Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.10.2015, 22:40:52
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Că tot veni vorba.

Fiică-mea are 4 ani și o lună. De vreo 5 săptămîni are tuse convulsivă. După ce ne-am convins că e vorba despre această boală și nu alta, a fost clar că medicina nu are tratament pentru așa ceva. Am învățat ce presupune boala și am căutat soluții naturale împotriva bacteriei și a toxinelor secretate de ea în tubul respirator. Nu a ajutat nimic: siropuri, extracte, antibiotice naturale.

Atunci am propus soției ca să încercăm un post intermitent potrivit vîrstei copilului. Lunea trecută nu i-am dat nimic de mîncare și nici apă pînă seara. De duminică seara pînă luni seara. După amiază a fost greu să-i explic de ce facem asta și s-a lăsat cu bocete la ușa bucătăriei... Apoi nani și la trezire apă, după care mîncare pe la 5:00. Lipsa apei are marele avantaj că nu cauzează foame nici măcar un pic.

Vineri am repetat procedura. Doar că a acceptat pînă la ora 14:00 cînd a primit struguri și măr. După care seara a mîncat consistent. De luni a fost meniu strict vegetal, altfel rar cîte un ou fiert. Și... surpriză! De vineri fata nu a mai tușit. Deloc. Pînă atunci în special noaptea au fost episoade urîte de tuse pînă la asfixiere, terminate cu vomă.

Lunea și vinerea următoare am continuat cu postul intermitent. De acum, copilul s-a obișnuit să sară două mese și că seara mănîncă pe săturate. Săptămîna asta a primit ouă și chiar pește, iar tusea nu s-a mai manifestat.

Să nu înțelegeți că boala a trecut, nu. Pînă ce cresc alți cili care să uniformizeze mucoasa tubului digestiv, mai trec alte cîteva luni. Dar... fără tuse!

Pentru cine are urechi de auzit.

Exagerezi si posibil ca altii sa ia de bun ceea ce ai scris. Simptomatologia s-a ameliorat cel mai probabil pt ca a trecut evolutia naturala a bolii. Ai gresit cand nu i-ai dat apa. Din contra, apa este indicata pt ca ajuta la eliminarea secretiilor, intreaba ce medic vrei. Nu o mai pune la post, e foarte mica si are nevoie de hrana pentru a se dezvolta. Informeaza-te te rog inainte de a lua asemenea decizii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.10.2015, 23:03:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Exagerezi si posibil ca altii sa ia de bun ceea ce ai scris. Simptomatologia s-a ameliorat cel mai probabil pt ca a trecut evolutia naturala a bolii. Ai gresit cand nu i-ai dat apa. Din contra, apa este indicata pt ca ajuta la eliminarea secretiilor, intreaba ce medic vrei. Nu o mai pune la post, e foarte mica si are nevoie de hrana pentru a se dezvolta. Informeaza-te te rog inainte de a lua asemenea decizii.
Cam ciudată coincidența. Și brusc, fără o trecere graduală de la tuse la normalitate.

Nu i-am dat apă pentru aproximativ 20 de ore. Atît a fost ”ziua” de post, care se termină întotdeauna prin a bea mai întîi apă, apoi prin realimentare.

Da, apa e necesară pentru a elimina toxinele, dar trebuie să știți că în perioada unui post total diureza e cel puțin la fel de bună ca în timpul alimentației.

Văd că sînteți ortodoxă. Dumneavoastră vedeți cîți copii de vîrste chiar mai mici de 4 ani țin post total duminică pînă la prînz? Adică vreo 12-14 ore, sărind peste micul dejun. Ei bine, fiică-mea a sărit peste două mese luni, vineri, luni și vineri, exceptînd prima vineri cînd a mîncat de amiază. Este un gest atît de extrem, avînd în vedere efectele benefice demonstrate ale postului asupra organismului?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.10.2015, 23:18:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Majoritatea sunt, depinde de tipul de vaccin, sunt si unii vaccinati dar care pot sa aiba probleme imunitare.

Si binenteles ca o data contaminati, pot face forme mai usor si la randul lor transmite boala.

Ideea este ca atat timp cat in jurul lor majoritatea sunt imunizati boala nu se propaga sau se proapaga foarte greu.
Răspunzi evaziv, de fapt nu răspunzi cinstit la întrebarea pe care ți-am pus-o.

Va să zică, facem vaccinuri de-a valma fără să știm ce fel de probleme iminitare au cobaii, în speranța că totul va fi bine. Nimic nou.

Citat:
Dar sa nu aplici aceeasi faza intr-un caz acut in care chiar e nevoie de antibiotice si sa iasa ceva nasol, in cazul asta chiar nu mi-ar parea rau sa fii decazut din drepturile parintesti cu consecintele de rigoare.
Ți-am dat linkul către saitul unui medic cu doctorat în tuse convulsivă. Omul zice clar (valabil și pentru medicii care-l citesc): nu s-a observat nici un tratament funcțional pentru boala asta care e o boală absolut obișnuită, banală, normală. E vorba de 35 de ani de experiență, peste 700 de cazuri studiate. Dar vii tu, Alin, care nu ai studii medicale susținînd că antibioticele sînt necesare și cutezi să vorbești despre drepturile părintești.

Citat:
Se pare ca n-ai invatat mare lucru din faza cu B12 nici din experienta cu tusea convulsiva.
Faza cu b12 e altă mîncare de pește. Nu se compară.

Citat:
Chiar trebuie sa plateasca mereu copii tai pentru incapatanarea si erorile tale?
Mereu? Adică?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.10.2015, 23:21:26
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Postul nu inseamna doar dieta, iar la varsta ei putin probabil sa inteleaga adevarata lui semnificatie.

E un risc atunci cand o realimentezi sa faca indigestie pt ca de foame o sa manance cu pofta.

Repet, e mult prea mica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.10.2015, 23:29:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi.
Daca iti zicea de 3 zile poate.
Desi probabil a incercat, dar nu a zis (inca).
În cartea lui Lestrade e prezentat exemplul unor ruși care-și tratează copiii în vîrstă de 4-5 ani prin post cu apă. Era vorba de 3-4 zile de post consecutiv, într-o sesiune.

Avînd exemplul lor, m-am gîndit la maxim 2 zile, dar după experiența primei zile am înțeles că e cam greu spre imposibil (cu apă, bineînțeles). Așa că am apelat la varianta intermitentă cu pauze mari, care a avut succes.

Important e ca toată familia să fie de acord cu metoda. Indiferent că e vorba despre copii sau despre cei mari, toți trebuie să accepte faptul de a sări peste o masă sau peste două. Altfel, e absurd să ții pe cineva silit nemîncat și nebăut, cauzîndu-i stres psihic, făcîndu-i probabil mai mult rău decît bine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.10.2015, 23:39:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Postul nu inseamna doar dieta, iar la varsta ei putin probabil sa inteleaga adevarata lui semnificatie.
Doar că treaba asta funcționează și la atei, și la agnostici, și la credincioși indiferent de religie. E o metodă pur tehnică. Că se poate combina cu rugăciunea, cu asceza - asta e altceva. La 4 ani nu vorbim despre adevăratul sens al postului.

Citat:
E un risc atunci cand o realimentezi sa faca indigestie pt ca de foame o sa manance cu pofta.
Ceea ce nu s-a întîmplat.

Am observat că organismul îți dă semnale corecte și în funcție de durata unei sesiuni. După 5-10 zile doar cu apă îți vine să mănînci de nu te poți opri. Dar trebuie să te stăpînești, ca să nu riști o spitalizare cel puțin. Însă după o lună cu apă, acea poftă de mîncare dispare și revine treptat la realimentare.

În cazul a 20 de ore, crede-mă că nu e nici o problemă dacă mănînci un castron cu vegetale la jumate de oră după o căniță plină cu apă.

Citat:
Repet, e mult prea mica.
Da... copii, nu faceți asta acasă!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.11.2015, 00:20:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cand cineva ne spune ceva care nu ne place, categoric, nu poate fi decat platit.
E usor sa vezi cand nu exista argumente, pentru ca paranoia si conspirationismul ajung sa fie pilonii principali ai discursului.



Altele..care nu stim exact, dar ne place sa credem ca avem o atitudine moderata cand de fapt discursul de pana aici arata ca e vorba de una si aceeasi secta.



Pentru el insusi?Categoric. Dar nu si pentru altii.
A se vedea cazul cu dl. Goe.



Nu stim. Tu esti sigur ca stii din surse ok?



Sau probabil ca iti place paranoia si circul absurdului.


Iarasi acelasi surse pentru ignorantii creduli dar carora orgoliul le dicteaza sa se creada destepti.

Singurul lucru care s-a discutat e interdictia ca Vraciul Ion sa-ti vanda capsule de patrunjel la preturi exorbitante cu promisiunea ca te va salva de cancer.



Si uite asa am ajuns de la vaccinuri la incest, ca demonstratie a limpezimii de gandire a drept-cugetatorului.
Iti multumesc frate! M-ai distrat de minune. Aproape ca uitasem ca existi. Esti superb! Bravo!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.11.2015, 00:46:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu placere :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.11.2015, 17:01:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Imi amintii si io o istorioara amuzanta: intr-un vechi album de familie, dinainte sa apar io, sunt niste poze cu sora me mai mare, cu mama si cu bunica, la Predeal. Imi spun ca au fost acolo pt ca sor-mea sa bea lapte de magaritza, sa se vindece de tuse " magareasca" :D
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.07.2016, 17:52:36
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă-l faci înainte, probabil ajută și oricum are efect limitat. Interesantă ideea de vaccin vechi și vaccin nou, cu mai puține efecte adverse. Asta dacă nu nimerești vreun lot cu defecțiuni...

Pe cînd dacă treci prin boală, imunizarea este pe zeci de ani, mai exact cine face boala o dată nu se mai întîlnește cu ea. Variantă nerecomandată sugarilor care mulți mor din cauza acestui tip de tuse.

http://www.whoopingcough.net/prevent...munization.htm
Este o idee f proasta sa te gandesti ca e mai bine sa se imbolnaveasca de tuse convulsiva si sa capete anticorpi pe viata decat sa fie vaccinat si sa previna aceasta boala. In medicina, regula de aur este preventia, tratamentul intervenind atunci cand boala nu a putut fi prevenita.

Last edited by Omul care rade; 13.07.2016 at 18:07:34.
Reply With Quote
Răspunde