Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2007, 10:11:41
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit Deconectarea de la aparate

eu nu sunt de acord cu deconectarea pt ca nimeni nu stie cat gandeste creierul acelui om in momentele acelea,daca omul acela asa cum este el se poate pocai in conditiile alea si astfel se mantuieste?nimic nu e intamplator in lume,si nici lucrul asta nu e intamplator si cred ca Dumnezeu le-a dat o ultima sansa de a se pocai pe patul de moarte ,si asta tot din iubirea LUI de oameni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2007, 11:54:25
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Este legal in Romania deconectarea de la aparate?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2007, 12:34:39
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

dar Dumnezeu ar vrea sa fii tinut cu ap alea pt ca te iubeste de aceea iti da timp de pocainta ca sa te mantuiesti ,eu cred ca tu ai prefera raiul in locul iadului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2007, 17:02:06
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Tudor,esti sigur ca in acea situatie,tu mai poti lua o decizie referitoare le scurtarea sau prelungirea vietii...????

Nu trebuie sa urmarim decat PRELUNGIREA VIETII,oricat de GRAVA ar fi starea pacientului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2007, 17:48:13
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Tudor,esti sigur ca in acea situatie,tu mai poti lua o decizie referitoare le scurtarea sau prelungirea vietii...????

Nu trebuie sa urmarim decat PRELUNGIREA VIETII,oricat de GRAVA ar fi starea pacientului.
Corect.Gandeste-te de exemplu ca acum o suta de ani nu exista aparatura medicala de azi si prietenul tau ar fi murit pe loc.Daca aparatura de azi poate prelungi sau mentine viata cuiva este numai voia lui Dumnezeu,pe care noi nu trebuie s-o contestam in nici un fel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2007, 21:44:24
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

da mai.. io inteleg ce ziceti voi. dar nu cred ca as vrea sa fiu tinut inviata contrar legilor firii. adica daca creierul e mort. apai corpul sa fie tinut in viata de nish aparate facute de om? si ce face el(corpul)? cedeaza pe rand organele si incep sa putrezeasca. cat timp el este inca tinut in "viata". si nu, nu pot lua o decizie in acest sens cand sunt acolo. dar ma gandesc la cat sufera omul ala. din punct de vedere moral. ca daca o iau dupa conceptia mea despre suferinta si purificare prin suferinta, ma gandesc ca omului ii e bine ca sufera acolo, mantuindu-se. da nush ce sa mai zic. in privinta asta nu pot sa zic decat ca orice as zice ma autocontrazic. si asta inseamna ca o parte din ce cred e gresita. atat. nu mai zic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2007, 17:04:54
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Este parearea unor medici ca creierul este mort.

Acum cateva saptamani un polonez s`a sculat din coma dupa 20 de ani. El credea ca inca este in comunism!!!!!

Voi aveti impresia ca un om este tinut de aparate in viata??? Pai nu e asa. Dumnezeu il tine in viata. Te culci sanatos, fara nici un aparat langa tine si nu te mai scoli. Crezi ca mori ca nu ai aparate sau ca ti s`a cerut sufletul?

Nu sunt de acord cu aceasta asa zisa deconectare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2007, 23:05:39
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Este parearea unor medici ca creierul este mort.
Dupa o cadere de la 4 metri pe piatra si apoi inca un prag de 5 metri tot cu capul pe piatra si apoi rostogolit de cateva ori.. creierul a suferit traumatisme majore si abia s-a putut opri hemoragia.. deci dupa cateva zile eu cred ca medicii aia au putut stabili ca creierul respectiv era destul de mort.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2007, 23:08:09
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Este parearea unor medici ca creierul este mort.

Acum cateva saptamani un polonez s`a sculat din coma dupa 20 de ani. El credea ca inca este in comunism!!!!!

Voi aveti impresia ca un om este tinut de aparate in viata??? Pai nu e asa. Dumnezeu il tine in viata. Te culci sanatos, fara nici un aparat langa tine si nu te mai scoli. Crezi ca mori ca nu ai aparate sau ca ti s`a cerut sufletul?

Nu sunt de acord cu aceasta asa zisa deconectare.
Asa e,ai dreptate,Dumnezeu il tine in viata nu aparatul...cine il deconecteaza face un pacat capital.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2007, 23:09:39
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelSmile
Citat:
În prealabil postat de krabu
Este parearea unor medici ca creierul este mort.

Acum cateva saptamani un polonez s`a sculat din coma dupa 20 de ani. El credea ca inca este in comunism!!!!!

Voi aveti impresia ca un om este tinut de aparate in viata??? Pai nu e asa. Dumnezeu il tine in viata. Te culci sanatos, fara nici un aparat langa tine si nu te mai scoli. Crezi ca mori ca nu ai aparate sau ca ti s`a cerut sufletul?

Nu sunt de acord cu aceasta asa zisa deconectare.
Asa e,ai dreptate,Dumnezeu il tine in viata nu aparatul...cine il deconecteaza face un pacat capital.
scuze,pacat strigator la cer.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57