Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.04.2016, 09:15:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca...daca...
Daca citeai cu adevarat topicul,ai fi observat ca doamna/domnisoara care a deschis acest subiect declara ca nu este sanatoasa fizic,acesta fiind si principalul motiv pt care nu doreste sa aibe copii!!!
Pai ca sa ai copii desi esti bolnava, poti sa te rogi la Dumnezeu sa te faca
sanatoasa si dupa ce devii sanatoasa sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea copii.
Altfel se poate intelege ca folosesti boala ca pe un motiv de a fugi de facerea
de copii.
Citat:
Eu inteleg ca vezi in fiecare femeie un obiect de multiplicat numai ca nu orice obiect din asta, este in stare buna de functionare!
Nope.Nu eu am facut-o pe femeie cu uter.

Apropos : tu stii de ce tzigancile sunt foarte sanatoase ? Pentru ca fac copii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.04.2016, 10:12:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am 28 de ani si un handicap din nastere care ma face fiu diferita de ceilalti oameni, sa gandesc si sa reactionez mai incet. Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi. Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii? Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.
Primul scop al casniciei nu este nasterea de prunci, este impreuna vietuirea in buna randuiala crestina pentru mantuire. Pruncii vin ca rod al vietii impreuna.

Daca erau pruncii primul scop al casatoriei atunci avea Biserica randuiala speciala "cum sa faci rapid si multi copii", un ghid dedicat pentru treaba asta.

Asa cum tu te bucuri de viata, si un copil al tau se va bucura de viata la fel ca tine, orice defect ai avea. Viata este bucurie daca nu stai sa te uiti in gura tuturor care nu inteleg viata.

Daca mintea iti este sanatoasa (si din ce scrii asa pare), partea fizica e o problema, dar gandeste-te ca pana la urma un copil este un copil si se bucura si el de viata oricum ar fi ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.04.2016, 10:14:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tocmai asta e, se pare problema: că pruncii vin ca urmare a vieții împreună.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2016, 10:48:07
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am 28 de ani si un handicap din nastere care ma face fiu diferita de ceilalti oameni, sa gandesc si sa reactionez mai incet. Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi. Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii? Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.
D-soara Nico!Din postarea dvs am inteles ca handicapul de care suferiti este transmis pe cale genetica..Permiteti-mi totusi sa va intreb: parintii dvs, desi constienti de riscuri si de mostenirea genetica ce v-o lasa, cum au avut curaj si v-au avut pe dvs?De ce nu s-au multumit si ei cu o casnicie fara copii?
Va spun eu de ce...pentru ca o existenta fara copii este una searbada...Si dvs, cand veti intalni baiatul potrivit, care sa va iubeasca pentru ceea ce sunteti, nu pentru felul cum aratati,va veti dori familie in adevaratul sens al cuvantului!Il veti iubi atat de mult incat veti dori sa-i purtati copilul in pantece, indiferent de riscuri...:)

Si eu am un copil incadrat in grad in handicap...Viata nu este usoara, asa e...Dar daca mi s-ar da oricand optiunea s-o iau de la capat, as face-o cu cea mai draga inima..pentru ca baietelul meu este special, este unic in felul lui si oricate greutati as intampina cu el, oricate lacrimi, nopti nedormite, bani, energie as investi in el, este totusi copilul meu, sange din sangele meu si carne din carnea mea...Si este cel mai frumos si cel mai minunat copil de pe pamant!
Ma uit la el si vad fizicul sotul meu..si personalitatea mea...un lupatator, un biruitor in orice situatii, un copil care se ridica in momentul cand cade, un om care va reusi in viata in pofida tuturor greutatilor si impedimentelor....
Chiar n-ati vrea sa va lipsiti de asa ceva, va asigur...Orice copil poarta trasaturi si de la mama si de la tata..Ganditi-va ca pruncul pe care-l veti avea, va semana cu dvs..daca nu la fizic, atunci la caracter...
Si daca pana in momentul acela va simteati implinita ca sotie,va veti simti implinita si ca mama..ceea ce e minunat!
Va rog din suflet sa luati in considerare ceea ce am scris mai sus..Un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu, cu sau fara probleme de sanatate!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2016, 11:21:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi.
Discutati acest lucru mai intai cu medicul care va ingrijeste, eventual apoi apelati si la sfatul genetic. In multe afectiuni mintale, ereditatea joaca un rol, dar nu putem vorbi de boli genetice. Trebuie estimata probabilitatea ca problema de care vorbiti sa se transmita urmasilor.

