Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2017, 13:36:22
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Cunoasteti tratament pentru mucegai?

Buna ziua,

Mama mea a fost la o manastire vreme de vreo 13 ani. O perioada a stat retrasa in regim de pustie.

Din cauza umezelii,racelilor repetate,a mediului cu acarieni si mucegai a facut o boala destul de rara si incurabila: bronsecstazie-dilatarea bronhiilor ireversibila. Nu mai poate elimina sputa, se inneaca, nu mai respira cum trebuie, nu se mai hraneste, nu se mai poate odihni bine de ani de zile. Este intr-o stare destul de grava.

A fost la foarte multi medici si spun ca nu au ce sa ii faca. I-au facut si analize si nu iese nimic din sputa. Noi credem ca este mucegai pentru ca ii miroase foarte tare respiratia a mucegai.Cred ca i-a intrat in tot corpul pentru ca miroase si transpiratia a mucegai.

Ne-am interesat si nu am gasit tratament nici pe internet pentru asa ceva.Acum este acasa si incerc sa o ajut cat pot de mult.

Am incercat sa ne intersam cat ar costa in strainatate un tratament la o clinica dar este foarte costisitor.

Suntem intr-o situatie destul de disperata. Va rog daca stiti tratamente (chiar si alternative) pentru bronsecstazie sau mucegai sa ne ajutati.Am incercat si naturist si homeopate, dar starea ei nu se imbunatateste, desi a iesit din mediul toxic.

A stat intr-o chilie cu igrasie,mucegai mult timp.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2017, 06:37:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Buna ziua,

Mama mea a fost la o manastire vreme de vreo 13 ani. O perioada a stat retrasa in regim de pustie.

Din cauza umezelii,racelilor repetate,a mediului cu acarieni si mucegai a facut o boala destul de rara si incurabila: bronsecstazie-dilatarea bronhiilor ireversibila. Nu mai poate elimina sputa, se inneaca, nu mai respira cum trebuie, nu se mai hraneste, nu se mai poate odihni bine de ani de zile. Este intr-o stare destul de grava.

A fost la foarte multi medici si spun ca nu au ce sa ii faca. I-au facut si analize si nu iese nimic din sputa. Noi credem ca este mucegai pentru ca ii miroase foarte tare respiratia a mucegai.Cred ca i-a intrat in tot corpul pentru ca miroase si transpiratia a mucegai.

Ne-am interesat si nu am gasit tratament nici pe internet pentru asa ceva.Acum este acasa si incerc sa o ajut cat pot de mult.

Am incercat sa ne intersam cat ar costa in strainatate un tratament la o clinica dar este foarte costisitor.

Suntem intr-o situatie destul de disperata. Va rog daca stiti tratamente (chiar si alternative) pentru bronsecstazie sau mucegai sa ne ajutati.Am incercat si naturist si homeopate, dar starea ei nu se imbunatateste, desi a iesit din mediul toxic.

A stat intr-o chilie cu igrasie,mucegai mult timp.
Va multumesc!
Doctorii ar trebui sa stie daca un "sejur" de 2-3 saptamani(sau mai mult) intr-o salina ar ajuta-o.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2017, 20:28:23
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Buna ziua,

Mama mea a fost la o manastire vreme de vreo 13 ani. O perioada a stat retrasa in regim de pustie.

Din cauza umezelii,racelilor repetate,a mediului cu acarieni si mucegai a facut o boala destul de rara si incurabila: bronsecstazie-dilatarea bronhiilor ireversibila. Nu mai poate elimina sputa, se inneaca, nu mai respira cum trebuie, nu se mai hraneste, nu se mai poate odihni bine de ani de zile. Este intr-o stare destul de grava.

A fost la foarte multi medici si spun ca nu au ce sa ii faca. I-au facut si analize si nu iese nimic din sputa. Noi credem ca este mucegai pentru ca ii miroase foarte tare respiratia a mucegai.Cred ca i-a intrat in tot corpul pentru ca miroase si transpiratia a mucegai.

