Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.01.2011, 11:12:48
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pasta de dinti Gano Fresh - produse de igiena

Fortifica dantura sensibila
Opreste formarea cariei
Trateaza gingiile care sangereaza
Intareste emailul dintilor

DETALII PRODUS
Ambalare: Cutie 1 tub
Greutate: 105g

Ingrediente:
Sorbitol, Glicerina, Silica, Xanthan Gum, Sodium Sachcharin, Extract de Ganoderma Lucidum, Parabens.

PRET: 29 RON
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2011, 11:20:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pasta de dinti Gano Fresh - produse de igiena

Fortifica dantura sensibila
Opreste formarea cariei
Trateaza gingiile care sangereaza
Intareste emailul dintilor

DETALII PRODUS
Ambalare: Cutie 1 tub
Greutate: 105g

Ingrediente:
Sorbitol, Glicerina, Silica, Xanthan Gum, Sodium Sachcharin, Extract de Ganoderma Lucidum, Parabens.

PRET: 29 RON
E bine ca nu contine fluoruri, e rau ca la urma scrie Parabens. Or, aici e o lista neagra care poate fi foarte lunga...

Noi folosim Parodontax classic (costa sub 20 de lei tubul) pentru ca nu are fluoruri si e pe baza de plante. Ce-i drept, si aici sunt prezente elemente nedorite (dar macar sunt enumerate, nu "acoperite"):

Parodontax Toothpaste Classic effectively fights gum problems, preventing gum bleeding and inflammations. Combination of mineral salts and natural plant extracts inhibit the formation of plaque and prevents periodontitis. Enjoy fresh breath and healthy gums with Parodontax Toothpaste Classic.

Ingredients:
Sodium bicarbonate, aqua, glycerin, cocamidopropyl detaine, alcohol, krameria triandra, mentha piperita, mentha arvensis, echinacea purpurea, commiphora myrrha, chamomilla recutita, salvia offinalis, xanthan gum, sodium saccharin, sodium benzoate, limonene, Cl 77491
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2011, 11:33:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu iti spun sa o incerci,si ai sa vezi ca e mai buna decat paradontaxul.E parerea mea personala...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2011, 11:43:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu iti spun sa o incerci,si ai sa vezi ca e mai buna decat paradontaxul.E parerea mea personala...
E adevarat ca Parodontax rosu are gust aiurea, dar ne-am obisnuit deja. Ramane sa mai cautam si altele.

Pentru curiozitatea ta, sa stii ca pasta nu ajuta cu nimic dintii si gingiile. Simpla actiune mecanica a periutei face totul. Deci singurul motiv pentru care alegem o pasta de dinti este de a minimiza raul pe care-l produce.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2011, 12:05:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Mie mi se pare ca aceasta pasta pe care o folosesc are ea insasi efecte pozitive asupra gingiilor si dintilor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2011, 13:20:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Mie mi se pare ca aceasta pasta pe care o folosesc are ea insasi efecte pozitive asupra gingiilor si dintilor.
Si mie mi se parea, pana ce am auzit-o din gura dintologilor.

