Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2014, 00:12:09
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu am putin o alta viziune. Cred asa: ca atunci cand citim in Vechiul Testament anumite "porunci" ale lui Dumnezeu ca poporul iudeu sa ucida, sa violeze, sa jefuiasca etc., nu trebuie sa intelegem ca Dumnezeu chiar dorea aceste lucruri, ci doar ca le ingaduia.
Dumnezeu putea sa piarda lumea din nou pentru faradelegile ei, asa cum a facut la potop, sau putea sa continue sa aduca poporul sau, progresiv, putin cate putin, la o intelegere si la o traire mai deplina a Adevarului, pregatind lumea pentru venirea Fiului Sau.
Si cred ca Insusi Mantuitorul ne da aceasta explicatie atunci cand iudeii Il intreaba pentru ce a poruncit Moise ca barbatul sa-i dea femeii carte de despartire si sa o lase.
Iar Mantuitorul raspunde : "Pentru invartosarea inimii voastre".
Deci Dumnezeu nu a avut de lucrat cu o omenire ascultatoare si evlavioasa, si nici macar poporul iudeu nu era ascultator si evlavios, decat cu rare exceptii. Dumnezeu a avut de lucrat cu un popor si o omenire "invechita in rele", cu inima invartosata, care nu pricepea si nu asculta. Daca Dumnezeu le dadea de la inceput cele mai inalte porunci, ar fi fost ca si cum ar fi aruncat margaritare porcilor. Deci asa cred, ca Dumnezeu a ingaduit anumite lucruri, lasandu-le oamenilor libertatea si aducandu-i putin cate putin spre adevarul deplin - Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2014, 11:21:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu am putin o alta viziune. Cred asa: ca atunci cand citim in Vechiul Testament anumite "porunci" ale lui Dumnezeu ca poporul iudeu sa ucida, sa violeze, sa jefuiasca etc., nu trebuie sa intelegem ca Dumnezeu chiar dorea aceste lucruri, ci doar ca le ingaduia.
Dumnezeu putea sa piarda lumea din nou pentru faradelegile ei, asa cum a facut la potop, sau putea sa continue sa aduca poporul sau, progresiv, putin cate putin, la o intelegere si la o traire mai deplina a Adevarului, pregatind lumea pentru venirea Fiului Sau.
Si cred ca Insusi Mantuitorul ne da aceasta explicatie atunci cand iudeii Il intreaba pentru ce a poruncit Moise ca barbatul sa-i dea femeii carte de despartire si sa o lase.
Iar Mantuitorul raspunde : "Pentru invartosarea inimii voastre".
Deci Dumnezeu nu a avut de lucrat cu o omenire ascultatoare si evlavioasa, si nici macar poporul iudeu nu era ascultator si evlavios, decat cu rare exceptii. Dumnezeu a avut de lucrat cu un popor si o omenire "invechita in rele", cu inima invartosata, care nu pricepea si nu asculta. Daca Dumnezeu le dadea de la inceput cele mai inalte porunci, ar fi fost ca si cum ar fi aruncat margaritare porcilor. Deci asa cred, ca Dumnezeu a ingaduit anumite lucruri, lasandu-le oamenilor libertatea si aducandu-i putin cate putin spre adevarul deplin - Hristos.
Din pacate, majoritatea lumii nu a inteles asta, ci inca mai aplica vechile reguli, intr-o combinatie periculoasa cu "noile" invataturi. Mare diferenta este intre vechiul si noul testament, mentalitati complet opuse, dar totusi noi alegem sa patam albul imaculat al noului testament cu regulile intunecate ale vechiului testament. De ce? Poate ne este frica de schimbare...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2014, 12:45:12
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Hristos a inviat ! Am si eu o nelamurire :Cum putem interpreta scenele din V.T. in care poporul ales ii ucide pe ceilalti (de alt neam )cu cruzime si asta din porunca Domnului ?Sa inteleg asta ca pe un pogoramant ,adica ei se supuneau voii lor si nu a Domnului ,dar Domnul le-a ingaduit asta ?
Totodata ,cum sa inteleg scenele in care Domnul ”se manie” „ ,spre exemplu fii lui Aaron sunt ucisi doar pentru ca aduc foc strain, ori pedeapsa cu omorarea cu pietre ,legea Talionului ?
Sa recapitulam:Dumnezeu da omului legea morala.Omul observa niste fapte ale lui Dumnezeu si e tentat sa creada ca Dumnezeu e imoral.Omul a carui lege morala e data de Dumnezeu si pe baza ei ,ajunge la concluzia ca Datatorul legii e imoral.Desigur ca asta e o contradictie logica.In mintea omului,pentru ca omul presupune ca are dreptate si nu realizeaza ca isi da cu ciocanul peste degete.Daca Dumnezeu e imoral inseamna ca legea care e in tine si dupa care il judeci tu nu e morala deci n-ai cum sa ajungi la concluzia ca cineva e imoral ,dupa o lege imorala.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2014, 15:07:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sa recapitulam:Dumnezeu da omului legea morala.Omul observa niste fapte ale lui Dumnezeu si e tentat sa creada ca Dumnezeu e imoral.Omul a carui lege morala e data de Dumnezeu si pe baza ei ,ajunge la concluzia ca Datatorul legii e imoral.Desigur ca asta e o contradictie logica.In mintea omului,pentru ca omul presupune ca are dreptate si nu realizeaza ca isi da cu ciocanul peste degete.Daca Dumnezeu e imoral inseamna ca legea care e in tine si dupa care il judeci tu nu e morala deci n-ai cum sa ajungi la concluzia ca cineva e imoral ,dupa o lege imorala.
Flying, ce ai facut tu se numeste argumentare circulara. "Dumnezeu nu este imoral pentru ca El este moral, iar El insusi a zis ca este moral"

