Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2012, 16:36:57
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Nu e mai simplu să postezi un link către carte și niște paragrafe scurte menite să trezească curiozitatea decât să postezi precum un troll? Riști să nu te citească nimeni.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.06.2012, 19:31:18
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Un alt exemplu, am o matusa, care dupa ce si-a facut un vaccin antigripal a racit. Si de atunci spune ca raceste mult mai repede decat inainte. A ramas cu aceasta sensibilitate (asa spune ea). Iar ea, nu prea avea probleme cu raceala. Spala farfuriile cu apa rece sloi, si nu avea nimic. Eu eram terminata cand spalam cu apa rece, cand eram la ea acasa, ma "seca la inima", iar eu sunt mult mai tanara decat ea, nici nu ma apropii de jumatatea varstei ei. M-a uimit ca si-a facut acel vaccin, l-o fi facut probabil de frica, ca sa previna, dar mai rau a facut.

Deci, spuneti si voi daca nu e ceva putred la mijloc, legat de aceste vaccinuri? Parerea mea e ca slabeste sistemul imunitar, in loc sa-l fortifice. Dar, oricum, fiecare face ce vrea.

Dar buna a fost remarca Adrianei din Cluj, ca bebelusii carora nu a apucat sa li se faca vaccin au trecut mai usor peste boala.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.06.2012, 20:03:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Dar buna a fost remarca Adrianei din Cluj, ca bebelusii carora nu a apucat sa li se faca vaccin au trecut mai usor peste boala.
Eu consider ca s-a intamplat astfel, deoarece au facut boala la varsta potrivita. Acesta fiind unul din motive. Desigur ca exista pericolul dezvoltarii complicatiilor si la aceasta varsta daca boala nu este tratata corespunzator.

Uitati-va la adultii care, vaccinati fiind in copilarie, fac la maturitate aceste boli (ale copilariei: rujeola, rubeola, oreon, varicela, scarlatina, etc) cat de grav sunt afectati, zac in pat cu saptamana, pe cand un bebe dupa trei zile sare si se joaca prin casa.
Boala odata contactata da imunitate permanenta, pe cand vaccinul da o imunitate temporara.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.06.2012, 20:07:23
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Dacă vaccinurile sunt atât de malefice, cică instrumente de decimat populația, cum a fost eradicată variola? Boala în sine era mai eficientă decât vaccinurile în reducerea populației.

Cred că am mai scris de-atâtea ori: puneți-vă roticele să se învârtă înainte să vă dedicați unei teorii conspiraționiste. Faceți apel la logică și cultură generală și vedeți dacă e ceva care s-o contrazică.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.06.2012, 20:33:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Doctorul din care tot am citat eu zice altceva:

"Variola a fost eradicată nu prin vaccinări, ci prin măsuri elementare de igienă. La fel s-au petrecut lucrurile cu cea mai mare parte a bolilor infecțioase care, în funcție de epocă și de circumstanțe, se declanșează, ating un paroxism, apoi regresează de la sine, fără ca vaccinările să aibă nici cel mai mic rol. Se poate pretinde, pe drept cuvânt, că epidemiile și pandemiile au cicluri de dezvoltare și dispariție. Așa s-a întâmplat întotdeauna cu bolile infecțioase de la începuturile umanității. Dacă nu ar fi fost marcate de acest fenomen special, ele ar fi distrus de mii de ani orice existență umană pe planeta noastră. Altfel spus, fără o regresie relativ rapidă, ciuma și holera ar fi provocat, în trecut și astăzi, decesul a miliarde de indivizi. Ori în antichitate și în evul mediu, practica vaccinării era necunoscută. Cum se explică atunci că aceste maladii nu au produs mai multe ravagii cuprinzând toate continentele, și mai ales, cum se face că au regresat de la sine?

Cum este de conceput faptul că Organizația Mondială a Sănătății a realizat campanii de vaccinare antivariolică în țările Africii Centrale, astfel că, la sfârșitul lui 1974 se aprecia numărul de africani vaccinați la peste 100 de milioane, în timp ce variola nu a produs decesul decât a câtorva zeci de mii de africani? Trebuie precizat că vaccinările antivariolice au continuat până în 1977. Și nu numai în Africa, ci și în lumea întreagă. Ori în Europa, între 1963 și 1970, 12 țări europene au înregistrat doar 391 cazuri de variolă provenind din 28 de surse diferite: Marea Britanie – 145 de cazuri; RFG – 65 de cazuri; în 20 de situații, variola provenea din Asia, și în 5 rânduri, din Africa. Celelalte 181 de cazuri erau de origine necunoscută. Dacă se presupune că toate aceste cazuri de origine necunoscută își aveau sursa în țările europene, pare aberant faptul că vaccinarea europenilor a continuat în forță între 1970 – 1977, pentru un număr de cazuri atât de mic.

