Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.08.2011, 02:24:13
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

E superba rochita. Si-ti vine foarte bine. Are putin broderie, dar e clasica, eleganta. Adica indeplineste toate conditiile cerute de tine, legate de simplitate, culoare si varsta, dar in acelasi timp e rochie de mireasa. E finuta, ti se potriveste. Ma bucur foarte mult ca ti-ai gasit rochia asta. Poate ti-a vazut Dumnezeu smerenia si a zis ca meriti o rochita frumoasa in ziua nuntii tale. :) S-o porti cu placere. Casa de piatra!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.08.2011, 02:31:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
E superba rochita. Si-ti vine foarte bine. Are putin broderie, dar e clasica, eleganta. Adica indeplineste toate conditiile cerute de tine, legate de simplitate, culoare si varsta, dar in acelasi timp e rochie de mireasa. E finuta, ti se potriveste. Ma bucur foarte mult ca ti-ai gasit rochia asta. Poate ti-a vazut Dumnezeu smerenia si a zis ca meriti o rochita frumoasa in ziua nuntii tale. :) S-o porti cu placere. Casa de piatra!!!
multumesc din suflet Azzurra.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.08.2011, 02:36:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

acum ma rog Domnului privindu-mi rochita asa de frumoasa sa ma ajute sa nu-mi fie spre mandrie sa port asa o rochie eleganta ci sa ma smeresc si sa o privesc din tot sufletul asa cum mi-am dorit, ca pe vestmantul potrivit sa ma infatisez in fata Lui.

Caci m-am intrebat de multe ori, cum m-as imbraca daca as sti ca ma duc in fata Domnului, ca va veni insusi Bunul Dumnezeu sa ma binecuvanteze. si mi-am raspuns. cu cele mai bune haine. nu din cauza ca Domnul s-ar uita la hainele noastre ca doar EL ne-a dat viata si la el toate firele de par din capul nostru sunt numarate, insa, daca ai de ales ce vestmant sa pui pe tine stiind ca te vei infatisa Lui cred ca toti ne dorim sa purtam haine care sa ne arate respectul si iubirea fata de Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.08.2011, 02:47:04
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
acum ma rog Domnului privindu-mi rochita asa de frumoasa sa ma ajute sa nu-mi fie spre mandrie sa port asa o rochie eleganta ci sa ma smeresc si sa o privesc din tot sufletul asa cum mi-am dorit, ca pe vestmantul potrivit sa ma infatisez in fata Lui.

Caci m-am intrebat de multe ori, cum m-as imbraca daca as sti ca ma duc in fata Domnului, ca va veni insusi Bunul Dumnezeu sa ma binecuvanteze. si mi-am raspuns. cu cele mai bune haine. nu din cauza ca Domnul s-ar uita la hainele noastre ca doar EL ne-a dat viata si la el toate firele de par din capul nostru sunt numarate, insa, daca ai de ales ce vestmant sa pui pe tine stiind ca te vei infatisa Lui cred ca toti ne dorim sa purtam haine care sa ne arate respectul si iubirea fata de Dumnezeu.
Cred ca n-ar trebui sa-ti faci atat de multe probleme. Nu te-as putea vedea mandra. Bucuroasa, poate. Nu mi se pare un lucru rau sa te bucuri si sa fii fericita din toate punctele de vedere. Bucura-te de nunta ta (ma refer la tot, la Slujba si la restu') si nu-ti mai face atatea mustrari de constiinta.

Poate uneori suntem dispusi sa facem sacrificii pe care Dumnezeu nu ni le cere. Sau mai rau, sa ne para rau dupa. Avand in vedere "povestea rochiei", cred ca Dumnezeu o aproba. Si oricum, rochia e decenta. Iti mai trebuie voalul. Sper sa-l gasesti in curand.

Noapte buna. Casa de piatra !!! :)

Doamne ajuta!

