Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.02.2012, 16:13:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Doamna draga, dumneata ori te faci ca nu pricepi ori chiar nu ai resursele necesare sa pricepi. Trebuie sa intelegi ca unele cuvinte au atat o acceptiune religioasa, cat si una profana. Cum e termenul "har", asa mai sunt si termenele: "altar", "rugaciune" s.a., care pot avea ori o semnificatie religioasa, ori una profana. Repet! Nu cred ca pe initiatorul acestui thread l-au interesat clasificarile mecanice si exhaustive ale termenului, din literatura de specialitate, ci sensurile sale principale, din ambele stiluri de limbaj.

Sunt pe un forum crestin ortodox asa ca e preferabil sa dau raspunsuri pe care sa le judec "cu creierul!" inainte de a le scrie! Nu vrei sa impui dumneata o conditie ca oricine scrie aici sa fie absolvent de teologie ortodoxa? Pff... Logica de balta. Sunt ortodox si consider Biserica (,) Catolica ca fiind biserica-sora. Am inteles ca la asta faceti aluzie. Particip la liturghia romano-catolica in fiecare duminica, pentru ca simt chemarea lui Dumnezeu atat in biserica ortodoxa, de care si apartin, cat si in cea catolica. E o problema cu asta? Vor sari acum vreo 4-5 ortodocsi antiecumenisti, cum esti si dumneata presupun, cu gandiri din Evul Mediu si vor spune ca "sunt cu dracul" catolicii? Sunt ortodox la fel ca tine (punct)

Si cum indraznesti sa spui ca Biserica Ortodoxa nu promoveaza conceptele de "egalitate" si de "fraternitate"? Au doara nu toti sunt EGALI inaintea lui Dumnezeu, iar unul dintre aceia mai mari ai Sai se va asemana cu unul dintre cei mai mici, in ceasul de pe urma? Nu toti sunt egali, doamna, esti dumneata mai presus de restul? Au doara, nu toti cati suntem botezati, in Hristos ne-am botezat, si suntem FRATI intru Domnul? Sa negi lucrurile astea, inseamna erezie! Sa aiba mila Dumnezeu, in nemarginita sa indurare, de cumplitii eretici!

Incearca tu mai departe, o spovedanie la preot, ca se pare ca ai crunta nevoie! Daca pt dumneata a fi un bun crestin ortodox inseamna a-i da cu crucea in cap (aceasta este o locutiune, doamna, nu deveni efervescenta) oricui iti spune ca esti dezinformat pe o anumita tema (si iti da citatele cuvenite in acest sens), iar apoi il inviti sa plece... asta inseamna ca ortodoxia dumitale nu e doar gresita, dar e si patologica.

Domnul sa se-ndure spre sufletul tau! Sa-ti lumineze mintea, sa nu te mai intuneci cu eresurile, sa te smulga de la necuratul si sa te intoarca spre bine!
omule, ma faci sa zambesc trist.
esti intruparea perfecta a iubirii descrisa de parintele:
"Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
e si firesc, fiind vorba de un duh strain sa nu vb de dragostea ptr adevar. Caci doar Dumnezeu e dragoste.
Discutia cu tine e inutila ptr mine, deoarece atunci cand erezia cuprinde mintea si inima unui om, nu mai e loc ptr adevar. Asa a patit Arie, Nestor si altii.
Nu degeaba, erezia e considerat pacat impotriva duhului Sfant, caci omul nu mai doreste indreptarea.
Domnul sa aibe mila de sufletul tau!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.02.2012, 16:28:37
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
omule, ma faci sa zambesc trist.
esti intruparea perfecta a iubirii descrisa de parintele:
"Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
e si firesc, fiind vorba de un duh strain sa nu vb de dragostea ptr adevar. Caci doar Dumnezeu e dragoste.
Discutia cu tine e inutila ptr mine, deoarece atunci cand erezia cuprinde mintea si inima unui om, nu mai e loc ptr adevar. Asa a patit Arie, Nestor si altii.
Nu degeaba, erezia e considerat pacat impotriva duhului Sfant, caci omul nu mai doreste indreptarea.
Domnul sa aibe mila de sufletul tau!
Femeie, esti cu dracul! :) Iti raspund in logica de Ev Mediu pe care o ai si tu. Cred ca si preotul exorcist de la Tanacu ar fi dezarmat inaintea ta.

