Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 24.05.2011, 22:36:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kattyyy Vezi mesajul
Buna seara. Am si eu o intrebare, iar daca ma puteti ajuta si lamuri ar fi foarte bine. Am crestinat un copil de 1 luna acum ceva timp, iar inainte de acest moment minunat am intampinat niste obstacole. In primul rand, preotul mi-a cerut "certificat ca sunt ortodoxa" sau "ceva ca sunt ortodoxa" si in al doilea rand mi s-a impus tinuta cu care sa intru in biserica (fusta si batic pe cap, obligatoriu) altfel nu pot crestina copilul. M-am conformat si am indeplinit aceste conditii, dar mi se par totusi absurde. Este normal sa mi se ceara asa ceva si sa mi se impuna tinuta obligatorie? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Mentionez ca am mai crestinat un copil si nu mi s-a cerut asa ceva. Va multumesc!
Deloc absurd, ci perfect normal. Iată de ce:

1) Nașul este părinte spiritual. El (ea) făgăduiește să îl crească pe copil în credința ortodoxă. Cum ar putea face asta, dacă are altă credință ? Nașul (nașa) îl reprezintă pe copil: face tripla lepădare în numele lui, promite să Îl slujească pe Cristos ca pe un Domn și Dumnezeu în numele lui, spune Simbolul Credinței în numele lui. Pe cât ar fi de absurd ca România să fie reprezentată de un ambasador francez, care să vorbească în numele României, pe atât de absurd ar fi un botez ortodox cu naș de altă religie.

2) Ați urmărit recent, poate, aspecte de la nunta din familia regală a Regatului Unit al Marii Britanii. Ați observat, cu această ocazie, că invitații vin cu o anumită ținută. Nimănui nu-i este îngăduit să se îmbrace într-un fel lipsit de respect. Cu cât mai mare este rangul invitaților, cu atât mai riguros sunt chemați să respecte protocolul Curții. Regina Angliei nu era cu capul descoperit și nici nu a venit în pantaloni sau în minijupă, ci avea o pălărie generoasă, galbenă și o toaletă potrivită evenimentului.

Cu ocazia unui Botez, are loc un ospăț mult mai important decât cel de la acea nuntă. Cu ocazia unui Botez toți, și mai ales cei de rang mai mare: copilul, nașul care îl ține în brațe și părinții sunt invitați de însuși Regele Regilor la Sfânta Masă. De aceea, dacă până și în situația în care am fi invitați de prostul satului la masă solemnă am avea grijă să purtăm haine potrivite, cu atât mai mult atunci când suntem invitați la asemenea întâlnire cu împăratul nostru și al lumii.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum Ilinca Teologie si Stiinta 16 16.05.2011 21:51:56
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43