Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2011, 15:48:59
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit ???

buna ziua.
am pt dvs. niste intrebari, la care vreau raspuns.
eu nu inteleg:
- dc este pacat sa fumezi? cu cel deranjez eu divinitatea daca fumez? ce este gresit in asta?
- dc este pacat sa te "desfranezi"? este ceva firesc, si evreii aveau mai multe femei cu care pacatuiau.
- de unde stim ca Dumnezeu este bun? daca Dumnezeu este la calea de mijloc, nici bun nici rau? avem zile cu soare si zile cu nori.
Nu sunt aici sa fiu lupul care imprastie oile, ci vreau niste raspunsuri concrete. Nu imi puneteti spune ca prin credinta acceptat aceste dogme...
Nu sunt ateu, sunt constient ca toata armonia care exzista in cosmos este "dirijata" de cineva.

Si inca o intrebare. NOI CREDM IN DUMNEZEU SAU IN RELIGIE, IN BISERICA?
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2011, 16:18:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

1. Fumatul te omoara,fiecare fum iti ia cateva secunde din viata. Deci cu ce drept iti reduci tu din zilele care ti le-a dat Dumnezeu??
2. E pacat pt. ca prin asta caz rob placerilor trupesti.
3. Daca Dumnezeu e rau,diavolu' cum mai e??
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2011, 16:30:58
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

da, fumatul iti "mananca" zilele, dar cu ce supar eu divinitatea.

si daca eu imi satisfac trupul dc nu pot sa dobandesc imparatia cerurilor? ce este gresit in asta? daca mie imi este bine, atunci este pacat. mai bine ma tarasc la viermele?

eu nu am zic ca Dumnezeu este rau, ci am dat un ex. daca Dumnezeu nu este bun, ci este la calea de mijloc.
si de unde stii ca este diavol, daca exista Dumnezeu, adica binele, trebuie sa existe si rau ?
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2011, 16:37:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
buna ziua.
am pt dvs. niste intrebari, la care vreau raspuns.
eu nu inteleg:
- dc este pacat sa fumezi? cu cel deranjez eu divinitatea daca fumez? ce este gresit in asta?
- dc este pacat sa te "desfranezi"? este ceva firesc, si evreii aveau mai multe femei cu care pacatuiau.
- de unde stim ca Dumnezeu este bun? daca Dumnezeu este la calea de mijloc, nici bun nici rau? avem zile cu soare si zile cu nori.
Nu sunt aici sa fiu lupul care imprastie oile, ci vreau niste raspunsuri concrete. Nu imi puneteti spune ca prin credinta acceptat aceste dogme...
Nu sunt ateu, sunt constient ca toata armonia care exzista in cosmos este "dirijata" de cineva.

Si inca o intrebare. NOI CREDM IN DUMNEZEU SAU IN RELIGIE, IN BISERICA?
Doamne ajută!

Voi încerca să vă răspund foarte pe scurt la întrebările dvs, în măsura în care mă pricep. :).
Aș începe prin a vă mărturisi faptul că și eu am foarte multe întrebări referitoare la credință, căci există taine ale lui Dumnezeu, ce depășesc capacitatea de înțelegere a rațiunii noastre limitate. Cred că, în aceste căutări, în aceste încercări de a înțelege voia Tatălui ceresc și de a putea rămâne în comuniune cu El, esențial este să nu ne descurajăm, să nu abandonăm, să nu lăsăm ca încrederea noastră în El să slăbească din cauza neputinței rațiunii de a pătrunde tainele credinței. Copiii le pun înrebări părinților pentru a înțelege mai bine realitatea, iar nu pentru a se îndoi de veridicitatea răspunsurilor pe care le vor primi. Cred că așa ar trebui să acționăm și noi în relația cu Dumnezeu.

