Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2015, 11:30:12
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

mda.
ultima bomba.
copilul e la el acum, se va intoarce in tara saptamana viitoare.
l a luat ca sa ii arate noua mamica urmand ca eu sa fiu informata la intoarcere.
am inceput psihoterapia.e necesara.cum bine a intuit alinb, a fost o relatie intre un narcisit si o dependenta emotional, care pe mine una m a secat de toate puterile, simtirile...
e timpul sa fac ceva pentru mine..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2015, 12:27:41
Airsoft Airsoft is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2015
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Buna, mergi la un parinte duvohnic si cere-i si lui parerea, poate iti poate da sfaturi mai utile decat cele de mai sus, cine stie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2016, 13:12:18
mirabela_april mirabela_april is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Mesaje: 1
Question Întrebare

Bună ziua! Aș dori să-mi spuneți dacă nașei i-a decedat tatăl recent, ne mai poate cununa / boteza fetița în mai?! Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs.!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2016, 13:45:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela_april Vezi mesajul
Bună ziua! Aș dori să-mi spuneți dacă nașei i-a decedat tatăl recent, ne mai poate cununa / boteza fetița în mai?! Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs.!
Sigur că da! Dar cu condiția să nu încingeți chef strașnic după botez! Cred că nașa chiar va fi mângâiată în durerea perderii tatălui, asumându-și responsabilitatea de mărturisitoare în locul fetiței dumneavoastră și mamă duhovnicească pentru ea tot restul vieții!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2016, 18:57:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sigur că da! Dar cu condiția să nu încingeți chef strașnic după botez! Cred că nașa chiar va fi mângâiată în durerea perderii tatălui, asumându-și responsabilitatea de mărturisitoare în locul fetiței dumneavoastră și mamă duhovnicească pentru ea tot restul vieții!
Eu n-as fi asa sigura. Depinde daca persoana in cauza este si va fi atunci in doliu. Depinde mult de ea si de starea ei sufleteasca si situatia ei si ar trebui s-o respectati.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2016, 20:24:12
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela_april Vezi mesajul
Bună ziua! Aș dori să-mi spuneți dacă nașei i-a decedat tatăl recent, ne mai poate cununa / boteza fetița în mai?! Vă mulțumesc și aștept răspunsul dvs.!
Nu stiu si nici nu cred ca e vreun impediment canonic.
Apoi, bucuria duhovniceasca a cununiei si nasitului este ea insasi, pentru un autentic crestin, tamaduitoare.
Doliul prelungit e semn atat al imaturitatii psihologice cat si al precaritatii duhovnicesti.
Dar daca omul nu poate face fata situatiei, deh, e de inteles. Nu merge bucurie cu forta, si nici dragoste... Poate ca mai intai are nevoie de ajutor. Din partea preotului si a comunitatii, mai intai.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2016, 20:12:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A cununa si a boteza sunt fapte crestinesti care au loc in biserica. La petrecere, se poate imbraca intr-o tinuta mai sobra si sa evite dansul. Si apoi n-ar fi rau sa fie o petrecere mai putin galagioasa... Esenta o constituie evenimentul religios, nu petrecerea, cum ne place sa credem...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2016, 07:21:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A cununa si a boteza sunt fapte crestinesti care au loc in biserica. La petrecere, se poate imbraca intr-o tinuta mai sobra si sa evite dansul. Si apoi n-ar fi rau sa fie o petrecere mai putin galagioasa... Esenta o constituie evenimentul religios, nu petrecerea, cum ne place sa credem...
Interesant e ca inainte hora era ceva normal . . .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2016, 09:01:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Interesant e ca inainte hora era ceva normal . . .
În ce sens "normal"? La ce raportezi când definești normalitatea? Și mersul cu capra este ceva "normal" pentru unii oameni. De ce hora nu ar mai fi ceva normal?

P.S. Hora are ceva frumos în esența ei...:)

Last edited by ovidiu b.; 04.03.2016 at 10:30:17.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2016, 09:33:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu n-as fi asa sigura. Depinde daca persoana in cauza este si va fi atunci in doliu. Depinde mult de ea si de starea ei sufleteasca si situatia ei si ar trebui s-o respectati.
Problema s-a pus la modul dacă se poate, adică dacă există vreo regulă (canon) care ar putea opri botezul ținând cont de împrejurări (un deces în familia nașei).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare