Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.05.2012, 11:09:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
am jucat in 2 filme din intamplare...chiar nu le am cu actoria, s-a intamplat. am fost mereu pasionat de scris si raman, astfel am ajuns sa studiez scenaristica si asa am ajuns sa scriu film. proiectul asta este al 5lea scenariu (dar primul produs).
Aha, acuma inteleg de unde toata povestea cu Lucifer, vrei sa scrii un scenariu :) Pai hai sa-ti dau eu o idee: creatia artificiala a omului. E omul "dumnezeu" pentru inteligenta artificiala creata? Se poate ca peste cativa ani aceasta (creatia) sa nu-si mai recunoasca creatorul, sa se razvrateasca impotriva lui? Think!

Nu vreau sa comentez multe despre viziunea ta Iisus= Lucifer, caci acuma am vazut ca esti banat, deci n-am cu cine dialoga, insa m-a suprins intr-o prima faza si amuzat teribil in a doua :) Pai care e trasatura de baza a lui Lucifer? Fascinatia de sine, ceea ce-l face sa caute implinirea pe cont propriu, fara raportarea la Dumnezeu,el cade pe masura ce refuza sa-si satureze spatiul de crestere, blocandu-se in propria sa limita. Privind spre Dumnezeu el vede imaginea distorsionata a eului propriu, la care se raporteaza. Iisus Hristos nu marturiseste niciodata despre Sine, nu se raporteaza niciodata la Sine,fiecare actiune a sa arata renuntarea la autonomia existentiala individuala, adica exact opusul lui lucifer.

Daca infinitul n-ar avea Eul sau, eul ar fi hotarul sau, insa Eu-l infinitului e Dumnezeu. Sper sa te deschizi si tu continuu spre lumina cereasca a cunostintei, sa nu devii fascinat de propriile constantari, propria cunoastere, deci cerceteaza in continuare :) Ar trebui sa vezi importanta aparitiei lui Iisus in istoria omenirii, care a fost scopul lucrarii sale, ce a adus nou, caci doar asa poti constientiza ca acea comparatie a ta e deplasata. Crezi ca Iisus a aparut ca sa le spuna oamenilor : inchinati-va lui Dumnezeu? Asta exista si in scripturile evreiesti, insa el a fost cel care a intregit imperativul cunoasterii si desavarsirii de sine cu acela al iubirii aproapelui.Tu nu esti creator, nu lucrezi singur asupra “lutului propriu”,ci alaturi de mana ta intra si mana aproapelui, ingrijirea ta e de neobtinut fara grija de celalalt, fara ca sa-i lasi si pe ceilalti sa te sculpteze. Cred ca ar fi bine sa asculti si de “imbarligaturile” noastre si sa nu mai citesti literal Biblia, sa reduci lectura ei la sensul propriu al cuvintelor, pentru ca iti deturneaza mintea de la adevarul existential.

Citat:
Iisus este Lucifer! Liturghia de Paste in Vatican cantata de fata cu papa ;
Citat:
Christ, that Morning Star, (Hristos, acel Lucifer)
Ingerii, serafimii si heruvimii creati de Dumnezeu sunt numiti “stelele diminetii” : Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?" (Iov 38:7) Iisus- Steaua diminetii este insa o metafora poetica. Simbolistica mesianica, influentata de profetia din Numeri 24: 17, vede in stea o imagine sau un nume al asteptatului Mesia. Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel și va lovi pe căpeteniile Moabului și pe toți fiii lui Set îi va zdrobi.

Citat:
in aceasta viziune lucifer este "omul-spirit" creat in facere 1, este "fiul risipitor", care si-a facut propria creatia in facere 2 pentru a fi idolatrizat. ulterior isi intelege greseala si si-o rascumpara devenind Hristos, Recunoscutul, Unsul, Fiul, Fratele nostru.
Omul poate sa se regaseasca in chipul lui Lucifer sau a lui Hristos si sa parcurga drumul de la unul spre altul, dar asta nu inseamna ca cele doua Persoane se confunda cum spui tu. Daca s-ar confunda, cum de iti explici ca exista rau in creatie? Existenta raului indica existenta si prezenta activa a sursei, adica a lui Lucifer, care nu s-a "rascumparat", tamaduit, vindecat prin Hristos. Daca n-ar exista, inseamna ca n-ar exista deloc nici forte ce ne dezintegreaza personalitatea, am fi cu totii desavarsiti.Tolerarea "raului" in creatie de catre divinitate este pentru a ne intari in bine prin lupta cu "ispita", nu pentru a ne prabusi in rau. Dupa cum spuneau Sfintii Parinti "a nu avea experienta momelii raului e propriu firii dumnezeiesti, nu celei omenesti”, insa noi avem mijloacele necesare de a invinge. (1 Corinteni 10:13)

Citat:
Momentan suntem la jumatatea productiei. Avem si un trailer promotional pe care il puteti vedea mai jos:
http://igg.me/p/107832?a=595222
Sper ca v-a placut trailerul.
Ori faci un documentar profesionist, ori te lasi de meserie Speculatiile tale intelectuale pot fi prizate doar de ignoranti. Mai bine abordeaza subiecte pe care le poti intelege.


Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 14:13:44.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.05.2012, 22:00:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am fost ocupata in weekend,tocmai ma pregateam sa revin cu argumente noi dar vad ca este banat. Si asa,i-a scris frumos si concis Ioanna.

Interesant este ca raul inca exista in lumea materiala cat si in cea spirituala,deci Lucifer si Iisus exista ca identitati de sine statatoare,separate.
Totusi daca treci de socul creat de egalitatea identitatii dintre Lucifer si Iisus,gasesti ideea extrem de romantica si idealista.Lucifer sa se intoarca,smereasca si caiasca...hmmm,prea frumos nu???Disparitia eterna a raului,damnarii,ispitelor...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.05.2012, 22:21:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am fost ocupata in weekend,tocmai ma pregateam sa revin cu argumente noi dar vad ca este banat. Si asa,i-a scris frumos si concis Ioanna.
Acuma m-am prins la ce s-a referit el cand a spus doua creatii. Initial am crezut ca se refera la cartea Facerii din Vechiul Testament si preambulul din Evanghelia dupa Ioan, unde e reluata rezumativ geneza, insa nu e asa, s-a referit la capitolul 1, respectiv 2 din Facere si a spus ca sunt doi oameni diferiti, unul facut prin puterea "cuvantului", iar celalalt prin modelarea materialului .Explicatia data, desi n-am stiut atunci la ce s-a referit el, se potriveste si pt situatia asta. Pentru ca el nu s-a gandit ca modelarea materiei se face dupa Cuvant (creatia este gandita), in timp ce puterea cuvantului se manifesta prin insasi modelarea materiei, a spus ca sunt doi creatori (Dumnezeu- cap.1 si Lucifer- cap.2) L-a derutat ca s-a reluat in capitolul 2 Facerea, prezentand detalii :)

Chiar ca-i amuzant ce a spus: omul din cap.1 e Lucifer ( dar femeia cine o fi? Lilith? ), iar barbatul si femeia din cap.2 sunt creatia lui Lucifer, deci noi am fi creatia lui, nu a lui Dumnezeu, ajungand insa sa regrete ce a facut si sa ne rascumpere devenind Hristos :)

Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 22:43:02.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.05.2012, 22:42:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Acuma m-am prins la ce s-a referit el cand a spus doua creatii. Initial am crezut ca se refera la cartea Facerii din Vechiul Testament si preambulul din Evanghelia dupa Ioan, unde e reluata rezumativ geneza, insa nu e asa, s-a referit la capitolul 1, respectiv 2 din Facere si a spus ca sunt doi oameni diferiti, unul facut prin puterea "cuvantului", iar celalalt prin modelarea materialului .Explicatia data, desi n-am stiut atunci la ce s-a referit el, se potriveste si pt situatia asta http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=15009&page=4
L-a derutat ca s-a reluat in capitolul 2 Facerea, prezentand detalii :)

Da ,intr-adevar la asta s-a referit,la cele 2 capitole din Facere.
Mai trebuie sa studieze,ma intreb de ce nu o face in mod prefesionist?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.05.2012, 22:52:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai trebuie sa studieze,ma intreb de ce nu o face in mod prefesionist?!
Nu stiu :) Iti dai seama ca el practic l-a scos pe Dumnezeu din Vechiul Testament, singura referinta fiind in opinia lui cap1. din Facere si ca dupa Domnul Dumnezeu ar fi defapt Lucifer ... un non-sens. Tot VT ar fi relatia Lucifer-oameni. Si ce "atotputernic" il vede pe lucifer, adica o fiinta creata :)

Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 22:55:28.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.05.2012, 00:14:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
nu este doar viziunea mea. sunt altii cu sute de ani inainte care au invatat despre asta. insasi crestinismul cunoaste acest lucru in cercuri mai inalte...nu d-alde noi care gustam ce ni se da.


in aceasta viziune lucifer este "omul-spirit" creat in facere 1, este "fiul risipitor", care si-a facut propria creatia in facere 2 pentru a fi idolatrizat. ulterior isi intelege greseala si si-o rascumpara devenind Hristos, Recunoscutul, Unsul, Fiul, Fratele nostru.

in toata aroganta lui a devenit cel mai umil, astfel fiind recunoscut la botez de catre Tatal: El este fiul meu.

lucifer este Iisus, in trecutul sa pacatos. asta afirma si Sf Petru si chiar Iisus insasi (alfa si omega, inceputul si sfarsitul, steaua diminetii).

cred ca am repetat asta de zeci de ori pe acest forum...dar nu sunt urechi sa auda.

asaaaaaa cevaaaaa! ptiu! ai prizat????
Reply With Quote
Răspunde

Tags
documentar, dumnezeu, iisuse hristoase, religie, teologie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Rugaminte catre preoti si mai ales profesori de religie sophia Sectiune dedicata profesorilor de religie 22 04.09.2009 18:14:57
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54