În primul rând, ați întrebat cu ce deranjăm noi Divinitatea prin faptul că fumăm. Nu deranjăm Divinitatea, ci ne facem rău nouă înșine, ceea ce-L întristează pe Duhul Sfânt Care sălășluiește în noi de la Botez. Prin niciun păcat nu-I putem face rău lui Dumnezeu, căci El este transcendent și existența Sa eternă nu poate fi "deranjată" de greșelile noastre. Problema este că Dumnezeu, iubindu-ne în mod infinit, ne-a descoperit/revelat ceea ce este bine să facem și ceea ce este bine să evităm pentru a nu ne afecta pe noi înșine, pe cei din jurul nostru sau chiar relația noastră cu Dumnezeu. Dumnezeu ne-a poruncit să-L ascultăm, nu pentru că altfel "L-am deranja" pe El cu ceva, ci doar spre binele nostru. Tot ceea ce atentează la sănătatea și la viața noastră fizică, psihică sau spirituală/duhovnicească este contrar voii divine, căci Creatorul nostru ne-a hărăzit viața veșnică și nu dorește slăbirea firii noastre prin păcat.
De ce ne facem rău nouă înșine prin fumat? Întrebați un medic...

Ați mai întrebat de ce desfrânarea este un păcat. Pentru că, prin această faptă, dezamăgim, trădăm încrederea și dragostea partenerului nostru de viață. V-ați dori ca o persoană apropiată de dvs să vă înșele așteptările, să vă mintă, să vă trădeze? Evident, întrebarea este retorică... pentru că, așa cum remarca Fericitul Augustin în "Confesiunile" sale, toți oamenii iubesc în mod natural adevărul, căci nimănui nu i-ar plăcea să fie înșelat. Desfrânarea este o încălcare a legământului făcut în fața lui Dumnezeu, în Taina Sfintei Cununii, iar Dumnezeul Adevărului și al iubirii nu vrea ca oamenii, creați după chipul Său, să se trădeze și înșele unii pe alții. Desigur, s-ar putea discuta mult despre păcatul desfrânării (în ce categorie de păcate se încadrează, de ce este un păcat etc. etc. etc), dar cred că acesta este esențialul: Dumnezeu, Care este Izvorul iubirii și al adevărului, vrea ca făpturile Sale să trăiască în dragoste și armonie, în fidelitate și sinceritate, fără a se îndepărta, prin fapte neconforme cu adevărul, de vocația sfințeniei.

Ați mai întrebat de unde știm că Dumnezeu este bun. Și în această privință există foarte multe argumente filosofice... Dar știm că Dumnezeu este bun pentru că "așa a iubit Dumnezeu lumea, că pe Fiul Său Cel unul născut L-a dat, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea" (Ioan3, 16-17).
De unde știm că Dumnezeu este bun? Pentru că S-a sacrificat pentru noi pe cruce! Avem nevoie de o dovadă mai puternică, mai evidentă, mai convingătoare?

Crăciun fericit!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2011, 17:01:18
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

mulțumesc laurastifter.

referitor la al doilea răspuns, eu nu sunt cununat. am doar 15 ani :)
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2011, 17:50:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
mulțumesc laurastifter.

referitor la al doilea răspuns, eu nu sunt cununat. am doar 15 ani :)
Mulți ani înainte!
Ești mai tânăr decât mine... eu împlinesc 20 de ani în mai. :)

Dumnezeu să fie cu tine!

P. S. Când eram exact de vârsta ta, am aflat multe răspunsuri la nelămuririle care mă frământau și m-am apropiat de credință citind scrieri ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale părintelui Nicolae Steinhardt. Multe dintre lucrările acestor autori se găsesc și pe net. De asemenea, țin minte că m-a ajutat foarte mult citirea Sfintei Scripturi (în special a Noului Testament, pe care l-am înțeles mai ușor).

Sărbători fericite!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2011, 17:52:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Completare

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
mulțumesc laurastifter.

referitor la al doilea răspuns, eu nu sunt cununat. am doar 15 ani :)
Uite un site foarte interesant și util pentru noi, tinerii care credem în Dumnezeu:
www.ortodoxiatinerilor.ro

Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2011, 18:13:35
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

- dc este pacat sa fumezi? cu cel deranjez eu divinitatea daca fumez? ce este gresit in asta?
Ce sunt pacatele, daca nu lucrurile care il intristeaza pe Dumnezeu fiindca ne fac noua rau. Tot lucrul prin care noi ne facem rau noua insine si altora e pacat. E pacat mai ales daca e facut cu buna stiinta.
Cum fumatul se face mai mult din orgoliu, ca sa fii cool, si e si un lucru care dauneaza si organismului (cancer, impotenta, nevroze, dependenta), deci il raneste pe om si la trup si la minte si la suflet iti dai seama ca il intristeaza tare pe Dumnezeu.

