Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2007, 12:04:22
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Din punct de vedere al hranei ce Biserica opreste in post.Ca neoprotestantii o spun,nu ma mira deloc,ca ei interpreteaza Scriptura individual,dar....multi ortodocsi cad spunând ca ei ca:"Nu e pacat ce intra pe gura,ci e pacat ce iese pe gura".Si aici ma refer la carne,lapte,oua,si derivatele acestora.In"Despre durerile oamenilor",parintele Arsenie Boca ne spune despre(citez din memorie)ca "Acea otrava,acele energii care apar in sângele animalului in timpul zvârcolirii,când e sacrificat,se transmite in carne".Si eu banuiesc ca acele "energii zvârcolitoare"ca sa le numesc asa,nu dispar odata cu prepararea carnii.Si inca ceva:"Adam,dupa ce a fost creeat a primit porunca sa pazeasca si sa manânce roadele câmpului"Despre carne,ce parere aveti?Dumnezeu i-a dat binecuvântare omului sa manânce,ori a fost cumva o fortare din partea omului pentru a primi binecuvântare de a mânca carne?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2007, 20:57:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiam ca parintele Arsenie Boca a spus treaba cu "energiile zvarcolitoare" din carne, in ce carte ai citit?!

Probabil ca de-asta acum animalele se sacrifica prin alte metode, "de tip european", ca sa nu se mai zvarcoleasca..:( scuze, n-am vrut sa fiu rea.

Sf. Apostol Pavel spune undeva ca cel care nu mananca sa nu judece pe cel care mananca, si nici invers. Deci asta inseamna ca numai Dumnezeu intelege lucrurile astea, in profunzime, si de asta ne opreste pe noi a face judecati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2007, 22:15:28
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Despre carne, ce parere aveti?
Eu am inteles din ce am citit si am simtit pe mine ca e nociva pentru organism. Toxinele eliminate de animal cand e omorat se duc in carne si in sange. Chiar daca sacrificarea animalutului se face prin metoda de scurgere a sangelui, toxinele tot raman in carne. Si astfel omul mananca acele toxine si se intreaba apoi de ce a facut nu stiu ce forma de cancer sau nu se simte bine.

Ce se spune cu proteinele este un neadevar (se zice ca avem nevoie de carne pentru proteine). In peste se gasesc tot atatea proteine sau chiar mai multe decat in porc sau pui. Apoi avem si proteinele vegetale din ciuperci, soia, cereale, fructe seci, leguminoase (linte, fasole uscata, mazare, etc). Eu am scos treptat carnea din alimentatie fiindca sesizam ca imi ingreuneaza digestia si putea conduce la probleme de colon. Asa ca de cativa ani nu mai mananc carne si produse din carne si...vad ca traiesc. Deci se poate!!!

Numai ca postul nu inseamna a nu manca acest tip de carne de animal, ci sa nu mancam carne de om prin barfa, judecare, gandire de rau, etc. Asta e mai greu, dar nu imposibil.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2007, 23:39:16
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Postul nu e decat incercarea de redobandire a starii paradisiace, aceasta presupune adoptarea unui stil de viata precum cel din rai, adica un control total asupra trupului si mintii, o apropiere continua de Dumnezeu, o alimentatie pe masura, adica din roadele pamantului.

