Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2007, 23:47:14
maslinul maslinul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

Incerc sa fiu un adevarat crestin.Incerc sa incalc cat mai putin LEGEA divina,(perfect nu sunt!)exprimata prin cele 10 porunci.Biblia ne spune CREDETI.Vreau sa cred dar ceva ,nu ma lasa sa am o credinta care sa devina o obsesie...Plec la biserica,fac rugaciuni,dar ,mintea imi ia razna de la un timp spre treburi lumesti ,concentrarea imi scapa,uneori nu mai am rabdare sa ascult predicile,sa ma rog...desi nu doresc asta si sufar.Cine ma ajuta sa trec peste toate astea?Cum pot sa cred cu adevarat,din tot sufletul meu?Pace tuturor!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2007, 23:59:42
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maslinul
Incerc sa fiu un adevarat crestin.Incerc sa incalc cat mai putin LEGEA divina,(perfect nu sunt!)exprimata prin cele 10 porunci.Biblia ne spune CREDETI.Vreau sa cred dar ceva ,nu ma lasa sa am o credinta care sa devina o obsesie...Plec la biserica,fac rugaciuni,dar ,mintea imi ia razna de la un timp spre treburi lumesti ,concentrarea imi scapa,uneori nu mai am rabdare sa ascult predicile,sa ma rog...desi nu doresc asta si sufar.Cine ma ajuta sa trec peste toate astea?Cum pot sa cred cu adevarat,din tot sufletul meu?Pace tuturor!!
Draga Maslinul, incerc sa te linistesc, spunandu-ti: nu renunta in a merge la biserica la Sfanta Liturghie, nu renunta la rugaciuni, cand simti ca-ti fuge gandul in alta parte, zi rapid, rugaciunea inimii: " DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE_MA PE MINE PACATOSUL ", cand ai inceput o rugaciune si-ti vin in minte te miri ce ganduri care mai de care mai urate , incepe rugaciunea de la inceput, si faci asta de atatea ori, pana
" cel rau ",te lasa in pace. Ai sa vezi ca vei reusi. Ce frumos ai zis " vreau sa cred ", asa sa si faci, sa crezi ca doar prin rugaciune, post si milostenii te vei apropia tot mai mult de ceea ce se numeste a fi CRESTIN. Iti doresc din toata inima sa reusesti sa scapi de aceasta obsesie pe acre ti-o creaza " CEL RAU ", ii este ciuda ca te pierde. DOAMNE AJTA-TI! cu drag,icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2007, 14:48:12
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga Maslin,

Si mie mi se intampla aceleasi lucruri, insa trebuie sa ne luptam cu ele. Eu cand imi vin astfel de ganduri urate in timpul rugaciunii cad in deznadajduire, ma gandesc ca rugaciunea mea e in zadar...e greu...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2007, 15:10:07
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Draga Maslinul, asta patesc si eu, si cred,ca multi altii. Sunt ispite, dar nu trebuie sa ne lasam. Eu am vb. cu un parinte si mi-a citit niste rugaciuni de m-am mai linistit. Nu conteaza ce fel de ispite avem, important e sa luptam cu ele si ori de cite ori cadem sa ne ridicam, sa ne spovedim si sa nu uitam ca suntem CRESTINI. Mergi si vb. si cu duhovnicul tau. Fie ca Bunul Dumnezeu sa ne miluiasca pe noi toti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2007, 21:57:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maslinul
Incerc sa fiu un adevarat crestin.Incerc sa incalc cat mai putin LEGEA divina,(perfect nu sunt!)exprimata prin cele 10 porunci.Biblia ne spune CREDETI.Vreau sa cred dar ceva ,nu ma lasa sa am o credinta care sa devina o obsesie...Plec la biserica,fac rugaciuni,dar ,mintea imi ia razna de la un timp spre treburi lumesti ,concentrarea imi scapa,uneori nu mai am rabdare sa ascult predicile,sa ma rog...desi nu doresc asta si sufar.Cine ma ajuta sa trec peste toate astea?Cum pot sa cred cu adevarat,din tot sufletul meu?Pace tuturor!!
Multa perseverent si multa, multa dragoste intru Dumnezeu. El este cel mai bun prieten al tau, El te iubeste si te cunoaste cel mai bine, El iti cunoaste toate slabiciunile si nevointele tale, El toate le poate si le stie, tu nimic nu poti fara El. Ar fi fost simplu ca El sa ti le dea pe "tava", fara ca tu sa nu faci nimic. Tu trebuie sa gasesti calea, sa lupti, sa te ridici, sa cazi si sa o iei de la capat. Atita timp cit constientizezi caderea ta, inseamna ca El este langa tine, te iubeste. Drumul catre pocainta este lung si anevoios si de fapt nu se termina niciodata. Iubeste si vei fi iubit, roaga-te si vei fi luminat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2007, 09:44:34
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maslinul
Incerc sa fiu un adevarat crestin.Incerc sa incalc cat mai putin LEGEA divina,(perfect nu sunt!)exprimata prin cele 10 porunci.Biblia ne spune CREDETI.Vreau sa cred dar ceva ,nu ma lasa sa am o credinta care sa devina o obsesie...Plec la biserica,fac rugaciuni,dar ,mintea imi ia razna de la un timp spre treburi lumesti ,concentrarea imi scapa,uneori nu mai am rabdare sa ascult predicile,sa ma rog...desi nu doresc asta si sufar.Cine ma ajuta sa trec peste toate astea?Cum pot sa cred cu adevarat,din tot sufletul meu?Pace tuturor!!
Atunci cand incerci sa te apropii de Dumnezeu vei intalni foarte multe piedici din cauza ispititorului, dracilor.
Spovedeste-te cat mai des si nu slabi rugaciunea! Toti se credinciosii se confrunta cu asemenea probleme
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2007, 18:46:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)cauta sa fii impacat cu tine,spovedit si asteapta medicamentul numit impartasanie,te va intari in lupta cu ispitele de tot felul,invata sa nu dai ascultare gandurilo,sa te infranezi,sa-ti impui sa participi,nu doar sa asisti la Sf.Liturghie duminica,nu e rau nici la Sf.Maslu sa participi..vindecare rapida!:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2009, 23:37:33
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Draga Maslin,

