Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.12.2011, 20:18:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
lasa-i pe ei sa dea pe la umanitare pe preotii aia care au slk-uri,x6,tuareguri care l-ar face invidios si pe 50cent!de s-ar baga DNA in ei puscariile ar deveni neincapatoare!
Stai linistit(a) ca daca ar avea sansa sa o faca si ar avea dreptate, ar face DNA-ul si pe asta...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.12.2011, 20:23:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
cuvintele nu prea isi au rostul in astfel de contexte!no coment!
Sa comentez de ce e Mercedes si nu Dacia 1310? :) Oricat de antipatic mi-ar fi Basescu, consider ca functia de Presedinte al Statului are un anumit standard sub care nu se poate cobora, deci n-as dori sa-l vad gonind pe motoreta atata timp cat e Presedinte. La fel e si cu rangurile administrative din cadrul B.O.

Last edited by ioanna; 20.12.2011 at 20:27:07.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.12.2011, 20:27:03
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima poza este intradevar facuta la intrarea principala in Hotelul Marriott din Bucuresti.Este foarte posibil sa fi fost la o conferinta pentru ca sunt sali speciale pentru asa ceva,sonorizare excelenta,conditii tehnice foarte bune si sunt des inchiriate,mai ales daca era si o delegatie straina.Costul unei astfel de sali nu este chiar ieftin dar cred ca este negociabil.Este posibil ca si masina sa apartina hotelului care ofera servicii de protocol complete,mai ales cand sunt delegatii straine importante.In aceea zona masinile nu stationeaza ci doar sunt in tranzit,adica soferul este anuntat sau stie cand iese delegatie si vine ,,la scara"pentru a-i lua.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.12.2011, 20:34:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Este posibil ca si masina sa apartina hotelului care ofera servicii de protocol complete,mai ales cand sunt delegatii straine importante..
Eu nu inteleg de ce-ar fi o problema daca masina ar fi in proprietatea Bisericii :) Nu inteleg atitudinea initiatoarei topicului. Sincer, nu mi-ar place sa ne trimitem episcopii, mitropolitii sau Patriarhul la diverse conferinte cu taxiul sau autobuzul. Exista un standard, o eticheta si un protocol, ca ritual a interactiunii intre puteri ecleziale in relatiile interne si externe. Exact ca-n relatiile diplomatice, cel putin eu asa consider.

Last edited by ioanna; 20.12.2011 at 20:40:57.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.12.2011, 20:49:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce-ar fi o problema daca masina ar fi in proprietatea Bisericii .
Ar fi o problema ptr. ca banii bisericii (din salarii sau donatii) nu ar trebui sa fie folositi ptr a cumpara masini de lux, indiferent de ce rang eclesial vorbim.

una este sa te folosesti de o masina care ti se pune la dispozitie, si alta este sa investesti (ca si ierarh) sume cu multe zerouri in coada pentru a cumpara masini de protocol. Un full size in dotarea fetelor bisericesti cred ca ar fi decent, nu e nevoie de luxury cars.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.12.2011, 20:52:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ar fi o problema ptr. ca banii bisericii (din salarii sau donatii) nu ar trebui sa fie folositi ptr a cumpara masini de lux, indiferent de ce rang eclesial vorbim.
Aveti certitudinea ca masinile de protocol s-au achizitionat din donatii? Biserica are propiile surse de finantare, nu traieste exclusiv din donatii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.12.2011, 20:53:16
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce-ar fi o problema daca masina ar fi in proprietatea Bisericii :) Nu inteleg atitudinea initiatoarei topicului. Sincer, nu mi-ar place sa ne trimitem episcopii, mitropolitii sau Patriarhul la diverse conferinte cu taxiul sau autobuzul. Exista un standard, o eticheta si un protocol, ca ritual a interactiunii intre puteri ecleziale in relatiile interne si externe. Exact ca-n relatiile diplomatice, cel putin eu asa consider.
Nu ma pronunt,sunt un idealist,raportat inclusiv la confesiunea mea, irecuperabil :) dar prefer ca Biserica sa fie o putere in aceasta lume si nu din acesta lume.Ultima varianta,de la Constantin cel Mare si pana in prezent prezinta riscul unei contaminarii cu spiritul lumii,cat timp ii adopti standardele.Trebuie sa schimbe ea lumea si nu invers.In fine,stiu dansii mai bine ce au de facut,eu comentam doar parcarea hotelului :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2011, 20:55:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu ma pronunt,sunt un idealist,raportat inclusiv la confesiunea mea, irecuperabil :) dar prefer ca Biserica sa fie o putere in aceasta lume si nu din acesta lume.Ultima varianta,de la Constantin cel Mare si pana in prezent prezinta riscul unei contaminarii cu spiritul lumii,cat timp ii adopti standardele.Trebuie sa schimbe ea lumea si nu invers.In fine,stiu dansii mai bine ce au de facut,eu comentam doar parcarea hotelului :)
Domnule Scotland the Brave, oricat de smerit ar fi mitropolitul, consider ca trebuie sa respecte protocolul potrivit functiei sale, caci el ne reprezinta pe toti, deci nu se poate face de ras sau sa-l facem noi(biserica) pe el de ras, punandu-i la dispozitie o dacie 1310 pentru deplasari la diferite evenimente in care ne reprezinta.

Last edited by ioanna; 20.12.2011 at 20:57:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2011, 20:57:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Inteleg ca nu ai cuvinte, dar ... te rog, fa un mic efort sa iti gasesti cuvintele si sa ne explici care e scopul acestui thread de fapt.
Asta mi-a placut :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2011, 20:58:42
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule Scotland the Brave, oricat de smerit ar fi mitropolitul, consider ca trebuie sa respecte protocolul potrivit functiei sale, caci el ne reprezinta pe toti, deci nu se poate face de ras sau sa-l facem noi pe el de ras, punandu-i la dispozitie o dacie 1310 pentru deplasari la diferite evenimente.
Nu cred ca se mai fabrica deci Sfintia Sa a scapat de acest pericol :) Nu contribui cu bani pentru BOR asa ca nu cred ca am dreptul moral sa comentez.Daca sunt fondurile Bisericii domniile lor sa le administreze cum cred ei mai bine si Dumnezeu cu judecata.
Reply With Quote
Răspunde