Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Vezi rezultatele sondajului: Cand cititi “zilele creatiei” la ce va ganditi ?
ma gandesc la durata, la intervalul de timp de 24 de ore 16 41,03%
nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului 14 35,90%
alt raspuns 9 23,08%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2012, 11:13:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Admițând teoria "erelor", facem un pas uriaș în apropierea de evoluționism, ori măcar de deism.
Cand spui “ere” practic te gandesti tot la durata , ca si atunci cand citesti zilele creatiei si te gandesti la 24 de ore, eu altceva am avut in gand cand am spus functiune. Ar fi trebuit sa mai adaug o rubrica la sondaj.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2012, 11:25:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand spui “ere” practic te gandesti tot la durata , ca si atunci cand citesti zilele creatiei si te gandesti la 24 de ore, eu altceva am avut in gand cand am spus functiune. Ar fi trebuit sa mai adaug o rubrica la sondaj.
Adevărat, e vorba tot de perioade de timp, însă incomparabil mai mari, adică ere geologice. Formularul de sondaj poate fi perfecționat, însă problema se reduce la un singur aspect: admitem că raportul Creației este real, ori avem de-a face acolo cu un limbaj simbolic.

Tenacitatea cu care atât de mulți comentatori se agață de ideea că zilele Creației au fost lungi perioade de timp, chiar mii de ani în cea mai mare parte, își găsește explicația în faptul că ei încearcă să facă raportul inspirat al Genezei să fie în acord cu teoria evoluției. Geologii și biologii i-au învățat pe oameni să creadă că această istorie timpurie a pământului cuprinde milioane de ani, în care formațiunile geologice se formau, iar speciile de viețuitoare evoluau într-un ritm lent. Pretutindeni pe paginile sale sfinte, Biblia combate această teorie a evoluției. Credința într-o creație divină și instantanee, ca rezultat al cuvintelor rostite de Dumnezeu, stă în deplină opoziție față de teoria susținută de majoritatea oamenilor de știință și de mulți teologi de astăzi, că lumea și tot ce este în ea a ajuns la ființă prin procesul lent al evoluției care a durat ere nenumărate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2012, 12:21:14
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Cred ca in alt raspuns (ce am ales) este: in Geneza din tot ce am vazut studiat despre asta, de cineva cu calitatea de a citi, este scris zile (24 ore).
Dar pasajul e simbolic, in aceeasi idee in care nu exista nici un curcubeu inainte de primul potop, sau turnul Babel, ca s-au format limbile, femeia creata dupa, si inaintea animalelor (Geneza 1 si 2), Iacov sa se lupte cu Dumnezeu, sa fie populat imperiul egiptean cu cateva sute de mii de evrei doar in cateva generatii, si multe altele...

Pentru mine are mult mai mult sens, daca le citesti simbolic, si practic nici unul din cate citesc din cartile de arheologie moderna si ce s-a gasit efectiv in pamant...

De altfel azi foarte multe parti din intreaga Tora sunt considerate simbolice de evrei, dar sunt foarte interesat pentru cei ce sunt mai in materie, care ar fi faraonul in timpul lui Moise? Si cum l-am putea identifica arheologic, caramizi de lut arse din timpul construirii piramidelor? Oare exista alte dovezi ca Moise ar fi dovedit lucrurile in alta manera? De exemplu Kosher spune ca iepurii rumega (ce stim azi ca nu asa), dar zic ca poate cineva sa imi dea dovezi (in)directe asupra existentei lui Moise.

