Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 04.06.2009, 10:52:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îți mulțumim Luminatorule, că ne-ai luminat și pe noi . De când mai așteptam un Luminator ca tine să ne scoată din întunericul neștiinței noastre. . . . Ești genial ! De unde esti și unde te-ndrepți Luminatorule ?
Apropo, te rog mult în marea ta sclipire, poate îmi răspunzi la o întrebare : cum se face că după mai bine de 2000 de ani, toate Învățăturile și Pildele lăsate au atâta și atâta valabilitate și azi ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 04.06.2009, 10:57:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îți mulțumim Luminatorule, că ne-ai luminat și pe noi . De când mai așteptam un Luminator ca tine să ne scoată din întunericul neștiinței noastre. . . . Ești genial ! De unde esti și unde te-ndrepți Luminatorule ?
Nu al nestiintei, din pacate
Al nepasarii
Reply With Quote
  #223  
Vechi 04.06.2009, 10:58:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apropo, te rog mult în marea ta sclipire, poate îmi răspunzi la o întrebare : cum se face că după mai bine de 2000 de ani, toate Învățăturile și Pildele lăsate au atâta și atâta valabilitate și azi ? ? ?
Și iartă-mi iar îndrăzneala, dar unde și la cine mai vezi atâta și atâta răbdare și iubire ? După mai bine de 2000 de ani, Îl batjocorim și-L rătignim zilnic pe Acela ce Unic și Făr de început este :Iisus Hristos. Te rog, arată-mi o vorbă, o învățâtură de a Lui ce azi poate fi contrazisă și ignorată , în răutatea și ignoranța noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #224  
Vechi 04.06.2009, 11:18:52
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apropo, te rog mult în marea ta sclipire, poate îmi răspunzi la o întrebare : cum se face că după mai bine de 2000 de ani, toate Învățăturile și Pildele lăsate au atâta și atâta valabilitate și azi ? ? ?
...deci argumentul tau suprem este...."Dumnezeu exista pentru ca sunt multi oameni care cred in el". vezi ca sunt peste 4 miliarde de oameni care nu sunt crestini. folosind logica ta inseamna ca Dumnezeu in varianta biblica nu exista.

sau mai simplu, catolicii au varianta corecta de crestinism pentru ca sunt mai multi nu-i asa?

P.S. ce parere ai ca NT sustine sclavia, discriminarea sexuala, homofobia si intoleranta religioasa? surprins, sau esti un sustinator fervent al acestor valori crestine?
Reply With Quote
  #225  
Vechi 04.06.2009, 11:20:25
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Incurci si intentia cu o ipoteza.
Ipoteza nu poate exista decat daca e creata de rationament, iar rationamentul daca nu e restrictionat la un subiect clar ofera ipoteze bazate pe educatia si intentiile proprii. Nu confund nimic. Doar incerc sa iti explic. Speram sa si intelegi.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca aveti mania persecutiei, cu totii.
Sa inteleg ca asta e un forum ateu iar noi care ne simtim persecutati am intrat aici ca sa ne lamentam? Cand m-am inregistrat asta era un forum crestin si asa a fost si ultima data cand am verificat. Din discutiile tale deduc ca esti ateu. Ce cauti pe un forum crestin? De ce simti nevoia sa te aperi de invatatura crestina intr-un mod atat de puternic incat intri pe forumuri crestine ca sa o ataci? Cred ca suferi de mania persecutiei - sau... poate doar te bucuri de ea

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce invataturi crestine? Sa omori pe oricine care nu crede in Dzeu? Sa omori un copil care ride de un popa? Si, mai ales, in Dzeul pe care eu mi-l imaginez?
Aici ai spus un adevar mare. E gresit sa crezi in Dumnezeul care ti-l imaginezi. Inainte sa crezi in Dumnezeu studiaza sa vezi cine e El. Daca nu o faci iti pierzi vremea luptandu-te cu Dumnezeul pe care ti-l imaginezi, cel care exista doar in mintea ta limitata din punct de vedere al cunostintelor.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Care proprie persoana, cind te depersonalizezi complet?
Crestinii sunt indemnati in continuu sa isi cerceteze inima, sa vada care sunt gandurile lor si care sunt uneltele diavolului, sa vada care e morala lui si cum se raporteaza la cuvantul lui Dumnezeu. Adica crestinii sunt cei care se studiaza in continuu si implicit sunt cei care isi pot defini foarte clar propria persoana. Sa iti definesti propria persoana si sa o poti identifica oricand inseamna sa te depersonalizezi?

