Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2015, 15:09:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dacă luăm conceptele de "drept" și de "Dumnezeu" în cheie creștină, situație în care Dumnezeu este etalonul absolut al moralității, al "dreptului", atunci, evident, Dumnezeu are dreptul să facă ce vrea. Totuși, în atare situație, întrebarea însăși își pierde oarecum sensul.

Dacă mă întrebi despre părerea mea strict personală, subiectivă, atunci răspunsul este "nu". Actul creației implică niște responsabilități, inclusiv din partea creatorului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2015, 15:13:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In acest caz este evident ca intelegem diferit ce inseamna ,,Dumnezeu" si fiecare isi va urma convingerile in argumentare, plecand de la aceasta diferenta. Oricum multumesc pt raspunsul direct si sincer.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2015, 15:42:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Actul creației implică niște responsabilități, inclusiv din partea creatorului.
Ei, iartă-L și tu, fii om cumsecade, înțelegător... La câte are El pe Cap.....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2015, 15:46:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Exista un episod cand Pilat il intreaba pe Isus : ,, Ce ai facut?" Lutul isi intreaba Creatorul ce facuse :)
Citind chestia asta, gandul imi zboara la Gen 4:10, unde Dumnezeu mai intai e cel care ii pune aceasta intrebare lui Cain. "Ce ai facut?".
Iata ca, in Noul Testament, pazitorul fratelui Isus este cel care Il intreaba pe Noul Adam, care este si Noul Abel.

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2015, 15:48:39
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ioan Cezar - Nu știu dacă e un subiect care merită tratat la mișto. Până la urmă ese vorba despre durere și suferință umană, despre disperare și revoltă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2015, 16:01:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In FA capitolul 4. 27-28 sunt doua versete semnificative, in rugaciunea Apostolului Petru. EL spune asa: Pilat, romanii, Irod si israelitii s-au strans impreuna intr-un scop pe care toti il stim. Fiecare participant a crezut ca a procedat conform propriei vointe (chiar asa a si fost), urmandu-si propriile scopuri, pe care le-au crezut implinite. Fiecare a crezut ca totul s-a terminat odata cu vointa lor, scopul lor si prin actiunile lor. Poate spune cineva ca nu au fost liberi si constienti in alegerile lor? Au fost. Insa cititi cu atentie ce spune Apostolul Petru in versetul 28. Mihai ? :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2015, 16:07:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Insa cititi cu atentie ce spune Apostolul Petru in versetul 28. Mihai ? :)
Da, ce ? Este doctrina predestinării. Dar cum funcționează asta ca și teodicee ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2015, 16:22:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am folosit sintagma ,,predestinare" si nici Apostolul Petru nu a folosit-o in acele doua versete :) A spus doar ca ce si-au imaginat unii, la nivelul lor, ca este doar voia lor era de fapt voia lui Dumnezeu :) Vrei sa le impaci pe ambele, pe un rationament strict uman? Nu poti, o vei distruge fie pe una ( libertatea umana) fie pe cealalta ( suveranitatea lui Dumnezeu). Aceste doua versete ( sunt mult mai multe) arata clar precum cristalul ca ambele exista. Cineva de la noi spunea ca cele doua sunt, dpdv al intelegerii punctului de legatura dintre ele fara a fi in conflict,ca doua rauri care se unesc doar in fata tronului lui Dumnezeu din Imparatie. Nu mai devreme si nu in alta parte.

Probabil raspunsul nu este unul ideal pt tine. Am altele mult mai dure, dpdv la cum as argumenta, dar nu doresc sa nasc discutii aprinse, care se pot intinde pe x pagini, rasfira in toate directiile si care se vor termina fix cum au inceput :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.08.2015 at 16:26:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2015, 16:30:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ioan Cezar - Nu știu dacă e un subiect care merită tratat la mișto. Până la urmă ese vorba despre durere și suferință umană, despre disperare și revoltă.
Îți închipui că durerea și suferința umană, disperarea și revolta sunt treburi de care e responsabil Dumnezeu. I le cam pui în cârcă, mândruț-foc cum te afli. Și ai aerul că nici nu-ți dai seama de asta, nu-i așa? Ba îți dai foarte bine.
Poate ești mai atent, totuși, cu atribuirile.... Nu faci decât paradă de răzvrătire, frumos ambalată, ca de obicei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2015, 16:34:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Probabil raspunsul nu este
Păi, Pelerinule, exact asta e problema, că răspunsul... nu este. Nu înțeleg ce ai vrut să spui cu toată argumentația de mai sus.

Dar, cu certitudine, exemplul din Fapte nu este aplicabil la întrebarea celui care a inițiat topicul, pentru că în speța din Exod se arată clar și neechivoc cum Faraonului i s-a "împietrit inima", ceea ce semnifică o anulare a liberului arbitru.

Iar în ce privește întrebările mele, iarăși nu văd cum le răspunde. Eu întreb așa: ce anume mă împiedică pe mine, creatura, să am dreptul de a cere socoteală creatorului dacă, ulterior actului creației, creatorul acționează în moduri care pe mine mă rănesc și mă fac să sufăr ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde