Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2009, 17:09:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfințitul Ioachim Mareș Episcopul Hușilor a trecut azi la cele veșnice

Preasfințitul Ioachim Mareș , Episcopul Hușilor, a murit astăzi 24 aprilie - sărbătoarea Izvorul Tămăduirii , în jurul orei 14. 30 la Reședința Episcopală din Huși. Preasfinția Sa era membru al Sfântului Sinod al B.O.R. Veșnica lui pomenire ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2009, 17:40:31
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Preasfințitul Ioachim Mareș , Episcopul Hușilor, a murit astăzi 24 aprilie - sărbătoarea Izvorul Tămăduirii , în jurul orei 14. 30 la Reședința Episcopală din Huși. Preasfinția Sa era membru al Sfântului Sinod al B.O.R. Veșnica lui pomenire ! +

Dumnezeu sa il odihneasca la cele vesnice pe Preasfintitul Ioachim Mares,o zi de sarbatoare Izvorul Tamaduirii,in care sufletul iubitului nostru episcop de la Husi,sa ridicat la Domnul.Dumnezeu sa il ierte!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2009, 18:03:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit și eu de la sora și prietena Jenica vestea adormirii Preasfințitului Ioachim Mareș episcopul nostru care de mulți ani era răpus de boală.Am primit de două ori binecuvântare de la Preasfinția Sa la Biserica de la Huși.
Dumnezeu să-l odihnească și să-l așeze în rândul sfinților Săi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2009, 19:37:54
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preasfințitul părinte ioachim, episcopul hușilor, a plecat la domnul

http://theologhia.wordpress.com/2009...cat-la-domnul/
Attached Images
File Type: jpg ps-ioachim-mares.jpg (70,5 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2009, 20:49:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți răsplătească pentru link-ul postat de tine. Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2009, 21:01:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, iti multumesc ca ai deschis acest topic, poate ar fi trebuit sa o fac eu dar...vestea mi-a imprastiat si lacrimile... cuvintele... gandurile... L-am iubit mult,... l-am respectat ca pe un tata, adesea am primit mangaiere de la Preasfintia sa. Ultima data cand m-am spovedit la el mi-a spus bland, e ultima dezlegare Jenica..si ultima a fost. Va multumesc tuturor celor ce l-ati iubit, va multumesc tuturor celor ce il veti pomeni, va multumesc tutuor celor ce va opriti aici pret de cateva secunde si va alturati noua, celor care l-am cunoscut indeaproape... Maine plec acasa, sa imi iau ramas bun, mii inima grea ..dar...plec cu sentimentul ca, atunci cand voi intra in biserica sufletului meu..si cand glasul meu se va ridica din nou din strana..el..Preasfintitul Ioachim ma va privi bland ca intotdeauna...Iertati si ma binecuvantati Inalt Preasfintia Voastra si Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2009, 22:35:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Cristian, iti multumesc ca ai deschis acest topic, poate ar fi trebuit sa o fac eu dar...vestea mi-a imprastiat si lacrimile... cuvintele... gandurile... L-am iubit mult,... l-am respectat ca pe un tata, adesea am primit mangaiere de la Preasfintia sa. Ultima data cand m-am spovedit la el mi-a spus bland, e ultima dezlegare Jenica..si ultima a fost. Va multumesc tuturor celor ce l-ati iubit, va multumesc tuturor celor ce il veti pomeni, va multumesc tutuor celor ce va opriti aici pret de cateva secunde si va alturati noua, celor care l-am cunoscut indeaproape... Maine plec acasa, sa imi iau ramas bun, mii inima grea ..dar...plec cu sentimentul ca, atunci cand voi intra in biserica sufletului meu..si cand glasul meu se va ridica din nou din strana..el..Preasfintitul Ioachim ma va privi bland ca intotdeauna...Iertati si ma binecuvantati Inalt Preasfintia Voastra si Hristos a inviat!
O ultima dată, va fi pentru toți , dragă Jenica, fie că vrem , fie că nu vrem, fie că ne place, fie că nu ne place. Pentru cei ce pleacă înaintea noastră, nu putem decât să vărsăm o lacrimă și să rostim o rugăciune către Bunul Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2009, 22:44:15
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2009, 23:30:02
mancas mancas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 3
Implicit Anunt important

ANUNT IMPORTANT!
PENTRU TOTI CREDINCIOSII DIN INTREAGA TARA:

ANUNTAM CA IN CURSUL ZILEI DE MAINE, MITROPOLIA MOLDOVEI SI BUCOVINEI VA DA UN COMUNICAT DE PRESA CU PRIVIRE LA LOCUL SI DATA INMORMANTARII.

Din informatiile pe care le avem de la Episcopie, aici in Vaslui, se cunoaste in acest moment ca ceremoniile vor avea loc:
- LUNI in HUSI, la catedrala episcopala
- MARTI in BACAU, la catedrala Inaltarea Domnului, pe care Prea-Sfantul Ioachim a ctitorit-o in 1991. Acolo va fi inmormantat Sfintia sa, printre Sfinti.

Asadar informatiile de pana acum au fost eronate, locul inmormantarii nu va fi la Magiresti, ci in BACAU, iar ziua este MARTI.

Prea-Sfantul Ioachim trece prin portile Raiului, noi sa trecem la el pentru a-i aduce un omagiu si a primi un ultim strop de har de la acest mare Sfant de pe acest pamant.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2009, 23:30:44
mancas mancas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 3
Implicit Iata ce scrie o credincioasa...

Un sfant printre sfinti
Cei care l-au cunoscut pe acest Sfant sa depuna marturie despre viata sa lipsita de pacat! Cei care l-au cunoscut sa depuna marturie despre suferintele care l-au incercat, neincetat! Cei care nu l-au cunoscut si l-au hulit sa se caiasca, caci Dumnezeu le vede pe toate si nimic nu va ramane fara rasplata! Cei care il plang sa se bucure, caci acum este printre Sfinti! Cei care il lauda, sa strige mai tare ca in aceasta zi de sarbatoare mare Sfantul Ioachim Vasluianul a trecut portile deschise ale Raiului!

Prea-Sfintitul Ioachim, printre cei drepti. Pacatosi si suferinzi suntem noi, zi de zi printre cei strambi. Miile de credinciosi de la Husi, Bacau, si din intreaga tara vor veni sa-si aduca omagiile lor, primind la ei ultimul strop de har de la Sfantul Ioachim Vasluianul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea lui Gheorghe, trecut la cele vesnice admin Slujba inmormantarii 12 22.03.2011 18:50:43
A trecut la cele vesnice un adevarat parinte lora73 Slujba inmormantarii 7 10.03.2011 13:57:50
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43
A trecut la cele veșnice Mitropolitul de Poliani și Kilikisiu + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2009 20:42:58
PS Dorimedont a trecut la cele vesnice ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 06.01.2007 23:52:30