Pe urma, o particularitate mintala, chiar un handicap, daca nu este foarte grav, nu inseamna ca e incompatibil cu fericirea, sau cu implinirea. Mesajul dv are cap si coada, are logica interna, este perfect redactat gramatical. Nu este mesajul cuiva care sa aiba o deficienta mintala grava. Puteti fi fericita ? La fel ar putea fi si copilul dv. Aveti multe lucruri formidabile de transmis copilului dv, nu doar handicapul. Cititi Psalmul 26 si nu va temeti! Domnul, si nu frica, sa fie stapanul dv!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2016, 12:00:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - Femeia nu a scris nicaieri ca hanidcapul ei este mintal. Eu inteleg ca este de alta natura (poate un Asperger sau ceva de genul asta).

Exista multe feluri de boli genetice si altele cromozomiale. Nu stim ce are fata asta, ca nu spune.
Ca sa stim despre ce vorbim: boala cromozomiala inseamna o perturbare a lantului de cromozomi (de ex. Sindrom Down, Turner etc.)
Boala genetica este cea care se transmite in generatii (nu are treaba cu cromozomii). De ex. talasemie, hemofilie, etc.

Unele boli se transmit din generatie in generatie, la altele se sare o genratie, sau mai multe. La unele transmite numai unul din sexe. De ex. o femeie poarta hemofilie, dar numai fiul ei ar putea suferi de ea, pentru ca femeile doar o poarta.

Trebuie discutat cu un genetician si facut si o anamneza a familiei ca sa vada cum s-a transmis boala si mai ales daca este intr-adevar genetica.

Eu inteleg dorinta ta de a avea o familie normala. Trebuie sa gasesti omul potrivit, sa discutati inainte de casatorie aceste aspecte, intre voi si cu medicul.

Noi nu putem da aici sfaturi. Poate ca nu vei ramane insarcinata, poate ca nu se transmite boala de la tine si copiii seaman cu tatal si vor fi sanatosi.
Numai medicul genetician poate sa-ti spuna.

Sa discutati si cu un preot care va va spune ce se poate face in cazul vostru. Poate ca va da dezlegare de la un mod mai usor de protectie. Nu stiu eu. Duhovnicii au puterea de a da dezlegari in anumite situatii.
Puteti trai si in curatie daca sotul accepta acest lucru.
Puteti adopta mai tarziu un copil.
Exista multe solutii...

@ ...dactil - ar trebui sa te rusinezi cand dai asa raspunsuri rautacioase. Tu ai familie si copii si sunteti fericiti. De ce sa nu aiba parte si altii de aceasta bucurie, chiar fara copii?

Mai intreba cineva "de ce..."
1. Pentru ca parintii nu stiu ce poarta in ei daca nu se duc la un genetician atunci cand intemeiaza o familie si vor face copii.
Altora nu le pasa, nu-si pun problema, conteaza doar sa faca prunci, indiferent cum.

@Red Rose - uiti doua aspecte:
- tu asa il vezi pe copilul tau si il iubesti. Dar el cum se vede si cum se simte? Si ce va face cand va fi mare si va dori si el familie si va dori sa traiasca normal? Te-ai gandit la asta? Va fi fericit? Ce va face /fi cand vva ramane singur (voi n-o sa mai fiti)? Mi se pare ca mai ai un copil sanatos...Macar poate sa aibe el grija de fratele lui.
- da, viata fara copii este searbada, dar multi nu pot avea. Si totusi isi duc viata asa cum pot. Unii mai au sansa sa adopte un copil, altii nici pe asta.

Si depinde si de ce grad de handicap este vorba. La unii este usor, la altii greu si chinuitor, altii au viata foarte scurta.

Este o problema foarte delicata sa aduci pe lume un copil doar ca sa se chinuiasca, pentru ca asa vrei tu sa nu ai o viata searbada.