- dc este pacat sa te "desfranezi"? este ceva firesc, si evreii aveau mai multe femei cu care pacatuiau.
Asa este si evreii pacatuiau, dar asta nu inseamna ca daca unul isi face rau sau face o prostie, trebuie sa copiem si noi.
Desfranarea nu e buna din multe motive: mai intai caci te face egoist, incepi sa-l vezi pe cel cu care desfranezi ca pe un obiect, nu ca pe un om.
Apoi te face dependent, mai ales cand e fara masura. Si din experienta iti zic ca multi din cei care s-au dedat cu totul acestei "placeri" au ajuns la psihiatru, fara vlaga, stresati, si unii chiar cu mintea aiurea.

- de unde stim ca Dumnezeu este bun? daca Dumnezeu este la calea de mijloc, nici bun nici rau? avem zile cu soare si zile cu nori.
Eu din cate stiu, noi suntem liberi sa facem ce vrem, deci e normal sa fie si zile bune si zile rele. Dumnezeu e bun, caci e ca un parinte care ne vrea binele si incearca sa ne invete cum sa fim asemenea lui, dar daca noi ii zicem sa nu se bage in viata noastra el respecta asta, si se da la o parte, asteptand sa-l chemam inapoi.
Si de obicei cand nu ne mai descurcam si ne merge rau, pana la urma toti il chemam, oricat de smecheri sau atei am fi. Uneori se lasa putin asteptat, ca sa invatam ceva, insa niciodata nu ne paraseste si nu ne lasa fara sansa. De aia zicem ca e bun. Mai ales cei care l-au cunoscut si i-au simtit iubirea nu se mai pot indoi vreodata.


Si inca o intrebare. NOI CREDM IN DUMNEZEU SAU IN RELIGIE, IN BISERICA?[/quote]
Noi credem in Dumnezeu. Suma tuturor lucrurilor pe care le stim depre Dumnezeu formeaza religia ( religie= a relega, a reconecta), iar toti oamenii care cred acelasi lucru (bine ar fi sa-l si traiasca, nu doar sa-l creada la nivel teoretic) formeaza Biserica. Evident mai e si biserica, care defineste cladirea dedicata anume pentru ca oamenii sa se intalneasca cu Dumnezeu... desi cea mai buna biserica ramane INIMA.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2011, 18:22:53
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

pacatul , in esenta, este orice actiune care lasa in urma Risipa, adica se pierde ceva ce inca este bun si folositor.
La origine, in ebraica, acest termen inseamna, "A rata" , iar in greaca, "a nu nimeri centrul", deci expresie care indica acest lucru, ; De altfel expresiile din popor ca : "Nu arunca acel lucru, caci e pacat de el", sau referitor la cineva care a murit de tanar "pacat de el"; sau cand cineva a ratat un eveniment frumos sau important , exclamam "Ce pacat" , toate astea dovedesc ca, de fapt , pacatul , este asa cum am spus mai sus, Orice actiune prin care se pierde 'miezul' care inca exista , si , prin actiunea noastra [imperfecta], l-am pierdut, sau nu l-am "consumat" in totalitate.




Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
- dc este pacat sa fumezi? cu cel deranjez eu divinitatea daca fumez? ce este gresit in asta?
Ce se pierde in cazul fumatului...?
Pai, in esenta energie - in primul rand corpul tau este nevoit sa curete toate acele toxine venit din otrava din tigara;
- apoi cea cu care ai muncit si ai castigat bani cu care cumperi tigarile

si timp;
Toate astea pentru o scurta anestezie a nervilor [provocata de substantele din tutun] , asta ca o altenativa la solutiile de a infrunta o situatie mai tensionata[fie eea si plictis]
Daca faci un bilant , este clar ca este daunator , si numai pierdere;
Este clar ca pacatuiesti fata de tine ;
Acum si de ce fata de divinitate -? - ca sa intelegi si sa accepti asta, iti trebuie o mare umilinta, prin care sa intelegi intai ca toate, absolut toate , sunt date tie (inclusiv corpul, caci nimic nu are omul si sa spunca ca este al lui de drept, ca l-a creat prin propria lui putere si materie) in dar , instrumente spre evolutia ta spirituala. Acum tu ai si libertatea sa te foloseste de ele cum vrei, suportand insa efectele corespunzatoare fiecarei fapte.
Se intelege de ce este de fapt o ofensa astfel adusa divinitatii, prin folosirea nechibzuita a darurilor sale. Adica o ofensa adusa bunatatii si Intelepciunii sale;
Este ca si cum tatal tau, purtand de grija cu dragoste, iti da o haina ca sa te poti imbraca, sa poti merge pe strada la studii, cu prietenii etc, sa te feresti de frig etc, si tu incepti sa iti bati joc de ea{mai tai din ea, o mai mazgalesti etc, ca te plictisesti, sau ca sa fii "in rand cu moda, etc").

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
- dc este pacat sa te "desfranezi"? este ceva firesc, si evreii aveau mai multe femei cu care pacatuiau.
Desfranarea in esenta este orice actiune prin care , omul este condus[adica guvernat, stapanit pe tot parcursul savarsirii acelei actiuni] in acea actiune , de fapt de pofta oarba si lacoma a simturillor , si nu de Intelepciune si Iubire.
Astfel este lesne inteles ca, actionand asa, omul nu poate comite ceva bun si intelept, si face o risipa, deci si pacat (mananca mai mult de cat e necesar corpului - din desfraul simtului gustului;
vorbeste mai mult de cat ii este dat in inima sa rosteasca;
etc.;
si in cazul sexualitatii, se aplica acelasi lucru - de dragul senzatiei materiale ce o simte in trup ,cu care isi gadila sufletul, omul face act sexual - care a fost si este de fapt lasat doar in cazul in care cei doi doresc sa aduca pe lume o fiinta umana;
Risipa aici este uriasa, caci , acele celule (din samanta barbatului) sunt cele mai complexe din tot organismul, fiind cele care aduc pe lume o noua viata; organismul va cheltui [sub forma proteinleor, si vitaminelor] o cantitate enorma de energie pentru a a nastere altora[celule]. asa se si explica epuizarea atat de mare dupa actul sexual, dar si efectele asupra memoriei, sanatatii rinichilor, oaselor etc.)
Si deci in final, poti avea o singura sotie , si sa fii totusi mai desfranat cu ea decat unul care are totusi trei, dar care respecta oridinea [stabilita de Dumnezeu, in privinta sexualitatii, sau a altor relatii implicate in casnicie]
Faptul ca evreii aveau pe atunci mai multe femeii, nu inseamna ca asta a fost si indemnul expres a lui Dumnezeu, sa fie asa{voia expresa a Lui DUmnezeu, in aceasta privinta reiese clar din prima carte a lui Moise, Facerea, unde spune ca Dumnezeu la crreat pe om -" barbat si femeie ",; nu 'barbat si femei';
.. Aceasta a fost ingaduit de Moise ,din mai multe motive - Fie prima femeie nu rodea; Fie , pentru ca inima lor nu mai era sensibila la dragoste adevarata, si li se impietrea, - ceea ce ii conducea astfel la dorinta de a cauta "bucuria si fericirea" la alte femei, li s-a ingaduit sa isi ia mai multe sotii.
De altfel este acelasi lucru cu aparitia [ingaduirea ] divortului [sau a "cartii de despartire]. Iisus explica asta ca, nu a fost voia lui Dumnezeu, sa se intample asa[deci nu asa ar fi vrut Domnul sa decurga lucrurile] ci a ingaduit asta pentru "invartosarea[impietrirea] inimii lor;"
Acelasi lucru este si in privinta alimentatiei . Faptul ca oameni [primii, de atunci, dar si noi astazi] , am inceput sa sacrificam animale pentru ca sa ne potolim foamea, nu inseamna ca asta a fost si in ordinea si felul cum a creat DUmnezeu de fapt omul. [in facere, tot primele capitole, spune Dumnzeu ca de fapt, hrana pe care i-a pregatito si i-o ofera omului este "toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră."[fac.1:29] . Apoi ,pentru ca omul a cazut din armonia cu natura si Dumnezeu, deci s-a schimbat si constiinta lui, dar si natura fizica si sufleteasca odata cu ea, totusi, Domnul[stiind si vazand ce s-a intamplat] a lasat omul sa faca precum vrea , ca hrana .
Sunt chestiuni delicate in privinta carora nu trebuie sa te pripesti a le inteelege.


Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
- de unde stim ca Dumnezeu este bun? daca Dumnezeu este la calea de mijloc, nici bun nici rau? avem zile cu soare si zile cu nori.

Daca Dumnezeu nu ar fi bun, atunci , practic, nu ar mai fi Dumnezeu....ar fi altceva, o fiiinta , si nu ar exista vesnic.De fapt asta si deosebeste pe Creator , de creatura sa, pe Dumnezeu de om,- perfectiunea.
Bun inseamna : Fara de greseala ;
iar daca Dumnezeu nu ar fi fost de greseala, el nu ar mai fi putut crea. Caci odata cu crearea universului si a tota lumea, el a subordonat asta si unor legi [atat spirituale, cat si fizice] care sa guverneze pe acesta, ca el sa poata exista.
Exista un sistem de valori relative, in lumea noastra de bun-rau.[in care au intrat primii prin cadere] . Insa Dumnezeu este de fapt chiar Binele Absolut. El este Binele[nu acela pe care il intelegem noi ]. INtelepciunea . Iar Raul [Absolut] este tocmai absenta acetui Bine [ dintr-o fiinta creata de el - iar asta este miracolul intregii creatii, Caci EL a facut asa natura creatia , ca sa fie posibilta si asta - departarea perfecta de EL - si astfel creatura sa fie perfect libera [deci asemenea cu el]


Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
NOI CREDM IN DUMNEZEU SAU IN RELIGIE, IN BISERICA?
Religie , de la latin. Relegio - care inseamna :"A relega [pe om(creatura) cu Dumnezeu[creatorul] "
Singura religie autentica si vie este "Fapta [de iubire]", ea fiind singura capabila de a-l relega pe om cu Dumnezeu [simpla acceptare a existentei divinitatii, nefiind capabila de asta].
De aceea a fost necesar ca Insusi Dumnezeu sa vina la noi , in trup, [in Iisus ], pentru a ne redescrie [si in primul rand prin exemplul personal, invatatura vie], calea prin care ne putem reintoarce la Dumnezeu, si Tatal nostru. Si tocmai pe asta a pus , in esenta , Domnul acceptul , pentru mantuire, salvare[din starea de greseala (permanenta)] :Faptele [de dragoste] . Iar credinta[in faza ei activa] este , de fapt, vadinta in actiunile savarsite.
Credinta este , in faza ei pasiva, acceptarea neconditionata a spuselor unei persoane ca fiind bune si adevarate. Apoi , aplicandule, omul capata o Incredintare, ca cele spuse sunt asa precum a acceptat initial, si persoana respectiva a grait adevarul.
Prin faptul ca aplicam invatatura, deci de fapt credem in acea persoana [pentru ca suntem incredintati launtric de dragostea sa ce este dincolo de cuvinte, si care se simte; La fel cum este si copilul incredintat launtric de dragostea parintilor sai, si accepta tot ce spun acestia]

Biserica este In fapt, Toata aceasta creatia fizica . Omul,in mijlocul creatiei, isi putea [initial] usor recunoaste creatorul sau, si trezi sentimente de dragoste si multumire pentru acesta, si inalta inima catre EL. Insa cand a cazut[din proprie vointa], asta nu s-a mai intamplat asa usor, si el [omul] a simtit nevoia de a avea o incapere, si obiecte care sa ii reaminteasca de existenta acestui creator. Iar Domnul a incuviintat si recomandat asta [construirea lor].

Last edited by sunsray; 22.12.2011 at 18:27:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2011, 23:30:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa marturisim noi in Crez:

Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal atottiitorul... si intr-Unul Domn Iisus Hristos,.... si intru Duhul Sfant.. intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica marturisesc un botez spre iertarea pacatelor, astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie.Amin.

Ceea ce se vede de aici este ca nu poti disocia Biserica de Dumnezeu Sfanta Treime.

Noi credem (de la Scriptura si din Traditie citire) ca Biserica a fost intemeiata de Hristos in ziua Cincizecimii, atunci cand Duhul Sfant s-a pogorat peste apostoli si ca nici portile iadului nu o vor birui. De-a lungul timpului, harul Duhului Sfant se perpetueaza neincetat in biserica, la preoti, prin punerea mainilor. In biserica se oficiaza SfinteleTaine (spovedania prin care se da iertarea de pacate, impartasania cu Trupul si Sangele Domnului "spre iertarea pacatelor si spre viata de veci" si celelalte), Sfanta Liturghie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 22.12.2011 at 23:40:38.
Reply With Quote
Răspunde