Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.07.2015, 19:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si tu asa zgarcita mai.

Puteai sa intrebi cu voce tare: "Daca iti dau 2$ imi dai o portie intreaga de cartofi prajiti"?

Faceai o fapta buna :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.07.2015, 19:14:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu asa zgarcita mai.

Puteai sa intrebi cu voce tare: "Daca iti dau 2$ imi dai o portie intreaga de cartofi prajiti"?

Faceai o fapta buna :)
Pai tu nu auzi ca am vrut sa-mi cumpar o portie? Care era $6 si se ducea in contul bisericii,dar au zis ca-mi fac o favoare sa nu platesc ,deci sa ma multumesc cu ce o fi .
Nu sunt zgarcita,Doamne fereste,problema este ca sunt mana sparta :)

Chiar acum am terminat feedbackul de la festival si le-am spus totul in mici detalii :D
Poate anul viitor iese mai bine...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.07.2015, 01:04:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Of, iar am fost prea subtil :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.07.2015, 01:19:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Of, iar am fost prea subtil :)
Pt prima ora de dimineata,ai fost.
Dimineata,ma prind mai greu,sunt mai slow pana se incalzeste circuitul :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.07.2015, 11:00:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De cand am ajuns in State,am inceput nebunia asta cu ardeiul iute;acasa cum parintii mei nu mananca iute ,ma rezumam la mustar si hrean.
Cand eram mica ai mei au ajuns sa incuie condimentele gen mustar,otet,sare,piper pt ca consumam prea mult -exemplut un ou fiert se ducea o treime din borcanul de mustar.

Eu as face shaorma cu cartofi,maioneza vegetala,muraturi,rosii,ceapa,avocado si fasole boabe. Si sos iute,bineinteles :)

Azi este miercuri,una din zilele cand se organizeaza piata bio de legume si fructe aici,de la fermele locale. Abia astept sa cumpar niste rosii adevarate ,ardei,salata ,capsuni etc
Vreau sa fac gazpacho -o supa cruda de rosii,castraveti,ardei,ceapa,dovlecei,usturoi,otet .

Sti cumva vreo reteta de mioneza vegetala care poate fi facuta in casa? Daca da, mi-o poti detalia putin? Am mancat la cineva vinete cu mioneza vegetala si chiar mi-au placut.

Al meu e cu sosurile iuti. Mie nu imi place hreanul (si nimic cu hrean de altfel), in schimb imi place piperul, curry-ul si chilly-ul folosite in mancaruri :)

Cred ca intoleranta si ratatea de fapt nu are legatura cu faptul ca un om ar fi vegan, vegetarian sau omnivor; are legatura cu oamenii pur si simplu; sunt vegani super, sunt omnivori super, sunt vegani rai, sunt omnivori rai; sunt omeni buni si oameni rai; dar hei, cat timp mai exista o farmama de bunatate in jurul nostru tot e bine.

Vitiate, nu are probleme cu hemoroizii; nu mananca tot timpul iute, zic doar ca ar manca daca nu ar exista nici un risc :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 10.07.2015 at 11:06:12.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.07.2015, 13:03:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maioneza vegetala am inteles ca se poate face din avocado frecat cu ulei.
Candva am gustat, dar avocado nu m-a atras. In tara nici nu se gasea.
Tot am zis sa mai incerc.

Dar eu n-am inteles niciodata de pune lumea maioneza la salata de vinete.
Pentru mine este suficient de grea si asa, fara maioneza si nu pun.
Unii pun dovlecel sau nu mai stiu ce.
Eu pun doar ulei si ceapa tocata (cruda).

De post mai sunt buni si dovleceii prajiti:

1. Rondele date prin faina si usor prajite. Cu bucatele de usturoi in castron.
2. Felii taiate pe lung, parpalite in tigaie. Apoi se pun in castron cu putin ulei de masline sau altul, putin otet, bucatele de usturoi si cateva frunze de menta.
Este o reteta italieneasca. Sunt bune dupa cateva ore, ca sa se patrunda aromele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.07.2015, 13:18:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cui îi place usturoiul să încerce "maioneză" de usturoi.
Mănânci până rămâi fără fiere!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.07.2015, 18:31:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Sti cumva vreo reteta de mioneza vegetala care poate fi facuta in casa? Daca da, mi-o poti detalia putin? Am mancat la cineva vinete cu mioneza vegetala si chiar mi-au placut.

Al meu e cu sosurile iuti. Mie nu imi place hreanul (si nimic cu hrean de altfel), in schimb imi place piperul, curry-ul si chilly-ul folosite in mancaruri :)

Cred ca intoleranta si ratatea de fapt nu are legatura cu faptul ca un om ar fi vegan, vegetarian sau omnivor; are legatura cu oamenii pur si simplu; sunt vegani super, sunt omnivori super, sunt vegani rai, sunt omnivori rai; sunt omeni buni si oameni rai; dar hei, cat timp mai exista o farmama de bunatate in jurul nostru tot e bine.

Vitiate, nu are probleme cu hemoroizii; nu mananca tot timpul iute, zic doar ca ar manca daca nu ar exista nici un risc :))
Din pacate nu stiu reteta de maioneza fara ou,dar cea din comert este foarte buna. Or fi mai multe branduri ,cea pe care o cumpar eu se numeste veganaise si este facuta din ulei de sambure de struguri.
Este bine sa o folosesti din an in Paste pt ca tot un produs procesat este.
Exista o reteta de maioneza din cartof fiert dar desigur nu poate fi consumata la salata de vinete.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.07.2015, 18:40:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Maioneza vegetala am inteles ca se poate face din avocado frecat cu ulei.
Candva am gustat, dar avocado nu m-a atras. In tara nici nu se gasea.
Tot am zis sa mai incerc.

Dar eu n-am inteles niciodata de pune lumea maioneza la salata de vinete.
Pentru mine este suficient de grea si asa, fara maioneza si nu pun.
Unii pun dovlecel sau nu mai stiu ce.
Eu pun doar ulei si ceapa tocata (cruda).

De post mai sunt buni si dovleceii prajiti:

1. Rondele date prin faina si usor prajite. Cu bucatele de usturoi in castron.
2. Felii taiate pe lung, parpalite in tigaie. Apoi se pun in castron cu putin ulei de masline sau altul, putin otet, bucatele de usturoi si cateva frunze de menta.
Este o reteta italieneasca. Sunt bune dupa cateva ore, ca sa se patrunda aromele.
Alaturi de maioneza,sucul toxic din vinete se dilueaza la 50% .
Salata devine mai usoara la gust,nu mai este atat de iute si pregnanta. Chestie de gust,mie imi place in ambele variants(desigur nu cu maioneza cu ou,gustul de oua crude imi repugna).

Buni dovleceii,mie imi plac si cruzi :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.07.2015, 18:42:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cui îi place usturoiul să încerce "maioneză" de usturoi.
Mănânci până rămâi fără fiere!
Imi place usturoiul dar nu am fiere frate pt asa ceva!
De cate ori am mancat,am avut dureri mari.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Nu exista cristiboss56 Vrajitoria 14 25.05.2007 20:16:27
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29