Dar, considerand ce a zis Iisus in noul testament despre iubirea, ne putem da seama ca Dumnezeul vechiului testament nu este moral. Oare Iov si-a meritat soarta?

Nu-ti face griji. Faptul ca vechiul testament nu este vazut cu ochi buni in zilele de azi n-o sa afecteze cu nimic crestinismul. Este invatatura evreiasca pana la urma, iar noi avem noul testament care sa se ghideze prin viata.

Last edited by abaaaabbbb63; 22.08.2014 at 15:10:25.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2014, 19:25:04
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Flying, ce ai facut tu se numeste argumentare circulara. "Dumnezeu nu este imoral pentru ca El este moral, iar El insusi a zis ca este moral"

Dar, considerand ce a zis Iisus in noul testament despre iubirea, ne putem da seama ca Dumnezeul vechiului testament nu este moral. Oare Iov si-a meritat soarta?

Nu-ti face griji. Faptul ca vechiul testament nu este vazut cu ochi buni in zilele de azi n-o sa afecteze cu nimic crestinismul. Este invatatura evreiasca pana la urma, iar noi avem noul testament care sa se ghideze prin viata.
Raspuns gresit.Nota 4.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2014, 21:16:46
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sa recapitulam:Dumnezeu da omului legea morala.Omul observa niste fapte ale lui Dumnezeu si e tentat sa creada ca Dumnezeu e imoral.Omul a carui lege morala e data de Dumnezeu si pe baza ei ,ajunge la concluzia ca Datatorul legii e imoral.Desigur ca asta e o contradictie logica.In mintea omului,pentru ca omul presupune ca are dreptate si nu realizeaza ca isi da cu ciocanul peste degete.Daca Dumnezeu e imoral inseamna ca legea care e in tine si dupa care il judeci tu nu e morala deci n-ai cum sa ajungi la concluzia ca cineva e imoral ,dupa o lege imorala.
O deductie logica corecta,dar plecati de la o premisa gresita : eu nu am afirmat ca il vad pe Dumnezeu imoral.Studiind Vechiul Testament am dat peste aceste scene ”smintitoare ”pentru mine.Primul gand care mi-a venit in minte a fost că,Dumnezeu fiind iubire,nu putea da acele legi,ci oamenii au pus acest lucru pe seama Lui;asa cum a afirmat si d-l Bogdan,Dumnezeu,in marea lui iubire,a ingaduit aceste lucruri .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2014, 23:13:40
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
O deductie logica corecta,dar plecati de la o premisa gresita : eu nu am afirmat ca il vad pe Dumnezeu imoral.Studiind Vechiul Testament am dat peste aceste scene ”smintitoare ”pentru mine.Primul gand care mi-a venit in minte a fost că,Dumnezeu fiind iubire,nu putea da acele legi,ci oamenii au pus acest lucru pe seama Lui;asa cum a afirmat si d-l Bogdan,Dumnezeu,in marea lui iubire,a ingaduit aceste lucruri .
Hristos a confirmat VechiulTestament in dialogurile Sale,deci premisa ta e gresita,vrand sa-L “scuzi“ pe Dumnezeu.Scripturile sunt corecte si in acelasi timp Dumnezeu e iubitor.Problema e cu neintelegerea noastra a tuturor datelor problemei acelori vremi,contexte istorice si astfel apare disonanta aparenta intre Dumnezeul Vechiului si Noului Testament.Problema e la interpretarea noastra nu la Vechiul Testament.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2014, 17:33:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Puneti-va in locul profetilor care primeau sa duca vestea catre propriul popor evreu ca va fi dus in robie de cuceritor . Ce simteau ei? Oare nu li se parea nedrept? Si cu toate astea au avut incredre si au ascultat cuvintele lui Dumnezeu,chiar impotriva dragostei fata de propriului lor popor,si impotriva chiar a unor fagaduinte mai vechi ale lui Dumnezeu.

