Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2015, 12:09:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Interpretarea Caderii in cheie profetica

Mereu surprinzatoare sunt speculatiile teologice pe care le citesc in diverse articole. Pe subiecte la care aveam convingerea ca totul a fost spus si ca nu ar mai fi nimic de adaugat, apar, totusi, teorii care vor sa rastoarne ceea ce imi inchipuiam a fi materia certa. Poate ca teologii au, la randul lor, patima filozofilor si, in final, a tuturor oamenilor: se plictisesc, pur si simplu, incat ajung sa caute noutatea de dragul noutatii si din placerea de a soca.

Ei bine, am citit recent un articol in care Caderea ar fi un "antitip" al vremilor de pe urma. Brodand pe marginea unor revelatii particulare, articolul pleaca de la ideea, unanim impartasita de biblisti, ca, adesea, femeia este reprezentata ca alegorie a Bisericii. Mireasa neprihanita a lui Cristos cand e vorba de Biserica Adevarata, prostituata cand e vorba de Uraciunea Pustiirii. Booon. Sa vedem, acum, cum aplica autorul chestia asta la Cadere, asa cum e ea infatisata in "Geneza". Eva ar fi Biserica din timpurile de pe urma. Ea va fi tentata de Satan, care va dobandi infatisare vizibila (Anticrist ?). Va cadea in ispita. Consumarea marului ca Antiliturghie e un subiect despre care s-a speculat inca din perioada scolastica. Avem in episodul Caderii tot ce trebuie pentru o "liturghie neagra": materie, anamneza, epicleza, comuniune. Altfel spus, in timpurile de pe urma se vor practica Liturghii negre, lucru care va atrage urgia lui Dumnezeu. In final, Maria, noua Eva, va salva Biserica, zdrobind capul Sarpelui. Si atunci se va arata Domnul in toata marirea Sa.

Sunt curios daca ati intalnit si voi o interpretare atat de sugubeata a Caderii in cele ce ati citit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2015, 15:38:11
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt curios daca ati intalnit si voi o interpretare atat de sugubeata a Caderii in cele ce ati citit.
Am intalnit, papistasule sugubet, am intalnit de tot felul in scrierile latinesti. Dar nu ne trebuie ca sunt spre nefolosul duhului.
Și cu ereziile latinești nu-i de ras că prin ele sunt tarate prea multe suflete spre pierzare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2015, 19:20:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu am vorbit despre fasole, iar tu ai venit, cu vechile tale obsesii de schismatic, sa-ti elimini in ea secretiile nasului tau impertinent.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde