Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2011, 17:57:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice

Părintele Nicodim (Bujor) – cel din urmă membru al „Rugului Aprins” s-a mutat de la noi (5 mai 1915 – 30 ian. 2011)

[COLOR=#800000]“Viata este tare frumoasa daca este traita dupa poruncile Domnului”.[/COLOR]
Articol din revista Familia Ortodoxa - Nr.2/2011
Părintele Nicodim s-a născut la 5 mai 1915, în Piatra Neamț, de praznicul Sfintei Mucenițe Irina. In 8 septembrie 1942 a primit îmbrăcarea îngerescului chip, în Mănăstirea Cernica. După 15 ani de slujire în treapta diaconiei, Inalt-Preasfințitul Efrem (Enăchescu), fost Mitropolit al Basarabiei, pe atunci stareț al Cernicăi, l-a hirotonit ieromonah. Părintele Nicodim l-a iubit mult pe Sfântul Calinic (ca si pe ceilalți Stareți de la Cernica, dintre care a fost canonizat în 2005 Sfântul Gheorghe), alcătuind ceea ce era la acea vreme întâiul acatist al unui Sfânt român — Acatistul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica.
Din pricina unei boli grave, a fost silit să plece din Cernica, mănăstirea sa de metanie, unde s-a întors în ultimii ani de viață, pentru[COLOR=#FF0000] a trece la Domnul în seara zilei de 30 ianuarie [/COLOR][COLOR=#FF0000]— [/COLOR][COLOR=#FF0000]după o îndelungată pătimire (suferea de cancer al oaselor, în metastază).[/COLOR] A fost un duhovnic plin de daruri, revărsând în inima oricui dintre cei ce îl cercetau un strop de har, din preaplin de dumnezeiască blândețe și dragoste.
Redăm mai jos mărturia unui fiu duhovnicesc, ieromonah și duhovnic într-una din mănăstirile Arhiepiscopiei Bucureștiului, care, din smerenie, a ales să rămână anonim.[COLOR=#FF0000] Binecuvântările Părintelui Nicodim să ne ajute în anii grei prin care trecem. [/COLOR]Amin.
Radu Hagiu
Sursa : Razboi intru cuvant
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2011, 18:00:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Continuare:
Acum mi-e îngăduit să vorbesc — am trăit lucruri minunate alături de Părintele. Spre rușinea mea, nu l-am ascultat întotdeauna întocmai. Atâta dragoste avea — dragoste adevărată, dragoste dumnezeiască — că, dacă ar fi fost cu putință, i-ar fi mântuit pe toți! Sfinția sa era mai cu neputință trupească, dar arăta multă jertfelnicie față de toți cei care-i cereau ajutorul — odată, îmi zice: „Eu aș vrea să am putere să răspândesc o «epidemie», să-i «îmbolnăvesc» pe toți de sfințenie!”
[COLOR=#FF0000]Părintele lucra cu multă delicatețe, nu-ți spunea direct: „Ai făcut așa, ai gândit așa”, dar nu o dată mi s-a întâmplat că știa până și ce gândesc.[/COLOR]Când mă hotărâm să mă duc la spovedanie, mai degrabă cred că ar trebui să zic că mă chema părintele la spovedanie, îmi venea un îndemn lăuntric; și Părintele știa. Odată aveam o stare nu prea bună, m-am lăsat copleșit de tot felul de gânduri — pe atunci, veneam de la mănăstire la Părintele cu microbuzul — și, când am ajuns la Părintele, numai din ce-mi spunea mi-a descoperit toate gândurile. Mi s-a mai întâmplat odată (n-o voi uita cât voi trăi!) că eram foarte îngreuiat sufletește; mergeam spre Părintele și mi-am făcut o spovedanie în gând, îi ziceam: „Uite, părinte, am făcut aia, și aia”, și exact când am terminat de spus toate, am simțit așa, ca și cum ar fi aruncat o „găleată de har” peste mine – m-a dezlegat în Duh în clipa aceea, atâta bucurie și ușurare am simțit, așa curățire… Și, când am ajuns, era la poartă, așteptând, și-mi zice, râzând: „Te-am dezlegat mai dinainte, că te-am văzut că erai amărât!”