Tu esti eretica atata vreme cat spui ca "egalitatea" si "fraternitatea" nu sunt valori ale Bisericii noastre Ortodoxe (ar trebui sa te pocaiesti acum inaintea arhiereului ori sa fii excomunicata), ii hulesti pe patriarhi acuzandu-i de apostazie si ma faci pe mine - eretic, pe ce motiv? Pe motiv de ascultare inflacarata fata de invataturile ecumeniste ale patriarhilor Teoctist, Daniel, Atengoras sau Bartolomeu, patriarhi pe care tu ii hulesti? Tu traiesti intr-o biserica separatista undeva sau intr-o secta si te dai ortodoxa sau ce bai ai tu, de fapt? Daca respingi autoritatea patriarhilor ortodocsi, nu te chemi ortodoxa, te chemi schismatica. Deci alearga degraba la preot si te spovedeste, caci smintitu-te-ai foarte, iar pasii tai alearga spre satana. Cei ce smintiti credinciosii cu vorbe de ocara la adresa altor crestini, in loc sa-i invatati iubirea lui Hristos, pedeapsa voastra nu va adasta!

Osanda voastra nu dormiteaza!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.02.2012, 16:36:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Femeie, esti cu dracul! :) Iti raspund in logica de Ev Mediu pe care o ai si tu. Cred ca si preotul exorcist de la Tanacu ar fi dezarmat inaintea ta.
Mai ușor cu epitele astea frumoase pe aici. Nu cred că este cazul la un asemenea limbaj, iar cu atacul la persoană mai ușor domnule ortodox. Da deh...ce să-i faci dacă nu înțelege "femeile" astea.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.02.2012, 16:41:18
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

"Eu însă vă spun vouă: Oricine se mânie pe fratele său, vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului." (Matei 5, 22)
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.02.2012, 16:43:08
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai ușor cu epitele astea frumoase pe aici. Nu cred că este cazul la un asemenea limbaj, iar cu atacul la persoană mai ușor domnule ortodox. Da deh...ce să-i faci dacă nu înțelege "femeile" astea.
E exact acelasi vocabular folosit de acea duduie. Admonesteaza-ma pe mine, apoi admonesteaz-o si pe ea.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.02.2012, 16:44:18
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
"Eu însă vă spun vouă: Oricine se mânie pe fratele său, vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului." (Matei 5, 22)
Da, desigur. Insa daca s-a maniat cineva aici, n-am fost eu.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.02.2012, 16:49:08
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Indemnul meu n-a fost decat la conciliere. Insa unele femei "nu intelege" (ca sa folosesc aceleasi norme gramaticale) limbajul conciliant, ci "intelege" doar propriul limbaj.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.02.2012, 16:50:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă nu te-ai mâniat, te-ai exprimat ca și cum ai fi făcut-o. Oricum, chiar dacă ai alte opinii decât sora Lore, nu înțeleg de ce te năpustești așa asupra ei, și de ce i te adresezi cu atâta aroganță. Te asigur că merită mai mult respect.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.02.2012, 16:51:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
E exact acelasi vocabular folosit de acea duduie. Admonesteaza-ma pe mine, apoi admonesteaz-o si pe ea.
Legea ochi pentru ochi nu mai este de mult, cam de vreo 2000 de ani. Deci frate drag cu dragoste, răbdare si liniște, fără a ne tulbura le putem elucida pe toate. Însă alegând o asemnea atitudine (cea pe care tu o ai) nu ajugem nicăieri. Să mă ierți că am intervenit, ți-o spun ca unui frate.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.02.2012, 16:54:30
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă nu te-ai mâniat, te-ai exprimat ca și cum ai fi făcut-o. Oricum, chiar dacă ai alte opinii decât sora Lore, nu înțeleg de ce te năpustești așa asupra ei, și de ce i te adresezi cu atâta aroganță. Te asigur că merită mai mult respect.
Sora Lore, cea vrednica de respect, a fost cea care, asa cum se observa din discutie, nemultumita de faptul ca indraznesc a avea alta parere decat cucernicia ei, mi-a aplicat eticheta de "new-age-ist", asa, in spirit crestin. Si tot in spirit crestin mi-a sugerat ca oricine nu este de acord cu parerile sale, poate sa plece pe un alt forum. Asadar a se vedea discutia de la inceput. Daca e vorba de respect, atunci sa aplicam respect in orice faza a discutiei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42