Sau in locul lui Avram care asculta fara sa cricneasca porunca aparent cruda a lui Dumnezeu de a isi omori fiul( de fapt de a il aduce jertfa)

De multe ori amenintarile catre evrei cu razboiul ,ca urmare a neascultarii lor, se inchheie minunat cu fagaduinta indurarii intr-o zi ,si vestirile despre venirea Mantuitorului.
Totul in VT se leaga fata de aceasta fagaduinta. Dupa orice amenintare catre evrei cu moartea, vine si aceasta promisiune ,a indurarii.
Nu este asa de mare pedeapsa lui Dumnezeu pe cat de mare este indurarea Sa,prin aceea ca intr-o zi va mantui neamul omenesc din necunoastere si ura

Asa cum avem incredere in Dumnezeu Mantuitor ,sa avem incredere si in Dumnezeu cel drept ,caci este acelasi Dumnezeu , si indurarea Sa e mai mare ca pedeapsa .Iar pedeapsa nu are decat scop pedagogic.
"Voi pedepsi pina la al 3 lea neam,si ma voi indura pina la al 10 -lea neam"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2014, 18:14:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Hristos a confirmat VechiulTestament in dialogurile Sale,deci premisa ta e gresita,vrand sa-L “scuzi“ pe Dumnezeu.Scripturile sunt corecte si in acelasi timp Dumnezeu e iubitor.Problema e cu neintelegerea noastra a tuturor datelor problemei acelori vremi,contexte istorice si astfel apare disonanta aparenta intre Dumnezeul Vechiului si Noului Testament.Problema e la interpretarea noastra nu la Vechiul Testament.
Flying, ti se pare corect ce a patit Iov din cauza unui pariu intre Dumnezeu si Lucifer?
Ti se pare corect ca mai multi copii sa fie sfasiati de ursi pentru ca au ras de un om chel?
Ti se pare corect ca, pentru barbatii din Sodoma si Gomora, sa moara si femeile si copiii?
Ti se pare corect ca Dumnezeu sa porunceasca ca poporul evreu nu poate fi luat ca sclav, dar celelalte popoare pot fi luate de evrei?

Daca da, atunci sper din tot sufletul ca tu nu faci parte dintr-o institutie judiciara sau legislativa din Romania.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2014, 13:43:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vi se pare moral sa vina sfarsitul lumii ? Sau ca Dumnezeu nu ne lasa sa traim si noi 900 de ani ? Sau ca nu ne da fiecaruia cate o caruta cu bani sa ne luam ipad si iphone ? Absolut imoral, mai imoral chiar decat ce s-a intamplat in VT. Aia macar traiau mai mult si aveau timp sa se bucure de viata.
Reply With Quote
Răspunde