Avea multă dragoste, dar în același timp nu stătea fără să „opereze” o rană a sufletului – altădată, tot așa, nu mă ridicam eu din ceva; [COLOR=#FF0000]Părintele, în delicatețea sa, nu spunea niciodată: „Măi, n-ai făcut aia sau aialaltă!” sau „De ce nu faci asta?”, ci aducea vorba despre problema cu pricina așa finuț, încât singur te rușinai și-ți ziceai: „Stai puțin, că nu sunt bine!”[/COLOR]. Și o dată, de două ori, de trei ori nu l-am ascultat — la un moment dat, vin la el, sun, iese la ușă, îi zic: „Blagosloviți, părinte!“, iar el spune: „Dar cine sunteți, că nu vă cunosc?!” — m-a băgat în pământ… Asta era Părintele!
De la Părintele mai știu că, atunci când erau vremurile acelea grele de la începutul anilor ’50 și nu i se mai dădea voie să iasă din mănăstire, el trebuia să se ducă să le ducă ceva ajutoare la niște creștini – și s-a rugat Sfântului Calinic să-l ajute, că aveau sufletele acelea nevoie. A izbutit până la urmă să plece, dar trebuia să se întoarcă până la Sfânta Liturghie, dimineața, ca să slujească în sobor — și părintele s-a rugat Sfântului Calinic să rânduiască lucrurile; era distanță mare, nu putea ajunge la timp, și s-a rugat la Sfântul Gheorghe și la Sfântul Nicolae, care au venit de l-au luat și într-o clipă a ajuns la mănăstire. Era distanță mare, nu putea fizic să ajungă altfel. Și, când a ajuns acolo, tocmai se terminase Liturghia — se rostea otpustul, iar un părinte din biserică s-a uimit văzându-l intrând: „De unde vii părinte, că tocmai te-am văzut slujind?!”[COLOR=#FF0000] Fusese Sfântul Calinic, cel care slujise în locul părintelui…[/COLOR]
Părintele e cel care a găsit capul Sfântului Gheorghe de la Cernica, când s-a făcut canonizarea sa din 2005. Ținuse în chilia lui trei capete ale Stareților de la Cernica și, după ce Părintele a plecat de acolo, părinții de acum nu mai știau care este. Și l-au chemat pe părintele Nicodim, iar el le-a arătat: “Acesta este Starețul Gheorghe“. [COLOR=#FF0000]Mult a pătimit părintele acolo, în anii ’50, în vremea comuniștilor, a fost bătut, s-a și încercat otrăvirea sa — el era in „Rugul Aprins”, și toți cei din mișcarea aceasta au fost prigoniți…[/COLOR]
Părintele era foarte cu acrivie în privința femeilor – chiar și când era profesor la Seminarul Pasărea, se păzea să stea în vreo chilie de maică, și dormea în atelierul de croitorie. Chiar îmi spunea la un moment dat: „Pe mine niciodată nimeni nu m-a văzut fără haina călugărească, nici o femeie nu m-a atins — și-am ajuns acum, la neputință, să se îngrijească femeile de mine”. La Pasărea s-a și îmbolnăvit, din pricina prafului și scamelor inspirate în acel atelier, și a fost trimis cu binecuvântare să se trateze, fiindcă în Cernica nu erau condiții.
Prin anii ’80, Preasfințitul Lucian, fostul Arhiepiscop al Tomisului, l-a chemat pe Părintele Nicodim să-l ajute, fiindcă avea un duh de boală, care îi dădea un tremur al picioarelor; Părintele a venit, i-a citit rugă*ciunile de dezlegare, apoi, urmând cuvintelor „că nu este dragoste mai mare decât să-și pu*nă cineva sufletul pentru aproapele său”, s-a rugat ca Domnul să trimită asupra sa duhul care-l chinuia pe Arhiepiscop. Asta era părintele! Jertfelnic până la capăt, indiferent cât de obosit ar fi fost sau cât de rău s-ar fi simțit… [COLOR=#FF0000]Și mie îmi zicea, că îl mai întrebam ce să fac cu cei care-mi cer să-i spovedesc: „Primește-i pe toți, că nu știi dacă aceea nu va fi singura binecuvântare din viața omului aceluia!”[/COLOR]
Dau slavă lui Dumnezeu că am fost cu părintele aici pe pământ, și cu atât mai mult am mare nădejde unde e acum. Părintele ne-a iubit pe toți și pe toată suflarea – simt că pe mine, cu toate păcatele mele, chiar m-a iubit, și mă iubește… Părintele Valerian, starețul de la Mănăstirea Jianu, spunea: „[COLOR=#FF0000]Să știți că părintele a împărțit binecuvântări pentru toți”.[/COLOR]
Despre legarea plecării sale cu cea a Mitro*politului Bartolomeu, doar o zi depărtare, pot zice doar că nimic nu e întâmplător, nu-i întâmplătoare nici plecarea la zile mari, nici când pleacă unul împreună cu celălalt — pentru că e același Duh și aceeași lucrare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2011, 18:03:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Extrase dintr-un interviu cu Părintele Nicodim Bujor preluat din Lumea Credintei, anul IV, nr. 4 (33) Aprilie 2006
- Părinte Nicodim, cum v-ați hotărât spre monahism?
