Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 04.10.2013, 16:00:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din moment ce înregistrarea este foarte clară (se aude clar), de ce să scriu? Doar pentru că tu te faci că plouă invocând motivul că nu se aude bine?
Mi-aduc aminte de un sfat foarte util primit candva: nu te supara pe cineva cand face pe prostul. Poate chiar este.
Greseala mea, te-am supra-evaluat, imi cer scuze.

Citat:
Se pare că mai mult nu poți.
Nu incerc musai sa te depasesc sub latura ta de badaran :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.10.2013 at 16:05:10.
Reply With Quote
  #942  
Vechi 04.10.2013, 16:09:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Fii domnule serios.
Alea sunt bombonele pentru sistemul imunitar.
Stim bine ca vaccinurile sunt de vina pentru tot ce nu merge bine, de la sanatate la Guvern, un antivaccinist serios nu vrea sa auda de nimic altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #943  
Vechi 28.10.2013, 00:57:33
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Conferința "Ce nu știați despre vaccinuri" susținută la Curtea Brâncovenească în data de 3 octombrie 2013 ora 18. Invitați dl. Mircea Puscașu - medic, dna.Daniela Ștefan - inginer chimist și dl. Ioan Vladucă - matematician.

http://www.youtube.com/watch?v=ZXIm7k7tog0
Reply With Quote
  #944  
Vechi 12.11.2013, 23:18:58
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

COMUNICAT DE PRESĂ: Vaccinurile nu sunt obligatorii pentru înscrierea copiilor la școli și grădinițe

http://parintipentrueducatie.ro/2013...-si-gradinite/


"În ultimele luni numeroși părinți ne-au semnalat faptul că anumiți directori de școli și grădinițe refuză să le înscrie copii în instituțiile de învățământ preunivesitar pe care le conduc, pe motiv că nu sunt vaccinați. Asociația Părinților pentru o Educație Sănătoasă a solicitat Ministerului Educației Naționale să clarifice această situație și să informeze părinții cu privire la obligativitatea vaccinării propriilor copii.

Prin adresa, înregistrată cu numărul 61182/03.10.2013, am solicitat reprezentanților Ministerului Educației Naționale să ne transmită dacă există vreo directivă a ministerului în ceea ce privește refuzul de a înscrie în sistemul de învățământ copiii nevaccinați. Totodată, le-am cerut să ne transmită care este poziția Ministerului Educației Naționale în această problemă: dacă este sau nu obligatorie vaccinarea copiilor pentru ca aceștia să fie acceptați în sistemul de învățământ preuniversitar.

În urma acestei adrese am primit răspuns de la doamna Vasilica Ștefania Duminică, secretar de stat pentru învățământul preuniversitar, care ne-a precizat următoarele:

„având în vedere că dreptul la educație și sănătate trebuie asigurat de instituțiile statului împreună cu familia, înscrierea copiilor în unitățile de învățământ preuniversitar nu este condiționată de vaccinarea acestora.”

Redăm integral răspunsul primit din partea Ministerului Educației Naționale:

CABINET SECRETAR DE STAT
MINISTERUL EDUCAȚIEI NATIONALE
Nr. 61182 /05.11.2013

Către,

ASOCIAȚIA PĂRINȚILOR PENTRU O EDUCAȚIE SĂNĂTOASĂ
în atenția d-lui Jercan Eugen, Director de Programe

Ca urmare a scrisorii dumneavoastră adresate Ministerului Educației Naționale (MEN), înregistrate cu numărul de mai sus, referitoare la “un eventual refuz” de înscriere a copiilor la creșă, grădiniță, școală dacă nu au efectuat vaccinările obligatorii, trebuie avute în vedere următoarele aspecte legislative :

– În baza Legii 649/2001 pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 53/2000 privind obligativitatea raportării bolilor și a efectuării vaccinărilor, Calendarul vaccinărilor este elaborat de Ministerul Sănătății pe baza unui program național;

– În baza Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, Art. 650 ” Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani” și Art. 651 (1)” Medicul curant, asistentul medical/moașa răspund atunci când nu obțin consimțământul informat al pacientului sau al reprezentanților legali ai acestuia, cu excepția cazurilor în care pacientul este lipsit de discernământ, iar reprezentantul legal sau ruda cea mai apropiată nu poate fi contactat, datorită situației de urgență.

(2) Atunci când reprezentantul legal sau ruda cea mai apropiată nu poate fi contactat, medicul, asistentul medical/moașa pot solicita autorizarea efectuării actului medical autorității tutelare sau pot acționa fără acordul acesteia în situații de urgență, când intervalul de timp până la exprimarea acordului ar pune în pericol, în mod ireversibil, sănătatea și viața pacientului. “

– În Metodologia de examinare a stării de sănătate a preșcolarilor și elevilor din unitățile de învățământ de stat și particulare autorizate/acreditate, privind acordarea asistenței medicale gratuite și pentru promovarea unui stil de viață sănătos, aprobată prin Ordinul comun MECTS/MS nr. 5298/1168/2011, publicat în MO nr. 25/12.01.2012, cu modificările și completările ulterioare, sunt stipulate atribuțiile partajate ale MEN, Ministerului Sănătății și ale comunităților locale. În Capitolul IV “Rolul unităților de învățământ și al autorităților publice locale în asigurarea și în menținerea stării de sănătate a elevilor”, Art. 22. se menționează: ” Unitățile de învățământ au obligația să informeze părinții sau reprezentanții legali ai elevilor că semnarea contractului educațional include și responsabilitatea acestora față de sănătatea propriilor copii și în afara școlii, în vederea asigurării unui climat sănătos la nivel de clasă/grupă și evitării degradării stării de sănătate a celorlalți elevi/preșcolari din colectivitate/ unitate de învățământ, și să includă în regulamentul de ordine interioară aspecte legate de asistența medicală și promovarea stilului de viață sănătos “.

