Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2011, 22:29:49
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Dumnezeu ,Tata grijuliu cu copii Sai!

Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,daca Se implica in viata noastra in fiecare fapta?Stiu cateva intamplari din viata mea in care am simtit cu adevarat ca Divinitatea sa implicat , nu neg faptul ca trebuie sa i cerem ajutorul la nevoie dar sa si-i multumim eu, eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2011, 22:57:37
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,daca Se implica in viata noastra in fiecare fapta?Stiu cateva intamplari din viata mea in care am simtit cu adevarat ca Divinitatea sa implicat , nu neg faptul ca trebuie sa i cerem ajutorul la nevoie dar sa si-i multumim eu, eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
Intr-adevar, Dumnezeu e ca un Tata grijuliu pentru noi. Fiul lui Dumnezeu a venit in lume pentru a ne ridica prin Duhul, la Tatal, in dragostea Tatalui. Prin Duhul, devenim fratii Fiului sii fiii Tatalui.

Mare lucru e sa fim recunoscatori fata de Dumnezeu, pentru toate darurile pe care ni le face si pe care le sadeste in inima noastra. Nicolae Cabasila zicea ca Dumnezeu, in schimbul darurilor pe care ni le face, un singur lucru vrea in schimb: dragostea noastra.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2011, 23:00:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,!
Noi prin pozitia defavorabila in care ne aflam, in imediata vecinatate cu Iadul, nu prea putem sa facem multe.
Deasemenea fiind extrem de departe de I de divin, de Dumnezeu, trebuie sa face eforturi aproape supraomenesti pentru a scapa de legile restrictive care ne adorm la fiecare pas.

Omenirea in proportie de 99.9% este adormita si nu se trezeste fara un efort sustinut. Situatia este trista si singura portita de comunicare cu Dumnezeu este AUTO-OBSERVAREA care duce la trezirea constiENTEI( o renastere) si implicit imbunatatirea fiintei.
Restul sunt doar legende, mituri si ritualuri care nu ajuta prea mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2011, 01:34:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,daca Se implica in viata noastra in fiecare fapta?Stiu cateva intamplari din viata mea in care am simtit cu adevarat ca Divinitatea sa implicat , nu neg faptul ca trebuie sa i cerem ajutorul la nevoie dar sa si-i multumim eu, eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
Eu cred ca daca suntem permanent in contact cu EL, daca il invocam mereu in tot ce facem si gandim,daca ii simtim prezenta in orice imprejurare,atunci "ceva" ne va ghida ...poate fi EL sau poate fi doar constiinta noastra care se trezeste in prezenta LUI...

Last edited by Melissa; 13.01.2011 at 01:37:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 01:39:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

El este cu noi in fiecare clipa,e adevarat,dar e absurd sa credem ca ne ghideaza fiecare miscare. Suntem liberi,ne lasa sa alegem. Se mai poate sa si intervina uneori din imensa Lui bunatate,dar sa nu ne bazam exclusiv pe asta.

PS nu corecteaza nimeni titlul topicului? E gramatica de clasa a 3-a...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 01:47:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El este cu noi in fiecare clipa,e adevarat,dar e absurd sa credem ca ne ghideaza fiecare miscare. Suntem liberi,ne lasa sa alegem. Se mai poate sa si intervina uneori din imensa Lui bunatate,dar sa nu ne bazam exclusiv pe asta.

PS nu corecteaza nimeni titlul topicului? E gramatica de clasa a 3-a...

Doamne-ajuta!
..si pe mine ma zgarie pe retina,dar n-am un pix rosu la indemana..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 03:48:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Ce ne-a spus Dumnezeu la despartire, la pirleaz:)

"In sudoarea fruntii va veti cistiga piinea"
Dumnezeu este clar ca nu s-a referit numai la piine deoarece avem si vorba Sa :" Nu numai cu piine se hraneste omul..." ci si la legatura noastra cu El.

Partea trista transmisa de Dumnezeu in termeni clari este faptul ca El nu poate face nimic pentru a micsora distanta dintre El si noi ci NUMAI noi(liberul arbitru) putem prin "sudoarea fruntii", printr-un efort foarte mare.

Da, Melissa, gindul la Dumnezeu ne pastreaza legatura cu El. Aceasta ADUCERE AMINTE de Dumnezeu ne da un mic imbold sa ne trezim daca chiar pentru citeva SECUNDE, dupa care insa iar adormim.

Dumnezeu facit chiar el parte din legile universale el fiind LEGEA LUI 1 este si el un element al programului Sau, de care noi am hotarit sa ne distantam prin Protoparintii Adam si Eva.

Din cauza legilor pamintene singura "minune" pe care o putem savirsi ramine cea care se manifesta in parametri ..."sudoarea fruntii"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2011, 10:39:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,daca Se implica in viata noastra in fiecare fapta?Stiu cateva intamplari din viata mea in care am simtit cu adevarat ca Divinitatea sa implicat , nu neg faptul ca trebuie sa i cerem ajutorul la nevoie dar sa si-i multumim eu, eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
Nimic din viața noastră nu se întâmplă fără voia sau știința lui Dumnezeu, dar nu se poate spune că El ne ghidează în mod direct în felul în care noi ghidăm mașinuțele copiilor noștri. Ne-a lăsat destule mijloace pentru a ne ghida singuri, iar cele mai importante sunt: Biserica și Sfintele Taine. Aceste mijloace, pe lângă: conștiință, îngerul păzitor, providență, exemplul sfinților, etc sunt în folosul alegerilor noastre.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 10:58:54
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb uneori daca Dumnezeu ne ghideaza fiecare miscare ,daca Se implica in viata noastra in fiecare fapta?Stiu cateva intamplari din viata mea in care am simtit cu adevarat ca Divinitatea sa implicat , nu neg faptul ca trebuie sa i cerem ajutorul la nevoie dar sa si-i multumim eu, eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
Dumnezeu ne sugereaza prin constiinta fapta buna, fara a ne ingradi in vreun fel libertatea. Si intr-adevar ne si ajuta la nevoie chiar fara sa-i cerem ajutorul, desi pe moment nu ne dam seama de acest lucru.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 12:52:29
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
[...] eu tot timpul ii multumesc in primul rand ca ma m nascut si ca sunt sanatos, cred ca toti ar trebuie sa fim mai mult recunoscatori pt ceea ce ne da si sa mai incetam sa fin nemultumiti de ceea ce avem!
Ei bine, altii n-au avut norocul tau. Aia ce sa spuna?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lacrimi de tata Rodica50 Intrebari utilizatori 7 28.10.2010 13:51:05
Un pacat din tata in fiu Rodica50 Intrebari utilizatori 5 29.09.2010 23:00:21
Orfan de tata sau de mama modele Generalitati 12 07.05.2010 18:22:39
De ce nu da Dumnezeu copii tuturor celor ce-si doresc? sophia Botezul 6 08.05.2009 21:49:13
Secta Copii Lui Dumnezeu mihailt Secte si culte 2 14.05.2008 14:12:10