Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.08.2010, 18:44:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

irina
uneori sufar ca nu am nume de sfanta, ar fi fost frumos sa am o zi onomastica
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.08.2010, 22:00:39
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Mi-ar fi placut sa ma cheme ....Ana....
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.08.2010, 22:02:18
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
irina
uneori sufar ca nu am nume de sfanta, ar fi fost frumos sa am o zi onomastica
Sf. Irina se serbeaza pe 5 mai...deci daca porti acest nume sa stii ca este de sfanta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.08.2010, 22:28:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Numele meu!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.08.2010, 23:05:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Sf. Irina se serbeaza pe 5 mai...deci daca porti acest nume sa stii ca este de sfanta.
stiu de sf imparateasa irina.
raspunsul era ca mi-ar fi placut sa ma cheme irina, iar nu loredana.
dar in timp m-am obisnuit si cu numele asta si nu stiu daca as avea posibilitatea sa-l schimb daca l-as mai schimba
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.08.2010, 01:36:07
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie mi a spus un diacon care a fost in manastire ca ar trebui sa ma calugaresc pentru ca am doua nume, ceea ce ar insemna neintelegeri intre nasi, parinti samd.

Mama insa mi a spus ca nu a fost vorba de neintelegeri, ci sa am de unde alege...ceva de genul, ce i drept ca la Luiza nu raspund, si nici nu cunosc vreo legatura cu vreun Sfant.

Am avut intr o vreme cinci colegi de clasa cu care sa mi fi putut serba onomastica...in vacanta dar intr un liceu in care si colegii ne invataseram sa ne strigam dupa numele de familie...liceu de prestigiu...clasa cu pretentii...nu stiu daca de bine ca m am mutat si am dat si de unii care erau pe dos la acest capitol, in fine si la altele...

Am citit ca parintele Cleopa era tare nemultumit cand gasea in pomelnice Catinca de ex, si avea pretentia sa se scrie Ecaterina samd, cunosc preoti care se numesc Ionica, Mihaita si inteleg ca sunt destul de vrednici, nu am idee ce ar fi zis parintele de aceste nume...

Nu stiu cat sa fi gresit dar m am gandit sincer ca nu mi pare responsabil sa ti numesti copilul cu nume de botez care suna a ...mititel. Am inteles ca un parinte i a recomandat unui barbat sa si schimbe numele de familie... din Minciuna, si respectivul s a suparat, si chiar ma gandeam ca tare multe nume mai mult sau mai putin asemenea ajung sa citesc in subsol ca li se ia interviuri.

Sincera sa fiu in urma cu ceva vreme, dupa ceva etape, incepuse sa mi placa numele cuiva Balauru, ba chiar si Vierme, Hiena si Soparla mi erau simpatici, ca sa nu mai spun de Mircea Badea alias Pelican ori Lacusta.

S ar putea sa fi trecut si printr o faza in care sa fi dorit sa mi fi schimbat numele, dar acum nu prea mai tin minte acele momente de autonegare...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.08.2010, 02:26:21
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Exact! Esti isteata foc! Felicitari![/COLOR]
masina cu numele silvia???!!! sau derivat din silvia eu nu stiu
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.08.2010, 08:51:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intre parinti si copilul care se naste exista o legatura tainica, de aceea este firesc ca numele lui sa fie ales de catre acestia.
Le sunt recunoscatoare parintilor pentru numele pe care mi l-au dat si pentru ziua sfanta pe care mi-au ales-o sa ma protejeze.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.08.2010, 16:12:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit as fi vrut sa ma cheme..... floricele pe campii

Ce intrebare !!!! :)) ca daca n-ar fi nu s-ar povesti.... avem numele pe care il avem, sa multumim lui Dumnezeu ca avem un nume... ca sunt atatia copii nebotezati.... numele ni l-au dat parintii... sa multumim ca ni l-au dat si ca nu ne-au abandonat printr-un orfelinat undeva, anonimi.....
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.08.2010, 19:22:48
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Ma cheama Vasilica. Nume cu insemnatate puternica dela ,,basileus,,= rege asadar Vasilica = regina, imparateasa. Nume destul de greu pentru un copil care se tot invarte printre Roxane, Andree,si Aline...Dar constientizat si apreciat la marea sa valoare mult mai tarziu...din fericire.Abia mai tarziu am inteles cata greutate si har poarta acest nume,Slava lui Dumnezeu!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce carte v-a marcat/placut? sergiu Generalitati 289 05.06.2014 09:36:16
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58