Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 27.03.2009, 03:09:59
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Continui sa va raspund la intrebarile dvs., desi unele par a fi puse unui pagan. Dar, poate aveti un plan inteligent si ma simt dator sa raspund.


12. Nu am inteles intrebarea.

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru timpul cordt de a raspunde la intrebarile mele. Cum am mai specificat, eu voiam sa vad si sa inteleg religia cultului sau a sectei tale.
Intentia mea nu este aceea de a aduce jigniri nimanui, ci de a vedea punctul de vedere.

In al doilea rand, eu nu consider pagan pe nimeni in primul rand, deci imi pare sincer rau de interpretarea ta.

In al treilea rand:
Intrebarea #12: Cite capitole din Biblie au fost scoase?

Adica: la unele secte/ culte din Biblia totala au fost exculse anumite capitole.
Daca tu vei lua Biblia ortodoxa si a ta, vei vedea diferente.
Aici era intrebrea mea.

Varianta A

Nu au fost eliminate nici un fel de capitol, iar in acest caz....[COLOR=#ff0000]iti voi raspunde dupa ce am citit tot.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[COLOR=black]Varianta B[/COLOR]

Au fost eliminate capitole, iar in cest caz...[COLOR=red]iti voi raspunde dupa ce am analizat toate raspunsurile tale.[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #302  
Vechi 27.03.2009, 07:43:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Va raspund cu mare placere si dupa priceperea mea. O sa fiu scurt desi unele intrebari ar necesita raspunsuri de cateva pagini.

6. Da. Citesc din viata si invataturile Sfintilor Parinti. Dar, accept doar invataturile care sunt in armonie cu Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).

[COLOR=red]Uite aici[/COLOR] [COLOR=red]am o nelamurire: ori crezi in Sfintii Parinti, ori nu crezi.[/COLOR]
[COLOR=red]Dupa cum bine stii, Dumnezeu lucreaza prin oameni, adica prin cei alesi, corect? Ei, atunci cum poti crede in unii si in altii nu?[COLOR=red] Deci asta mi se pare ciudat. Inc vreau sa te mai intreb daca asta este religia ta, sau parerea ta personala referitoare la acest raspuns?[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Toate invataturile sint in armonie cu Sfanta Scriptura. Doar c unele explica numite aspecte, iar altele explica alte aspecte.[/COLOR]

7. Nu stiu care este rostul intrebarii. Dar o sa raspund. Cred din toata inima in Mantuitorul. Inainte de a-l cunoaste pe Dumnezeu, mi-am pus niste intrebari, pe care multi si le pun. Ce caut eu pe lumea aceasta? Care este rostul meu? De unde vin? Unde ma duc? Am gasit raspunsuri, cat de cat linistitoare, in unele scrieri, in special cele orientale. Dar raspunsul care mi-a umplut inima l-am gasit in Sfanta Scriptura, in persoana Domnului Iisus Hristos.

[/quote]

[COLOR=red]Rostul intrebarii era intrebarea in sine.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Care sint scrierile orientale in care ai gasit liniste?[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Voi reveni.[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #303  
Vechi 27.03.2009, 08:12:37
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru timpul cordt de a raspunde la intrebarile mele. Cum am mai specificat, eu voiam sa vad si sa inteleg religia cultului sau a sectei tale.
Intentia mea nu este aceea de a aduce jigniri nimanui, ci de a vedea punctul de vedere.

In al doilea rand, eu nu consider pagan pe nimeni in primul rand, deci imi pare sincer rau de interpretarea ta.
Imi cer scuze. Cu vreo 5-6 ani in urma, cand nu stiam nimic despre cultul adventist (doar niste povesti rautacioase) as fi pus aceleasi intrebari ca dvs. Am uitat acest lucru.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 27.03.2009, 08:18:18
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In al treilea rand:
Intrebarea #12: Cite capitole din Biblie au fost scoase?

Adica: la unele secte/ culte din Biblia totala au fost exculse anumite capitole.
Daca tu vei lua Biblia ortodoxa si a ta, vei vedea diferente.
Aici era intrebrea mea.

Varianta A

Nu au fost eliminate nici un fel de capitol, iar in acest caz....[COLOR=#ff0000]iti voi raspunde dupa ce am citit tot.[/COLOR]

[COLOR=black]Varianta B[/COLOR]

Au fost eliminate capitole, iar in cest caz...[COLOR=red]iti voi raspunde dupa ce am analizat toate raspunsurile tale.[/COLOR]
Din cate stiu, majoritatea cultelor crestine nu au inclus in Sfanta Scriptura unele carti numite scrieri apocrife. Acestea sunt studiate, avand mai mult o importanta istorica.