În secolele al XVI-lea și al XVII-lea, variola ucidea în Europa circa 400 de mii de persoane pe an. Când s-a început vaccinarea, prin anii 1796 – 1800, această epidemie era într-o evidentă regresie, regresie care, prin urmare, nu poate fi atribuită vaccinării, căci aceasta nu era nici cunoscută, nici aplicată. De fapt, la fel s-a întâmplat și cu majoritatea celorlalte boli infecțioase, vaccinarea a început când acestea erau într-un declin considerabil, fără să se fi făcut vreo altă intervenție decât cea a măsurilor de igienă. Evident, partizanii vaccinării au pretins că aceste boli au dispărut datorită vaccinărilor, în timp ce în realitate lucrurile nu au fost deloc așa și vaccinarea a provocat atât contaminarea celor vaccinați cât și a celor nevaccinați și a antrenat,astfel, perenitatea agenților infecțioși."

În zilele de 8 și 9 septembrie 1911 a avut loc la Frankfurt Congresul Ligii Internaționale împotriva Vaccinului, înființată cu un an înainte și reprezentată de A. Russel-Wallace și doctorul Carlo Ruala, profesor la universitatea din Perusa, Italia. Crearea acestei ligi, înființată in Germania, în chiar țara prezentată pretutindeni ca fiind exemplul perfect pentru ceea ce se poate obține prin vaccinări în masă contra variolei, îngăduie oricui să presupună că așa-zisa dispariție a acestei maladii nu era decât o înșelătorie și o iluzie colportată de către vaccinatori.
Concluziile acestui congres au fost următoarele:
1. vaccinarea nu constituie un remediu preventiv împotriva variolei;
2. multiplele pericole ale acestei operațiuni sunt imposibil de negat și sunt confirmate de către autorități medicale;
3. teoria lui Jenner este lipsită de orice fundament științific;
4. vaccinarea obligatorie constituie o impietate nemaiîntâlnită asupra conștiinței individului, în probleme sanitare;
5. credința în valoarea vaccinării, întreținută de doctrinele medicale, împiedică adevăratul progres sanitar, care este singurul capabil să înlăture definitiv vărsatul și alte boli infecțioase. De aceea, congresul invită guvernele tuturor țărilor la abolirea oricărei forme de vaccinare obligatorie.
Aceste concluzii apăreau la mai mult de 100 de ani după invenția lui Jenner, și după mai mult de 30 de ani de vaccinări intensive. Ele arătau tuturor că previziunile primilor vaccinatori nu fuseseră realizate, că variola care, după ei, trebuia să dispară rapid prin simplul fapt al recurgerii la practicile lor generalizate pretutindeni era încă prezentă și încă făcea ravagii.
Tot ce ne-au învățat manualele de istorie, de medicină, dicționarele și enciclopediile este fals. Spre deosebire de discursurile lor laudative, se poate afirma că Pasteur a cauzat un prejudiciu considerabil medicinii, făcând-o să piardă un secol întreg in planul înțelegerii originii afecțiunilor și terapiilor.

Într-adevăr, așa cum încerc să demonstrez într-una din recentele mele lucrări, „SIDA – tăvălugul”, această boală a fost provocată de vaccinarea antivariolică intempestivă a milioane de africani care suferă permanent de malnutriție și care trăiesc în condiții precare de igienă. Prin campaniile sale intensive de vaccinare, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) poartă o grea răspundere.

Concluzia mea în legătură cu vaccinarea antivariolică este deci categorică: nu numai că ea a provocat numeroase accidente și a întreținut variola chiar în momentul în care epidemiile erau în fază descrescătoare, dar ea se află la originea SIDA."

Last edited by antiecumenism; 24.06.2012 at 20:48:47.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.06.2012, 20:36:41
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu consider ca s-a intamplat astfel, deoarece au facut boala la varsta potrivita. Acesta fiind unul din motive. Desigur ca exista pericolul dezvoltarii complicatiilor si la aceasta varsta daca boala nu este tratata corespunzator.

Uitati-va la adultii care, vaccinati fiind in copilarie, fac la maturitate aceste boli (ale copilariei: rujeola, rubeola, oreon, varicela, scarlatina, etc) cat de grav sunt afectati, zac in pat cu saptamana, pe cand un bebe dupa trei zile sare si se joaca prin casa.
Boala odata contactata da imunitate permanenta, pe cand vaccinul da o imunitate temporara.
Asa este. Eu am un baietel si l.am vaccinat dar am cumparat toate dozele. Cele de la stat sunt apa de ploaie, un venit in plus. Ideea este ca vecinii nostri au gemene si ceialti un baietel. Pentru ca nu i.au vaccinat contra rotavirus au stat numai prin spitale. din doua in doua saptamani era in spital cu antibiotice si perfuzii. Nicolas s-a jucat cu ei dar pentru ca a fost vaccinat nu a patit nimic. Sunt educator si in gradinita a fost epidemie de varicela. Eu m.am vaccinat de teama sa nu ii aduc copilului si n am patit nimic (doza cumparata). O colega a dat fetitei si a suferit complicatii (avea 6 luni si era plina de bube). Nu stiu daca sunt daunatoare sau nu insa la mine au avut efect (repet, cele cumparate nu de la stat).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.06.2012, 20:41:26
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Dacă vaccinurile sunt atât de malefice, cică instrumente de decimat populația, cum a fost eradicată variola? Boala în sine era mai eficientă decât vaccinurile în reducerea populației.

Cred că am mai scris de-atâtea ori: puneți-vă roticele să se învârtă înainte să vă dedicați unei teorii conspiraționiste. Faceți apel la logică și cultură generală și vedeți dacă e ceva care s-o contrazică.
Este posibil sa ne induca in eroare si invers. Campanii anti vaccinare si apoi boli nenumarate... Diavolul e viclean iar noi slabi fara Domnul. Trebuie sa ne luam si anumite masuri de precautie... (Scuzati faptul ca mai mananc litere sau scriu aiurea dar intru pe forum de pe mobil si nu pot sa modific...)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.06.2012, 20:48:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Asa este. Eu am un baietel si l.am vaccinat dar am cumparat toate dozele. Cele de la stat sunt apa de ploaie, un venit in plus. Ideea este ca vecinii nostri au gemene si ceialti un baietel. Pentru ca nu i.au vaccinat contra rotavirus au stat numai prin spitale. din doua in doua saptamani era in spital cu antibiotice si perfuzii. Nicolas s-a jucat cu ei dar pentru ca a fost vaccinat nu a patit nimic. Sunt educator si in gradinita a fost epidemie de varicela. Eu m.am vaccinat de teama sa nu ii aduc copilului si n am patit nimic (doza cumparata). O colega a dat fetitei si a suferit complicatii (avea 6 luni si era plina de bube). Nu stiu daca sunt daunatoare sau nu insa la mine au avut efect (repet, cele cumparate nu de la stat).
Am impresia ca nu ati inteles ce am scris, ori eu nu inteleg ce scrieti...
Eu vorbeam de bolile copilariei, care odata facute dau imunitate pe toata viata.
Vaccinurile dau imunitate temporara.
Niciodata nu vei fi sigur cand vei contacta boala, de exemplu un pojar (rujeola); cat dureaza perioada de imunitate pe care a conferit-o vaccinul administrat?
Daca ajungi adult fara sa fi facut boala, dar ai facut vaccinul (si ai dobandit o imunitate temporara) exista riscul ca la o eventuala epidemie (sau un caz de contagiune) sa faci boala respectiva, abia apoi dobandesti imunitatea permanenta; dar bolile copilariei contactate la maturitate dezvolta forme si complicatii mult mai grave deact la varsta copilariei.

Ori infectia cu rotavirus este una care poate aparea si contacta oricand, chiar daca ai facut boala, o mai poti face o data, nu se instaleaza imunitate permanenta ca in cazul varsatului de vant, de exemplu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.06.2012, 20:56:38
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
"Variola a fost eradicată nu prin vaccinări, ci prin măsuri elementare de igienă. "
Și-atunci cum se face că încă se mai înregistrează cazuri de ciumă, dar de variolă niciunul? Măsurile de igienă au rostul lor, unul important, dar nu sunt suficiente pentru a eradica un virus.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.06.2012, 21:11:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Și-atunci cum se face că încă se mai înregistrează cazuri de ciumă, dar de variolă niciunul? Măsurile de igienă au rostul lor, unul important, dar nu sunt suficiente pentru a eradica un virus.
Variola a fost eradicată nu prin vaccinări, ci prin măsuri elementare de igienă. La fel s-au petrecut lucrurile cu cea mai mare parte a bolilor infecțioase care, în funcție de epocă și de circumstanțe, se declanșează, ating un paroxism, apoi regresează de la sine, fără ca vaccinările să aibă nici cel mai mic rol. Se poate pretinde, pe drept cuvânt, că epidemiile și pandemiile au cicluri de dezvoltare și dispariție. Așa s-a întâmplat întotdeauna cu bolile infecțioase de la începuturile umanității. Dacă nu ar fi fost marcate de acest fenomen special, ele ar fi distrus de mii de ani orice existență umană pe planeta noastră. Altfel spus, fără o regresie relativ rapidă, ciuma și holera ar fi provocat, în trecut și astăzi, decesul a miliarde de indivizi. Ori în antichitate și în evul mediu, practica vaccinării era necunoscută. Cum se explică atunci că aceste maladii nu au produs mai multe ravagii cuprinzând toate continentele, și mai ales, cum se face că au regresat de la sine?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38