Si mie mi se intampla aceleasi lucruri, insa trebuie sa ne luptam cu ele. Eu cand imi vin astfel de ganduri urate in timpul rugaciunii cad in deznadajduire, ma gandesc ca rugaciunea mea e in zadar...e greu...
atunci cand ai gandurile rele,trebuie sa te gandesti in momentul acela la Domnul IISUS,sa iti dea putere sa iti directionezi gandirea spre ganduri bune si sa faci inima buna lui Dumnezeu si sa spui...Doamne pt pacatele mele patimesc asta,,te rog Domane ajuta-ma pe mine pacatoasa sa fac voia ta si indeparteaza gandurile rele de la mine,,dar directioneaza-ti gandul spre IISUS CHEAMA-L IN AJUTOR IN MOMENTELE TALE GRELE,,,ATUNCI CAND AI ISPITE...iNSISTA IN ASTA,,,O SA VEZI PANA LA URMA CA ALA RAU O SA TE LASE IN PACE...S-au sa nulasi ca gandurile rele sa iti macine mintea pt ca atunci nu mai poti scapa de ele.....Cand iti vin gandurile rele,,,directioneaza-ti gandul la Iisus si chiama-l in ajutor.....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2010, 21:00:13
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit completare

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multa perseverent si multa, multa dragoste intru Dumnezeu. El este cel mai bun prieten al tau, El te iubeste si te cunoaste cel mai bine, El iti cunoaste toate slabiciunile si nevointele tale, El toate le poate si le stie, tu nimic nu poti fara El. Ar fi fost simplu ca El sa ti le dea pe "tava", fara ca tu sa nu faci nimic. Tu trebuie sa gasesti calea, sa lupti, sa te ridici, sa cazi si sa o iei de la capat. Atita timp cit constientizezi caderea ta, inseamna ca El este langa tine, te iubeste. Drumul catre pocainta este lung si anevoios si de fapt nu se termina niciodata. Iubeste si vei fi iubit, roaga-te si vei fi luminat.
...si as mai adauga draga cristiboss..." si nu judeca niciodata, ca sa nu fii judecat"..face parte din iubirea de aproape...sau nu?!?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2010, 22:50:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mare confuzie în mintea ta !

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
...si as mai adauga draga cristiboss..." si nu judeca niciodata, ca sa nu fii judecat"..face parte din iubirea de aproape...sau nu?!?
Observațile mele la adresa ta , te-au deranjat, te-au șifonat , simțindu-te cu musca pe căciulă , iar acum tot din mândria ce ți-a pus stăpânire pe tine într o proporție foarte mare, postezi drept răzbunare ! Omule, să ți minte ce-ți spun :nu suport vicleșugul, prefăcătoria și alte asemenea ! Prin mesajele tale ai smintit , ai hulit adevărata credință ORTODOXĂ ! Da, ai încercat mascat, elegant de a îndepărta cititorul de la ORTODOXIE , și acest lucru îl JUDEC la tine și la toți asemenea ție ! Concluzie :să-ți fie rușine că ți-ai pus titulatura de ORTODOX, pentru că ai făcut aceasta drept vicleșug , și asta nu o pot ierta ! Ești lup în haină de oaie și o spun tare să o audă toți pentru ca să nu cadă în cursa ta mârșavă și urât mirositoare. Ai bunul simț să-ți treci corect apartenența religioasă, așa cum fac mulți colegi de ai tăi de la Secte . Lucrează pe față lupule ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
cine ma ajuta? alpin93 Generalitati 1 04.12.2009 16:23:29
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06