Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.01.2009, 22:02:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am uitat de Taina Sf.Impartasanii si va rog sa ma iertati , va spun cu mana pe inima, ca insasi titulatura topicului este o mica erezie. Pentru ca suna a negare , a nemultumire pentru numele dat la Botez. Una este ce ne-ar placea noua despre ceva oarecare si alta este a pune in discutie numele dat la Sf. Botez. Iertare !

Da,Cristi,stiu,dar conteaza ca pe un om il cheama Jules sau Alejandro sau mai stiu eu cum decat Gheorghe?Eu la asta ma refeream.Wertygo cum poti sa spui ca preotii ar trebui sa nu boteze copii care nu au nume ortodoxe?Ar fi comunism..
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.01.2009, 22:40:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Da,Cristi,stiu,dar conteaza ca pe un om il cheama Jules sau Alejandro sau mai stiu eu cum decat Gheorghe?Eu la asta ma refeream.Wertygo cum poti sa spui ca preotii ar trebui sa nu boteze copii care nu au nume ortodoxe?Ar fi comunism..
Am vrut sa-ti trimit un mesaj privat, dar nu am reusit. Alin, ai dreptate, dar odata botezat , trebuie respectat numele dat ca atare. Dumnezeu le judeca pe toate, noi ne supunem si ne respectam numele dat la inceput de viata si cu care plecam din asta lume. Restul le judeca Dumnezeu . Ai un nume frumos, iubeste-l pentru ca e dat in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.01.2009, 22:47:20
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Copiilor ce nu au nume crestin pus de parinti, preotul ii poate ADAUGA si un nume de CRESTIN! Parintii vor intelege asta mai tarziu si le va parea rau ca nu au dat de la inceput nume de crestin sau numele unui Sfant! sau se vor bucura cand vor intelege de ce preotul i-a pus si numele unui Sfant, nume de crestin!
__________________
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.01.2009, 22:56:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pana la urma draga Geo, omul , nu am vrut sa spun romanul, nu intelege, nu pricepe din N motive printre care lipsa unei slabe educatii , Biserica Ortodoxa Romana , ar trebui sa intervina mai ferm , daca fenomenul in sine degenereaza prea mult. O hotarare in acest sens, a Sfantului Sinod ar fi binevenita.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.01.2009, 23:04:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pana la urma draga Geo, omul , nu am vrut sa spun romanul, nu intelege, nu pricepe din N motive printre care lipsa unei slabe educatii , Biserica Ortodoxa Romana , ar trebui sa intervina mai ferm , daca fenomenul in sine degenereaza prea mult. O hotarare in acest sens, a Sfantului Sinod ar fi binevenita.
Si o alta gresala este eliberarea certificatului de nastere, inaintea Botezului. Pana la Sf.Botez ar trebui un certificat provizori. In aceasta problema toti factorii implicati ar trebui sa conlucreze, Biserica avand ultimul cuvant in situatia de mai sus.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.01.2009, 01:31:57
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
....
Si in plus daca i-as pune sa zicem copilului meu un nume ca Ion,Gheorghe,Vasile ,poate nu i-ar place adica in ziua de azi nu prea mai vad copii cu numele acestea desi cunosc unul care il cheama Vasile ,are 2 nume ,Vasile Iustin,chiar daca e Vasile primul nume acesta incearca sa-l ascunda si se identifica Iustin.In concluzie numele trebuie sa fie unul placut de toti ,degeaba ii pui Ion ca sa pastrezi traditia ,daca copilului nu o sa-i placa si o sa-i fie rusine...
Doamne-ajuta!
Ce ar fi fost de spus a scris foarte clar Cristi. Eu doar as adauga cateva cuvinte referitoare la ce a insemnat sincopa 1945-1989 in ceea ce priveste perceptia numelor traditionale la romani.

In perioada interbelica si mai ales inainte nimeni nu avea vreo retinere in privinta acestor nume si ca urmare, erau foarte raspandite in Romania. Nici un copil nu se rusina pentru ca il chema Vasile sau Gheorghe. Era plin satul de Vasile si Gheorghe si pentru a-i diferentia se folosea formula Gheorghe a lu' ... Ionescu.

A urmat apoi o vreme, pana in '89, cand Vasile sau Gheorghe, ca sa dau aceleasi doua exemple, erau considerate in randul randul clasei muncitoare ca fiind nume de tarani (taran cu sens peiorativ). Comunistii, in incercarea lor de a rupe neamul de Biserica au tolerat aceasta atitudine si au incurajat-o. Ganditi-va doar la faptul ca din cauza sotiei lui Ceausescu, Elena era Leana si suna ca... ala, desi la sate Leana era folosit curent si nimeni nu era deranjat de acest nume. Tot la oras, unde legatura cu Dumnezeu era din ce in ce mai slaba au aparut nuantele peiorative in legatura cu Gheorghe. Si pentru ca lucrarea sa fie completa, Gheorghe a devenit Gica si apoi Gigi. In plus, noi la scoala eram apelati de profesori dupa numele de familie si nu dupa cele de botez. Au inversat si aici lucrurile. (Cum care Ionescu? Ionescu Gheorghe!)

Aceste nume nu trebuie privite ca unele condamnate definitiv la excludere. Anii ce vor urma, eu cred ca le vor reconsidera valoarea, religia redevenind parte obligatorie a culturii generale a fiecarui individ. Iata, 2009 a fost declarat de Sfantul Sinod "An comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare". Mai curand decat credem pozitia romanilor fata de Dumnezeu se va reconsolida si atunci numele Vasile si Gheorghe vor fi din nou preferate.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.01.2009, 01:58:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Ce ar fi fost de spus a scris foarte clar Cristi. Eu doar as adauga cateva cuvinte referitoare la ce a insemnat sincopa 1945-1989 in ceea ce priveste perceptia numelor traditionale la romani.

In perioada interbelica si mai ales inainte nimeni nu avea vreo retinere in privinta acestor nume si ca urmare, erau foarte raspandite in Romania. Nici un copil nu se rusina pentru ca il chema Vasile sau Gheorghe. Era plin satul de Vasile si Gheorghe si pentru a-i diferentia se folosea formula Gheorghe a lu' ... Ionescu.

A urmat apoi o vreme, pana in '89, cand Vasile sau Gheorghe, ca sa dau aceleasi doua exemple, erau considerate in randul randul clasei muncitoare ca fiind nume de tarani (taran cu sens peiorativ). Comunistii, in incercarea lor de a rupe neamul de Biserica au tolerat aceasta atitudine si au incurajat-o. Ganditi-va doar la faptul ca din cauza sotiei lui Ceausescu, Elena era Leana si suna ca... ala, desi la sate Leana era folosit curent si nimeni nu era deranjat de acest nume. Tot la oras, unde legatura cu Dumnezeu era din ce in ce mai slaba au aparut nuantele peiorative in legatura cu Gheorghe. Si pentru ca lucrarea sa fie completa, Gheorghe a devenit Gica si apoi Gigi. In plus, noi la scoala eram apelati de profesori dupa numele de familie si nu dupa cele de botez. Au inversat si aici lucrurile. (Cum care Ionescu? Ionescu Gheorghe!)

Aceste nume nu trebuie privite ca unele condamnate definitiv la excludere. Anii ce vor urma, eu cred ca le vor reconsidera valoarea, religia redevenind parte obligatorie a culturii generale a fiecarui individ. Iata, 2009 a fost declarat de Sfantul Sinod "An comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare". Mai curand decat credem pozitia romanilor fata de Dumnezeu se va reconsolida si atunci numele Vasile si Gheorghe vor fi din nou preferate.

Doamne-ajuta!



Uite...celor carora nu le place numele Gheorghe sau Vasile sau Ion nu le place cum suna nicidecum nu le place cine a fost Gheorghe sau ca e nume prea folosit .Si eu il cinstesc pe Sf.Vasile sau Gheorghe ,au fost oameni foarte de pret pentru ortodoxie,oameni care trebuie luati ca exemplu dar nu imi place cum suna numele si cred ca si altora ,nu e vorba ca e nume romanesc sau ca e nume a unui Sf. Nu sustin eliminarea numelelor romanesti Doamne fereste eu doar spun ca nu conteaza cum te numesti,daca ai nume strain,nume romanesc conteaza ca ai un nume si cu asta te identifici,nu e nimic rau daca ii pui numele unui copil de Iustin sau Alin sau Denis,dupa parerea mea sunt nume frumoase dar ramane de vazut sufletul celor ce le poarta.Credeti ca daca te cheama Gheorghe si pacatuiesti o sa te ajute Dumnezeu?NU ,omul chiar daca il cheama Max chiar daca il cheama Gheorghe sunt priviti la fel in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.01.2009, 02:45:53
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Uite...celor carora nu le place numele Gheorghe sau Vasile sau Ion nu le place cum suna nicidecum nu le place cine a fost Gheorghe sau ca e nume prea folosit .Si eu il cinstesc pe Sf.Vasile sau Gheorghe ,au fost oameni foarte de pret pentru ortodoxie,oameni care trebuie luati ca exemplu dar nu imi place cum suna numele si cred ca si altora ,nu e vorba ca e nume romanesc sau ca e nume a unui Sf. Nu sustin eliminarea numelelor romanesti Doamne fereste eu doar spun ca nu conteaza cum te numesti,daca ai nume strain,nume romanesc conteaza ca ai un nume si cu asta te identifici,nu e nimic rau daca ii pui numele unui copil de Iustin sau Alin sau Denis,dupa parerea mea sunt nume frumoase dar ramane de vazut sufletul celor ce le poarta.Credeti ca daca te cheama Gheorghe si pacatuiesti o sa te ajute Dumnezeu?NU ,omul chiar daca il cheama Max chiar daca il cheama Gheorghe sunt priviti la fel in fata lui Dumnezeu.
Doamne-ajuta!
Imi cer iertare, cred ca nu am fost clar.
1. Am scris: De ce azi Gheorghe si Vasile "nu mai suna" ca acum 70-80 de ani si de ce cred eu ca vor avea din nou un ecou placut peste un numar de ani.
2. Nu am scris dar sunt intru-totul de acord cu tine ca numele nu iti usureaza nici macar cu o catime talerul pe care iti sunt asezate pacatele.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.01.2009, 06:19:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Marturisesc un botez intru iertarea pacatelor. . . . "Un Crestin Ortodox nu are cum sa fuga, sau sa-i displaca numele ce poarta in el pe cel al Sfintilor nostri. Acest nume pe langa semnificatia data de Sf. Botez marturisit in insasi Crezul noustru pe parcursul intregii vieti, trebuie sa poarte numele Sfantului ce te va insoti toata viata, ca Sfant protector si mijlocitor neobosit, care-ti cunoaste cel mai bine , in afara de Dumnezeu, necazurile, nevoile, slabiciunile , durerile , nazuintele, bucuriile si tristetile intregii vieti. Este pana la urma si o datorie moarala a unui crestin Ortodox, sa promoveze, sa incurajeze botezarea pruncilor cu nume ce poarta in ele numele sfintilor nostri si bine placuti lui Dumnezeu. Cel ce vrea a fi bine placut lui Dumnezeu, nu nesocoteste aces astpect, deloc de neglijat, a marturisirii unui Botez si in acelasi timp, o marturisire ce are la baza un nume crestin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.04.2009, 07:56:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Numele meu

HMMMMMMM interesanta poveste cu numele meu.

Mama este foarte credincioasa, si voia un nume de sfanta pentru mine,insa tatalui meu nu-i pasa, iar bunicul(din partea tatalui meu) a insistat sa ma cheme Niculina, ca si pe matusa mea care insa fiind mica, nu putea pronunta decit Nina.

Ei bine, am ramas Nina.

Am fost trista, si in cautare de sfanta al carui nume il port aproape 50 ani, pina anul trecut, cind am descoperit-o pe Sfanta Nina.

Mi-a umplut sufletul de bucurie, de fericire si de multumiri lui Dumnezeu, ca am cautat ani de zile fara rezultat.

Daca-mi place numele meu?
Da, mi-a placut intotdeauna, deoarece este scurt, usor de retinut, iar mai nou...nume de sfanta!
Fericita cu numele meu?
Nu fericita, ci superfericita!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58