Ne-am interesat si nu am gasit tratament nici pe internet pentru asa ceva.Acum este acasa si incerc sa o ajut cat pot de mult.

Am incercat sa ne intersam cat ar costa in strainatate un tratament la o clinica dar este foarte costisitor.

Suntem intr-o situatie destul de disperata. Va rog daca stiti tratamente (chiar si alternative) pentru bronsecstazie sau mucegai sa ne ajutati.Am incercat si naturist si homeopate, dar starea ei nu se imbunatateste, desi a iesit din mediul toxic.

A stat intr-o chilie cu igrasie,mucegai mult timp.
Va multumesc!
https://sanatate.bzi.ro/bronsiectazi...tamentul-44634
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2017, 10:20:12
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Tratamentele naturiste, din nefericire, nu cred ca vor da roade. Bronsiectaziile se formeaza de pe urma un infectii indelugate, mai puternice. Prin urmare, ceaiurile si prafurile naturiste nu vor ajuta prea mult, poate doar psihologic.

Medicii au observat ca sputa eliminata miroase urat? Intreb asta pentru ca, din cate stiu eu, sputa puternic mirositoare are la baza prezenta microorganismelor anaerobe; si deobicei izolarea (identificarea) acestor bacterii este dificila. Ar trebui sa insitati cu analiza sputei, deoarece fara rezultatul de la laborator nu puteti incepe un tratament specific.
Locuiti in Bucuresti sau in apropiere ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2017, 22:54:30
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

O optiune este sa mergeti la spitalul Marius Nasta din Bucuresti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2017, 12:32:51
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doctorii ar trebui sa stie daca un "sejur" de 2-3 saptamani(sau mai mult) intr-o salina ar ajuta-o.
A fost o perioada la salina.La inceput i-a fost rau pentru ca o forta sa elimine,apoi s-a mai eliberat,dar in final a fost mai rau. Un medic pneumolog i-a spus sa nu se mai duca pentru ca salina favorizeaza micozele.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Medicii au observat ca sputa eliminata miroase urat? Intreb asta pentru ca, din cate stiu eu, sputa puternic mirositoare are la baza prezenta microorganismelor anaerobe; si deobicei izolarea (identificarea) acestor bacterii este dificila. Ar trebui sa insitati cu analiza sputei, deoarece fara rezultatul de la laborator nu puteti incepe un tratament specific.
Locuiti in Bucuresti sau in apropiere ?
Miroase urat.Miroase exact a mucegai.Culmea e ca de fiecare data la analize nu iese nimic.Nici o ciuperca.Nu locuim in capitala.In provincie.
Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
O optiune este sa mergeti la spitalul Marius Nasta din Bucuresti
A fost la Nasta.Acolo i s-a pus diagnosticul de bronsecstazie.In urma radiografiei si CT(computer tomograf).Nu au considerat necesar sa ii faca bronhoscopie. I-au dat doar un expectorant mucolitic - ACC.
Nu a ajutat-o prea mult. I-au recomandat sa se fereasca de raceli si de mediu cu acarieni,fungi,mucegai.
Dar ea trebuie sa stea in manastire,unde mediul este de asa natura.
Duhovnicul i-a spus ca trebuie sa rabde pana la capat acolo.Sa incerce orice fel de remediu.
A incercat si homeopatie 3 luni de zile dar fara ceva rezultate vizibile.In final duhovnicul i-a cerut sa nu mai apeleze la homeopatie, ca nu e prea in regula cu asa ceva.

Last edited by sergiu8; 30.09.2017 at 12:36:45.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2017, 13:06:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mai du-te la cativa medici si mai ia si alte pareri.

Sa se mute in alta manastire in sud, unde aerul este mai uscat, unde e mult soare si unde nu este umiditate.

Eventual la Techirghiol sa stea cateva luni de zile acolo, este si uscat, este sare marina.

Aerosolii ajuta mult, poate o ajuta si pe ea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare