Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.09.2010, 16:06:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Odata cineva mi-a pus o intrebare: Daca Dumnezeu creat lumea in sase zile si apoi s-a odihnit, deoarece Creatia era desavarsita si completa, cum se face ca sufletele oamenilor sunt create si astazi in momentul conceptiei? Dumnezeu mai creaza si astazi? Si, de fapt, in ce fel si din ce apar acele suflete ? Stim cum se naste carnea, dar despre suflet stim ceva?
Odihna lui Dumnezeu nu inseamna absenta din creatie, izolare in ceruri, Dumnezeu sustine lumea in existenta si o conduce spre scopul final.
Creatia nu este autonoma exista prin harul lui Dumnezeu. Nu aduce la existenta o alta specie decat prechea primordiala.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2010, 17:45:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Odihna lui Dumnezeu nu inseamna absenta din creatie, izolare in ceruri, Dumnezeu sustine lumea in existenta si o conduce spre scopul final.
Creatia nu este autonoma exista prin harul lui Dumnezeu. Nu aduce la existenta o alta specie decat prechea primordiala.
Odihna Lui Dumnezeu este o odihna activa, o lucrare. "Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez." (Ioan 5, 17) De aceea si noi trebuie sa facem faptele cele bune in zi de Duminica, nu sa dormim si sa ne uitam la televizor pentru ca e zi de odihna. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2010, 13:20:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt mai multe probleme.
Unu ca nu asta este credinta Bisericii, asa cum au scris altii mai sus.
Doi ca daca sufletul nostrru ar exista inainte de trup in dare ar cobori, ar insemna ca trupul si sufletul sunt entitati separate. Trupul nu ar fi, cum ziceau platonicii, decat o inchisoare pentru trup. Or, nu asta este credinta crestina. Noi credem in invierea trupului, deci credem ca si trupul are parte, transfigurat desigur, de viata vesnica si nu este doar o haina pentru suflet.

Sherlock Holmes a dat o exlicatie foarte buna a versetului din profetul Ieremia. Dumnezeu inainte de a ne crea trup si suflet ne 'proiecteaza' (sunt numai imagini, bineinteles).

Cred ca atunci cand unul din copii ma vor intreba unde era el acum multi ani, ii voi spune 'in gandul lui Dumnezeu'.
Biserica spune ca corpul fizic moare si se descompune in pamint ear ca sufletul se manifesta in spiritual in functie de ce fapte a facut (pina la judecata finala pe care a hotarito DUMNEZEU) atunci daca sufletul poate exista fara de corpul fizic in spiritual nu crezi ca sar putea si invers adica ca sufletul sa poata fi in spiritual inainte de venirea in corp fizic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2010, 13:29:54
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In cazul in care vorbim depsre o preexistenta a sufletelor de ce nu poseda o memorie a vietii de dinainte de a se uni cu trupul. Trimiterea lor in trup ca pedeapsa ar insemna ca trupul nu mai este un subiect pentru suflet ci o inchisoare asa cum percepea Platon -trupul, trupul nu ar mai avea o valoare pentru vesnicie. Eu cred ca trebuie sa revi la exegeza a Sfintei Scripturi in duhul Parintilor Bisericii. Cateva omilii la Facere ale Sfantului Vasile sau Ioan Gura de Aur nu ar strica.
Venirea in lumea fizica blocheaza memoria in legatura cu spiritualul de asta trebuie sa o deschidem noi de aici din lumea fizica.Credinta e un lucru care poate face acest lucru.

Venirea DOMNULUI IISUS HRISTOS in trup fizic ti se pare o pedeapsa pe care a hotarito TATAL CERESC pentru EL ?

DOMNUL IISUS HRISTOS exista inainte in spiritual sau a existat doar de cind sa nascut din FECIOARA MARIA ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2010, 15:44:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Venirea in lumea fizica blocheaza memoria in legatura cu spiritualul de asta trebuie sa o deschidem noi de aici din lumea fizica.Credinta e un lucru care poate face acest lucru.

Venirea DOMNULUI IISUS HRISTOS in trup fizic ti se pare o pedeapsa pe care a hotarito TATAL CERESC pentru EL ?

DOMNUL IISUS HRISTOS exista inainte in spiritual sau a existat doar de cind sa nascut din FECIOARA MARIA ?
Gavriil,

Tu chiar esti ortodox?

Intruparea Fiului este un act benevol, din moment ce El Insusi spune ca putere are sa rascumpere lumea si sa o impace cu Tatal si putere are sa nu o faca. Venirea in lume este deci solutia pe care Dumnezeu-Fiul ca Ratiune a Lui Dumnezeu a gasit-o ca sa ne ofere sansa invierii din moartea pacatului.

Ar trebui sa stii deja raspunsul la ultima intrebare - si cred ca-l stii de fapt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2010, 21:05:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce se uintampla cu sufletul dupa moarte . . ., despre suflet . . .

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2010, 10:54:31
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Biserica spune ca corpul fizic moare si se descompune in pamint ear ca sufletul se manifesta in spiritual in functie de ce fapte a facut (pina la judecata finala pe care a hotarito DUMNEZEU) atunci daca sufletul poate exista fara de corpul fizic in spiritual nu crezi ca sar putea si invers adica ca sufletul sa poata fi in spiritual inainte de venirea in corp fizic.
Sufletul cui ?

Daca raspunzi ca al omului ( cum este si firesc )...uite cind si cum a aparut omul,Adam.

" Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!" Facerea 1:26 "

" Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie. " Facerea 1:7

......

Nu putem spune ca sufletul lui Adam exista inainte de crearea lui Adam ( vezi mai sus ) dar putem spune ca prin moarte,sufletul lui Adam se desparte temporar de trupul lui Adam ( pina la Judecata finala,cind trupul lui va reinvia prin reunirea cu sufletul lui )

PS.similar si pentru gavriil,sherlock_holmes,etc....nu au cum sa existe sufletele noastre inainte de a aparea noi.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2010, 16:05:38
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Gavriil,

Tu chiar esti ortodox?

Intruparea Fiului este un act benevol, din moment ce El Insusi spune ca putere are sa rascumpere lumea si sa o impace cu Tatal si putere are sa nu o faca. Venirea in lume este deci solutia pe care Dumnezeu-Fiul ca Ratiune a Lui Dumnezeu a gasit-o ca sa ne ofere sansa invierii din moartea pacatului.

Ar trebui sa stii deja raspunsul la ultima intrebare - si cred ca-l stii de fapt.
Sint botezat de biserica ortodoxa deci apartin de biserica ortodoxa.

FIUL exista in DUMNEZEU si prin EL toate sau facut .
Toate sint vii in INPARATIA TATALUI chiar si proectul asta inseamna ca el exista inainte de a fi materializat in fizic ca individualitate .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2010, 16:07:33
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu era vorba despre ce se intimpla cu sufletul dupa ce moare omul ci inainte de a cobori in fizic .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2010, 16:11:17
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Sufletul cui ?

Daca raspunzi ca al omului ( cum este si firesc )...uite cind si cum a aparut omul,Adam.

" Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!" Facerea 1:26 "

" Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie. " Facerea 1:7

......

Nu putem spune ca sufletul lui Adam exista inainte de crearea lui Adam ( vezi mai sus ) dar putem spune ca prin moarte,sufletul lui Adam se desparte temporar de trupul lui Adam ( pina la Judecata finala,cind trupul lui va reinvia prin reunirea cu sufletul lui )

PS.similar si pentru gavriil,sherlock_holmes,etc....nu au cum sa existe sufletele noastre inainte de a aparea noi.
Dar dupa ce moare fizicul (corpul material) cum poate exista sufletul fara el in lumea spirituala?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09