Familia trebuie să asigure creșterea și educarea copiilor. în baza Codului Familiei, Art. 1 “Drepturile părintești se exercita numai în interesul copiilor” și Art. 101 “Părinții sunt datori sa îngrijească de persoana copilului. Ei sunt obligați să crească copilul, îngrijind de sănătatea si dezvoltarea lui fizica, de educarea, învățătura si pregătirea profesionala a acestuia… “.

În concluzie având în vedere că dreptul la educație și sănătate trebuie asigurat de instituțiile statului împreuna cu familia, înscrierea copiilor în unitățile de învățământ preuniversitar nu este condiționată de vaccinarea acestora.

Cu considerație,

SECRETAR DE STAT,
Vasilica Stefania DUMINICĂ

Eugen Jercan,
Director de proiecte
Asociația Părinților pentru o Educație Sănătoasă
Adresa de corespondență: Str. Ion Roată, nr. 10, Sector 4, București
Tel. +40720190081
Email: contact@parintipentrueducatie.ro
Web: www.parintipentrueducatie.ro
Reply With Quote
  #945  
Vechi 13.11.2013, 11:36:47
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Deja in Siria, unde nu s-au mai vaccinat copiii anti-polio, incep sa apara cazuri noi de poliomielita. Hai ca vine acus si la noi. Sa vedem pe unde scot camasa anti-vaccinistii.
De asta tot zic eu de discernamant si ca avem o problema cu asta.
Incepem sa ne comportam ca o secta.
Reply With Quote
  #946  
Vechi 13.11.2013, 11:41:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pe mâneci, ca de obicei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #947  
Vechi 13.11.2013, 11:58:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Deja in Siria, unde nu s-au mai vaccinat copiii anti-polio, incep sa apara cazuri noi de poliomielita. Hai ca vine acus si la noi. Sa vedem pe unde scot camasa anti-vaccinistii.
De asta tot zic eu de discernamant si ca avem o problema cu asta.
Incepem sa ne comportam ca o secta.
Sigur ca o sa apara si la noi, nu vezi cat s-a extins treaba?

Pai tu n-ai ascultat ce zicea ratatul de Vladuca intr-o conferinta din asta?

Daca nu ti-ai vaccinat copilu, se imbolnaveste de boala care putea fi prevenita si moare, nu trebuie sa-ti faci probleme de constiinta.
Asa a vrut Dumnezeu.

Nu cred ca o sa vedem vreun anti-vaccinist pocait prea curand.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.11.2013 at 12:00:47.
Reply With Quote
  #948  
Vechi 13.11.2013, 12:46:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tu n-ai ascultat ce zicea ratatul de Vladuca intr-o conferinta din asta?
E gresit sa spui asta, unii sfinti au avut si greseli dogmatice, din nestiinta, nu inseamna ca nu sunt sfinti. Vaccinurile si cipurile nu sunt greseli mari, nici macar nu tin de dogma, chiar daca ar fi gresite sunt greseli mici. Si duhovnici facatori de minuni au afirmat asta, nu inseaman ca sunt rataciti. Ambele tabere exagereaza, dupa parerea mea.
Parintele Vladuca are contributii importante impotriva evolutionismului si ecumenismului, de exemplu. Ceea ce e mult mai important, pentru ca acestea tin de invatatura revelata.
Reply With Quote
  #949  
Vechi 13.11.2013, 12:48:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

nu inteleg de ce tot va certati pe tema vaccinurilor! Unele sunt bune, iar altele nu (spre exemplu vaccinul impotriva virusului AH1N1 care contine mercur). Dar nu le putem baga pe toate in aceeasi oala
Reply With Quote
  #950  
Vechi 13.11.2013, 13:31:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E gresit sa spui asta, unii sfinti au avut si greseli dogmatice, din nestiinta, nu inseamna ca nu sunt sfinti.
Scuzati, vorbiti de Sfantul Valuca? Eu nu-l cunosc.

Cand smintesti si omori, fie din nestiinta, nu esti vinovat pentru asta?
Cat de jos poti sa te cobori fara sa pierzi aura de sfant care de altfel Vladuca nu o are ca sa nu te mai intreb si cum de ai ajuns sa i-o pui pe cap prin paralela asta neinspirata?

Citat:
Vaccinurile si cipurile nu sunt greseli mari, nici macar nu tin de dogma, chiar daca ar fi gresite sunt greseli mici.
Ca cipofobismul e sectarism ti-am demonstrat pe celalalt topic, ma astept sa-mi raspunzi acolo nu sa incrucisam subiectele pe topicuri diferite.

Dupa ce judeci daca o greseala e mare sau mica?
O "greseala" care pune vieti in pericol este mare, sau mica?

Citat:
Si duhovnici facatori de minuni au afirmat asta, nu inseaman ca sunt rataciti. Ambele tabere exagereaza, dupa parerea mea.
Au afirmat ce?
Si demonstratia ca au dreptate fiind care? Faptul ca sunt considerati "facatori de minuni"?
Citeste ce ai scris chiar tu in deschiderea postarii.

Citat:
Parintele Vladuca are contributii importante impotriva evolutionismului si ecumenismului, de exemplu. Ceea ce e mult mai important, pentru ca acestea tin de invatatura revelata.
Eh, de ce n-ai zis asa? Ce mai conteaza ca omoara cativa copii.
Antiecumenismul sa traieasca, asta e mai important.

Desigur, suntem rautacios ca zicem asta, ce ai scrsi mai sus nu e nici un argument in acest sens.
Desi daca mai citesti de cateva ori ce ai scris, si meditezi nitel, poate poate...
Eu am sperante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38