Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.01.2009, 10:45:36
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

In biblioteca am in principal carti de filosofie si carti religioase: de rugaciuni sau ale Sfintilor Parinti. Imi place sa citesc pe Dostoievski, Cehov, Tolstoi, Thomas Mann, Blaga, Eminescu, Constantin Noica, Heidegger, Kierkegaard, Petre Tutea, Nae Ionescu,Mircea Eliade, Alexandru Dragomir, ca reviste Dilema Veche, Idei in dialog si, din cand in cand, sa imi mai ung inima cu un psalm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.01.2009, 10:50:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

www.scribd.com

Si nu mai ai nevoie de biblioteca.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2009, 11:00:49
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
www.scribd.com

Si nu mai ai nevoie de biblioteca.
Eu ador mirosul cartilor cu care adorm tinandu-le in maini.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.01.2009, 13:31:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Avem vreo trei sute de carti acasa, cele mai multe ale mamei. Majoritatea beletristica (foarte bune) dar si de specialitate pentru mama, gen pedagogie, metodici de predare, chestii din astea.

Ale mele personal am cam pe aproape de 100 cred, marea majoritate de istorie, cele mai multe in engleza, dar nu numai. Tin foarte mult la ele si ma bucur cand pot sa cheltuiesc niste bani si sa imi mai iau cate o carte de la Humanitas sau alta editura buna.

Nu mi se pare normal ca cineva, care cat de cat stie sa citeasca, a trecut prin 12 ani de scoala cel putin, sa citeasca doar o carte in viata, fie ea si Sfanta Scriptura. Nu poti sa iti dezvolti gandirea fara carti, si nu poti sa te apropii de Dumnezeu fara sa gandesti.

Situatia cititului in Romania e destul de trista. Citeam intr-un ziar nu demult ca mai mult de jumatate dintre romani nu citesc nici macar o carte pe an.

Momentan citesc "Paula" de Isabel Allende, putin cam siropoasa pentru gusturile mele, dar am vrut o schimbare.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.01.2009, 14:30:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Situatia cititului in Romania e destul de trista. Citeam intr-un ziar nu demult ca mai mult de jumatate dintre romani nu citesc nici macar o carte pe an.
Inca o "realizare" de dupa revolutie. Inainte oamenii, din dorinta de a se cultiva si pentru ca tv nu oferea programe atractive, precum si datorita faptului ca editurile scoteau carti in tiraj mic, imprumutau carti unii de la altii, le citeau si stiau mult mai multe lucruri decat multi din tarile capitaliste. Acum le vad pe toate aceste carti de cea mai buna calitate la anticarii ambulanti.
Nu exista lucru mai frumos si folositor sufletului, decat a citi carti de calitate.
Dintre preferatii mei enumar in primul rand pe La Bruyere, ale carui maxime mi-au sadit in suflet dorinta de a cauta legea, care guverneaza viata, caci nimic nu este la intamplare. Instinctiv am inteles ca intelepciunea nu o descoperim noi, ci a fost descoperita de altii, iar noi trebuie sa ne-o insusim, alegand ce e bun.
Un alt autor drag sufletului meu, inainte de a descoperii nestematele ortodoxiei, este Antoine de Saint-Exupery cu "Citadela" lui.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.01.2009, 13:17:57
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Imi place mult sa citesc poate si ptr ca pe vremea raposatului nu aveam calculator si tv cu multe programe ca acum......la tv imaginile si informatiile sunt date cu viteza si cateodata inteleg pe dos informatia asa ca renunt si prefer sa citesc o carte....nu am o biblioteca foarte mare dar am incercat dea lungul timpului sa nu treaca luna fara sa cumpar o carte macar....scriitori romani ca Eminescu, Creanga, Sadoveanu sau mai nou multe carti despre religie.....ultima carte cumparata:"Hrana duhovniceasca" de Sf Ioan Iacob Hozevitul....cand citesc o astfel de carte ii multumesc lui Dumnezeu ca nu-mi mai umbla mintea aiurea....
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.01.2009, 15:36:53
irinarl irinarl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 9
Implicit

Am cateva carti pe care as vrea sa le recomand :

- Ganduri pentru cei ce sufera - Mihaela Ion (fiecare capitol este destinat oamenilor care sufera dintr-o anumita pricina)
- Am iubit patimirea - Sfantul Luca, Arhiepiscopul Crimeei (o autobiografie a unui ierarh sfant al inchisorilor si doctor fara de arginti)
- tot ce e scris de Sfantul Ioan Gura de Aur
- Parintele Ieronim Simonopetritul, Staretul Metocului "Inaltarea Domnului" - Monahul Moise Aghioritul
- Intoarcerea la Hristos - Ioan Ianolide
- Pelerinul rus ( marturisirea unui pelerin rus - autobiografie)
- toata seria "Ne vorbeste Parintele Cleopa" - Ioanichie Balan
- Drumul spre lumina - Petre Demetru Popescu (poezii crestine)
- Crestinul la Sfanta Liturghie - Episcopul Nicodim (importanta Sfintei Liturghii si invataturi depsre cum si de ce trebuie sa fie credinciosul prezent)
- Vamile Vazduhului (vamile unde omul merge dupa ce se desparte de trup)
- De e a creat Dumnezeu animalele - Leoin Magdan (o carticica draguta dedicata copiilor, dar de ce nu, si adultilor)
- Raspunsuri Duhovnicesti - Pr. Ilarion Argatu
- Mantuirea Pacatosilor - Agapie Criteanu (sfaturi de suflet ale unui monah care a pustincit in Sf. Munte Athos, Agapie Criteanu)
- Ce sa facem si ce nu trebuie sa facem in Sfanta Biserica - Nicodim Mandita
- Fuga din Sodoma si Gomora - Nicodim Mandita (totul despre desfranare, detalii amanuntite despre ce s-a intamplat in cele doua comunitati, si despre cum se trebuie ferit de pacatele desfranarii)
- Crucea spirituala in viata Domnului nostru Iisus Hristos - Nicodim Mandita (studiu despre Sfanta Cruce - istoria si importanta Ei)

Si mai sunt si altele dar momentan, eu personal, pe acestea le recomand cu placere

Spor la citit si Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.01.2009, 10:40:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit de-ale mele..

beletristica - de dragoste

"Jane Eyre" - Charlotte Bronte (cartea e minunata, iar filmul e si el bun)

"Mandrie si Prejudecata" - Jane Austen (cartea, apoi filmul - exceptional)


duhovnicesti

"Intre iadul deznadejdei si iadul smereniei" - Sfantul Siluan Athonitul

"Cum iti sunt gandurile, asa iti este viata" - Staretul Tadei de la Vitovnita

"Catehezele maritale" - Sfantul Ioan Gura de Aur (+ toate cartile)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.04.2009, 15:15:03
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit Recomandare

"Quo Vadis", de Henryk Sienkiewicz...e o carte despre perioada in care domnea Nero, in perioada in care a ars Roma si au fost prigoniti multi crestini
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.04.2009, 20:32:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Tot ceea ce a scris Sfantul Efrem Sirul ma odihneste mult.
Stiu doua carti: "Cuvinte si invataturi", in 2 volume.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 17:52:36
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00