Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 30.09.2014, 02:25:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nu știu cât de "ortodox" este Victor Ponta și n-am dreptul de a judeca astfel de lucruri! Doar Hristos poate evalua credința fiecăruia dintre noi.
Ceea ce am, însă, tot dreptul moral să spun fără a cădea în păcatul judecării aproapelui - și exercitându-mi, totodată, spiritul critic - este că:
1. Criteriul în funcție de care eu, în calitate de cetățean, aleg un președinte nu îl constituie credința candidatului (că nu-l aleg nici ca duhovnic, nici drept consilier spiritual sau profesor de teologie), ci ansamblul competențelor lui politice și, evident, deontologia profesională ca politician.
2. Credința NU trebuie instrumentalizată în scopuri politice și NU trebuie asociată, în discursul propagandistic electoral, cu ideologii precum naționalismul etc. Un candidat care-și "mărturisește" credința fix în campania electorală și se "convertește" exact în momentele în care are mai mare nevoie de voturile românilor nu-mi inspiră încredere. Nu-mi asum responsabilitatea de a-i pune la îndoială sinceritatea credinței (așa cum am menționat, nu am dreptul moral s-o fac), ci spun doar că, indiferent dacă este sau nu credincios, nu are dreptul să instrumentalizeze o credință religioasă în scopuri politice. Un creștin autentic înțelege valoarea intrinsecă a credinței și-L mărturisește pe Dumnezeu pentru El Însuși, iar nicidecum cu scopul unei mai eficiente propagande electorale și manipulări psihologice a credincioșilor mai naivi și/ sau încrezători. În calitate de creștină, nu accept să-mi văd credința folosită în acest mod și cu aceste scopuri și - cel puțin la fel de grav - să fie asociată credința creștină cu ideologia naționalismului,, cu scopul evident de a-l contracara pe contracandidatul care nu-i nici de origine română și, probabil, nici ortodox. Manipulare bună de studiat în facultățile de psihologie... dar numai în anul I de licență, pentru că studenților mai avansați le-ar fi prea ușor să-și dea seama, așa încât s-ar și plictisi...
În altă ordine de idei, dacă va câștiga numitul candidat, este foarte posibil ca sistemul educațional din România, oricum grav afectat în special din cauza problemelor financiare și a reformelor repetate a legislației, să ajungă în... faliment. Deja studenții pot intra fără bac în universități, ceea ce nu s-a mai văzut nici chiar în cele mai puțin civilizate țări! Deja se iau bani (în loc să se dea...) de la educație, pentru a se finanța mai bine serviciile de informații. Profesorii din învățământul preuniversitar câștigă fix cât un muncitor de la țară, din satul bunicilor mei, care nu vrea să se angajeze la cosit fără salariu de 900 lei. Oare acum ce se va întâmpla cu profesorii, dacă se micșorează și mai mult bugetul în acest sector???
Aa, decizia privind intrarea studenților fără bac în facultate - idee care ar fi necesitat dezbătută serios etc - se impune de către Guvern instituțiilor universitare prin... ordonanță de urgență (abuz evident), cu scopul evident de a se evita orice dezbatere (CU ARGUMENTE) în acest sens. Adică e "urgent" ca anumite persoane să-și poată obține doctoratul la fără frecvență, e o "urgență" națională ca cei fără bac s-ajungă licențiați... și sunt tot felul de astfel de "urgențe" pe care candidtul "ortodox" le va înmulți și le va "rezolva", desigur, dacă cei impresionați de "mărturisirile" sale de credință și de faptul că a avut nu știu ce strămoș preot (de parcă virtuțile ar fi transmisibile ereditar) îi vor da o mână de ajutor.
Mult succes!...
P. S. Cred că următoarea "urgență" va fi legalizarea plagiatului... în anumite condiții, bine-nțeles.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca