Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.10.2018, 09:25:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
aia cu sfintii pastreaza-ti-o
uite amice: "Au nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea este judecată de voi, oare sunteți voi nevrednici să judecați lucruri atât de mici?
Nu știți, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumești?" (1 Corinteni 6:2-3)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2018, 17:23:38
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
uite amice: "Au nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea este judecată de voi, oare sunteți voi nevrednici să judecați lucruri atât de mici?
Nu știți, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumești?" (1 Corinteni 6:2-3)
sunt mai multe referiri biblice la sfinti si la sfintenie, dar eu ma refer la actiunile oamenilor de a crea "sfinti", de a descoperi "sfinti", din nevoia de a avea un fel de aliati. chiar cred ca asta este sensul initial al "sfinteniei" create de oameni, nevoia de a avea un fel de prieteni la judecata. excluzand aici pe martiri, pentru ei calitatea de "sfant" a fost ca rasplata.

nu mai caut acum, dar se spune clar in Biblie ca numai Dumnezeu ne va judeca si ca nimeni nu poate interveni pentru mantuire. degeaba ne cautam aliati printre "sfinti".

pasajul de mai sus e dificil de descifrat pentru mine, m-am gandit la el de mai multe ori in timp si nu vreau sa spun limpede ce cred, epistola respectiva este una dintre cele mai vechi scrieri crestine ramase, deci trebuie sa fie ceva, dar exprimarea asta lasa prea multe interpretari. cert este ca nu se refera la niste "sfinti" ce stau de-a dreapta lui Dumnezeu ci mereu se refera la oameni care cred cu adevarat.

ps.vorbesc mereu in calitate de cititor, nu de credincios.
ps2.nu mai vreau sa va tulbur asa ca nu mai pomenesc despre moaste.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2018, 13:56:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
sunt mai multe referiri biblice la sfinti si la sfintenie, dar eu ma refer la actiunile oamenilor de a crea "sfinti", de a descoperi "sfinti", din nevoia de a avea un fel de aliati. chiar cred ca asta este sensul initial al "sfinteniei" create de oameni, nevoia de a avea un fel de prieteni la judecata. excluzand aici pe martiri, pentru ei calitatea de "sfant" a fost ca rasplata.

nu mai caut acum, dar se spune clar in Biblie ca numai Dumnezeu ne va judeca si ca nimeni nu poate interveni pentru mantuire. degeaba ne cautam aliati printre "sfinti".

pasajul de mai sus e dificil de descifrat pentru mine, m-am gandit la el de mai multe ori in timp si nu vreau sa spun limpede ce cred, epistola respectiva este una dintre cele mai vechi scrieri crestine ramase, deci trebuie sa fie ceva, dar exprimarea asta lasa prea multe interpretari. cert este ca nu se refera la niste "sfinti" ce stau de-a dreapta lui Dumnezeu ci mereu se refera la oameni care cred cu adevarat.

ps.vorbesc mereu in calitate de cititor, nu de credincios.
ps2.nu mai vreau sa va tulbur asa ca nu mai pomenesc despre moaste.
prietene, ai uitat ca Dumnezeu lucreaza si prin oameni?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
idolatrie, intelectuali, modernism, secta, tolstoi

Thread Tools
Moduri de afișare