Cultele protestante si neo-protestante din Romania, folosesc in mare masura traducerea Dumitru Cornilescu, care a fost ortodox si nu s-a botezat la alt cult.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 27.03.2009, 08:35:14
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
[COLOR=red]Uite aici[/COLOR] [COLOR=red]am o nelamurire: ori crezi in Sfintii Parinti, ori nu crezi.[/COLOR]
[COLOR=red]Dupa cum bine stii, Dumnezeu lucreaza prin oameni, adica prin cei alesi, corect? Ei, atunci cum poti crede in unii si in altii nu?[COLOR=red] Deci asta mi se pare ciudat. Inc vreau sa te mai intreb daca asta este religia ta, sau parerea ta personala referitoare la acest raspuns?[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Toate invataturile sint in armonie cu Sfanta Scriptura. Doar c unele explica numite aspecte, iar altele explica alte aspecte.[/COLOR]

[COLOR=#ff0000].[/COLOR]
Am sa va prezint raspunsul meu, care este de fapt si un principiu al confesiunii religioase din care fac parte. Mai exact. Oricine poate fi crezut dupa ce este verificat cu Sfanta Scriptura.

Referitor la Sfintii Parinti: chiar si Biserica Ortodoxa respinge unele invataturi ale Sfintilor Parinti, sustinand ca acestia au gresit (ma refer la Sfintii Parinti acceptati de B.O.). Nu stiu pe ce criterii face Biserica Ortodoxa selectia invataturilor Sfintilor Parinti, dar cert este ca o face. Si noi filtram invataturile, cu Sfanta Scriptura. "Cercetau Scripturile in fiecare zi ca sa vada daca, ce li se spune este asa" (Faptele Apostolilor 17:11). Aici se vorbeste despre faptul ca unii crestini il verificau cu Sfanta Scriptura, chiar pe marele Apostol al neamurilor, Pavel.

Singurul care este infailibil este Dumnezeu. Chiar si profetii din Sfanta Scriptura au gresit in invataturile lor (ex: profetul Natan). De aceea, orice invatatura trebuie sa fie in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 27.03.2009, 08:45:03
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul

[COLOR=red]Rostul intrebarii era intrebarea in sine.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Care sint scrierile orientale in care ai gasit liniste?[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Voi reveni.[/COLOR]
Intr-o perioada eram incantat despre unele scrieri referitoare la yoga. Apoi, mi-a placut Baghavat-Githa. Dar cel mai mult m-a impresionat, ca profunzime, o scriere a poetului si filosofului indian Rabindranath Tagore (premiul Nobel in 1913). Lucrarea se intituleaza "Sadhana"(sper ca am scris corect) si era o explicare a gandirii din scrierile vedice.

Dar, asa cum v-am spus, Dumnezeu si-a facut mila de mine si mi-a pus in mana Sfanta Scriptura. In aceasta Carte am gasit toate raspunsurile la intrebarile mele, si mai mult de atat.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 27.03.2009, 16:02:42
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu stiu pe ce criterii face Biserica Ortodoxa selectia invataturilor Sfintilor Parinti, dar cert este ca o face. .
Biserica respinge invataturile gresite si nici decum pe sfintii parinti...Biblia spune:in gura a 2 sau a 3 martori sta tot adevarul...si iti dau un exemplu: Origen are invatatura APOCATASTAZEI, potrivit careia toti oamenii se mantuiesc, cei pacatosi dupa ce vor face penitenta...nici un Sfant Parinte nu mai invatat acest lucru...
Ma tot gandesc ce criterii iti trebuie din moment ce stii ca toti sfintii parinti vb. la fel si au aceleasi invataturi despre o anumita DOGMA,...nu invata diferit...si cand spun lucrurile acestea ma refer la Sfintii BO...nu poti baga in aceeasi oala pe toti SCRIITORII secolelor primare...cei care invata in afara Bibliei nu sunt considerati sfinti parinti...

Cred Domnule Vasinec ca va roade Biserica Ortodoxa foarte mult si mai ales Sfintii Parinti ca au o invatatura care "te duce la nebunie" si te face sa-ti pierzi mintile;,si ma intreb oare sunteti multumit de locul unde sunteti sau tot mai tanjeste sufletelul dupa ORTODOXIE!!!!
Reply With Quote
  #308  
Vechi 27.03.2009, 16:05:15
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
sustinand ca acestia au gresit (ma refer la Sfintii Parinti acceptati de B.O.). .

Dati exemple si nu aruncati vorbe nefondate...aveti cumva ceva ramas de la CLARVAZATOAREA sau GHICITOREA profetica....????
Reply With Quote
  #309  
Vechi 27.03.2009, 18:50:06
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dati exemple si nu aruncati vorbe nefondate...aveti cumva ceva ramas de la CLARVAZATOAREA sau GHICITOREA profetica....????
Am sa va dau exemple ramase de la "clarvazatorii" si "ghicitorii" dvs.

"Acesti Sfinti si Părinti ai Bisericii au formulat uneori păreri personale care nu au coincis cu învătătura Bisericii, însă nu au făcut din ele dogme si nici nu le-au răspândit ca fiind neapărat adevărate. Există unele învătături gresite formulate de unii Părinti ai Bisericii, însă Biserica le-a trecut cu vederea întrucât autorii lor le-au prezentat doar ca păreri personale." (Fragment copiat dintr-un comentariu al d-lui Bogdan Mateciuc, autor si coautor de lucrari ortodoxe, si initiatorul acestui forum, din cate stiu)

Acest comentariu se gaseste pe link-ul de mai jos:
http://biserica.org/Publicatii/1992/NoI/24_index.html

Iata si doua citate din scrierile Sfantului Iustin Martirul, pe care ori le talmaciti de se intelege altceva ori sustineti ca Sfantul Iustin a gresit si si-a retractat spusele ulterior (lucru nedemonstrat).

“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri” (Citat de T. Bodogare, in “Apologetii in limba greaca”, 1980, Bucuresti, pag. 98,99.)

Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".
Reply With Quote
  #310  
Vechi 27.03.2009, 20:00:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Iata si doua citate din scrierile Sfantului Iustin Martirul, pe care ori le talmaciti de se intelege altceva ori sustineti ca Sfantul Iustin a gresit si si-a retractat spusele ulterior (lucru nedemonstrat).
Citat:
În prealabil postat de vasinec
“Sufletul traieste pentru ca Dumnezeu ii da viata. Caci sufletul nu traieste prin el insusi, cum traieste Dumnezeu. Singur Dumnezeu este nemuritor, iar toate celelelte… sunt nascute si stricacioase. Prin urmare, sefletele nu sunt nemuritoare, ci sufletele vor muri” (Citat de T. Bodogare, in “Apologetii in limba greaca”, 1980, Bucuresti, pag. 98,99.)
Ți s-au mai explicat citatele astea pe care le interpretați voi cum vreți de multe ori:Sfântul Iustin scrie: „[COLOR=red]Dacă moartea ar duce la nesimțire, ea ar fi un avantaj pentru toți cei nedrepți. Dar, întrucât și simțământul le rămâne tuturor celor ce au trăit și pedeapsa veșnică îi așteaptă, nu neglijați de a fi convinși și de a crede că acestea sunt adevărate..., că sufletele, și după moarte, sunt în simțire[/COLOR]." Iar în altă parte: „[COLOR=red]Sufletele celor pioși rămân într-un loc mai bun, iar cele nedrepte și rele într-unul mai rău, așteptând acolo momentul judecății. Sufletele vrednice de Dumnezeu nu vor muri, pe când celelalte vor fi pedepsite după voința lui Dumnezeu".[/COLOR] Chiar dacă Sfântul Iustin s-a corectat de unele influențe și a aprofundat doctrina despre suflet, el nu acceptă sintagma de „suflet nemuritor", dar nu pentru că ar fi crezut, după cum am văzut din citatele de mai sus, că sufletul ar avea un sfârșit, ci pentru că, potrivit lui, nemuritor ar însemna și nenăscut, învățătură neconformă cu Ortodoxia. (Eshatologia Părinților Apostolici și a apologeților drd. Laurențiu NISTOR)


Citat:
În prealabil postat de vasinec
Iata ce spune si Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.
Citat:
În prealabil postat de vasinec
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".
Aici sfântul Iustin Martirul nu se referă la dispariția sufletului după moarte cum susțin sectele adventiste și iehoviste, ci îi avertizează pe creștini sa nu îi creadă pe cei ce se consideră mântuiți încă de pe lumea aceasta și sunt siguri că vor merge în Rai, înainte de judecată, cum susțin anumite secte neoprotestante actuale. Sfântul Iustin nu se referă la dispariția sufletului după moarte așa cum încearcă să interpreteze ereziile adventiste si iehoviste.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50