@Yasmina - eu am alta parere. Nu mi se pare normal sa creezi mereu familii intregi cu handicap. Adica trebuie sa ai si o responsabilitate si un discernamant fata de copii. E usor sa faci copii, dar mai greu ce faci pe urma cu ei si cu viata lor.

@Copacel - unde scrie asta ca esti obligat de Dumnezeu sa faci copii? Daca ar fi asa, ar da Dumnezeu copii la toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 11.04.2016 at 12:10:08.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2016, 12:12:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

@ ...dactil - ar trebui sa te rusinezi cand dai asa raspunsuri rautacioase. Tu ai familie si copii si sunteti fericiti. De ce sa nu aiba parte si altii de aceasta bucurie, chiar fara copii?

Mai intreba cineva "de ce..."
1. Pentru ca parintii nu stiu ce poarta in ei daca nu se duc la un genetician atunci cand intemeiaza o familie si vor face copii.
Altora nu le pasa, nu-si pun problema, conteaza doar sa faca prunci, indiferent cum.
De unde pana unde raspuns rautacios? Si de ce crezi ca nu vreau sa aiba oamenii parte de fericire, fie si daca nu au copii? Si de unde stii tu ca eu, daca am familie si copii, sunt un om fericit? Si iarasi, cine te-a instruit pe tine de stii ca altora nu le pasa ci vor sa faca prunci indiferent cum.

Sophia, ca te obicei te dai filosoafa, moralista mare si toate celelalte...
Daca ai fi vrut sa te rezumi la mesajul meu asa cum l-am pus, ai fi inteles lesne in ce consta acesta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2016, 12:18:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Discutati acest lucru mai intai cu medicul care va ingrijeste, eventual apoi apelati si la sfatul genetic. In multe afectiuni mintale, ereditatea joaca un rol, dar nu putem vorbi de boli genetice. Trebuie estimata probabilitatea ca problema de care vorbiti sa se transmita urmasilor.

Pe urma, o particularitate mintala, chiar un handicap, daca nu este foarte grav, nu inseamna ca e incompatibil cu fericirea, sau cu implinirea. Mesajul dv are cap si coada, are logica interna, este perfect redactat gramatical. Nu este mesajul cuiva care sa aiba o deficienta mintala grava. Puteti fi fericita ? La fel ar putea fi si copilul dv. Aveti multe lucruri formidabile de transmis copilului dv, nu doar handicapul. Cititi Psalmul 26 si nu va temeti! Domnul, si nu frica, sa fie stapanul dv!
Foarte buna recomandare.
As adauga un singur lucru: indiferent de insusirile personale, un strop de onestitate nu e niciodata nefolositor. Omul care lupta sa isi largeasca onestitatea de sine avanseaza si in fericire/implinirea de sine. Una reala, statornica, cu durata si masura aproape nesfarsite...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2016, 12:27:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Copacel - unde scrie asta ca esti obligat de Dumnezeu sa faci copii? Daca ar fi asa, ar da Dumnezeu copii la toti.
Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
Intrebare: matale de ce ai uter ? Ca doar Dumnezeu nu ti l-a dat in plus, nu ?
Spune: de ce te-ai nascut cu uter ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2016, 12:29:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
De unde pana unde raspuns rautacios? Si de ce crezi ca nu vreau sa aiba oamenii parte de fericire, fie si daca nu au copii? Si de unde stii tu ca eu, daca am familie si copii, sunt un om fericit? Si iarasi, cine te-a instruit pe tine de stii ca altora nu le pasa ci vor sa faca prunci indiferent cum.

Sophia, ca te obicei te dai filosoafa, moralista mare si toate celelalte...
Daca ai fi vrut sa te rezumi la mesajul meu asa cum l-am pus, ai fi inteles lesne in ce consta acesta.
Pai daca tu puneai semnul egal intre casatorie si a gasi pe cel cu coarne
Mai citeste si tu ce-ai scris.

In rest nu comentez. Mi-am spus doar parerea. Si m-am bazat si pe experienta proprie. N-am sa scriu aici.
Sunt unele decizii foarte grele si delicate. Nu stii tu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste

Thread Tools
Moduri de afișare