P.S. De acord, Regina. :) :D

Last edited by Azzuurra; 04.08.2011 at 02:52:17.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.08.2011, 03:11:04
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Am uitat sa mentionez ceva. Este bine ca in ziua nuntii mireasa sa poarte o cruciulita la gat. In general in ziua nuntii fetele au una din metal pretios sau poate care sa semene a metal pretios, chiar si ieftina, genul de la tarabe, dar ideea era sa se asorteze cu rochia si cred ca este bine sa fie sfintita.

Probabil nu e gresit s-o porti pe cea din lemn, numai ca va face nota discordanta.

Daca cineva n-are bani sau nu gaseste, poate sa aiba macar crucea in gentuta(cea de lemn de la Biserica) sau atasata la buchet, asta e doar un sfat personal.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.08.2011, 03:17:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Multumesc frumos Azzurra pentru sfaturi. Voi purta la gat cruciulita mea de argint daruita de viitorul meu sot (primul lui cadou facut mie) si voi avea la mine si crucea mea veche de lemn sfintita.

am gasit la o manastire si o bratarica de argint cu cruciulita cu pietricele. atat rochia pentru ca a mai fost purtata, cat si bijuteriile, le voi duce la parintele duhovnic sa le sfinteasca inainte.

era planul facut deja dar ma bucur mult sa vad ca mai sunt fete care gandesc la fel. Dumnezeu sa-ti ajute sa te vedem si pe tine mireasa cand stie EL ca e sorocul tau. Ai un suflet f frumos.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.08.2011, 03:23:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si daca tot sunt la capitolul impartasiri sa va arat si verighetele noastre, caci mi-e tare drag sa va arat si voua dragi prieteni de pe forum caci stiu ca va bucurati de bucuria mea. sunt de aur alb, simple, fara niciun model.
Attached Images
File Type: jpg verighete 1.jpg (14,5 KB, 47 views)
File Type: jpg verighete3.jpg (18,7 KB, 38 views)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.08.2011, 03:25:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si iata si lumanarile pe care le vom comanda (le comandam noi caci nasii sunt din provincie si ei doar le vor plati conform traditiei).

insa vom cere sa fie fara statueta cu mire si mireasa. oricum, sunt mai mici decat cele clasice, au doar 60 de cm dar vor fi astfel mai usor de tinut o ora intreaga in maini de catre nasi, si cred ca nu le vom impodobi decat cu o funda sau cateva fire de floarea miresii.
Attached Images
File Type: jpg lumanari2.jpg (18,2 KB, 39 views)
File Type: jpg lumanari1.jpg (22,2 KB, 32 views)
File Type: jpg lumanari3.jpg (11,7 KB, 35 views)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 04.08.2011 at 03:27:21.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.08.2011, 03:28:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sa va arat si ce model de voal am descoperit .. dar nu stiu unde as gasi asa ceva, doar sa-mi fac pe comanda..
Attached Images
File Type: jpg Screen shot 2011-07-08 at 22.01.26.jpg (10,3 KB, 43 views)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.08.2011, 21:16:25
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Sunt foarte frumoase toate. Poate sunt si subiectiva, ca eu imi doresc verighete tot din aur alb. Sa le porti cu placere.

Legat de lumanari, n-am mai vazut modelul asta. Sunt foarte frumoase si cred ca n-are importanta marimea lor. Eu le-as pune si floarea miresei, dar doar daca iti permiti, daca nu, sunt dragute si cu o simpla funda.

Legat de voal, n-am vazut model acela. Voalurile spaniol mantilla vazute de mine nu sunt stil gluga, ci doar foarte lungi si late cu dantela pe margine. Daca nu-ti gasesti nicaieri, si nici sa comanzi, iti poti cumpara un voal lung si lat cu dantela pe margine si te poti duce la o croitoreasa sa-ti faca un snur in fata, ca sa fie stil gluga (sau sa vorbesti chiar la magazinul de unde cumperi voalul, ca in general au si croitorese si pot face modificari).

P.S. Merci pentru urare. :)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta rizeab Nunta 1 23.09.2007 16:19:11
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24