Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2010, 10:04:31
hreniuk hreniuk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Mesaje: 2
Implicit vise

asa scuzati sa n ucredem in vise -dar maica sfanta maria si ea a avut o vedenie , un vis , o lumina cand dumnezeu i-a spus ca vei naste pe fiul cereului si al pamantului iisus hirstos ? sau ma insel o exp va rog acel nu tot vis se numeste ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2010, 11:21:26
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Era treaza:

Citat:
În prealabil postat de Sf. Evanghelist Luca
26. Iar în a șasea lună a fost trimis îngerul Gavriil de la Dumnezeu, într-o cetate din Galileea, al cărei nume era Nazaret, 27. Către o fecioară logodită cu un bărbat care se chema Iosif, din casa lui David; iar numele fecioarei era Maria. 28. Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei. 29. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?
Faza cu visul Maicii Domnului nu stiu exact care-i, decat ca acea micuta carticica, de trebuie chipurile purtata la piept sau avuta in casa ca un talisman ca sa te apere de rele, e o aiureala.
Si nici chinurile viitoare nu i s-au descoperit prin vis ci prin viu grai de catre dreptul Simeon.

Citat:
34. Și i-a binecuvântat Simeon și a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea și spre ridicarea multora din Israel și ca un semn care va stârni împotriviri. 35. Și prin sufletul tău va trece sabie, ca să se descopere gândurile din multe inimi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 30.04.2010 at 11:24:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2010, 01:10:29
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am avut vise care s-au adeverit:-??
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2010, 12:30:25
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu am avut vise care s-au adeverit:-??
Tocmai asta-i inselaciunea, s-au adeverit unele ca sa te faca sa crezi in ele.
Nu toate visele sunt de la Dumnezeu. Si diavolul lucreaza......
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2010, 22:12:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
Tocmai asta-i inselaciunea, s-au adeverit unele ca sa te faca sa crezi in ele.
Nu toate visele sunt de la Dumnezeu. Si diavolul lucreaza......
Lucreaza din plin , iar din punctul asta de vedere e foarte harnic , dar in cele rele . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2011, 07:05:21
Catalyn4mysister Catalyn4mysister is offline
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 1
Implicit Nu stiu cum sa o numesc

este vorba despre cea mai bune prietena a mea..kre imi este ca si o sora..de ceva vreme a inceput sa aiba vedenii...mi-a povestit k se uita in oglinda si i-a aparut cineva kre a incercat sa o apuce de gat prin oglinda..apoi..la ea la munk nu mai recunostea pe nimeni din jurul ei..si pana ce una din colege nu i-a rostit tatal nostru nu si-a revenit..iar dupa ce si-a revenit nu stia nimic din ceea ce se intamplase..insa cel mai grav a fost intr-o seara knd..dupa ce a trecut pe langa o biserica a inceput sa urle i-a aparut mama ei kre este moarta de 10 ani si era plina de taieturi si vroia sa puna mana pe ea..ea tipa..oamenii din jurul ei ii vedeau desfigurati..iar apa o vedea sange..imi este foarte teama pentru ea..si nu stiu ce ar putea face..asa k va rog din suflet sa ma ajutati..puteti sa ma sunati la 0761 176 768..si adresa de mail catalyn_the_one@yahoo.com.va rog din suflet inca o data care poate sa ma ajute...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2011, 20:05:24
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Omul și așa nu crede tot ce visează

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
Tocmai asta-i inselaciunea, s-au adeverit unele ca sa te faca sa crezi in ele.
Nu toate visele sunt de la Dumnezeu. Si diavolul lucreaza......
Da, dar nimeni nu crede în toate visele pe care le visează pentru simplul fapt că majoritatea viselor nu au absolut nici o logică și deci nici nu ai ce să alegi din ele. Omul le ignoră instinctiv.

Așa că raționamentul tău, nu te supăra, nu prea are consitstență din motive obiective.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa

Last edited by eeaotly; 09.10.2011 at 20:07:23. Motiv: Greșeli de tastare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2012, 12:47:01
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalyn4mysister Vezi mesajul
este vorba despre cea mai bune prietena a mea..kre imi este ca si o sora..de ceva vreme a inceput sa aiba vedenii...mi-a povestit k se uita in oglinda si i-a aparut cineva kre a incercat sa o apuce de gat prin oglinda..apoi..la ea la munk nu mai recunostea pe nimeni din jurul ei..si pana ce una din colege nu i-a rostit tatal nostru nu si-a revenit..iar dupa ce si-a revenit nu stia nimic din ceea ce se intamplase..insa cel mai grav a fost intr-o seara knd..dupa ce a trecut pe langa o biserica a inceput sa urle i-a aparut mama ei kre este moarta de 10 ani si era plina de taieturi si vroia sa puna mana pe ea..ea tipa..oamenii din jurul ei ii vedeau desfigurati..iar apa o vedea sange..imi este foarte teama pentru ea..si nu stiu ce ar putea face..asa k va rog din suflet sa ma ajutati..puteti sa ma sunati la 0761 176 768..si adresa de mail catalyn_the_one@yahoo.com.va rog din suflet inca o data care poate sa ma ajute...
Mergeti cu ea la spovedanie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
vise

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
astrologie=pacat? klaudyuhhz Vrajitoria 42 12.01.2011 09:49:48
Lupta impotriva demonilor, patimilor, vraji, farmece, magie si dobadirea mantuirii sofia_78 Generalitati 14 11.01.2011 14:19:05
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:18:15
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 22:40:42