Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2007, 17:56:56
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit


Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2007, 19:23:52
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Salut!
Eu cred ca ai dreptate, dar intrebarea e cum sa-i reconvertim?

Am observat ca se incepe o convertire a tinerilor, lucru care e mai mult decat binevenit...acest lucru e realizat de catre ASCOR prin conferintele organizate in multe orase, de catre site-urile crestine unde tinerii pot afle mai multe despre ce inseamna a fi crestin ortodox, si nu in ultimul rand de biserica, am observat cel putin in unele dintre bisericile in care am fost ca preotii incearca sa se apropie de tineri si mai mult decat atat sa ii ajute sa se apropie ei unii de altii, organizand intalniri cu teme religioase, la care pot adresa intrebari iar raspunsurile sunt date de oameni avizati (teologi, preoti) ...acesta cred eu ca e un pas important, le ofera tinerilor o alta modalitate de a se cunoaste, de a petrece timp impreuna si de ce nu de a se distra fara a-si pierde noptile in cluburi.

O problema e cu cei mai in varsta pentru ca ei s-au obisnuit sa traiasca cu credinta lor atata timp, e mai greu sa-i trezeasca cineva din starea asta, dar oricum nu e imposibil, cred ca inarmati cu multa dragoste si rabdare se poate face ceva. Sa nu uitam si sa tinem cont de faptul ca in timpul comunismului s-a produs asa o "adormire" a populatiei, care s-a cam departat de Dumnezeu.

Mai urmeaza intocmirea planului si punerea lui in aplicare ;)

Astea sunt gandurile mele in legatura cu aceasta problema, chiar astept si eu pareri, e o problema care ar trebui sa ne framante pe toti cei care ne consideram crestini ortodocsi.

Ioana :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2007, 11:56:48
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
Salut!
Eu cred ca ai dreptate, dar intrebarea e cum sa-i reconvertim?

Am observat ca se incepe o convertire a tinerilor, lucru care e mai mult decat binevenit...acest lucru e realizat de catre ASCOR prin conferintele organizate in multe orase, de catre site-urile crestine unde tinerii pot afle mai multe despre ce inseamna a fi crestin ortodox, si nu in ultimul rand de biserica, am observat cel putin in unele dintre bisericile in care am fost ca preotii incearca sa se apropie de tineri si mai mult decat atat sa ii ajute sa se apropie ei unii de altii, organizand intalniri cu teme religioase, la care pot adresa intrebari iar raspunsurile sunt date de oameni avizati (teologi, preoti) ...acesta cred eu ca e un pas important, le ofera tinerilor o alta modalitate de a se cunoaste, de a petrece timp impreuna si de ce nu de a se distra fara a-si pierde noptile in cluburi.

O problema e cu cei mai in varsta pentru ca ei s-au obisnuit sa traiasca cu credinta lor atata timp, e mai greu sa-i trezeasca cineva din starea asta, dar oricum nu e imposibil, cred ca inarmati cu multa dragoste si rabdare se poate face ceva. Sa nu uitam si sa tinem cont de faptul ca in timpul comunismului s-a produs asa o "adormire" a populatiei, care s-a cam departat de Dumnezeu.

Mai urmeaza intocmirea planului si punerea lui in aplicare ;)

Astea sunt gandurile mele in legatura cu aceasta problema, chiar astept si eu pareri, e o problema care ar trebui sa ne framante pe toti cei care ne consideram crestini ortodocsi.

Ioana :)
Doamne ajuta
Da intradevar ASCOR desfasoara cat de cat o activitate misionara dar nu de reconvertire a ortodocsilor la ortodoxie ci de intarire si sprijinire pe plan spiritual a studentilor care intr-o oarecare masura fregventeaza biserica fiind activi la viata liturgica si spirituala.Insusi numele de ASCOR ne arata ca de fapt e o asociatie ,o comunitate a studentilor ortodoxi activi.De altfel in aceasta organizatie nu prea am vazut ,sau la aceste conferinte si activitati pe care le desfasoara,tineri care sa nu fi avut inainte o stransa legatura cu biserica ,poate foarte putini.
E timpul sa se faca ceva mai mult.E nevoie de ceva mai mult.Trebuieste traire mai intensa pt ortodoxie.Numele simplu de ortodox nu aduce mantuire ci cunostinta si trairea in credinta crestina ortodoxa.
Nu are inportanta varsta pe care o avem si pe care o are cei din jur,important e faptul ca toti putem muri in ori ce clipa ,fie batran fie tanar.Un singur cuvant despre Hristos poate trezi intr-un om dorinta dupa vesnicie.Un singur cuvant poate intoarce suflete spre pocainta.Ce ne costa acest cuvant?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2007, 12:16:27
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Salutare!

Nu am vazut ca Ascorul sa vina in Galati,a fost asa ceva ???
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2007, 12:19:05
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Pai da,nici eu nu ma pot numi ortodox daca asa pui problema.:dozingoff:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2007, 12:37:57
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu
Citat:
În prealabil postat de misionarul
Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Pai da,nici eu nu ma pot numi ortodox daca asa pui problema.:dozingoff:
atunci e timpul sa devii un ortodox activ.
Ce rost are daca cineva se declara zidar dar nu stie sa zideasca,nu face mai multa paguba?sau un doctor daca se numeste doctor dar nu stie sa faca o injectie,nu face mai mult rau?Asa si cu ortodocsii care nu fac altceva decat sa poarte acest nume,mai mult rau fac decat bine,caci se inseala si pe ei si pe cei din jur.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2007, 12:45:16
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Citat:
În prealabil postat de Silviu
Citat:
În prealabil postat de misionarul
Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Pai da,nici eu nu ma pot numi ortodox daca asa pui problema.:dozingoff:
atunci e timpul sa devii un ortodox activ.
Ce rost are daca cineva se declara zidar dar nu stie sa zideasca,nu face mai multa paguba?sau un doctor daca se numeste doctor dar nu stie sa faca o injectie,nu face mai mult rau?Asa si cu ortodocsii care nu fac altceva decat sa poarte acest nume,mai mult rau fac decat bine,caci se inseala si pe ei si pe cei din jur.
Si ce sfaturi imi poti da?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2007, 13:14:26
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Sfaturi sunt multe de dat important e sa vrei sa le urmezi.
in primul rand trebuie sa-ti gasesti un duhovnic bun,un adevarat indrumator pe calea mantuirii ,fara duhovnic nu vei reusi nimic.Duhovnicul te va invata ceea ce trebuie sa faci ,insa tu vei fi acela care trebuie sa puna in practica sfatul duhovnicului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2007, 13:37:25
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Incearca sa citesti vietile sfintilor pt inceput,sau proloagele si indrumatorul bunului crestin.
De asemenea nu neglija slujbele Bisericii,incearca sa fii in comuniune cu Hristos.
Acum e postul Sf.Apostoli Petru si Pavel,posteste o saptamana fati o cercetare a pacatelor dupa indreptare de spovedanie(costa 2 lei),incearca sa renunti la obiceiurile rele si la pacate,roagate pt iertarea ta si pt luminarea mintii,si Dumnezeu ca Cel ce nu voieste4 moartea pacatosilor ci sa se intoarca si sa fie vii,te va ajuta.Spovedestete sincer si curat,fara rusine de preot ci cu rusine pt pacatele facute,spune toate faptele rele pe care le ai facut ,nu omite nici unul oricat de grav si de rusinos ar fi acesta.Roagate si indreaptati mintea catre Dumnezeu.Intradevar acest drum e greu dar si frumos,tu trebuie sa faci primii pasi ca dupa aceea Hristos te ia in brate .
Doua lucruri iti trebuie si iti sunt necesare pt mantuire credinta si faptele bune,dar atentie,acestea trebuie sa fie conform bisericii si credintei dreptmaritoare.Iar ca o incununare a acestora e unirea reala cu Hristos prin Sf .Inpartasanie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2007, 17:42:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misionarul
Majoritatea populatiei Romaniei este declarata ortodoxa,dar oare chiar sunt ortodocsi?
Cati dintre cei asa zisi ortodocsi merg regulat la Biserica?
Cati dintre ei cunosc invatatura crestin ortodoxa?
Cati dintre ei chiar cred in Hristos?
Multi nu au fost in biserici cu anii,nu s-au spovedit,nu s-au inpartasit,nu stiu sa faca sfanta cruce,sunt ei oare ortodocsi?Eu unul nu cred.
Eu cred ca asa zisii ortodocsi trebuiesc reconvertiti la ortodoxie.Voi ce parere aveti?
Foarte bine pusa problema asta! Iti meriti numele de "misionar". :)

As mai adauga la intrebarile tale si "Cati din cei care merg la Biserica sunt cu adevarat ortodocsi?" Ca daca stai sa analizezi mai bine si sa vezi cum se spovedesc cate unii de parca sunt la interogatoriu, ce lipsa de pocainta si de indreptare e acolo, sa vezi ce traditii pagane au, sa mai vezi ce ipocrizie se ascunde, sa vezi motivele pentru care sunt la Biserica sau pentru ce se cununa, isi boteaza copiii, etc...te ingrozesti si te indurerezi pana la lacrimi.

Hai, draga misionarule, ajuta-L pe Dumnezeu sa-i converteasca pe oameni! El ar vrea, dar oamenii nu-L primesc. ???

Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
cititi si dumnezeu va va da inzecit inapoi dumi_emil Umanitare 5 03.08.2009 21:06:03
Nu vrea sa-si plateasca datoriile inapoi!!! dimpels Generalitati 16 22.07.2008 17:19:08
Iordanul nu s-a mai intors inapoi moro.d Stiri, actualitati, anunturi 22 21.04.2008 12:56:03
MAICA DOMNULUI numita INTOARCE-TE INAPOI sofiaiuga Intamplari adevarate 5 09.03.2008 21:01:10