Daca sa fi crestin inseamna sa te depersonalizezi, cum vezi indivizii care fara credinta in Dumnezeu prefera sa se lase condusi de instincte si de o societate care nu e altceva decat un playground al celor care stiu cum sa se joace cu masele? Cum numesti catelusii astia care se lasa dusi de val si considera ca personalitate inseamna sa iti placa Pepsi in loc de Coca-Cola si sa lupti pana la moarte pentru asta? Asta inseamna crearea unei personalitati? Prin lipsa studiului propriei persoane si urmarea orbeasca a legilor scrise de o societate denaturata tu intelegi dezvoltarea propriei persoane?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cind lasi ca o carte scrisa acum 2000 de ani sa iti conduca faptele de azi?
De 2000 de ani e Noul Testament, Biblia e mai veche, dar asta nu are relevanta in contextul de fata la fel cum nu are relevanta nici vechimea Bibliei raportata la invatatura care o ofera. Ce s-a schimbat de acum 2000 de ani pana acum? S-a schimbat tehnologia, s-a schimbat politica, s-au facut multe descoperiri... dar omul, cel care e subiectul Bibliei, e acelasi. Omul are acelasi psihic, are aceeasi putere de rationalizare, are aceleasi tendinte, aceleasi probleme, aceleasi nevoi. S-a schimbat modul in care se pune problema, dar la baza omul e acelasi. Biblia ne vorbeste despre lucrurile care sunt in noi, dincolo de ratiune, politica sau tehnologie. Ia Noul Testament si citeste-l si spune-mi ce anume ti se pare ca ar fi nepotrivit in contextul actual. Toate parabolele date de Iisus pot fi aplicate stilului nostru de viata fara nici o problema. Singurele probleme care se pot ridica sunt de ordin logistic (transport, hrana, job etc) dar orice om cu un IQ peste 70 (sub 70 sunt considerati retardati) poate separa ideea de context pentru a scoate invatatura. Tu esti capabil sa o faci? Sau incapacitatea de a observa adevarul e autoimpusa pentru a-ti forma un funadment pentru atacurile verbale la adresa crestinilor?

Imi permit sa iti spun o gluma, una care ar trebui sa o iei in serios.

Intrebare: Care e culmea ghinionului?
Raspuns: Sa te prostesti si sa ramai asa.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #226  
Vechi 04.06.2009, 11:29:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stii foarte bine ca Hristos se credea Dumnezeu si nu avea de gind sa nege ceea ce tot el a legiuit in VT.
Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit negreșit cu moartea
Uite o "invatatura" pe care sincer ma bucur ca nu o (mai) urmeaza nimeni.
Ca sa nu mai zic de prostioara cu smochinul, pe care tot incercati o intoarceti pe toate fetele, mai-mai o iesi ceva buna din ea :)
Faptul ca omul a constientizat ca invataturile lui Hristos (pe care nu le subestimez, te rog sa ma crezi) sint mai bune si mai intelepte ca cele ale VT este numai meritul lui, ale omului in general.
Faptul ca in Groenlanda, de exemplu, nu au existat invataturile lui Hristos, dar nici ale VT, nu ii face pe groenlandezi mai rai sau mai imorali. Din contra, as putea indrazni.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 04.06.2009, 12:01:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Ipoteza nu poate exista decat daca e creata de rationament, iar rationamentul daca nu e restrictionat la un subiect clar ofera ipoteze bazate pe educatia si intentiile proprii. Nu confund nimic. Doar incerc sa iti explic. Speram sa si intelegi.
Te inseli.
De exemplu, pot sa dau ipoteza ca exista Dzeu si sa lucrez cu ea, chiar daca rationamentul, bazat pe educatie si intentii, imi spune cu totul altceva.
Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Sa inteleg ca asta e un forum ateu iar noi care ne simtim persecutati am intrat aici ca sa ne lamentam? Cand m-am inregistrat asta era un forum crestin si asa a fost si ultima data cand am verificat. Din discutiile tale deduc ca esti ateu. Ce cauti pe un forum crestin? De ce simti nevoia sa te aperi de invatatura crestina intr-un mod atat de puternic incat intri pe forumuri crestine ca sa o ataci? Cred ca suferi de mania persecutiei - sau... poate doar te bucuri de ea
Si statul e laic, dar popii tot sint platiti de el, desi nu pot fi judecati de el, ci doar de insusi Dzeu, dupa cum sustineti.
Am mai spus ce caut pe acest forum. Sa vad cum judeca un ortodox. Oricum, probabil ca va las in pace in curind, ma oripilez pe zi ce trece tot mai mult.

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Aici ai spus un adevar mare. E gresit sa crezi in Dumnezeul care ti-l imaginezi. Inainte sa crezi in Dumnezeu studiaza sa vezi cine e El. Daca nu o faci iti pierzi vremea luptandu-te cu Dumnezeul pe care ti-l imaginezi, cel care exista doar in mintea ta limitata din punct de vedere al cunostintelor.
Ma confunzi, eu nu imi imaginez nici un Dzeu

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Crestinii sunt indemnati in continuu sa isi cerceteze inima, sa vada care sunt gandurile lor si care sunt uneltele diavolului, sa vada care e morala lui si cum se raporteaza la cuvantul lui Dumnezeu. Adica crestinii sunt cei care se studiaza in continuu si implicit sunt cei care isi pot defini foarte clar propria persoana. Sa iti definesti propria persoana si sa o poti identifica oricand inseamna sa te depersonalizezi?

Daca sa fi crestin inseamna sa te depersonalizezi, cum vezi indivizii care fara credinta in Dumnezeu prefera sa se lase condusi de instincte si de o societate care nu e altceva decat un playground al celor care stiu cum sa se joace cu masele? Cum numesti catelusii astia care se lasa dusi de val si considera ca personalitate inseamna sa iti placa Pepsi in loc de Coca-Cola si sa lupti pana la moarte pentru asta? Asta inseamna crearea unei personalitati? Prin lipsa studiului propriei persoane si urmarea orbeasca a legilor scrise de o societate denaturata tu intelegi dezvoltarea propriei persoane?
Vezi ca te contrazici cu confratii tai, care spun ca crestinismul nu are morala, are doar niste reguli care duc spre mintuire.
Catelusii de care vorbesti sint majoritari ortodocsi. Daca invataturile lui Hristos nu ii atrag (probabil pentru ca se suprapun peste niste invataturi nenaturale de tipul "sa nu te masturbezi ca faci cancer"), nu e treaba mea.
Societatea denaturata de care vorbesti e majoritar credincioasa.

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
De 2000 de ani e Noul Testament, Biblia e mai veche, dar asta nu are relevanta in contextul de fata la fel cum nu are relevanta nici vechimea Bibliei raportata la invatatura care o ofera. Ce s-a schimbat de acum 2000 de ani pana acum? S-a schimbat tehnologia, s-a schimbat politica, s-au facut multe descoperiri... dar omul, cel care e subiectul Bibliei, e acelasi. Omul are acelasi psihic, are aceeasi putere de rationalizare, are aceleasi tendinte, aceleasi probleme, aceleasi nevoi. S-a schimbat modul in care se pune problema, dar la baza omul e acelasi. Biblia ne vorbeste despre lucrurile care sunt in noi, dincolo de ratiune, politica sau tehnologie. Ia Noul Testament si citeste-l si spune-mi ce anume ti se pare ca ar fi nepotrivit in contextul actual. Toate parabolele date de Iisus pot fi aplicate stilului nostru de viata fara nici o problema. Singurele probleme care se pot ridica sunt de ordin logistic (transport, hrana, job etc) dar orice om cu un IQ peste 70 (sub 70 sunt considerati retardati) poate separa ideea de context pentru a scoate invatatura. Tu esti capabil sa o faci? Sau incapacitatea de a observa adevarul e autoimpusa pentru a-ti forma un funadment pentru atacurile verbale la adresa crestinilor?
Daca ai face un studiu, ai vedea ca de acum 2000 de ani lucrurile s-au schimbat in mod dramatic (in bine), si nu numai logistic.
Chiar daca logistica ar permite o inchizitie mult mai performanta sau sisteme de detectie mult mai precise, tortura sau sclavia au fost abolite nu pentru ca au fost interzise de Hristos. Ci pentru ca morala lor nu mai corespundea cu cea a vremurilor (apropo: la abolirea sclaviei un cuvint greu de spus a avut si Darwin).
Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Imi permit sa iti spun o gluma, una care ar trebui sa o iei in serios.

Intrebare: Care e culmea ghinionului?
Raspuns: Sa te prostesti si sa ramai asa.
Poti sa imi spui si ca sint cretin de-a dreptul, eu tot o iau ca pe o gluma
Reply With Quote
  #228  
Vechi 04.06.2009, 12:06:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
...deci argumentul tau suprem este...."Dumnezeu exista pentru ca sunt multi oameni care cred in el". vezi ca sunt peste 4 miliarde de oameni care nu sunt crestini. folosind logica ta inseamna ca Dumnezeu in varianta biblica nu exista.

sau mai simplu, catolicii au varianta corecta de crestinism pentru ca sunt mai multi nu-i asa?

P.S. ce parere ai ca NT sustine sclavia, discriminarea sexuala, homofobia si intoleranta religioasa? surprins, sau esti un sustinator fervent al acestor valori crestine?
Ai sărit de la prima mea întrebare ! Din bun simț , întâi îmi răspunzi la întrebarea primă pusă de mine și adresată ție. De ignori , ignoranță se cheamă . Aștept răspuns, apoi răspund . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #229  
Vechi 04.06.2009, 12:19:59
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai sărit de la prima mea întrebare ! Din bun simț , întâi îmi răspunzi la întrebarea primă pusă de mine și adresată ție. De ignori , ignoranță se cheamă . Aștept răspuns, apoi răspund . . . !
care prima intrebare? in primul raspuns nu ai facut nicio referire la ideile mele, a fost pur si simplu sarcasm. iar la al doile post ti-am raspuns - corectitudinea sau valabilitatea unor idei nu tin neaparat de numarul sustinatorilor lor.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 04.06.2009, 12:22:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și iartă-mi iar îndrăzneala, dar unde și la cine mai vezi atâta și atâta răbdare și iubire ?
Dacă vine cineva la Mine, și nu urăște pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe frații săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viața sa, nu poate fi ucenicul Meu
Asta e rabdare sau iubire?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22