Nota: primul personaj istoric dovedit in istoria moderna (din cate stiu) este David, ce a trait aproape 1000 ani inainte de Hristos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2012, 13:12:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Tenacitatea cu care atât de mulți comentatori se agață de ideea că zilele Creației au fost lungi perioade de timp, chiar mii de ani în cea mai mare parte, își găsește explicația în faptul că ei încearcă să facă raportul inspirat al Genezei să fie în acord cu teoria evoluției.
Incearca sa gaseasca Evolutionismului un sens in Geneza. In Antichitate, chiar si in Evul Mediu, fizica era secundara metafizicii, era dependenta de aceasta, fiind o aplicatie in domeniul naturii a principiilor superioare si care se reflecta in legile sale. Stiinta moderna merge pe independenta stiintelor, ignora tot ceea ce o depaseste, ceea ce in practica duce la negare, la anularea oricarei profunzimi si inchiderea intr-un domeniu limitat, spre deosebire de stiinta traditionala care intotdeauna lega stiintele de principii superioare. In evolutionismul teist vad incercarea unora (mai mult sau mai putin reusita) de a ridica stiinta moderna la unul din nivelele cunoasterii integrale, cautand evolutionismului un scop superior lui. Stiintele traditionale erau conectate la principii ce le permiteau transpunerea intr-un domeniu pur spiritual, conferind invataturii o valoare simbolica, deci ele n-aveau valoare in sine cat in faptul ca erau o ramura secundara a doctrinei constituite metafizic. Matematica din ziua de azi, nu mai e matematica din timpul lui Pitagora, ideea numerelor de atunci, azi n-are inteles sau chimia de acum nu e urmasa alchimiei, pentru ca alchimia era aplicabila la nivel uman dar era si o stiinta de ordin cosmologic care conferea invataturii o semnificatie superioara s.a.m.d.

Last edited by ioanna; 16.12.2012 at 13:16:50.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2012, 13:16:04
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Eu ma gandesc ca o "zi" din Creatie reprezinta miliarde si miliarde de ani ! deci o perioada.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2012, 13:34:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Incearca sa gaseasca Evolutionismului un sens in Geneza. In Antichitate, chiar si in Evul Mediu, fizica era secundara metafizicii, era dependenta de aceasta, fiind o aplicatie in domeniul naturii a principiilor superioare si care se reflecta in legile sale. Stiinta moderna merge pe independenta stiintelor, ignora tot ceea ce o depaseste, ceea ce in practica duce la negare, la anularea oricarei profunzimi si inchiderea intr-un domeniu limitat, spre deosebire de stiinta traditionala care intotdeauna lega stiintele de principii superioare. In evolutionismul teist vad incercarea unora (mai mult sau mai putin reusita) de a ridica stiinta moderna la unul din nivelele cunoasterii integrale, cautand evolutionismului un scop superior lui. Stiintele traditionale erau conectate la principii ce le permiteau transpunerea intr-un domeniu pur spiritual, conferind invataturii o valoare simbolica, deci ele n-aveau valoare in sine cat in faptul ca erau o ramura secundara a doctrinei constituite metafizic. Matematica din ziua de azi, nu mai e matematica din timpul lui Pitagora, ideea numerelor de atunci, azi n-are inteles sau chimia de acum nu e urmasa alchimiei, pentru ca alchimia era aplicabila la nivel uman dar era si o stiinta de ordin cosmologic care conferea invataturii o semnificatie superioara s.a.m.d.
Ca o completare; sunt sigura ca peste cativa ani, cand evolutionismul va deveni perimat si va aparea alta teorie stiintifica, iarasi se va incerca gasirea unui sens anagogic in Geneza, mai profund decat cel pe care-l poseda stiinta respectiva in mod implicit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2012, 13:37:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Eu ma gandesc ca o "zi" din Creatie reprezinta miliarde si miliarde de ani ! deci o perioada.
Atunci ce sens ar mai avea formulările "seară a fost, dimineață a fost" din original? Vă dați seama ce catastrofă ar fi însemnat o noapte de miliarde de ani pentru viața terestră!?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2012, 13:41:32
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Atunci ce sens ar mai avea formulările "seară a fost, dimineață a fost" din original? Vă dați seama ce catastrofă ar fi însemnat o noapte de miliarde de ani pentru viața terestră!?
Mai baptistule,
no, tu crezi ca Biblia este inteleasa asa cum se cuvinte in casele voastre de rugaciune?

De ce nu vii sa vezi cum se explica la cazanie?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2012, 13:47:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Mai baptistule,
Nu sunt baptist, ci adventist de ziua a șaptea.

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
no, tu crezi ca Biblia este inteleasa asa cum se cuvinte in casele voastre de rugaciune?

De ce nu vii sa vezi cum se explica la cazanie?
No, ié dară, la cazanie vi se zâce că zilele creației o fo de miliarde șî miliarde de ani? Tulai Dömnie!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2012, 13:50:57
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu sunt baptist, ci adventist de ziua a șaptea.
La fel de rau!

Dar cand o fost create Soarele si Luna? in prima zi? ia spune!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea in zilele de azi gmariusg Generalitati 17 22.12.2010 09:51:52
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Zilele Bucurestilor costel Generalitati 3 24.09.2009 03:24:19
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08