Daca vrei sa-ti intaresti gingiile, foloseste periuta de dinti, usor. Si mananca fructe si legume crude tari pentru a inalbi dintii si a intari gingiile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2011, 15:12:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In sfarsit o postare contra! Chiar ma miram ca n-a fost alta pana acum... :)
Sa stii ca nu a fost o postare contra
Sunt foarte de acord cu produsele naturale.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ceea ce li se pare unora normalitate este pentru altii exagerare.
As dori sa-ti dau un exemplu de normalitate vs exagerare.
O doamna in adevaratul sens al cuvantului, medic stomatolog de profesie,usor trecuta de 50 de ani, fiica de preot ( o familie cu traditie de preoti tata-fiu), imi spune cu nonsalanta sa nu ma mai impartasesc!!!Am ras evident ,crezand ca e o gluma.Apoi a inceput sa-mi faca teoria bolilor contagioase care se transmit prin saliva!!!Desi merge mereu l-a biserica si mi-a spus ca se spovedeste des,refuza sa se mai impartaseasca,DE SCARBA celor ca au pus aceiasi lingurita in gura,inaintea ei.Pur si simplu ii e frica sa nu se contamineze cu hepatita C.I-am spus ca stiu ca hepatita C se transmite doar prin sange si mi-a spus ca s-a descoperit in saliva urme ale virusului hepatic C. Nici n-am apucat sa-i spun ceva ca mi-a si spus sa nu incerc sa o conving,ca n-a reusti nici duhovnicul!O cearta mereu dar ea tot nu vrea sa ia sfanta Impartasanie!
Deci iata un exemplu care mie imi pare exagerat iar ei ii pare normal!
Deci asta am vrut sa spun in mesajul anterior, sa nu devina o obsesie asta,ca nu stii unde poate duce.
Pe mine de exemplu nu ma poate convinge nimeni sa renunt la sapunul Protex pentru maini.Ma spal foarte des pe maini si numai faptul ca scrie pe ambalaj ca omoara toti microbii si virusii,ma face sa-mi simt mainile curate! Apoi mai conteaza ca nu e natural?Deci fiecare cu "piticii" lui..Ideea e sa ramanem totusi echilibrati!
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Ca sa-ti raspund la intrebare, diferenta intre unul care traieste 70 de ani mancand corect si unul care traieste tot atat netinand posturile si nepasandu-i de trupul sau este ca primul nu are probleme de sanatate, pe cand al doilea de la 40 de ani incepe a colinda spitalele, suferind dureri diverse, cheltuindu-si banii pe medicamentele care, evident, sunt chimicale cu rolul de a face rau, nu bine.
Pai stramosii nostri daci aveau media de varsta pana la care traiau, 35 de ani.Si doar traiau natural ,nu foloseau nici sapun Dove,nici produse L-Oreal,nici dus-geluri exotice,etc...Nu aveau E-uri in alimente si nu aveau nici medicamente cu chimicale...deci???De ce mureau la 35 de ani??
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2011, 16:41:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Desi merge mereu l-a biserica si mi-a spus ca se spovedeste des,refuza sa se mai impartaseasca,DE SCARBA celor ca au pus aceiasi lingurita in gura,inaintea ei.Pur si simplu ii e frica sa nu se contamineze cu hepatita C...
La catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si mereu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie. Evident ca este un preot care-l ajuta pe cel care impartaseste enoriasii.

Imi pare rau de doamna respectiva, poti s-o indrumi spre catedrala din Tm daca vrea. Orisicum, ea nu are partasie cu Biserica (= Trupul Lui Hristos) daca nu se impartaseste.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai stramosii nostri daci aveau media de varsta pana la care traiau, 35 de ani.Si doar traiau natural ,nu foloseau nici sapun Dove,nici produse L-Oreal,nici dus-geluri exotice,etc...Nu aveau E-uri in alimente si nu aveau nici medicamente cu chimicale...deci???De ce mureau la 35 de ani??
De unde ai scos asta, de pe wikipedia? :) Bunicii si strabunicii mei spre exemplu au trait in medie 80 de ani.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2011, 19:24:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

La catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si merLa catedrala din Timisoara se foloseste un pahar cu apa in care se pune lingurita imediat dupa ce s-a impartasit cineva. Sunt doua lingurite si mereu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie.eu una sta in apa in timp ce cu cealalta se da Sfanta Impartasanie.

Daca asa procedeaza parintele nu e bine in seamna ca voi va indoiti o fi or no fi Hristos in Sfantul Potir?doctorul doctorilor. Si ce daca tine lingurita in apa gata sa dezinfectat? aiurea
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2011, 19:31:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul


De unde ai scos asta, de pe wikipedia? :) Bunicii si strabunicii mei spre exemplu au trait in medie 80 de ani.
vorbeam de stramosii nostri DACI ( dacii lu` Decebal ) ca si bunicii si strabunicii mei au trait in medie chiar 85 de ani ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02