- Dorința părintelui Gala Galaction a fost să mă călugăresc. El îmi era duhovnic. Parcă îl văd cum spovedea în cimitirul de la Radu Vodă. Era și singurul profesor universitar care predica desăvârșirea prin voturile monahale: sărăcia, fecioria și ascultarea. Când ținea conferințe în sala Mihai Viteazu a Facultății de Teologie, nu mergeam niciodată singur, ci împreună cu d-l Teodor Dan, inspector la Culte, cu doamna Evloghia Țârlea, cu familiile Fișta și Zega, care ajutau zilnic cantina săracilor. Această cantină a patriarhiei a funcționat 40 de ani în strada Sfinții Apostoli și aici erau primiți zilnic să ia masa 150 de oameni săraci. Ca student, ajutam și eu. Marțea și miercurea alegeam grâul, joia și vinerea îl fierbeam, iar noaptea frământam pentru sâmbătă 20 de colive de sufletul voievozilor și eroilor neamului.
– Și totuși cum ați intrat în mânăstire?
- Era o zi luminoasă de septembrie, în anul 1942, când părintele Gala Galaction, care slujea la Radu Vodă, m-a adus de mână și m-a prezentat părintelui Melchisedec Dumitriu, secretarul Patriarhului Nicodim Munteanu. Când m-a văzut așa slăbuț, acela a zis: Ce va face el în mânăstire? însă [COLOR=#FF0000]părintele Gala Galaction îmi amintesc că a replicat: Găina asta mică, să vedeți ce ouătoare are să fie![/COLOR]
(…)
– Ce ascultare vi s-a rânduit?
- Eu aveam ascultarea să predic și să hrănesc săracii. Chilie mi s-a dat la arhondaric cu vedere spre cimitir. Arhondar era părintele Gherman Jardan din Basarabia, fost stareț la Balaciu. În tinerețe, ca diacon, acesta slujise în prezența Țarului Nicolae. [COLOR=#FF0000]El m-a întrebat: Câte limbi știi? I-am răspuns:[/COLOR][COLOR=#FF0000] franceză, germană, greacă, latină și ebraică[/COLOR].[COLOR=#FF0000] Acum ai să înveți o limbă nouă: sapă, hârleț, târnăcop –[/COLOR] mi-a răspuns cu drag părintele.
Împreună cu părintele Roman Stanciu, viitorul episcop vicar, trebuia să trecem pe la ferestrele chiliilor, anunțând slujba: Vremea cântării, ceasul rugăciunii!, și să nu plecăm până nu auzeam răspunsul: Amin!, semn că acela se trezise. Slujba de noapte începea la 11 și se termina pe la 3 dimineața. Urma o pauză după care se făcea Sfânta Liturghie. Tot timpul am dormit îmbrăcat în rasă, ca un soldat.
- Nu era greu?
[COLOR=#FF0000]- Nu mă simțeam în trup. Am trăit zile și nopți ca într-o nuntă divină. Vedeam toată atmosfera Mânăstirii Cernica într-o lumină mare[/COLOR].
- Știați ceva despre Sfântul Calinic înainte de a intra în Mânăstirea Cernica?
- Pe Sfântul Calinic l-am știut înainte de canonizare. Citisem o broșură reeditată de protoiereul Lungulescu, după scrierile părinților Protasie și Casian Cernicanul, ultimii cronicari ai Țării Românești, cum i-a numit Nicolae Iorga.
După ce am intrat în mânăstire, spălând într-o zi pe jos în biserică, am găsit sub scaunul arhieresc un sul de hârtie scris cu literă chirilică, vechi de peste 100 de ani, pe care l-am transliterat. Era un model de spovedanie întocmit de Sfântul Dimitrie al Rostovului, de pe vremea Sfântului Calinic, model pe care îl folosesc și astăzi ca îndrumar.
- Ce ne puteți spune despre pregătirile pentru canonizarea Sfântului Calinic din 1955? Cum s-au așezat sfintele moaște în raclă?
- Totul s-a petrecut în pridvorul bisericii. Mitropolitul Efrem al Basarabiei ungea fiecare os cu mir. Eu le ștergeam cu procovețe, iar părintele Augustin Mateescu, eclesiarhul, le așeza în raclă. Peste noapte a venit autopsierul pentru a le așeza în poziție anatomică. Sfintele moaște au fost legate cu fir de aur, însă eu nu am fost de față personal.
Îmi amintesc totuși că în mormânt nu s-a găsit un omoplat al Sfântului. Mai târziu, starețul Mânăstrii Frăsinei, părintele Simeon Combie, a mărturisit că este la ei, la Frăsinei, și că părinții îl luaseră la parastasul de 7 ani al Sfântului.
- Cum a fost canonizarea Sfântului Calinic?
- La început canonizarea s-a dorit în București, la Biserica Sfântul Spiridon Nou, dar exista temerea că, de mulțimea lumii, s-ar fi blocat circulația, așa că slujba s-a făcut la Cernica. Într-adevăr,[COLOR=#FF0000] au fost mii de pelerini. Cele 60 de autobuze care au plecat dimineața din București către Cernica n-au mai putut întoarce de mulțimea oamenilor. Nu mai încăpeau în curtea mânăstirii și stăteau și pe câmp în genunchi.[/COLOR] Securitatea, ordonată de duhul rău, ne înspăimânta mereu: Să vedeți ce o să pățiți! N-am ținut cont de prezența securiștilor. Era prima canonizare! Eram când într-o insulă, când în alta. O parte din securiști se urcaseră pe acoperiș, alții în copaci. Erau și soldați îmbrăcați civil.
Au venit părinții de la Frăsinei. Au venit și maicile de la Țigănești și de la Ciorogârla. Maicile de la Pasărea au mers noaptea, 8 kilometri prin pădure, ca să ajungă la timp. Au venit părintele Dumitru Stăniloae, exarhul Vasile Vasilache și credincioși din toată țara.
Nu mai era nici un loc de cazare. Noi, părinții dormeam pe dușumele. S-a pus fân în podul mânăstirii și oamenii au dormit pe fân.
– Cum a fost slujba propriu-zisă?
- Au fost patru coruri. Altarul, strănile (din stânga și din dreapta) și cafasul. Ierarhii erau așezați în sfântul altar în două cercuri. La străni cântau maicile. Diaconii dădeau răspunsurile din biserică. Unul era la cafas, altul într-o strană, altul la cealaltă, precum păsările. Diaconul Niculescu era bas, un diacon din Oltenia era bariton. Evghenie, care absolvise și Conservatorul, era sopran și urca foarte sus, până la si, do. De la Chișinău a venit un arhidiacon, Ursache. Când a rostit din altar Slavă Ție, Celui Ce ne-ai arătat nouă Lumina…, au tremurat geamurile bisericii.
A participat Patriarhul Chiril al Bulgariei, care era doctor în teologie la Cernăuți, bătrânul Patriarh Iacob al Antiohiei și Hrisostom al Atenei, care a stat pe un scaun în fața catapetesmei. A fost prezent și Mitropolitul Grigore de Leningrad, care, fiind bolnav cu inima, la întoarcere a răposat în avion.
Îmi amintesc că s-a slujit cu Sfânta Evanghelie care se păstrează în muzeu dăruită mânăstirii de Elisabeta (Safta) Brâncoveanu.
Era atâta lume încât curgea apa pe pereți. Tavanele, turla erau ude.
- Care a fost momentul din slujbă care v-a emoționat cel mai mult?
