Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2011, 15:29:06
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un nou an universitar!

Doamne ajută!
Studenții au început astăzi un nou an universitar. :)
Cu această ocazie, aș dori să le urez colegilor mei și studenților de la alte facultăți MULT SUCCES ÎN NOUL AN! Dumnezeu să fie cu noi, să ne lumineze mintea "spre primirea tuturor învățăturilor bune și folositoare" și să ne ajute ca, însușindu-ne cunoștințe și experiențe de viață noi, să progresăm în viața spirituală, spre slava Sa și spre binele semenilor noștri!
Să-I dăruim lui Hristos cu râvnă ostenelile tinereților noastre (potrivit îndemnului Sfântului Ioan Scărarul) și să înmulțim în jurul nostru bucuria și entuziasmul specific acestei vârste!

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, ajută-ne să folosim spre slava Ta tot ceea ce ne dăruiești și, în acest nou an, să punem început bun! Fii cu noi, Doamne, Mântuitorul nostru și luminează drumul vieții noastre, căci Tu ești nădejdea noastră și adevăratul nostru Învățător! Întărește-i și povățuiește-i, Doamne, pe părinții și pe profesorii noștri, astfel încât să ne poată împărtăși bunurile spirituale pe care, prin multă nevoință, le-au dobândit de la Tine. Amin!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2011, 15:38:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru studenții teologi

Doamne ajută!
Dragii mei, am bucuria de a vă împărtăși un cuvânt pe care l-am reținut de la deschiderea anului universitar precedent (2010-2011). Astfel, unul dintre părinții profesori a evidențiat faptul că responsabilitatea studenților teologi s-ar putea rezuma prin cele trei verbe la persoana I din Simbolul Credinței: "Cred", "Mărturisesc" și "Aștept". Astfel, CREDINȚA în Dumnezeu a constituit cauza alegerii de a urma studiile teologice; absolvind această facultate, vom avea minunata misiune de a MĂRTURISI adevărurile revelate despre care am învățat, în vederea dobândirii vieții veșnice, pe care o AȘTEPTĂM și o nădăjduim.
Să ne ajute Dumnezeu ca, păstrând în inimile noastre lumina credinței celei adevărate, să-L mărturisim cu drag pe Domnul nostru Iisus Hristos și să așteptăm neîncetat... nu răsplata din partea Lui, ci mila Sa cea nemăsurată, pe care cu îmbelșugare o revarsă asupra tuturor celor creați de El!

Cu Dumnezeu înainte!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2011, 15:42:06
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Tot pentru studenții de la Teologie

Și să ne ajute Dumnezeu ca întotdeauna să păstrăm în memorie și-n suflet cuvintele citite la pericopa apostolică de la Te Deum: "Propovăduiește cuvântul (...) stăruind în împrejurările prielnice și în cele neprielnice"! "Știm că trebuie să slujim nu vremurilor, ci lui Dumnezeu" - ne atrage atenția Sfântul Atanasie cel Mare, pe care valurile ispitelor și prigonirile pentru credință, departe de a-l descuraja, i-au umplut inima de râvnă pentru adevărul creștin.

Multă bucurie!!!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2011, 15:45:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am sufletul plin de bucurie astăzi... :) Începem un nou an, în care vom avea prilejul de a învăța, de a dărui, de a dobândi prieteni noi și, nu în ultimul rând, de a ne bucura unii de alții!!!!

Harul lui Dumnezeu să rămână în inimile noastre și să ne înflăcăreze de iubire sfântă pentru Hristos, Domnul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2011, 16:12:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Știri foarte interesante pentru studenți... în ziarul Patriarhiei:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...iversitar.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2011, 22:43:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mult succes in noul an tuturor studentilor de pretutindeni! Sa va / ne ajute Dumnezeu in toate cele bune!

E tare frumos si folositor sa inveti si sa ii bucuri pe altii prin cunostintele tale! E minunat sa iti slefuiesti viata prin credinta si invatatura! Sa nu mergeti la facultate doar pentru diploma, prostia si lenea sunt pacate grele. Toti marii nostri teologi au fost si traitori, si oameni de carte! Sa nu va lasati amagiti nici de falsa smerenie, considernad ca oamenii de carte ar fi orgoliosi, iar ceilalti smeriti, nici de vicisitudinile vremii (ce-mi trebuie mie facultate, sa fiusomer cu diploma?!) Nu va opriti niciodata din invatat, chiar daca ati trecut de bancile scolii!

Inchei cu un cuvant al unui profesor de-al meu vrednic de pomenire:

Ce cuvânt de suflet i-ați da unui tânăr astăzi?


L-aș sfătui, poate, să nu se lase copleșit de răutățile dimprejur și de amăgirile vârstei, tinerețea putând fi, nu arareori, ademenită alături de drumul cel bun. Munca fără de preget, acel labor improbus de care vorbea cândva Virgiliu, nu are de așteptat, cât mai degrabă și mai mult, o răsplată materială concretă. Anii de trudă investiți cu drag îi ajută și pe cei de lângă tine, îți îmbogățesc și ție sufletul. N-are a face că-s destui nedestoinici care-și găsesc așa de repede un culcuș mai cald sau o răsplată mai bogată. Se bucură mai tare cine poate zâmbi mai apoi, cu conștiința curată a datoriei bine și temeinic împlinite. Iar cine caută un umăr de sprijin și un ajutor la vreme de necaz desigur că găsește, căci, spune Cartea: „Bate și ți se va deschide, cere și ți se va da !“.

http://www.ziarullumina.ro/articole;...ufletului.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2011, 23:04:49
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mult succes in noul an tuturor studentilor de pretutindeni! Sa va / ne ajute Dumnezeu in toate cele bune!

E tare frumos si folositor sa inveti si sa ii bucuri pe altii prin cunostintele tale! E minunat sa iti slefuiesti viata prin credinta si invatatura! Sa nu mergeti la facultate doar pentru diploma, prostia si lenea sunt pacate grele. Toti marii nostri teologi au fost si traitori, si oameni de carte! Sa nu va lasati amagiti nici de falsa smerenie, considernad ca oamenii de carte ar fi orgoliosi, iar ceilalti smeriti, nici de vicisitudinile vremii (ce-mi trebuie mie facultate, sa fiusomer cu diploma?!) Nu va opriti niciodata din invatat, chiar daca ati trecut de bancile scolii!

Inchei cu un cuvant al unui profesor de-al meu vrednic de pomenire:

Ce cuvânt de suflet i-ați da unui tânăr astăzi?


L-aș sfătui, poate, să nu se lase copleșit de răutățile dimprejur și de amăgirile vârstei, tinerețea putând fi, nu arareori, ademenită alături de drumul cel bun. Munca fără de preget, acel labor improbus de care vorbea cândva Virgiliu, nu are de așteptat, cât mai degrabă și mai mult, o răsplată materială concretă. Anii de trudă investiți cu drag îi ajută și pe cei de lângă tine, îți îmbogățesc și ție sufletul. N-are a face că-s destui nedestoinici care-și găsesc așa de repede un culcuș mai cald sau o răsplată mai bogată. Se bucură mai tare cine poate zâmbi mai apoi, cu conștiința curată a datoriei bine și temeinic împlinite. Iar cine caută un umăr de sprijin și un ajutor la vreme de necaz desigur că găsește, căci, spune Cartea: „Bate și ți se va deschide, cere și ți se va da !“.

http://www.ziarullumina.ro/articole;...ufletului.html
Multumim draga noastra.Eu din pacate am inceput cu stangul.Este un an f important pt mine:licenta si rezidentiat.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2013, 22:16:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cu mult drag, bucurie și nădejde, urez și anul acesta MULT SUCCES tuturor studenților, în special bobocilor din anul I și celor care se pregătesc, anul acesta, să încheie o etapă de studii (licență, master sau doctorat)!
Dumnezeu să fie cu noi toți și să ne îndrume neîncetat în tot ceea ce facem!
La majoritatea facultăților, festivitatea de deschidere a anului universitar a fost organizată exact ieri, în ziua pomenirii Acoperământului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.
Să fie, oare, o coincidență???... :)
Măicuță, ai grijă de noi!
P. S. Întrucât mi-am stabilit, pentru anul acesta, o mulțime de activități noi, voi avea mult mai puțin timp liber la dispoziție, în următoarea perioadă. Cred că, până la vacanța de Crăciun... îmi voi pune pofta-n cui aproape în totalitate de la discuțiile de aici, care-mi fac atât de multă plăcere.
Totuși, NU scăpați de mine atât de ușor. :) În vacanță, revin cu forțe noi. :)
Domnul să fie cu noi toți!
Hristos în mijlocul nostru, dragi colegi!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2013, 22:35:09
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2013, 23:02:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mult succes, Laura!
Toamna se numara bobocii :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare