Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2019, 08:51:41
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
:)) Să renunțăm la logică de dragul religiei? Tare! Si sincer iti spun că nu am făcut parte și nici nu fac din vreo denominatie creștină oricare ar fi aia. Dumnezeu chiar m a protejat si ferit de îndoctrinare.

Acum sincer e greu să avem o discuție dacă nu folosim logica.
Ai dreptate.
10. Căci acum caut bunăvoința oamenilor sau pe a lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aș plăcea însă oamenilor, n-aș fi rob al lui Hristos.(Gal1,10)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.11.2019, 22:47:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Ea avea grija de oamenii care erau departe de casa!

Multi oameni nu ar gasi nici un sens in a curati toalete si a face curat intr-un hotel .In afara faptului ca castiga o paine ptr familie, nu ar gasi nici o motivatie, nici un alt sens. Cand nu ai o motivatie superioara ziua de munca trece greu si traiesti senzatia unei neimpliniri. Am gasit un filmulet TED care in intregime mi se pare valoros, dar vreau sa subliniez anumite lucruri despre o femeie care lucreaza ca femeie de servici la hotelul celui care prezinta in film si care a gasit o motivatie superioara.
https://www.ted.com/talks/chip_conle...ge=ro#t-966380

"Petrecând timp cu Vivian am văzut că ea are un fel de joie de vivre ("bucurie de a trai") în felul în care muncea. M-a făcut să mă întreb și să fiu curios: cum poate cineva sa găsească vreo bucurie în a curăța toalete pentru bani? Așa că am petrecut ceva timp cu Vivian și am văzut că ea nu găsea bucuria în curățarea toaletelor. Slujba ei, țelul și chemarea ei nu erau să devină cel mai bun curățător de toalete din lume. Ceea ce contează pentru Vivian e legătura emoțională pe care o crea cu colegii săi și cu oaspeții noștri. Și ceea ce o inspira și îi oferea semnificație era faptul că, de fapt, ea avea grijă de oameni care erau departe de casă. Deoarece Vivian știa cum e să fii departe de casă. "
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare