea ai", unde am ajunge? In ruina, in lipsa cumplita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.03.2010, 14:39:53
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Ma scarbiti !!! (2)

Important este ca banii lor sa fie curati , adica sa nu provina din fapte penale: droguri, prostitutie, crime, furt, inselaciune .....in rest ma bucur pentru ei daca realizeaza un venit mai mare !!! sincer ma bucur !!! si sper sa aiba suficent de multi bani sa faca si acte de binefacere, sa sponsorizeze copii orfani sau saraci la studii, sa-i ajute in toate felurile posibile si sa faca cat mai multe acte de caritate ...sa-i ajute Bunul Dumnezeu !!! si cel mai important : SA NU UITE NICIODATA DE UNDE AU PLECAT !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cate minciuni spui zilnic? absolutep0wer Generalitati 22 19.06.2012 15:22:07
Cate kilograme de aur vedeti aici ? cocacoc Generalitati 71 02.11.2011 09:42:00
Cate nume dam copiilor la Botez ? cartib Intrebari utilizatori 9 15.01.2011 14:03:33
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41