Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 27.06.2010, 18:26:04
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Darwin NU a fost Hristos.
El nu a emis o dogma, ci o teorie.
Teoria sa nu a fost nici completa, nici nu s-a vrut litera de lege.
Dar gandeste-te cat de mare a fost aportul lui Darwin la progresul stiintei.
Chiar daca nu a avut dreptate in totalitate (asa cum spuneam s-a bazat mult si pe intuitie), multe din cunostintele de azi i le datoram.
Si eu ti-am spus ca singura chestie pe care o cred din cea spus Darwin este faptul ca exista evolutie (cu limite). Nu am zis ca a gresit in totalitate, ci ca teoria e gresita.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 27.06.2010, 18:27:22
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
... o sa-mi spui ca iar ma leg de cuvinte ...
Am specificat ca nu are cum nici daca transformarea e progresiva. E prea riguroasa copierea caracterelor de la o celula la alta ca sa se intample o transformare atat de mare.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 27.06.2010, 18:30:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Am specificat ca nu are cum nici daca transformarea e progresiva. E prea riguroasa copierea caracterelor de la o celula la alta ca sa se intample o transformare atat de mare.
Ce intelegi prin transformare atat de mare?
Gandeste-te ca diferenta dintre ADN-ul oamenilor si cel al cimpanzeilor este de cateva procente ...
Reply With Quote
  #284  
Vechi 27.06.2010, 18:36:04
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce intelegi prin transformare atat de mare?
Gandeste-te ca diferenta dintre ADN-ul oamenilor si cel al cimpanzeilor este de cateva procente ...
De 7 mai exact (conform celor mai recente cercetari). E enorm. Dar, te rog, ne invartim in cerc. Tu ai oferit niste argumente pentru care crezi in teoria evolutiei (evolutie care exista, dar cu limite). Eu am adus in discutie niste dovezi (sau lipsa unor dovezi in unele cazuri) pentru care sunt de parere ca teoria e gresita. Acum fiecare trage ce concluzii vrea. Tu poti sa le ignori si sa crezi in continuare ca Darwin avea dreptate, traind intr-o continua expectativa ca restul ipotezelor sa fie confirmate (chiar daca una a fost deja infirmata) sau poti sa crezi in evolutia pe care Darwin o expunea, dar sa inlocuiesti acea celula cu puterea lui Dumnezeu si sa crezi ca omul nu se trage din maimute (ca altfel il hulesti pe Dumnezeu care spune ca am fost creati dupa chipul si asemanarea Sa)- mai bine decat sa nu crezi deloc. E alegerea ta. Nu am scris atat ca sa am ultimul cuvant, ci ca sa incerc cumva sa-ti ridic niste semne de intrebare.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 27.06.2010, 18:48:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
De 7 mai exact (conform celor mai recente cercetari). E enorm. Dar, te rog, ne invartim in cerc. Tu ai oferit niste argumente pentru care crezi in teoria evolutiei (evolutie care exista, dar cu limite). Eu am adus in discutie niste dovezi (sau lipsa unor dovezi in unele cazuri) pentru care sunt de parere ca teoria e gresita. Acum fiecare trage ce concluzii vrea. Tu poti sa le ignori si sa crezi in continuare ca Darwin avea dreptate, traind intr-o continua expectativa ca restul ipotezelor sa fie confirmate (chiar daca una a fost deja infirmata) sau poti sa crezi in evolutia pe care Darwin o expunea, dar sa inlocuiesti acea celula cu puterea lui Dumnezeu si sa crezi ca omul nu se trage din maimute (ca altfel il hulesti pe Dumnezeu care spune ca am fost creati dupa chipul si asemanarea Sa)- mai bine decat sa nu crezi deloc. E alegerea ta. Nu am scris atat ca sa am ultimul cuvant, ci ca sa incerc cumva sa-ti ridic niste semne de intrebare.
Poate ca nu am dreptate. Poate ca teoria evolutiei este o prostie.
Poate ca eu hulesc.
Dar tu ... ce faci?
Tu spui ca Dumnezeu a creat animalele si le-a lasat sa evolueze ...
Asta nu este hula?
Geneza ne spune ca toata creatia era buna. Asa spune, nu?
"21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine."
Ori, daca Dumnezeu le-a facut bune de la inceput, de ce s-au mai adaptat?
Reply With Quote
  #286  
Vechi 27.06.2010, 18:54:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Poate ca nu am dreptate. Poate ca teoria evolutiei este o prostie.
Poate ca eu hulesc.
Dar tu ... ce faci?
Tu spui ca Dumnezeu a creat animalele si le-a lasat sa evolueze ...
Asta nu este hula?
Geneza ne spune ca toata creatia era buna. Asa spune, nu?
"21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine."
Ori, daca Dumnezeu le-a facut bune de la inceput, de ce s-au mai adaptat?
Tot din mila Lui, pentru ca dupa caderea omului si dupa ce toata creatia a avut de suferit din cauza aceasta, fapturile sa se poata adapta conditiilor potrivnice si ca sa nu se piarda.

(dar adaptabilitatea e o chestiune pe orizontala in cadrul aceleiasi specii)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #287  
Vechi 27.06.2010, 19:02:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Tot din mila Lui, pentru ca dupa caderea omului si dupa ce toata creatia a avut de suferit din cauza aceasta, fapturile sa se poata adapta conditiilor potrivnice si ca sa nu se piarda.

(dar adaptabilitatea e o chestiune pe orizontala in cadrul aceleiasi specii)
Nu, nu, nu!!!
Tu singur ai spus ca omul are doar 7500 de ani.
Restul creatiei avand miliarde de ani.
Ori, evolutia dinozaurilor, balenei, gainii, etc., au avut loc cu milioane de ani inaintea aparitiei omului. ori de cand exista omul pe pamant, animalele sunt la fel, nu au evoluat sesizabil.
Si mai e ceva ce face teoria ta necompatibila cu creatia.
Pana la caderea lui Adam in pacat, Lumea nu cunostea moartea.
Moartea a venit in lume ca o consecinta a caderii lui Adam.
Asta inseamna ca nici un animal nu a murit pana in acel moment ...
Cum pui asta in acord cu evolutia in care crezi???
Reply With Quote
  #288  
Vechi 27.06.2010, 19:02:29
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Tot din mila Lui, pentru ca dupa caderea omului si dupa ce toata creatia a avut de suferit din cauza aceasta, fapturile sa se poata adapta conditiilor potrivnice si ca sa nu se piarda.

Lasa-ma sa ghicesc. Si teoria asta e pe picior de egalitate cu creationismul si evolutionism.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 27.06.2010, 19:09:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Lasa-ma sa ghicesc. Si teoria asta e pe picior de egalitate cu creationismul si evolutionism.
*te lasa sa ghicesti* o.O
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #290  
Vechi 27.06.2010, 19:13:14
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Mda, ma lasi sa ghicesc, asa cum m-ai lasat sa ghicesc si la intrebarea aia, ca ziceai ca teoria creatiosmului e pe picior de egalitate cu evolutionismul si te intrebasem care teorie, a celor 4 zei creatori ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40