Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 14:46:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Icoana va dainui in vesnicie?

Daca tot vorbim despre materie induhvnicita sau despre invierea trupurilor noastre la a doua venire a lui Hristos, icoana va dainui in vesnicie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 15:08:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Icoana, dupa cum o intelegem si in sensul pe care il are acum in cultul public si in cel personal, nu va dainui in vesnicie. Ea este caracteristica acestui veac in care inca privim "ca prin ghicitura".

Nu trebuie sa uitam insa ca orice om este o "icoana" a lui Dumnezeu fiind creat dupa chipul Sau. In acest sens, putem spune ca icoana va dainui in vesnicie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 16:08:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Presupunere:

Putini sunt cei desavarsiti care vor ajunge "din prima" la vederea Lui Dumnezeu față către față, in Imparatia Cerurilor (care Ceruri sunt mai multe, pline de "locasuri" gatite noua) - vedeti Fericirile. Dintre cei care se vor mantui, multi vor avea nevoie de un altfel de icoane (evident ca nu de genul celor pictate pe lemn) pentru intelegerea cat mai deplina a Creatorului lor, pentru comuniunea cu El.

Iar expresia vecii vecilor ne spune ca veacul acesta va fi urmat de veacul ce va sa vina, dupa care urmeaza o alta Zi, apoi un alt Eon, apoi o alta Era, o alta Epoca, un alt Veac samd, succedandu-ne existentele in mod evolutiv, in sus spre asemanarea cu Hristos, din slava in slava pentru totdeauna:

2 Corinteni 3
18. Iar noi toți, privind ca în oglindă, cu fața descoperită, slava Domnului, ne prefacem în același chip din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 16:44:53
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Fiul lui Dumnezeu este ICOANA NATURALA A TATALUI
si va dainui in vesnicie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2010, 10:43:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Fiul lui Dumnezeu este ICOANA NATURALA A TATALUI
si va dainui in vesnicie.
Adevarat !
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2010, 11:32:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca tinem seama ca icoana duce catre cel reprezentat, iar ca in lumea de dincolo vom fi fata catre fata atat cu Dumnezeu, cat si cu sfintii, putem spune ca icoana nu va mai dainui in aceasta lume vesnica. Pe de alta parte, icoana nu reprezinta decat o natura transfigurata, deci chipul lumii ce va sa vina. Iar din acest punct de vedere putem spune ca ea va dainui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2010, 21:10:18
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Mirare !

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Fiul lui Dumnezeu este ICOANA NATURALA A TATALUI
si va dainui in vesnicie.
De unde izvoresc cuvintele acestea minunate ? Ai spus-o minunat ! Mi-au venit lacrimi de bucurie si placere numai cand am citit ! Si mi s-a mai intamplat la alte afirmatii ale Dvs. !

Cu adevarat icoenele sunt cel mai minunat si cel mai necesar lucru de pe fata pamantului si nu vor disparea niciodata !

"Paganii ramana muti fara glas/ Care nu se-nchina la Cinstita Icoana Ta/ De Evanghelistul zugravita/ Care se cheama povata crestinilor."
Slava-n cer si pe pamant lui Dumnezeu, slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor Amin !

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, care fara stricaciune pe Dumnezeu cuvantul ai nascut, pre Tine Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te marim !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2010, 10:44:51
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
icoana va dainui in vesnicie?
Cei reprezentati in icoane da.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou an, un pas inainte spre vesnicie. NECTARIE Generalitati 2 02.01.2011 19:55:44
Lumea materiala în vesnicie Traditie1 Teologie si Stiinta 12 23.03.2010 08:28:06
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
Omul, un cautator de vesnicie ! cristiboss56 Pocainta 2 24.01.2009 06:51:32