Data fiind conditia omului dupa cadere, acest drum inapoi este unul greoi, postul vine in ajutorarea noastra, in intarirea noastra, in descoperirea noastra insine pe drumul spre vesnicie, pe drumul spre starea paridisiaca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2007, 10:04:31
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pestele nu se zbate cind moare?:)
Desigur se poate si fara carne, desigur carnea nu-i grozava in ultimul timp (tot mai multi hormoni, medicamente samd)dar zic eu ca postul este o jertfa si el.Unii ca mine f. carnivori au o jertfa mai intensa, Elena vegetariana mai putin dar a fiecaruia este la fel de primita.
Sa ne ajute Dumnezeu sa ducem postul cu bine la sfirsit, mai ales de cele rele care ies decit de cele bune care intra.:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2007, 11:31:17
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Adica,vreau sa spun ca nu cu mine nu sunteti de acord,ci cu marele traitor in Hristos,par.Arsenie Boca!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2007, 12:57:23
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Dumnezeu a facut creatia perfecta. Pina aici sintem cred toti de acord.
Pe animalele carnivore l-a facut capabile sa traiasca doar cu carne pe ierbivore doar cu vegetale. Omul este capabil sa traiasca cu amindoua (carne si/sau Vegetale)si unele dintre animale la fel (ursul, porcul..)Si pina aici cred ca sinteti de acord.
Daca Dumnezeu vruia ca omul sa nu manince carne, cu siguranta nu putea sa o faca.
Insa omul este liber sa o faca sau nu functie de convingerile sale religioase, morale sau de necesitatile fiziologice, locale (Unui eschimo este greu sa-i ceri sa nu manince carne. Nu are de ales.)...
Pacatul incepe de la cantitate si de la "patima" consecutiva cantitatii si pentru asceti se pare ca , carnea nu-i de folos in lupta cu trupul. DE aici necesitatea postului.
Lui Sf. Petru cind i s-au aratat bucatele curate si cele oprite parca nu era vorba de mei, griu sau porumb.Deci chiar Sf. Petru minca carne. Jertfele in VT erau din carne si TREBUIAU mincate samd.
Nu vreau sa conving pe nimeni ca-i mai bine carnivor decit vegetarian dar cum spuneam ce iasa din gura noastra e mai important "din cuvintele voastre veti fi judecati"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2007, 18:57:21
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Sf apostol Pavel,probabil se referea doar la laici sa nu judece pe cei ce postesc ori nu postesc.Nu cred insa ca s-a referit si la preoti.Pai daca nu au dreptul sa ne atraga atentia preotii asupra postului alimentar,atuncia ce s-ar mai alege in ziua de azi,când cred ca fata de vechime postitori in adevaratul sens al cuvântului,astazi gasesti cu mult mai rar...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2007, 13:56:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Din punct de vedere al hranei ce Biserica opreste in post.Ca neoprotestantii o spun,nu ma mira deloc,ca ei interpreteaza Scriptura individual,dar....multi ortodocsi cad spunând ca ei ca:"Nu e pacat ce intra pe gura,ci e pacat ce iese pe gura".Si aici ma refer la carne,lapte,oua,si derivatele acestora.In"Despre durerile oamenilor",parintele Arsenie Boca ne spune despre(citez din memorie)ca "Acea otrava,acele energii care apar in sângele animalului in timpul zvârcolirii,când e sacrificat,se transmite in carne".Si eu banuiesc ca acele "energii zvârcolitoare"ca sa le numesc asa,nu dispar odata cu prepararea carnii.Si inca ceva:"Adam,dupa ce a fost creeat a primit porunca sa pazeasca si sa manânce roadele câmpului"Despre carne,ce parere aveti?Dumnezeu i-a dat binecuvântare omului sa manânce,ori a fost cumva o fortare din partea omului pentru a primi binecuvântare de a mânca carne?
Postul reprezinta infrinarea si o purificare a noastra. Imbuibarea reprezinta un pacat iar opusul acesteia este postul. Postul mai reprezinta acel sacrificiu periodic intru dragoste pentru Bunul Dumnezeu . Infrinarea de la cele lumesti este elementul primordial al relatiei noastre cu Divinitatea care conduce implicit la accentuarea laturei spirituale prin rugaciune intensa si meditatie profunda care intaresc in mod indisolubil relatia noastra cu DUMNEZEU. De fapt aici este esenta crestinismului, postul find un element foarte important in credinta noastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2007, 17:05:15
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Stii,mirela!Departe de mine gândul ca am cunostinte teologice ortodoxe mai multe dacât tine,trebuie sa recunosc,ca mi-e tare greu,chiar mie,nevrednicului sa cred ce ne spune parintele Arsenie Boca.Sunt scrise in Volumul 3 din brosuricile "Despre durerile oamenilor"cu binecuvântarea Preasfintitului Calinic,episcopul Argesului.E greu sa-l intelegi pe unul ca parintele Arsenie Boca,care,in timpul sfintei Liturghii"vedea"ce se petrece,si plângea suspinând,cum Pruncul coboara si se da noua ca jertfa,din iubire pentru noi inca o data,si inca odata si inca odata...Iti recomand cu caldura toate brosuricile.Sunt 4 la numar.Ma indoiesc ca nu se gasesc prin orase,pe la pangare.Daca nu,,ti le-as trimite personal,sa se mai hraneasca si altcineva din curatul Cuvânt...Iar acum,daca tot vine postul mare,tot din parintele Arsenie Boca:"Si dovedeste stiinta ca desfrânarea,sau risipirea in orice fel,omoara milioane de celule nervoase.Iata cum...In tot trupul dar mai ales in 7 locuri,izvoraste un fel de putere,foarte-foarte trebuincioasa pentru bunastarea intregului om trupesc.Aceasta e vlaga de viata.Intre cele 7 izvoare de vlaga,printre cele mai putrenice este si izvorul ce inmugureste samânta in om.Când omul se tine dupa desfrânare robit de spurcata ei placere,izvorul nu mai poate dovedi sa verse si inlauntru,in sânge partea de vlaga neaparat trebuincioasa,pentru ca tot lucrul izvorului este tâlharit in afara."
Seamana cu basme,nu?Ma indoiesc insa ca Preasfintitul Calinic a gresit,dând binecuvântare acestor scrieri a parintelui nostru,Arsenie Boca.Doamne ajuta!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Inteles gresit al cuvintelor traduse andreicozia Generalitati 12 07.09.2009 20:31:18