Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2009, 16:06:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Da, de exemplu mi-a zis ca sufar f tare dupa o anume persoana ( si mi-a descris-o).
Am intalnit-o efectiv pe strada...nu ma cunostea de nicaieri.
Cum ti-a descris persoana respectiva?
De unde stii ca nu te cunostea?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2009, 16:12:18
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Fizic si moral..Mi-a zis cum arata, si cum e ca persoana...si ce s-a intamplat intre noi...

Sigur nu ma cunostea, eram in statia de autobuz...intr-un cartier departat de al meu, si am intrat in vorba.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2009, 16:47:30
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Cine ma ajuta cu citatul din Noul Testament cu servitoarea care avea duh pitonicesc (adica tot un fel de dar de a vedea lucrurile ca si clarviziunea) care a fost vindecata de Sfantul Apostol Petru. Apoi stapanii ei au fost foarte suparati ca nu mai avea acest "dar", deoarece darul ei le adusese profit.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2009, 18:50:42
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Cine ma ajuta cu citatul din Noul Testament cu servitoarea care avea duh pitonicesc (adica tot un fel de dar de a vedea lucrurile ca si clarviziunea) care a fost vindecata de Sfantul Apostol Petru. Apoi stapanii ei au fost foarte suparati ca nu mai avea acest "dar", deoarece darul ei le adusese profit.
Faptele Sfintilor Apostoli. Capitolul 16:

16. Dar odată, pe când ne duceam la rugăciune, ne-a întâmpinat o slujnică, care avea duh pitonicesc și care aducea mult câștig stăpânilor ei, ghicind.
17. Aceasta, ținându-se după Pavel și după noi, striga, zicând: Acești oameni sunt robi ai Dumnezeului celui Preaînalt, care vă vestesc vouă calea mântuirii.
18. Și aceasta o făcea timp de multe zile. Iar Pavel mâniindu-se și întorcându-se, a zis duhului: În numele lui Iisus Hristos îți poruncesc să ieși din ea. Și în acel ceas a ieșit.
19. Și stăpânii ei, văzând că s-a dus nădejdea câștigului lor, au pus mâna pe Pavel și pe Sila și i-au în piață înaintea dregătorilor.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2009, 08:53:25
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Multumesc Radu, iata raspunsul la intrebarea ta Onyx.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2009, 21:55:29
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Da, de exemplu mi-a zis ca sufar f tare dupa o anume persoana ( si mi-a descris-o).
Am intalnit-o efectiv pe strada...nu ma cunostea de nicaieri.
Eu incerc sa fiu retinuta fata de acest,,fenomen".Cum au atatea haruri,nedepunand nici un efort? Vedeti, si in viata trebuie sa invatam,sa respectam anumite reguli, pentru a ajunge la un rezultat...Si acei sfinti care s-au nevoit , cum mai ramane cu ei?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2009, 10:44:29
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Eu mi-am dat seama si realizez ca totusi nu e lucru curat cu oamenii astia..Intre timp, o foarte buna prietena a mea a dat peste alt personaj de genul asta,care citeste viata omului in poze...
Ea este ferm convinsa ca Dzeu a vrut sa se intalneasca cu persoana asta, sa o mai linisteasca...zice ea..( asteapta pe EL...si il tot asteapta de 4 ani)..Eu incerc sa o conving ca femeia asta nu este trimisa de Dzeu...si ca EL se va supara pe ea, dc mai apeleaza la ea sa ii raspunda la intrebari de genul " cand apare EL" sau " voi avea un alt serviciu?"

Nu reusesc deloc sa ii scot din cap ideea asta...I-am zis ca nu merge sa apelezi si la Dzeu si la diavol...nu se pupa combinatia asta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2009, 11:08:00
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Eu mi-am dat seama si realizez ca totusi nu e lucru curat cu oamenii astia..Intre timp, o foarte buna prietena a mea a dat peste alt personaj de genul asta,care citeste viata omului in poze...
Ea este ferm convinsa ca Dzeu a vrut sa se intalneasca cu persoana asta, sa o mai linisteasca...zice ea..( asteapta pe EL...si il tot asteapta de 4 ani)..Eu incerc sa o conving ca femeia asta nu este trimisa de Dzeu...si ca EL se va supara pe ea, dc mai apeleaza la ea sa ii raspunda la intrebari de genul " cand apare EL" sau " voi avea un alt serviciu?"

Nu reusesc deloc sa ii scot din cap ideea asta...I-am zis ca nu merge sa apelezi si la Dzeu si la diavol...nu se pupa combinatia asta...

Inainte vederea e un dar al Sfantului Duh, primit de oameni evlaviosi si smeriti. Daca sunt preoti sau monahi prin Romania cu acest dar, noi probabil nu stim, pentru ca si-l ascund datorita smereniei. De notat este ca persoanele "vad" unele lucruri inainte de a se intampla, prin puterea Tatalui Ceresc (care este singurul care stie viitorul; nici macar Iisus nu stia; diavolii, ingerii si oamenii de rand la fel.) fata de clarviziune, care este altceva.

Clarviziunea e un fenomen ocult ce apare la diferite persoane ce sunt puse in contact cu diavoli. Aceste persoane nu spun viitorul, nu au de unde sa stie viitorul, nici diavolul care sunt in spatele lor, ci doar fac unele ghiceli, de ex. , de viitor, de persoane din poze etc. Aceste presupuneri pot fi gresite, insa, de cele mai multe ori se indeplinesc cu o precizie uimitoare, datorita mintii netrupesti al diavolului vorbitor. Banuiesc ca acum, versetele acelea din biblie cu popa cu duh pitonicesc sunt foare lamuritoare.

Ai vazut si tu, a fost inevitabila concluzia ca acea persoana care ti-a "ghicit" are putere de la diavol.

P.S. uite, si eu sunt inaintevazator: prietena ta va avea un drum la doctor. La psihiatru.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 15.10.2009 at 11:12:48.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2009, 17:45:03
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Eu mi-am dat seama si realizez ca totusi nu e lucru curat cu oamenii astia..Intre timp, o foarte buna prietena a mea a dat peste alt personaj de genul asta,care citeste viata omului in poze...
Ea este ferm convinsa ca Dzeu a vrut sa se intalneasca cu persoana asta, sa o mai linisteasca...zice ea..( asteapta pe EL...si il tot asteapta de 4 ani)..Eu incerc sa o conving ca femeia asta nu este trimisa de Dzeu...si ca EL se va supara pe ea, dc mai apeleaza la ea sa ii raspunda la intrebari de genul " cand apare EL" sau " voi avea un alt serviciu?"

Nu reusesc deloc sa ii scot din cap ideea asta...I-am zis ca nu merge sa apelezi si la Dzeu si la diavol...nu se pupa combinatia asta...
Pana nu se convinge pe propria piele ce inseamna mangaierea Dumnezeiasca , chiar intr-o situatie dificila...E greu..Rugaciunea ta cu dragoste pt. ea poate aduce roade..Asa cred eu..
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2009, 10:09:01
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

vai! Mi-a zis ca duhovnicul ei i-a dat dezlegare sa se duca la persoana asta, care zice el, e ok...pentru ca nu se uita in nimic, nici in carti, nici cafea....
Reply With Quote
Răspunde