- Racla cu moaștele Sfântului Calinic a stat în mijlocul bisericii până la vohodul mic. Apoi a fost dusă în sfântul altar și așezată în picioare la scaunul arhieresc.[COLOR=#FF0000] La slujbă Patriarhul Iustinian a vitat și pe ierarhii din garda veche, ținuți pe atunci la distanță de regimul comunist. Când a venit vremea să se citească Apostolul, de bucuria revederii, ierarhii vorbeau în altar unul cu altul și au uitat să răspundă la: Să luăm aminte! Eu slujeam și atunci l-am văzut pe Sfântul Calinic în picioare lângă tronul arhieresc dând binecuvântarea: Pace tuturor! Nu știu câți și-au dat seama de lucrul acesta în forfota aceea, dar n-am să uit niciodată această minune![/COLOR]
- Ați mai trăit personal minuni ale Sfântului Calinic?
Odată eram la masă cu niște părinți și bârfeam. Pe masă erau niște pești mici și îi întrebam: Măi, unde sunt părinții voștri? și tot noi răspundeam, ca în locul peștilor: La stăreție, la econom, la eclesiarh. [COLOR=#FF0000]Atunci Sfântul Calinic a apărut rezemat de tocul ușii și a zis: – Voi credeți că sunteți de capul vostru? Nimic nu mișcă în mânăstirea asta fără știrea mea.[/COLOR] Mai târziu, auzind ucenicul de la stăreție de glumele noastre, s-a mâhnit și a hotărât că nu va mai mânca niciodată pește.
Chiar după canonizare, un grup de credincioși de la Brașov m-au chemat la casa Sfântului Calinic și acolo, la fântână, mi-au istorisit cum au văzut ei canonizarea în ceruri făcută de îngeri. [COLOR=#FF0000]Mare răzvrătire făcuseră duhurile rele pentru această canonizare![/COLOR]
Mai sunt și altele, dar sunt cumva personale și pentru mine istoria nu s-a încheiat…
- Când și cum ați început să scrieți Acatistul Sfântului Calinic?
De acatist m-am apucat înainte de canonizare, după ce am primit vestea că Sfântul Calinic urmează să fie canonizat. Am lucrat la el cam un an de zile, însă l-am scris pentru necesitatea sufletului meu, nu ca să îl public. După canonizare, cum eram adunați la stăreție, am venit cu proiectul de acatist și, spre bucuria tuturor, părintele stareț, arhimandritul Atanasie Gladcovski, a zis: Să-l ascultăm! Și așa acatistul s-a citit în biserică. Acatistul trebuie mult completat. După cuvântul Sfântului Ioan Evanghelistul, nu ar încăpea cărțile în lumea aceasta, așa de mare este Sfântul Calinic.
Autor: Silviu-Andrei VLĂDĂREANU

Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2011, 18:06:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

placinta Sf Gheorghe.flv
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.04.2011, 18:10:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Nicodim Bujor
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2011, 18:14:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrisoare a Părintelui Nicodim Bujor către Părintele Dumitru Stăniloae
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2011, 18:39:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu a oranduit sa aflu cu intarziere ca parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice. O singura data am reusit sa ajung sa stau de vorba cu Sfintia Sa. Cu aceasta ocazie, m-am convins ca avea darul inainte-vederii, desi era foarte smerit. Chipul parintelui emana o pace deosebita. Acest lucru se poate vedea si in videoclipurile postate pe internet. Dumnezeu sa-l ocroteasca in rand cu sfintii.

Last edited by antoniap; 03.04.2011 at 18:48:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2011, 12:08:45
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu a oranduit sa aflu cu intarziere ca parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice. O singura data am reusit sa ajung sa stau de vorba cu Sfintia Sa. Cu aceasta ocazie, m-am convins ca avea darul inainte-vederii, desi era foarte smerit. Chipul parintelui emana o pace deosebita. Acest lucru se poate vedea si in videoclipurile postate pe internet. Dumnezeu sa-l ocroteasca in rand cu sfintii.
Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii! A mai plecat dintre noi inca un inger cu chip si traire omeneasca.Avem insa ndejdea ca de acolo ne poate ajuta mai mult, caci mult poate rugaciunea dreptului inaintea lui Dumnezeu.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2011, 15:51:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit


Sunt amandoi ingropati la Cernica, destul de aproape unul de altul. Mereu sunt acolo flori si lumanari aprinse. Dumnezeu sa ii aseze cu sfintii si sa le asculte rugaciunile pe care inca le mai fac pentru popor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 21:57:22